Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Ajte bre ljudi, svi znaju da to nije dobro, ali su ljudi ljudi i ne odricu se zadovoljstva. Sta ima lepse nego kad vidis voljenu osobu koja se prosto rastopi kad zapali cigaretu posle seksa? A vi bi to ljudima da ukinete.
Ne delim tvoje o misljenje o boldovanom. Uopste. No, to su licne preferencije.Drugo, to boldovano se nikome ne zabranjuje. Uvek se govori o pusenju u javnom prostoru, tako da ukoliko nisi mislio na seks u kaficu :), promasio si poentu.Trece, ne govorimo o zadovoljstvu nego o zavisti. Vecina pusaca prede sve te price koje vidimo na ovom topiku da bi svoju zavist opravdali.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Pa svi opravdavaju svoju zavist. Od necega. Ti od nezadimljenog prostora u kaficu. Ono sto duvandzije nude jeste ventilacija. I to stvarno radi. Podela prostora moze da bude OK, ako se lepo uradi.Ono sto meni smeta, jeste sto postoji tendencija da se pusaci sabiju u geto i posmataju kao gubavci nekad. Pusti bre ljude da se truju i na ulici i u kaficu, a naredi gazdi kafica da uvede ventilaciju i napravi izlaz za slucaj pozara.A moze i seks u kaficu. A to sa javnim prostorom je isto sto i nama pederima kazu: ne smeta mi dok to radis kod kuce. Misim brateeeee... Pusite po kucama, ne na javnom mestu. Ccccc.

Link to comment
U ove 3 recenice si sam sebi dao odgovor. Sto se Zapada tice, prirodni prirastaj je mali. Pretnja od kolapsa penzionog sistema zaista postoji. Dakle, svaki mladi radnik je dragocen. Takodje, ljudi koji su trenutno u 40im i 50im godinama svog zivota moraju da pozive i da produze svoj radni vek. Ova zabrana pusenja usmerena je na to da se, sto je najvaznije, spreci da mladi ljudi propuse. Kada ne mozes da pusis na poslu, u kaficu, restoranu, diskoteci, bilo kom javnom mestu, jednostavno ljudi su mnogo manje izlozeni duvanu, imaju manje prilike da vide ljude kako puse, da probaju. Rezultat je da broj novih pusaca opada a to je najvaznije. Sekundarna svrha zabrane je da se zestoko ogranici uticaj pusaca na tudje zdravlje i komfor, o cemu je naveliko diskutovano na ovom topiku. Tek tercijarno, mozda ce neki pusac odustati od toga zbog silnih zabrana.Zabrana pusenja u diskotekama nece mnogo uticati na postojece penzionere-pusace, slozices se.Sto se tice resursa: koliko se resursa potrosi na proizvodnju cigareta, koliko obradive zemlje na uzgajanje duvana? Ako su resursi toliko dragoceni, zar ih ne treba koristiti drugacije?Toliko o toj logici.
Stoj, zar produženje životnog veka i povećan broj dugovečnih penzionera ne opterećuje penzioni sistem?Bolesti izazvane duvanom su kumulativne i pojavljuju se posle najmanje 20 godina pušačkog "staža". Znači, neće ništa biti omladincima, već će matorci živeti kraće.Ako ljudi više umiru, Zemlja će biti za mrvicu manje prenaseljena nego što jeste.
Trece, ne govorimo o zadovoljstvu nego o zavisti. Vecina pusaca prede sve te price koje vidimo na ovom topiku da bi svoju zavist opravdali.
Nije "o zavisti", već "o zavisnosti"Nikom mi ne zavidimo, već smo ugroženi konstantnim progonom i diskriminacijom (jedina legalna diskriminacija manjina u razvijenom svetu u ovom veku.)Pravdamo se, ne sebi, već onima koji bi da nas istrebe. Oni, "istrebljivači", su ti koji non stop žongliraju brojkama kako bi našli opravdanje za progon.
Preminuo najstariji čovek na svetuAutor: Beta | Foto:Reuters | 18.07.2009. - 12:27henri-alingam-x.jpgNajstariji muškarac na svetu, Britanac Henri Alingam, koji je svoju dugovečnost pripisivao "cigaretama, viskiju i divljim ženama", umro je u 114. godini.

Već sam sam sebi dosadan od trubljenja istih stvari:Pušač sam, ali ako je pušenje toliko društveno neprihvatljiva pojava i 100% dokazano štetno, slažem se sa totalnom zabranom proizvodnje, prometa i konzumiranja.Sve ostalo je samo opravdanje da bi se maltretirala manjina.Što reče Glorfindel, i homoseksualci još uvek prolaze tako. I crnci su do skoro.

Link to comment

Zavisnost, svakako, ne zavist, lapsus :)Ovo poredjenje sa crncima i pederima je pateticno. Argumenti su vam postali presmesni i ocigledno su proizvod zavisnog mozga.

Pa svi opravdavaju svoju zavist. Od necega. Ti od nezadimljenog prostora u kaficu.
Ja ne patim od zavisnosti od nezadimljenog kafica :huh: stagod to znacilo. Medjutim, izlozen sam konstantom trovanju svog okruzenja od strane pusaca, onda kada jesam u kaficu. Da li to znaci da sam zavistan od vazduha nezagadjenim smogom ili olovom, ako kazem da treba ukinuti olovni benzin (koji se jos prodaje u Srbiji) i ograniciti zagadjenje vazduha? Mislim, :huh:
Stoj, zar produženje životnog veka i povećan broj dugovečnih penzionera ne opterećuje penzioni sistem?
Produzetak zivota trenutnih penzionera, da, no, na njihov zivotni vek vec uticu vise neke druge stvari nego pusenje, dok ce na zivotni vek mladjih radnika vise uticati nekakvo konzumiranje duvana sada (jer, kao sto kazes, potrebno je dosta godina pusenja za razvijanje karcinoma i sl.), a svaki mladji radnik je dragocen, jer on svojim radom mora izdrzavati penzionere. Ono sto opterecuje penzioni sistem nije povecanje stanovnistva, nego obrnuto - cinjenica da u sledecoj generaciji dolazi manje radnika nego ranije.
Nikom mi ne zavidimo, već smo ugroženi konstantnim progonom i diskriminacijom (jedina legalna diskriminacija manjina u razvijenom svetu u ovom veku.)
U Srbiji pusaci uglavnom "progone" nepusace, jer svugde truju nepusace svojim duvanskim dimom koji nepusaci ne zele a cesto ne mogu izbeci. Pa zaboga, do pre par godina se i u bolnicama pusilo...a na fakultetima profesori puse u sred ispita, itd. Ali, to je problem zavisnog mozda - misli samo na sebe i svoju zavisnost, a ne to kako svojim akcijama ugrozava druge.
Link to comment
Zavisnost, svakako, ne zavist, lapsus :)Ovo poredjenje sa crncima i pederima je pateticno. Argumenti su vam postali presmesni i ocigledno su proizvod zavisnog mozga.
Ne baš. I jedni i drugi su do skoro ( a negde su još uvek) proganjani jer "su štetni po ostale".
Ja ne patim od zavisnosti od nezadimljenog kafica :huh: stagod to znacilo. Medjutim, izlozen sam konstantom trovanju svog okruzenja od strane pusaca, onda kada jesam u kaficu. Da li to znaci da sam zavistan od vazduha nezagadjenim smogom ili olovom, ako kazem da treba ukinuti olovni benzin (koji se jos prodaje u Srbiji) i ograniciti zagadjenje vazduha? Mislim, :huh:
Tu vraćamo priču na početak.Ja kažem: Idi u kafić u kome se ne puši (jer je ideja da postoje i jedni i drugi kafići); Ti kažeš: Hoću da idem baš u kafić u kome se puši i da se u tom (t.j. svakom) kafiću zabrani pušenje.Dokle tako? Dok neko ne popusti?
Produzetak zivota trenutnih penzionera, da, no, na njihov zivotni vek vec uticu vise neke druge stvari nego pusenje, dok ce na zivotni vek mladjih radnika vise uticati nekakvo konzumiranje duvana sada (jer, kao sto kazes, potrebno je dosta godina pusenja za razvijanje karcinoma i sl.), a svaki mladji radnik je dragocen, jer on svojim radom mora izdrzavati penzionere.
Mladi radnik neće oboleti od "pušačkih" bolesti, već radnik pred penzijom ili već u penziji.
Ono sto opterecuje penzioni sistem nije povecanje stanovnistva, nego obrnuto - cinjenica da u sledecoj generaciji dolazi manje radnika nego ranije.
Nisi u pravu.Globalno, zemlja se prenaseljava, jer ljudi sve manje t.j. kasnije umiru i žive duže. Penzioni sistemi svuda su manje-više pred kolapsom zbog toga što ne postoji toliko novih radnih mesta da bi novozaposleni radnici izdržavali "novopečene" (i "staropečene" :D a dugovečne) penzionere.
U Srbiji pusaci uglavnom "progone" nepusace, jer svugde truju nepusace svojim duvanskim dimom koji nepusaci ne zele a cesto ne mogu izbeci. Pa zaboga, do pre par godina se i u bolnicama pusilo...a na fakultetima profesori puse u sred ispita, itd. Ali, to je problem zavisnog mozda - misli samo na sebe i svoju zavisnost, a ne to kako svojim akcijama ugrozava druge.
Pričaš o onome što je bilo, a čega više nema.Gde to pušači "progone" nepušače?
Link to comment
Ne baš. I jedni i drugi su do skoro ( a negde su još uvek) proganjani jer "su štetni po ostale".
Poređenje je apsolutno neodgovarajuće i produkt neverovatne relativizacije i pokušaja sopstvenog opravdavanja.Prave diskriminacije su se dešavale određenim ljudima zbog onoga što su postali rođenjem a pušači sigurno nisu to postali rođenjem.Stigmatizacija pušača, kada bi postojala, mogla bi se porediti sa stigmatizacijom narkomana, ali ista ne postoji.Da postoji onda pušači ne bi pušili na svakom mestu već bi se krili po podrumima, haustorima, nabavlljali duvan kod dilera i sl. a to se sigurno neće desiti kolika god da bude širina zabrane pušenja po raznoraznim zakonima.Sva ova buka počev od akcije u naslovu teme i drvljenju pušača o diskriminaciji je samo rekaicja na to što im se umanjuje komotnost da mogu da uživaju u svojoj zavisnosti gde god hoće. Nije van smetalo što niste mogli da pušite za vreme školskog časa, u bioskopu u prodavnici, pa vam neće smetati ni "nepušenje" u kafićima. Sve je to stvar navike.
Pričaš o onome što je bilo, a čega više nema.Gde to pušači "progone" nepušače?
Ima itekako. Možda se ti krećeš u nekom finijem društvu gde ljudi imaju razumevanja ali diskriminacija nepušača postoji naveliko u Srbiji. Provozaj se nekada radničkim autobusom koji prevozi radnike površinskih kopova uglja u Lazarevcu, uđi u kancelarije njihovih poslovođa, poslovođa, sekretarica, radnika gradske čistoće u BG-u, provozaj se Beovozom koji vraća prvu smenu ka Barajevu običnim radnim danom pa ćeš videti da su nepušači ugrožena vrsta u Srbiji a ne pušači.Pušači su i dalje ovde kuul i jako daleko od stigmatizovanih.
Link to comment

PUsaci u modernim zgradama aka ovoj u kojoj ja radim izlaze jadni napolje da puse. Po cici zimi. Ili imaju omalene kancelarije da u njima puse, pa se stiscu ko sardine.I to ti nije diskriminacija? Jel? A to sto ce da se povecaju izdaci za osnovnu zdravstvenu zastitu tako sto ce ovi da se prehlade i onemocaju, pa moraju kod lekara?A zamisli tek da svi prestanu da puse. Idealan dogadjaj za tebe, tomicu, psihijatre i psihologe, industriju lekova za smirenje...Inace, kad ljude pitas o promeni strukture potrosnje kad se menjaju cene, svi listom kazu da se nece odreci cigareta "jer im je to jedini luksuz koji imaju". Sad, ono jeste bolje da se ode u bioskop ili u pozoriste...

Link to comment

Da li je njihova životna potreba da puše pa su diskriminisani tako što im se to ne dozvoljava u zgradi, pa "jadni" pušači "moraju" da izlaze napolje i izlažu se da dobiju zapaljenje pluća? :blink: Volim i ja čokoladu ali ako bi mi neko zabranio da je jedem na poslu ja ne bih izlazio napolje da se smrazavam da bih pojeo čokoladicu i sigurno ne bih izlazio na svakih 30-60 minuta da to uradim.I to sa cigaretom kao sredstvom za smirenje je notorna glupost. Pročitaj knjigu o kojoj se govorilo ranije na temi, tamo ima poglavlje posvećeno upravo ovoj predrasudi.

Edited by salerokada
Link to comment
Da li je njihova životna potreba da ...
Savršen uvod u opravdavanje bilo koje diskriminacije.Kad odrasteš, možda ćeš shvatiti da je život mnogo više od pukog zadovoljavanja "životnih potreba". I da nije do tebe da određuješ drugima šta su njihove potrebe. Životne ili kakve god već.
Link to comment

A gde ja to određujem drugima njihove (životne) potrebe?I 1000. put pošto do nekih mozgova još uvek nije dospelo: diskriminacija pušača u Srbiji NE POSTOJI!

Link to comment
A gde ja to određujem drugima njihove (životne) potrebe?
Ovdje:
Da li je njihova životna potreba da puše pa su diskriminisani tako što im se to ne dozvoljava u zgradi, pa "jadni" pušači "moraju" da izlaze napolje i izlažu se da dobiju zapaljenje pluća? :blink:
Kilavo zamotano u pitanje, ali tu je.
I 1000. put pošto do nekih mozgova još uvek nije dospelo: diskriminacija pušača u Srbiji NE POSTOJI!
Možda. Da li, po tvom mišljenju, tako treba i da ostane?I pogledaj malo oko sebe. Srbija nije ostrvo, (diskriminišući) zakoni koji su sada na snazi u dobrom dijelu Evrope neće vas zaobići. Ili ćeš čekati dok ti ne dirnu u čokoladu.
Link to comment

Netačno. Samo sam se pitao da li je nečija težnja za 5-minutnim užitkom tolika da će rizikovati sopstveno zdravlje da bi je utolio. Nikome ja nisam određivao da li to treba da radi ili ne.A glede diskriminacije mislim da treba da postoji jednako pravo svih. Ali tamo gde se prava sukobljavaju nepušači moraju da imaju prednost.I molim te mani se tih patetika "Prvo su došli po... ...a onda su došli po mene...". Ta poređenja ovde nisu primenjiva.

Link to comment

Zivotna potreba nije ni cokolada, ni alkohol, ni beli hleb, ni beli secer... Slusajuci one koji hoce da umru zdravi, zrnevlje je spas covecanstva.To sto ti ne bi isao da jedes cokoladu, samo je znak da si imun na zavisnosti, sto je jako dobro. Samo ti onda nisi zanimljiv potrosac, jer ne moze covek da ti proda ama bas nista sto je tako divno nezdravo, skodljivo, slatko, lepo upakovano... Gde su sitne radosti majku mu?Ja imam diabetes i kad pojedem parce cokoladne torte, osecam se kao pusac kad zapali cigaretu posle seksa. Telo prosto kaze "o hvala ti zavisnice", krv prostruji, ocinji vid nestane na nekoliko sekundi, a meni se rastegne osmeh na licu, dok telo levitira na 2 metra od zemjle.A umrecemo i ja i ti.

Link to comment
I 1000. put pošto do nekih mozgova još uvek nije dospelo: diskriminacija pušača u Srbiji NE POSTOJI!
U praksi, ne. Slažem se. Još uvek ne postoji.Samo, ukoliko zakon počne doslovno da se sprovodi, onda počinje diskriminacija, kad jednog dana meni priđe inspektor na raskrsnici Kneza Miloša i Maršala Tita i kazni me zbog pušenja na javnom mestu. Jer ugrožavam nečije zdravlje? Tu?Mada je i vređanje (nazivanje pušača "ubicama"" i to "masovnim" u oglasima i reklamama, koje potpisuje čak i Ministarstvo zdravlja) valjda nekakva diskriminacija.
I to sa cigaretom kao sredstvom za smirenje je notorna glupost. Pročitaj knjigu o kojoj se govorilo ranije na temi, tamo ima poglavlje posvećeno upravo ovoj predrasudi.
Pročitao sam knjigu.Knjiga je notorna glupost.A šta je u stvari "sredstvo za smirenje", osim atestiranih lekova za smirenje?Nekoga smiruje prisustvo dragih osoba, nekoga muzika, nekoga cigareta...
Prave diskriminacije su se dešavale određenim ljudima zbog onoga što su postali rođenjem a pušači sigurno nisu to postali rođenjem.
Tako su i obolele od AIDS-a tretirali. Da su "sami krivi, jer su se zarazili zbog svog raskalašnog života" (Pogledaj film "Philadelphia" )
Stigmatizacija pušača, kada bi postojala, mogla bi se porediti sa stigmatizacijom narkomana, ali ista ne postoji.Da postoji onda pušači ne bi pušili na svakom mestu već bi se krili po podrumima, haustorima, nabavlljali duvan kod dilera i sl. a to se sigurno neće desiti kolika god da bude širina zabrane pušenja po raznoraznim zakonima.
Odgovoriću citatom koji pokazuje odnos prema pušačima u USA:
Kiša je pljuštala kao i iz kabla. Uostalom, ništa čudno u Portlandu, gradu koji je u samome vrhu u SAD-u po količini oborina. Zatečen, bez kišobrana, sklonio sam se uz veliku zgradu suda. Ulica se ispraznila, samo su automobili prolazili kroz kišnu zavjesu. Izvadio sam cigaretu, zapalio. Nije prošao ni trenutak i pokraj mene se stvorio čovjek u uniformi. Nalikovala mi je na poštarsku.– Gospodine, pušenje uz zgradu nije dopušteno, molim vas da se udaljite 20 stopa od zgrade – hladno je rekao. Gledao sam ga prilično zbunjeno.– Ne razumijem – odgovorio sam mu.– Ako želite pušiti, udaljite se 20 stopa od zgrade.– Na kišu?– Da, pušenje uz ogradu nije dopušteno.S predstavnicima vlasti u SAD-u ne raspravlja se. Sačuvaj Bože pokušati nešto što bi on protumačio kao pokušaj mita, tek to bi bilo uvaljivanje u nevolju. Odmaknuo sam se od zida, okrenuo sam se licem prema zgradi i nastavio pušiti. Nije dugo trajalo. Kiša je začas ugasila cigaretu. Pretpostavljao sam kako se čovjek koji promatra monitore sigurnosnih kamera sjajno zabavlja dok me gleda kako poput vola stojim na kiši s ugašenom cigaretom u ustima.S brojnim kamerama po ulicama, zgradama, semaforima i prodavaonicama male su šanse da se okorjeli pušač prošverca i zapali cigaretu tamo gdje nije mjesto za to. U prostorijama u koje i car ide sam nalaze se detektori koji odmah dojave pojavu dima.
Sva ova buka počev od akcije u naslovu teme i drvljenju pušača o diskriminaciji je samo rekaicja na to što im se umanjuje komotnost da mogu da uživaju u svojoj zavisnosti gde god hoće. Nije van smetalo što niste mogli da pušite za vreme školskog časa, u bioskopu u prodavnici, pa vam neće smetati ni "nepušenje" u kafićima. Sve je to stvar navike.
Da.Samo, gde će se to zaustaviti?
Dvije godine nakon uvođenja potpune zabrane pušenja u zatvorenim javnim prostorijama u Sloveniji predlažu zabranu pušenja u privatnim stambenim prostorima. Pušenje u privatnom stanu bilo bi dopušteno samo ako se s time slažu susjedni stanari i to odobre, predlaže Društvo nepušača čija predstavnica Olga Horvat objašnjava da su nepušači u Sloveniji zaštićeni od pasivnog pušenja na radnom mjestu i u ugostiteljskim objektima ali ne i od duhanskog dima iz susjednog stana.
Provozaj se nekada radničkim autobusom koji prevozi radnike površinskih kopova uglja u Lazarevcu, uđi u kancelarije njihovih poslovođa, poslovođa, sekretarica...
Ne bi li bilo licemerno braniti ovim ljudima pušenje, s obzirom u kojoj sredini rade?Da li je humano osuđenom na smrt uskraćivati poslednju cigaretu zbog "brige za njegovo zdravlje"? Edited by ion
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...