Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Ne toliko krivice koliko ponizenja. Jedna od najstarijih i najpouzdanijih strategija sirenja rasizma je usadjivanje obicnom svetu ideje o svojoj sopstvenoj nadmoci kako bi se ideja unizavanja Drugog lakse primila u drustvu kao "objektivizirana" verzija subjektivnog nasilja. U savremenom svetu ove post-politicke biopolitike ovo se izvodi kroz aspekt politike straha koja zagovara inkluzivnost kao uklanjanje motiva za strah od nasilja Drugog. Jednostavnije receno, nateraj Drugog da ne bude Drugi, to jest da bude kao ti i nemas problem. Da citiram jednog pametnog coveka koji je u tri recenice sabrao svu "argumentaciju" vecine nepusaca na ovom topiku:"Danasnja liberalna tolerancija spram drugih, postovanje drugosti i otvorenost prema njemu suprostavljeni su opsesivnom strahu od napastvovanja. Ukratko, Drugi je sasvim u redu, sve dok njegova prisutnost nije nametljiva, sve dok taj Drugi nije uistinu drugi... Moja duznost da budem tolerantan prema Drugom znaci da mu se ne smem suvise pribliziti i prodreti u njegov prostor. Drugim recima, moram postovati njegovu netoleranciju spram moje preterane bliskosti. Sredisnje ljudsko pravo u drustvu kasnog kapitalizma u sve vecoj meri postaje pravo da se ne bude uznemiravan, dakle pravo da se ostane na sigurnoj distanci od drugih."
Stoji tu mnogo stvari, ali ne li mislish da Drugi, ako vec ne mogu da zbog svoje zhelje za bliskoshcu, i nemoci da kontroliraju svoju potrebu, prihvate pomoc Treceg, da Drugi ne bi morali da trpe posledice njihove nasushne potrebe.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Stoji tu mnogo stvari, ali ne li mislish da Drugi, ako vec ne mogu da zbog svoje zhelje za bliskoshcu, i nemoci da kontroliraju svoju potrebu, prihvate pomoc Treceg, da Drugi ne bi morali da trpe posledice njihove nasushne potrebe.
Cedo, druze moj, nisi ti razumeo ovaj citat. Ovde se ne govori o fizickoj bliskosti i medjusobnom fizickom ugrozavanju vec o necemu mnogo starijem od toga. Mene ova prica sa pusenjem i zabranom interesuje samo kao drustveni fenomen i ne zanima me puno kako ce to izgledati u Kanadi ili u Srbiji. Izgledace tako kako ce izgledati i zavisice od toga kakvu vrstu kompromisa nase drustvene elite naprave oko toga, tu mi ne mozemo mnogo promeniti. Ono sto mozemo je da se zamislimo nad onim sto mozemo detektovati kao paradigmatske tacke citave te biopoliticke ujdurme. Mozda ne bi bilo lose splitovati te dve diskusije da ne bi svaka opstija rasprava bila otpisivana kao paranoja duvanskih narkomana.
Link to comment
Cedo, druze moj, nisi ti razumeo ovaj citat. Ovde se ne govori o fizickoj bliskosti i medjusobnom fizickom ugrozavanju vec o necemu mnogo starijem od toga. Mene ova prica sa pusenjem i zabranom interesuje samo kao drustveni fenomen i ne zanima me puno kako ce to izgledati u Kanadi ili u Srbiji. Izgledace tako kako ce izgledati i zavisice od toga kakvu vrstu kompromisa nase drustvene elite naprave oko toga, tu mi ne mozemo mnogo promeniti. Ono sto mozemo je da se zamislimo nad onim sto mozemo detektovati kao paradigmatske tacke citave te biopoliticke ujdurme. Mozda ne bi bilo lose splitovati te dve diskusije da ne bi svaka opstija rasprava bila otpisivana kao paranoja duvanskih narkomana.
Ma ja sam se samo na brzinu poigrao rechima.Otudjenje ljudi u novom vremenu zaista jeste tema za sebe, i nema veze sa problemom pushenja.
Link to comment
Ma ja sam se samo na brzinu poigrao rechima.Otudjenje ljudi u novom vremenu zaista jeste tema za sebe, i nema veze sa problemom pushenja.
Oh, ima i te kako. Otudjenje je odavno out i zamenila ga je lazna liberalna solidarnost. Otudjenjem te je bar ostavljalo na miru, sad ti dusebriznici kucaju na vrata svakodnevno da vide jel' ti dobro. :lol:
Link to comment
Oh, ima i te kako. Otudjenje je odavno out i zamenila ga je lazna liberalna solidarnost. Otudjenjem te je bar ostavljalo na miru, sad ti dusebriznici kucaju na vrata svakodnevno da vide jel' ti dobro. :lol:
Stoji i to. Nego, opet, ne mislim da se ovde radi o lazhnoj liberalnoj solidarnosti. Ima je na mnogo mesta, a Boga mi i gushi, ali ipak mislim da se radi o problemu koji koshta, i choveka i drushtvo kao celinu, naravno ne samo materijalno.I da, nije otudjenje nestalo. Tu je ono,a lazhna solidarnost je nekima surogat za bliskost, da bi se predstavili u boljem svetlu, nekima je interes, a nekima zamena za neizgradjenu lichnost i stavove, mada toga (poslednja dva) ima i na drugom kraju ljudskog spektra,... Edited by cedo
Link to comment
Oh, ima i te kako. Otudjenje je odavno out i zamenila ga je lazna liberalna solidarnost. Otudjenjem te je bar ostavljalo na miru, sad ti dusebriznici kucaju na vrata svakodnevno da vide jel' ti dobro. :lol:
nije ni to najgore. tek ce biti strasno kad pocnu duzebriznici silom da uteruju dobro u ljude.
Link to comment
Ne toliko krivice koliko ponizenja. Jedna od najstarijih i najpouzdanijih strategija sirenja rasizma je usadjivanje obicnom svetu ideje o svojoj sopstvenoj nadmoci kako bi se ideja unizavanja Drugog lakse primila u drustvu kao "objektivizirana" verzija subjektivnog nasilja. U savremenom svetu ove post-politicke biopolitike ovo se izvodi kroz aspekt politike straha koja zagovara inkluzivnost kao uklanjanje motiva za strah od nasilja Drugog. Jednostavnije receno, nateraj Drugog da ne bude Drugi, to jest da bude kao ti i nemas problem. Da citiram jednog pametnog coveka koji je u tri recenice sabrao svu "argumentaciju" vecine nepusaca na ovom topiku:"Danasnja liberalna tolerancija spram drugih, postovanje drugosti i otvorenost prema njemu suprostavljeni su opsesivnom strahu od napastvovanja. Ukratko, Drugi je sasvim u redu, sve dok njegova prisutnost nije nametljiva, sve dok taj Drugi nije uistinu drugi... Moja duznost da budem tolerantan prema Drugom znaci da mu se ne smem suvise pribliziti i prodreti u njegov prostor. Drugim recima, moram postovati njegovu netoleranciju spram moje preterane bliskosti. Sredisnje ljudsko pravo u drustvu kasnog kapitalizma u sve vecoj meri postaje pravo da se ne bude uznemiravan, dakle pravo da se ostane na sigurnoj distanci od drugih."
Bliskost ne moze ni da postoji bez tolerancije, ali je pravo da sam odlucis koga i sta (a i koliko) ces tolerisati po meni neprikosnoveno.I valjda je onaj ko aktivno nesto cini nekom drugom onaj ko se tolerise, a ne obrnuto. Mada i zvocanje moze da bude nasilno, vec vidim Pontijaka sa argumentom :D Opet se vracamo na to cuveno pitanje mere, tako da ako zivis na Novom Beogradu ne mozes da zaspis od buke sa splavova,dok je u Svajcarskoj nenormalno tusirati se posle 22h jer uznemiravas komsije. Sloboda i nesloboda, sve zavisi s koje strane gledas ;)
Link to comment
Oh, ima i te kako. Otudjenje je odavno out i zamenila ga je lazna liberalna solidarnost. Otudjenjem te je bar ostavljalo na miru, sad ti dusebriznici kucaju na vrata svakodnevno da vide jel' ti dobro. :lol:
Ih, pa to je barem u fundamentu naseg mentaliteta, tako da smo izgleda jos jednom ispali avangarda :DSto se mene tice, otudjenost rulz -_- Edited by Leia
Link to comment
Dok ti ne zatreba kafa/kljuch br 15 kod komshinice/komshije. :)Sve je dobro dok postoji mera.
Kakav bre kljuc br 15? :D Ma naravno, mera, kljuc od zajednickih prostorija ok, al upadanje svaki cas i snimanje sta kuvam za rucak(a to ionako moze biti samo kafa) :D - fala lepo. Edited by Leia
Link to comment
Ih, pa to je barem u fundamentu naseg mentaliteta, tako da smo izgleda jos jednom ispali avangarda :D Sto se mene tice, otudjenost rulz -_-
I za mene ,ako pod tim pojmom podrazumevash anonimnost :)
Link to comment
Bliskost ne moze ni da postoji bez tolerancije, ali je pravo da sam odlucis koga i sta (a i koliko) ces tolerisati po meni neprikosnoveno.I valjda je onaj ko aktivno nesto cini nekom drugom onaj ko se tolerise, a ne obrnuto. Mada i zvocanje moze da bude nasilno, vec vidim Pontijaka sa argumentom :D Opet se vracamo na to cuveno pitanje mere, tako da ako zivis na Novom Beogradu ne mozes da zaspis od buke sa splavova,dok je u Svajcarskoj nenormalno tusirati se posle 22h jer uznemiravas komsije. Sloboda i nesloboda, sve zavisi s koje strane gledas ;)
Kako ja ovde citam ono iza tri tacke, ovde se zapravo govori o laznoj (uslovnoj) solidarnosti i laznoj bliskosti, laznoj zato sto ih determinise taj strah od napastvovanja. (Ovo sto cu sledece napisati nije odgovor tebi, posto si se izjasnila za odredjeni vid tolerancije, vec generalnom trendu u zabrani pusenja.) Kad su kljucne tacke ove zabrane pusenja u pitanju tu se ne radi o toleranciji u prostoru vec uopste o toleranciji nacina na koji se Drugi ponasa. Ljudi koji zagovaraju podelu prostora su zaguseni ne argumentima protiv podele prostora vec argumentima protiv odredjenog ponasanja, dakle kontraargumentacija se pravi na mnogo visem i opstijem nivou, da bi se dokazalo kako je podela prostora (ne fizicka) bespredmetna i naopaka aktivnost. Taj nivo se uopsteno moze nazvati biopoliticki jer su mu sadrzaj medicinski i sociomedicinski argumenti (dakle u nekom sirem smislu bioloski), kao i diferencijacija prava, restratifikacija drustvenih grupa na osnovu proizvoljnog argumenta i etiketiranje odredjenog ponasanja kao drustveno neprihvatljivog (dakle socio-politicki). Sad govorim o tipu argumentacije a ne o sadrzaju i kvalitetu argumenata, da ne bude zabune.Sto se tice tusiranja i buke. Unakrsni argumenti ovakvog tipa su besmisleni. Naravno da je nepozeljno tusirati se nakon 22 h u nekom svajcarskom selu gde je svaka buka koju covek pravi nakon zalaska sunca atipicna koliko i prolazak Halejeve komete, ali je svakako uobicajena aktivnost u nekim delovima Nju Jorka ili nekog drugog megalopolisa u kojima zivot (u smislu zabave) zapravo pocinje u vreme kad se u tim svajcarskim selima zavrsava. To ne znaci da je Nju Jork u domenu etike i postovanja drugog nazadniji urbanitet od tog sela, samo znaci da na raznim nivoima urbaniteta postoje razna pravila ponasanja koja generise priroda tog urbaniteta. Kvaka je u tome sto na svetu postoje i Nju Jork i svajcarska sela, sto omogucava da sebi obezbedis izbor u tome kako ces da zivis. Malo je preambiciozno odseliti se iz svajcarskog sela u Nju Jork, radi sve onoga sto Nju Jork objektivno pruza u kvalitetu zivota, a onda traziti da on bude uredjen na nacin na koji je to selo uredjeno. Zivot u sasvim razlicitim zajednicama podrazumeva prihvatanje sasvim razlicitih stvari.
Link to comment
Sto se tice tusiranja i buke. Unakrsni argumenti ovakvog tipa su besmisleni. Naravno da je nepozeljno tusirati se nakon 22 h u nekom svajcarskom selu gde je svaka buka koju covek pravi nakon zalaska sunca atipicna koliko i prolazak Halejeve komete, ali je svakako uobicajena aktivnost u nekim delovima Nju Jorka ili nekog drugog megalopolisa u kojima zivot (u smislu zabave) zapravo pocinje u vreme kad se u tim svajcarskim selima zavrsava. To ne znaci da je Nju Jork u domenu etike i postovanja drugog nazadniji urbanitet od tog sela, samo znaci da na raznim nivoima urbaniteta postoje razna pravila ponasanja koja generise priroda tog urbaniteta. Kvaka je u tome sto na svetu postoje i Nju Jork i svajcarska sela, sto omogucava da sebi obezbedis izbor u tome kako ces da zivis. Malo je preambiciozno odseliti se iz svajcarskog sela u Nju Jork, radi sve onoga sto Nju Jork objektivno pruza u kvalitetu zivota, a onda traziti da on bude uredjen na nacin na koji je to selo uredjeno. Zivot u sasvim razlicitim zajednicama podrazumeva prihvatanje sasvim razlicitih stvari.
Nisi u pravu. Aj za tushiranje mozda je tako u CH. A kako je u Norveshkoj u vezi buke? Kako je u Oslu?Tamo su nekada bili u kafanama neki aparati sto mere buku pa ako je iznad 90 onda se upalke neke svetiljke.Buka je strava i uzas i ne moze tolerancija da se opravdava sa multi-kulti drustvom.Buka ubija,nehumano je ziveti ,a da si 24 sata izlozen nekakvim uzasnim decibilima.Ne verujem ni da je u Njujorku to tek tako da neko pored tebe u stanu moze od 22.00 h uvece da pocne saudaranjem u bubnjeve.
Link to comment
Kakav bre kljuc br 15? :D Ma naravno, mera, kljuc od zajednickih prostorija ok, al upadanje svaki cas i snimanje sta kuvam za rucak(a to ionako moze biti samo kafa) :D - fala lepo.
Nishta nastrano :). Klik.Jasno. Ono prvo mi je nekako grubo zazvuchalo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...