Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Pont, gojazne si ti uveo u diskusiju, tako da verovatno bolje od mene znas razlog.
pa razlog je sto mislim da su oni sledeca grupa na tapetu posle pusaca, zivi bili pa videli, naci ce se lako argumenti u propagandi koji ce ubediti ljude da je i samo prisustvo gojaznih stetno po negojazne na milion posrednih, da ne kazem pasivnih, nacina a samim tim sto se slazemo oko toga kolika su prava pusaca (sta god ja mislio o besmislu gomile argumenata koji se fabrikuju o stetnosti pusenja, kada kazem fabrikuju mislim samo na fenomen stancovanja argumenata koji imaju za jedinu svrhu pridobijanje glasackog tela i izglasavanje odredjenih zakona protiv pusenja a ne tzv briga o narodnom zdravlju ili sta vec nego samo zadovoljenje interesnih potreba odredjene grupe stanovnistva) to ne znaci da ne mozemo da obrnemo jos neki krug :P a zasto Cveni Kmeri, pa tek onako, cisto da se pokaze kakvi su konacni efekti svake drzave kada joj se prepusti apsolutno pravo da odlucuje o zdravlju i dobrobiti stanovnistva eh, sto su ti nezdrave pusacke navike i u diskusijama, stalno ta potreba da se zapali napise jos jedan post :lol: Edited by Pontijak
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Negiras cak i da nikotin stvara fizicku ovisnost?I rest my case -_-
Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorima. Otisao sam malo na svez vazduh da provetrim pluca. :lol: Fizicka zavisnost nije reka bez povratka, cak ni one zavisnosti koje su su mnogo teze za kontrolu od nikotinske. Mit o pusacima koji ne mogu da izdrze sat vremena bez cigarete je samo mit. U slucaju onih koji svojim ponasanjem podgrevaju taj mit se ne radi o zavisnicima vec o ljudima kukavnog karaktera.
Zasto si boldovao samo prvi deo pitanja? :)
Da bih te postedeo zustrijih komentara na tu recenicu. Imam izrazitu odbojnost prema nekome ko zeli da odlucuje (ili da dozvoli nekom trecem da odlucuje) o tudjoj slobodi izbora. Svestan sam da postoje granicni slucajevi kada nesto (najcesce odredjeni tipovi bolesti) nekome ukine svest, pa samim tim i slobodu izbora kao njen deo. Medjutim, to ne znaci da smatram prihvatljivim to sto ce neko arbitrarno da odlucuje (ili da se makar zapita) o tome gde pocinje a gde se zavrsava ljudska sloboda izbora i da to svima drugima namece kao pravilo. Kad se to jednom desi, a vec je pocelo da se desava, sve one nategnute analogije sa rasizmom, gojaznoscu, slatkisima, masnom hranom pretvorice se u veoma blisku realnost.Interesantno je da je vecina pobornika zabrane pusenja strasni zagovornik prava nekih drugih populacija, recimo gay populacije, a retorika im se nimalo ne razlikuje od ekstremnih desnicarskih grupa koje govore o gay populaciji (neka rade sta hoce u cetiri zida samo dok ne izlaze na ulicu, ovo je bolest koja ugrozava zdravlje copora, to treba leciti od zavisnosti, itd.). Interesantno je, mada ne i neprimeceno. Pomenuo sam vec tu Zizekovu knjigu o nasilju i kad budem imao vise vremena prekucacu neke delove koji bi mogli biti zanimljivi kao predlozak za raspravu. On takvo ponasanje zove liberalni komunizam i smatra ga najopasnijom vrstom licemerja koje danas postoji..
Link to comment
pa razlog je sto mislim da su oni sledeca grupa na tapetu posle pusaca, zivi bili pa videli
U Srbiji?! Odakle ti ta ideja, pa kod nas je gojaznost znak da neko dobro zivi,znas ono buckast&rumen, puca od zdravlja :D
eh, sto su ti nezdrave pusacke navike i u diskusijama, stalno ta potreba da se zapali napise jos jedan post :lol:
Aha <_<
Link to comment
pa razlog je sto mislim da su oni sledeca grupa na tapetu posle pusaca, zivi bili pa videli, naci ce se lako argumenti u propagandi koji ce ubediti ljude da je i samo prisustvo gojaznih stetno po negojazne na milion posrednih, da ne kazem pasivnih, nacina a samim tim sto se slazemo oko toga kolika su prava pusaca (sta god ja mislio o besmislu gomile argumenata koji se fabrikuju o stetnosti pusenja, kada kazem fabrikuju mislim samo na fenomen stancovanja argumenata koji imaju za jedinu svrhu pridobijanje glasackog tela i izglasavanje odredjenih zakona protiv pusenja a ne tzv briga o narodnom zdravlju ili sta vec nego samo zadovoljenje interesnih potreba odredjene grupe stanovnistva) to ne znaci da ne mozemo da obrnemo jos neki krug :P a zasto Cveni Kmeri, pa tek onako, cisto da se pokaze kakvi su konacni efekti svake drzave kada joj se prepusti apsolutno pravo da odlucuje o zdravlju i dobrobiti stanovnistva eh, sto su ti nezdrave pusacke navike i u diskusijama, stalno ta potreba da se zapali napise jos jedan post :lol:
Ne,nece oni biti sledeca ciljna grupa. Sledeci porok je alkohol. Opet,bili zivi pa videli.Za ove od 100 kila i ne verujem da ce ikada doci na dnevni red iz prostog razloga sto ceo industrijskisvet direktno ili indirektno profitira od njih.
Link to comment
Ne,nece oni biti sledeca ciljna grupa. Sledeci porok je alkohol. Opet,bili zivi pa videli.Za ove od 100 kila i ne verujem da ce ikada doci na dnevni red iz prostog razloga sto ceo industrijskisvet direktno ili indirektno profitira od njih.
Profitirao je i od duvana pa nikom nista. Ovde u Beogradu ako hoces da kupujes dijetalno po marketima, tipa dijetalni keks ili tako nesto, treba ti duplo veca plata nego kad kupujes obicno. Snaci ce se industrija. Uvek se snadje. Edited by harper lee
Link to comment
Ne,nece oni biti sledeca ciljna grupa. Sledeci porok je alkohol. Opet,bili zivi pa videli.Za ove od 100 kila i ne verujem da ce ikada doci na dnevni red iz prostog razloga sto ceo industrijskisvet direktno ili indirektno profitira od njih.
hmmm, pa moguce je da si u pravu, to o gojaznima na tapetu pravedne borbe za iskorenjivanje poroka u ime zdravlja, pa nesto se namnozili kojekakvi prilozi u medijima o opasnostima koje donosi gojaznost. a industrijski svet profitira od svega, vredni potrosaci su i gojazni i zgoljavi samo sto zgoljavi moguce je zive i duze pa se na njima moze duze profitirati :lol:
Link to comment
Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorima. Otisao sam malo na svez vazduh da provetrim pluca. :lol: Fizicka zavisnost nije reka bez povratka, cak ni one zavisnosti koje su su mnogo teze za kontrolu od nikotinske. Mit o pusacima koji ne mogu da izdrze sat vremena bez cigarete je samo mit. U slucaju onih koji svojim ponasanjem podgrevaju taj mit se ne radi o zavisnicima vec o ljudima kukavnog karaktera.
Ako stvari tako postavis mnogo toga se moze svesti na pitanje karaktera, recimo meni ne pada na pamet da otvorim usta kod zubara dok mi ne daanesteziju, dok ima ljudi koji stoicki podnose burgijanje. Nikotin de facto stvara fizicku ovisnost, sad koliko je neko cvrst karakter da se sa svojim bolom izbori, to je drugo pitanje.
Da bih te postedeo zustrijih komentara na tu recenicu. Imam izrazitu odbojnost prema nekome ko zeli da odlucuje (ili da dozvoli nekom trecem da odlucuje) o tudjoj slobodi izbora. Svestan sam da postoje granicni slucajevi kada nesto (najcesce odredjeni tipovi bolesti) nekome ukine svest, pa samim tim i slobodu izbora kao njen deo. Medjutim, to ne znaci da smatram prihvatljivim to sto ce neko arbitrarno da odlucuje (ili da se makar zapita) o tome gde pocinje a gde se zavrsava ljudska sloboda izbora i da to svima drugima namece kao pravilo. Kad se to jednom desi, a vec je pocelo da se desava, sve one nategnute analogije sa rasizmom, gojaznoscu, slatkisima, masnom hranom pretvorice se u veoma blisku realnost.
Zasto bi me ti stedeo bilo cega? :) Razgovaramo, nismo u boks ringu. Meni je posebno zanimljivo pitanje eutanazije, pravo coveka da svoj zivot okonca kako i kada zeli. Moralna dilema par exellance.Velike slobode nose i veliku odgovornost, a pitanje je koliko je ljudi tome zapravo doraslo, a koliko bi njih samo iskoristilo priliku za svakojake zloupotrebe. Stalno navodis Norvesku kao primer u raznim diskusijama, ponekad cini mi se zaboravljajuci na razlike izmedju te i nase sredine, ljudi. Ono koliko sam ja videla od Skandinavije, mogu da kazem da su razlicite galaksije u pitanju.No dobro, nacelno se slazemo u tome da je ogranicavanje licnih sloboda losa stvar, uz ogradu da ljudi treba da budu svesni gde senjihova sloboda zavrsava ako zive u nekakvoj zajednici.
Interesantno je da je vecina pobornika zabrane pusenja strasni zagovornik prava nekih drugih populacija, recimo gay populacije, a retorika im se nimalo ne razlikuje od ekstremnih desnicarskih grupa koje govore o gay populaciji (neka rade sta hoce u cetiri zida samo dok ne izlaze na ulicu, ovo je bolest koja ugrozava zdravlje copora, to treba leciti od zavisnosti, itd.). Interesantno je, mada ne i neprimeceno. Pomenuo sam vec tu Zizekovu knjigu o nasilju i kad budem imao vise vremena prekucacu neke delove koji bi mogli biti zanimljivi kao predlozak za raspravu. On takvo ponasanje zove liberalni komunizam i smatra ga najopasnijom vrstom licemerja koje danas postoji..
Tako je, mnogi jos uvek misle da je homoseksualnost zarazna bolest koja se leci, nesto kao grip valjda. Ali pasivno pusenje je dokazano kao stetno po zdravlje, tako da mi ni ovo poredjenje nije bas prikladno.A sigurno ima takvih kojima je zadovoljstvo da sebi zadaju misiju, i onda random odaberu stavove, ima nas raznih :) Zizek, onda ce bi ti verovatno biti zanimljiv i "Mao, on practice and contradiction", prelistala neke delove i odvojila da citam na plazi :) Hajde da na trenutak uzmemo da iza sankcija stoji dobra (konstruktivna) namera, jer bi proces edukacije bio previse spor i tesko dostizan.Bilo bi sjajno kad bi ljudi shvatali da je preterivanje ono sto skodi, da niko nije umro od jedne cigarete niti od jednog big Mac-a,ali onda se okrenes oko sebe i... Tako da ni ja nemam neki univerzalan odgovor na to kako ljude spasti od samih sebe a da imne ugrozis licne slobode, ali mislim da barem treba zastiti one koji bi ispastali zbog tudjih losih navika. A svoje lose navike se retko ko odrice dobrovoljno, pogotovo za ljubav nekog drugog ;)
Link to comment
Tako je, mnogi jos uvek misle da je homoseksualnost zarazna bolest koja se leci, nesto kao grip valjda. Ali pasivno pusenje je dokazano kao stetno po zdravlje, tako da mi ni ovo poredjenje nije bas prikladno.A sigurno ima takvih kojima je zadovoljstvo da sebi zadaju misiju, i onda random odaberu stavove, ima nas raznih :) Zizek, onda ce bi ti verovatno biti zanimljiv i "Mao, on practice and contradiction", prelistala neke delove i odvojila da citam na plazi :) Hajde da na trenutak uzmemo da iza sankcija stoji dobra (konstruktivna) namera, jer bi proces edukacije bio previse spor i tesko dostizan.Bilo bi sjajno kad bi ljudi shvatali da je preterivanje ono sto skodi, da niko nije umro od jedne cigarete niti od jednog big Mac-a,ali onda se okrenes oko sebe i... Tako da ni ja nemam neki univerzalan odgovor na to kako ljude spasti od samih sebe a da imne ugrozis licne slobode, ali mislim da barem treba zastiti one koji bi ispastali zbog tudjih losih navika. A svoje lose navike se retko ko odrice dobrovoljno, pogotovo za ljubav nekog drugog ;)
Ne znam zašto se ta ideja da treba biti zdrav, rumen i dugovječan uzdiže na nivo nekog opšteg ideala koji u krajnjoj liniji treba da štiti i država. Ako neko želi da se prežderava, puši, pije, etc država nema ni pravo ni obavezu da ga u tome spriječava i nameće mu neki lifestyle koji je propisao manje ili više našminkani drug organ. Najdalje što država može da ode je edukacija o posljedicama rizičnih ponašanja. A upravo se ovde radi o tome ovde, o odluci nekih mudraca da je pušenje društveno nepoželjan čin, odluci koju razne Tomice nameću u svojim sredinama bez ikakvog kritičkog odnosa prema tome. Pasivno pušenje je tu samo izgovor, ishajpovani problem koji se može riješiti na stotinu bezbolnijih načina ali se to ne radi jer to i nije krajnji cilj nego je to eliminisanje jednog ponašanja koje su neki našli za shodno da proglase društveno nepoželjnim. Prema načinu kako se predstavlja to pasivno pušenje čudno je što u Srbiji nije ostalo još svega šačica preživjelih koji lutaju u oazama nepušenja. Naravno sve dobija još licemjerniji prizvuk ako znamo kako se uopšteno vodi briga o ekologiji i čistom vazduhu u nizu gradova u srbiji kao što su Bor, Pančevo...
Link to comment
Ne znam zašto se ta ideja da treba biti zdrav, rumen i dugovječan uzdiže na nivo nekog opšteg ideala koji u krajnjoj liniji treba da štiti i država. Ako neko želi da se prežderava, puši, pije, etc država nema ni pravo ni obavezu da ga u tome spriječava i nameće mu neki lifestyle koji je propisao manje ili više našminkani drug organ. Najdalje što država može da ode je edukacija o posljedicama rizičnih ponašanja. A upravo se ovde radi o tome ovde, o odluci nekih mudraca da je pušenje društveno nepoželjan čin, odluci koju razne Tomice nameću u svojim sredinama bez ikakvog kritičkog odnosa prema tome. Pasivno pušenje je tu samo izgovor, ishajpovani problem koji se može riješiti na stotinu bezbolnijih načina ali se to ne radi jer to i nije krajnji cilj nego je to eliminisanje jednog ponašanja koje su neki našli za shodno da proglase društveno nepoželjnim. Prema načinu kako se predstavlja to pasivno pušenje čudno je što u Srbiji nije ostalo još svega šačica preživjelih koji lutaju u oazama nepušenja. Naravno sve dobija još licemjerniji prizvuk ako znamo kako se uopšteno vodi briga o ekologiji i čistom vazduhu u nizu gradova u srbiji kao što su Bor, Pančevo...
Posle ovakvog posta, čovek bi pomislio da kordoni smrti haraju gradom i ubijaju sve što puši...
Link to comment

pokeretač topika me ubistvenim smaranjem maltene inspirisao da nakon 2,5 godine ponovo zapalim, ali srećom ima i ovakvih^^ kontraprimera. ne znam jesu li pušenjebranitelji nesvesni ili se samo prave ludi, ali realnost je da finih i uviđavnih pušača koji puše 1-2 dnevno, a zapale samo kad nikome ne smetaju ima na nivou statističke greške. ja ću lično da pozdravim što represivniji zakon kojim će da se kažnjava žestoko za svaku cigaretu zapaljenu zatvorenom prostoru, kao i za svaki opušak bačen na zemlju.

Link to comment
Hajde da na trenutak uzmemo da iza sankcija stoji dobra (konstruktivna) namera, jer bi proces edukacije bio previse spor i tesko dostizan.Bilo bi sjajno kad bi ljudi shvatali da je preterivanje ono sto skodi, da niko nije umro od jedne cigarete niti od jednog big Mac-a,ali onda se okrenes oko sebe i... Tako da ni ja nemam neki univerzalan odgovor na to kako ljude spasti od samih sebe a da imne ugrozis licne slobode, ali mislim da barem treba zastiti one koji bi ispastali zbog tudjih losih navika. A svoje lose navike se retko ko odrice dobrovoljno, pogotovo za ljubav nekog drugog ;)
Da, odlican post sa sjajnom poentom na kraju. Imanje mere/umerenost je valjda najzdravija "navika" koju covek moze uopste da stekne i apsolutno se slazem da je neumerenost i halapljivost uzrok vecine problema koje imaju i covek i covecanstvo. S tim sto bih ja rekao da meru moraju imati kako pojedinci tako i drustva. Mozda je najvaznija umetnost u demonstraciji mere jednog drustva ona koja je vezana upravo za propisivanje mera. Zato se ja tako ostro bunim protiv ove kampanje protiv pusenja koja je to odavno prestala da bude i pretvorila se u hajku na pusace (obrati paznju samo na evoluciju mera koje se primenjuju u drustvima koja imaju dugo iskustvo sa pokusajima da se obracunaju sa pusenjem). Prosto smatram da je neumerena i da ce je to na kraju pretvoriti u nakazu prvobitne ideje, ako vec i nije. Kao neko ko iskreno potpuno podrzava zabranu pusenja u javnim prostorima u kojima mesanje pusaca i nepusaca nije stvar izbora vec moranja, pa cak i u nekim otvorenim javnim prostorima, smatram da imam svako pravo da se zapitam - nije li dovoljno jednom drustvu/drzavi da brine o opstoj zastiti stanovnistva i tome kako da se zastitimo jedni od drugih? Zasto drustvo/drzava smatra da ima pravo da stiti mene od sebe samog? Nismo se nikad dobro proveli kad je drustvo/drzava odlucilo da igra ulogu "strogog i pravednog roditelja". Bas nikad. Bojim se da necemo ni ovog puta. Nema nikakvih dokaza da je evolucija ucinila da covek postaje sve nesposobniji da misli i brine o sebi. disclaimer za Teacer-a: Govorim o globalnm iskustvima sa tim a ne o iskustvima iz Srbije. U Srbiji je pusenje za sada potpuno pusteno s lanca.Na kraju, zelim da verujem da nije malo onih koji se necega odricu za ljubav nekog drugog. Nadam se da nismo dotle dosli. :( Edited by harper lee
Link to comment
pokeretač topika me ubistvenim smaranjem maltene inspirisao da nakon 2,5 godine ponovo zapalim, ali srećom ima i ovakvih^^ kontraprimera. ne znam jesu li pušenjebranitelji nesvesni ili se samo prave ludi, ali realnost je da finih i uviđavnih pušača koji puše 1-2 dnevno, a zapale samo kad nikome ne smetaju ima na nivou statističke greške. ja ću lično da pozdravim što represivniji zakon kojim će da se kažnjava žestoko za svaku cigaretu zapaljenu zatvorenom prostoru, kao i za svaki opušak bačen na zemlju.
Kakvih kontraprimjera? Jedina teza u čitavom postu je da cilj ovakvih zakonskih riješenja nije zaštita pasivnih pušača nego iskorijenjivanje pušenja kao društvene pojave. Meni se to, kao nepušaču, uopšte ne sviđa. Vi, ako vam to odgovara, slobodno se oduševljavajte svaki put kada država donese zakon kojim propisuje kako bi fini i pametni građani trebalo da se ponašaju.
Link to comment

jasno da je u pitanju pokušaj da se iskoreni pušenje kao društvena pojava, ali kada ne budem ja bio ugrožen od strane pušača lako ću da okrenem ćurak i počnem da se zalažem za veća prava i slobode.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...