Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Da, odlican post sa sjajnom poentom na kraju. Imanje mere/umerenost je valjda najzdravija "navika" koju covek moze uopste da stekne i apsolutno se slazem da je neumerenost i halapljivost uzrok vecine problema koje imaju i covek i covecanstvo. S tim sto bih ja rekao da meru moraju imati kako pojedinci tako i drustva. Mozda je najvaznija umetnost u demonstraciji mere jednog drustva ona koja je vezana upravo za propisivanje mera. Zato se ja tako ostro bunim protiv ove kampanje protiv pusenja koja je to odavno prestala da bude i pretvorila se u hajku na pusace (obrati paznju samo na evoluciju mera koje se primenjuju u drustvima koja imaju dugo iskustvo sa pokusajima da se obracunaju sa pusenjem). Prosto smatram da je neumerena i da ce je to na kraju pretvoriti u nakazu prvobitne ideje, ako vec i nije. Kao neko ko iskreno potpuno podrzava zabranu pusenja u javnim prostorima u kojima mesanje pusaca i nepusaca nije stvar izbora vec moranja, pa cak i u nekim otvorenim javnim prostorima, smatram da imam svako pravo da se zapitam - nije li dovoljno jednom drustvu/drzavi da brine o opstoj zastiti stanovnistva i tome kako da se zastitimo jedni od drugih? Zasto drustvo/drzava smatra da ima pravo da stiti mene od sebe samog? Nismo se nikad dobro proveli kad je drustvo/drzava odlucilo da igra ulogu "strogog i pravednog roditelja". Bas nikad. Bojim se da necemo ni ovog puta. Nema nikakvih dokaza da je evolucija ucinila da covek postaje sve nesposobniji da misli i brine o sebi. disclaimer za Teacer-a: Govorim o globalnm iskustvima sa tim a ne o iskustvima iz Srbije. U Srbiji je pusenje za sada potpuno pusteno s lanca.
Ja sam uglavnom govorila o situaciji u Srbiji posto je odande i ova bizarna kampanja koja je inicirala ovaj topic.Slazem se, svaka dobra namera ima potencijal da ode u ekstrem i izgubi smisao, moguce je da se tako nesto desilo i sa kampanjom protiv pusenja u svetu ali kao sto vec rekoh - tesko je naci meru i uopste baviti se ozbiljno ovom temom u zemlji gde i mnogo veci problemi stoje nereseni. Dok se u bogatim i sredjenim drzavama s druge strane mozda i tera mak na konac.Zabrana (u zatvorenim prostorima, da ponovim :D ) jeste nepopularna i nimalo elegantna mera, ali mislim da bi u nasem slucaju bila jedina efikasna.
Na kraju, zelim da verujem da nije malo onih koji se necega odricu za ljubav nekog drugog. Nadam se da nismo dotle dosli. :(
Za ljubav jos i da poverujem, al mislim da nama (Balkancima) fali prvenstveno postovanja, sto kaze i Ivo Andric -"Zashto balkanske zemlje ne mogu da udju u krug prosvecenog sveta, cak ni preko svojih najboljih i najdarovitijih predstavnika? Odgovor nije jednostavan. Ali cini mi se da je jedan od razloga odsustvo postovanja coveka, njegovog punog dostojanstva i pune unutarnje slobode, i to bezuslovnog i doslednog postovanja. To je nasha velika slabost i u tom pogledu svi mi cesto i nesvesno greshimo.Tu skolu nismo josh proshli ni taj nauk potpuno izucili. Taj nedostatak mi svuda nosimo sa sobom kao neki istocni greh naseg porekla i pecat manje vrednosti koji se ne da sakriti.O tome bi trebalo govoriti i na tome raditi." Edited by Leia
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Drug Ivo ne razume da se prvo to poštovanje ima zadobiti batinama/puškama po vladajućim klasama, pa tek onda širiti u mase. Samo što mi to nismo na vreme, zauzeti turcima/mađarima/bugarima/nemcima/kime sve ne.

Link to comment
Drug Ivo ne razume da se prvo to poštovanje ima zadobiti batinama/puškama po vladajućim klasama, pa tek onda širiti u mase. Samo što mi to nismo na vreme, zauzeti turcima/mađarima/bugarima/nemcima/kime sve ne.
Cini mi se da je mislio na medjusobno postovanje medju ljudima, a ne na njihovo kolektivno strahopostovanje prema vlasti.Ovog drugog ne fali kod narodnih masa, nazalost.A da, sistem za sticanje postovanja se u medjuvremenu promenio, dosla demokratija bez upustva za upotrebu :D Edited by Leia
Link to comment
jasno da je u pitanju pokušaj da se iskoreni pušenje kao društvena pojava, ali kada ne budem ja bio ugrožen od strane pušača lako ću da okrenem ćurak i počnem da se zalažem za veća prava i slobode.
Pazi da ne bude kasno. Obično jeste, kada dođe red na tebe.
Link to comment

OK, zaključili smo da kad bi se vlasnicima ugostiteljskih objekata davalo da sami odlučuju, niko od njih ne bi ništa menjao t.j. svi objekti bi i dalje bili smoking allowed.Zar ne bi bilo prihvatljivo za "obe strane" da država propiše broj (procenat?) mesta koja će smeti da okače "natpis slobode"?istockphoto_2014548_smoking_allowed.jpg

Link to comment
Zar ne bi bilo prihvatljivo za "obe strane" da država propiše broj (procenat?) mesta koja će smeti da okače "natpis slobode"?
Solomonsko resenje. A onda se dozvole podele kumovima, stranackim kolegama, zetovima i suracima,ostali zbog loseg poslovanja bankrotiraju, kupi ih Miskovic i otvori prvi srpski lanac butik spa wellness...butika.Pa ko oce zdrav zivot eto jos bolje nego da se truje kafeinom i slusa glasnu muziku, a kome je do provoda - da se opusti ko covek.Srbija! :s_w:
Link to comment
Zar ne bi bilo prihvatljivo za "obe strane" da država propiše broj (procenat?) mesta koja će smeti da okače "natpis slobode"?
Ja sam za, nek' ide dodjavola. Gde se glasa?S tim da je to naravno "natpis neslobode" za one koji bi da disu. :D Ali OK, zvuci razumno.
Link to comment
Solomonsko resenje. A onda se dozvole podele kumovima, stranackim kolegama, zetovima i suracima,ostali zbog loseg poslovanja bankrotiraju, kupi ih Miskovic i otvori prvi srpski lanac butik spa wellness...butika.Pa ko oce zdrav zivot eto jos bolje nego da se truje kafeinom i slusa glasnu muziku, a kome je do provoda - da se opusti ko covek.Srbija! :s_w:
Zashto bi propali, kada bi nepushachi (koji su vecina, ako dobro pamtim neku statistiku od pre 20 strana), konachno imali gde da izadju, a da ih ne truje dim? Edited by Venom
Link to comment
Pazi da ne bude kasno. Obično jeste, kada dođe red na tebe.
Da, prvo ogranicenje pusenja, pa onda koncentracioni logori sa spaljivanjem pusaca u visokim pecima. Jasno kao dan!Daj, bre, preterujete onoliko...
Link to comment
Zashto bi propali, kada bi nepushachi (koji su vecina, ako dobro pamtim neku statistiku od pre 20 strana), konachno imali gde da izadju, a da ih ne truje dim?
Zato sto su pusaci manje tolerantni na zabranu pusenja nego nepusaci na zadimljene prostorije.Tako da ako izlazis u mesovitom drustvu (a tako uglavnom bude, nisu nepusaci neka sekta :D ), zavrsices tamo gde nikom nista nije zabranjeno, da se onaj ko bi da zapali ne bi durio.Prosto te mrzi da se raspravljas, pa popustis.Sta znam, ovo je samo moj utisak i prognoza - znam da su mi bogoradili i kad ne dam da se pusi kod menekuci, u sobi gde posle treba da spavam.
Link to comment

Utisak ti je dobar, samo to ne znaci da im ne treba dati njihov prostor (uostalom, imaju ga skoro svuda, po kampusima, muzejima, gde sve ne, pa sto ne bi i po restoranima).

Link to comment
Utisak ti je dobar, samo to ne znaci da im ne treba dati njihov prostor (uostalom, imaju ga skoro svuda, po kampusima, muzejima, gde sve ne, pa sto ne bi i po restoranima).
Ma naravno da je to u teoriji odlicna ideja, ali takav je bio i komunizam i radnicko samoupravljanje :D Kod nas se sve ocas posla pretvori u tesku kaubojstinu, mislim da bi taman i da se uvede totalna zabrana bilo hrpa onih sto puckaju po wc-ima restorana ili se prosto prave blesavi.Ko bi pohvatao da li se vlasnici restorana pridrzavaju pravila ili hvataju krivinu da se musterije ne bune (i ne odu u drugi restoran).Mozda bi eventualno profitirala inspekcija jer bi dobila jos jedan izvor prihoda.Sta znam, bilo bi super da nisam u pravu.edit. Vec vidim kako bi ta podela izgledala u praksi - dva stola jedan do drugog, a na jednom onaj presavijeni kartoncic na kom pise zabranjeno pusenje cool.gif Edited by Leia
Link to comment

Nismo mi najgori... I tacka!:DPa i drugde ljudi vole provod, pa nekako to ide napred. Nisu svi dosadni kao ti tamo na severu Evrope (Irish excepted).

Link to comment
Zato sto su pusaci manje tolerantni na zabranu pusenja nego nepusaci na zadimljene prostorije.Tako da ako izlazis u mesovitom drustvu (a tako uglavnom bude, nisu nepusaci neka sekta :D ), zavrsices tamo gde nikom nista nije zabranjeno, da se onaj ko bi da zapali ne bi durio.Prosto te mrzi da se raspravljas, pa popustis.Sta znam, ovo je samo moj utisak i prognoza - znam da su mi bogoradili i kad ne dam da se pusi kod menekuci, u sobi gde posle treba da spavam.
Chini mi se da konachno shvatam. Nisu problem ljudi, tvoji prijatelji, koji ti manje-vishe otvoreno kazu da ih boli kurac za to shto tebi smeta dim, because it's their way or the high way, problem je u drushtvu.
Link to comment
Nismo mi najgori... I tacka!:DPa i drugde ljudi vole provod, pa nekako to ide napred. Nisu svi dosadni kao ti tamo na severu Evrope (Irish excepted).
Ja vala gore ne znam! :D U smislu da je sitno zajebati drugog i isterati neki svoj hir - ultimativni provod.Sto je mozda odlika i mnogih Mediteranaca, ali mi Balkanci imamo jos i tu nasu bahatost kao bonus.Tako da opravdano sumnjam u uspeh svake suptilnije tehnike, ili zabrani svima ili nemoj nikom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...