Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

2.Ne zalazim na aerodrome, za mene su luksuz.
Pa se zbog toga na istima moze zabraniti pusenje?
3.Jesam, rask*njao sam se malo, znam, ali to što sam napisao mi zrači iz svakog drugog nepušačkog posta.Recimo ovog:
E, bas si mi odgovorio. Sada se moram povuci da ronim suze...
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Pa se zbog toga na istima moze zabraniti pusenje?
Nisam to rekao. Jednostavno, ne razmišljam o tome.Generalno, dozvola za pušenje bi trebalo da postoji samo u ugostiteljskim objektima (koji to odaberu).
E, bas si mi odgovorio. Sada se moram povuci da ronim suze...
Nemoj. Možemo da razgovaramo (i ne slažemo se) i bez ironije.
Link to comment
Je l sme da se zapali u Biberčetu?
Biberce je klub na otvorenom, osim toga nije moj da bih mogao da odlucujem o tim stvarima, vec ja samo pustam muziku petkom.Kolega dj je pusac i aktivno radim na tome da prestane sa pusenjem.
Nemoj. Možemo da razgovaramo (i ne slažemo se) i bez ironije.
Mozemo, ako lepo odgovoris na moje postove. Ako odgovoris nipodastavanjem bez razumnih cinjenica onda je i moj odgovor u istom tonu. Edited by salerokada
Link to comment
Boze, pa moraju i besposleni socijalni dekonstruktivisti necim da se bave. Mislim na ove mudre tekstove koje kaci ion i ekipa.
besposleni socijalni dekonstruktivisti? :huh: božesačuvaj.
vreme uživanjaJoš jedan dim...miloš vasić„Pušenje je način postojanja", govorio je Žan-Pol Sartr, uz Alberta Kamija (sa neizbežnom „goluazom" u ustima) najveći od svih pušača u istoriji književnosti. Miloš Crnjanski, pesnik, ljubavnik i duelant, pominje u „Dnevniku o Čarnojeviću" mladog „lečnika" koji na front nosi stotinak kutija cigareta i miran je: „Pušiti, kaže jedna turska reč, znači sedeti na oblacima i smešiti se na zemlju", veli taj čovek, pomiren sa smrću.Kako umiru pušači, to znamo: popuše poslednju cigaretu pred streljanje (kolega Alen Mek Liz, iz „Dnevnika", Flint, Mičigen, napisao je pre nekoliko godina, usred antipušačke kampanje u SAD, da će nepušači uskratiti poslednju cigaretu poslednjem pušaču kad ga budu streljali, "jer je pušenje opasno po zdravlje"); kako umiru nepušači, to ostaje nejasno.Pušenje je – poslednjih godina, kao što vidimo – nedovoljno povezano sa smrću; to je zaluga nepušačkog terora za koji Agneš Heler, čuvena mađarska žena-filozof, kaže da je nova ideologija: „Ako neki greh donosi uživanje, oni koji više ne greše izgubili su užitak i žele barem njegov deo da povrate kroz mržnju koju osećaju prema onima koji još puše". Danilo Kiš, pred smrt od onoga što je sa nežnošću zvao „moj Milan Rakić", rekao je ovom autoru da se primakne (gledao sam da ga poštedim mirisa „goluaze"), jer: „želim bar da onjušim duvan". Uostalom, moj rođeni deda celog života (86 godina, hvala na pitanju) pušio je dve pakle niške „Drave", jer „više volim da živim pedeset godina kao čovek, nego šezdeset kao ovca". Velikim mrtvim pušačima treba dodati i Hemfri Bogarta, čoveka koji je cigaretu uzdigao do simbola.Duvan je – očigledno – veliko uživanje, ćeif koji se opasno graniči sa porokom (kao svaki pravi ćeif). Zna se da su bar tri Kolumbova mornara došla natrag kući kao pušači; kao godina uvođenja duvana u Stari svet navode se obično 1516. kada je Francuz Žan Niko (odatle: nikotin) uvezao prve količine. Za priznavanje svog građanskog i ljudskih prava da puše i tako porezima bogate svoju državu pušači su dali velike i svetle žrtve: papa Urban VII ekskomunicirao je rutinski uživaoce „demonske trave"; u elizabetanskoj Engleskoj za pušenje se vešalo; Mihail Flodorovič, prvi car dinastije Romanovih, pušačima je sekao noseve, a sultan Murat IV glave (18 glava dnevno, pa se ipak danas kaže: „puši kao Turčin"). Kao i opijum, duvan je bio i ostao omiljeni predmet oporezivanja, i to debelog. Tako se i došlo do monumentalnog licemerja nove totalitarne države: s jedne strane se čvrsto drži državni monopol na duvan; s druge strane vode se ideološke kampanje protiv pušenja, od pamfleta iz 19. veka „Duvan, apsint i ludilo" (kada se pušenje uvodi u zbirku „Od čega umire srpski đak", pored sušenja kičme i dlakavih dlanova), pa do modernih teorija o „pasivnom pušenju". U tom smislu jedino jefrancuska vlada bila poštena: „Zloupotrea je opasna", obavezni je natpis na „goluazama"; a koja zloupotreba nije? Uostalom, mnogo više ljudi umrlo je od javnog saobraćaja, ratova, ideologije i religije nego od pušenja. O radu i da ne govorimo...U čemu je, dakle, suština uživanja u duvanu? Nikotin je – kažu doktori – stimulant. To znači neuporedivo zadovoljstvo prve cigarete s prvom kafom izjutra (naročito ako je „goluaza" u pitanju); zatim, cigareta je predah u svemu gde predaha treba („ajd´ da zapalimo, pa ćemo videti"); cigareta posle ljubavnog „čina", ili između, spada – kažu ljudi – u vrhunska uživanja; „još jednu, pa da polegamo"... Seljak iz okoline Kragujevca priča sledeću priču: pokupe ih Nemci s puta, u oktobru 1941. i odvedu na neku ledinu; tamo počnu da šniraju mitraljeze, a jedan stariji čovek kaže: „Ljudi, ajd´ da zapalimo, ovi će nas pobiju..."I čemu se pušač može nadati u ova surova vremena? Prokažen je, moralno sumnjiv, divljač za odstrel... Ima i utehe: jedini način da se u Americi putuje avionom u prvoj klasi sa kartom „economy" klase je da se deklarišete kao pušač: pošto puši samo fukara, u prvoj klasi uvek ima pušačkih mesta... Pušačima, međutim, ostaje mnogo značajnija uteha od svega ostalog: da zapale jednu, pa makar im bila i poslednja. Jedino čemu se normalan pušač može u svom (kratkom ali žestokom) životu nadati jeste da će u poslednjem izdisaju izdahnuti prelepi plavičasti oblak duvanskog dima, pa makar mu pikavac ispekao već mrtve prste.
Edited by Buck Naked
Link to comment

lep tekst :) vidi se da je covek procitao knjigu Sveti dim :)pa da, to je - to

„Ako neki greh donosi uživanje, oni koji više ne greše izgubili su užitak i žele barem njegov deo da povrate kroz mržnju koju osećaju prema onima koji još puše"
i sad, kako diskutovati sa ljudima koji nisu gresnici (ili vole neke drugacije grehe)? tesko ako mrze jer sa mrznjom je nemoguce diskutovati.i ne znam zasto se zbog ovog setih Viloticke :lol:
Alen Mek Liz, iz „Dnevnika", Flint, Mičigen, napisao je pre nekoliko godina, usred antipušačke kampanje u SAD, da će nepušači uskratiti poslednju cigaretu poslednjem pušaču kad ga budu streljali, "jer je pušenje opasno po zdravlje"
Link to comment

Niko nije zabranio pusenje (zasad). A mnoge stvari su ogranicene na izvesnim mestima. Cak i kad sam ja bio mali, sto je bilo poodavno, i u vreme kad nepusaca gotovo da i nije bilo, bilo je znakova sa precrtanom cigaretom, tu i tamo. U medjuvremenu se nepusenje prosirilo, a sa njim i znakovi, tj. ogranicenja.ciga.jpgRomantizovanje losih stvari nije nista novo. Recimo, skoro svi vole pirate, ali neku idealizovanu, potpuno nerealnu, sliku o njima. Takvi nisu nikad postojali, a nisu im slicni ni pravi pirati koji postoje danas u somalijskim vodama. Masovno se romantizuje "seks, droge i rokenrol" nacin zivota, vec pola veka, pa ipak zavrsimo u ogromnoj vecini po kancelarijama "udarajuci pecate" i u nekim manje-vise stabilnim brakovima/vezama. Koliko se tek romantizuje ciganski nacin zivota, proslavise se nasi reditelji onoliko... i to se onoliko romantizuje po internetu, premda se "24h dnevno/7 dana nedeljno online" zivot ama bas nikako ne ukapa u gypsy lifestyle. Sad mozemo da vidimo i romantizovanje duvana. I to je sve OK, osim ako neko to ne shvati zaista ozbiljno... sto bi, uostalom, ipak bio najveci problem doticne osobe.Istinski avanturisti su retki kao kokosiji zubi, ja sam ih za svog vakta mozda upoznao troje (maksimum) i verujte mi, kad ih sretnete, znate da nisu full of shit, vec da su ljudi izistinski van kalupa. I, zacudo, ne sede po internet forumima, a ne pisu ni drustveno-dekonstruisuce kolumne. Suvise su bizi pesaceci po dalekim istocima, oplovljavajuci planetu na jedra, ili pretvarajuci sebe u istinski 'letece' ljude crouching tiger hidden dragon tipa. Istinska posvecenost ne ostavlja mesta, ni vremena, za pozu.Sada ce mi svako ko, eto, voli da zapali stapic duhana sebe pretvarati u malog pirata za koga ne vaze nikakva pravila niti uzrocno-posledicne veze... Ehem, nisam uveren.

Link to comment

ma, sasvim stoji sve sto ti pises, pomalo sam mislio na romantizovanje duvana kada sam pomenuo knjigu Sveti dim (Vasic kao da je napisao dajdzest te knjige u svom clanku) i iskreno, iako sam nikotinski zavisnik ne romantizujem duvan, ok, citao sam i ja knjge o istoriji duvana, pa o svom onom manipulisanju masama da bi se od njih napravili nikotinski ovisnici (film, knjizevnost i ostale kucine i trice masovne kulture) , sada se krenulo u kontra smeru, tj. u demonizaciju duvana, i nemam pameti da sebi objasnim smisao toga, iskreno ne verujem da je u pitanju briga za zdravlje ljudi kao sto ni u popularizaciji duvana pocetkom 20. veka nije bilo brige za srecu, sexepil, lepotu itd, tadasnjih ljudi. meni jedino smeta ta uspaljena malogradjanska retorika koja papagajski ponavlja jedne te iste argumente zato sto je ta retorika samo plod manipulacije putem davanja odredjenog tipa informacija. iskreno sumnjam da ja kao pojedinac mogu da uticem na te tokove, sada su i u Srbiji na vlasti partije koje biraju vladu i ostale organe uprave i donose odredjene zakone pa i taj o zabrani pusenja na javnom mestu, ok, ne pusim na mestima gde je to zabranjeno, kada zabrane pusenje u lokalima biracu da li uopste vredi mojih para da budem u lokalima u kojima je zabranjeno pusenje i da kriziram ukoliko ne mogu da zapalim cigaretu uz kafu ili pice, pa nista, videcu kako cu reagovati, ako budem krizirao necu odlaziti u kafice itd i pusicu na ulici ili kod kuce, e sad, ako zabrane i pusenje na otvorenom prostoru, tjah, videcu sta cu, mozda i prestanem da pusim :lol: i interesantno, citav uspaljeni rat protiv ovisnika od cigareta a niko ne dize frku na pusace cigara, cak se i otvaraju klubovi za uzivaoce skupih kohiba i ostalih radosti duvanskog sveta te klase, poruka je jasna: fukara ima da se indoktrinira i nema da pusi a bogati tj. elita moze da radi sta hoce u svojim skupim mestima za okupljanje u koja fukara ionako nema ni para ni vremena da zalazi

Link to comment
„Ako neki greh donosi uživanje, oni koji više ne greše izgubili su užitak i žele barem njegov deo da povrate kroz mržnju koju osećaju prema onima koji još puše"
kontam da je i koprofagija nekima uzitak,al sumnjam da bise pusaci imali puno razumevanja kada bi morali da dele istu prostoriju s uzivaocima.
Link to comment
A koliko takvih mesta treba da bude u gradu da se pusac ne bi osecao diskriminisano? 1 u gradu? ili 50-50?I uvek postoji sansa da bas tvoje omiljeno mesto ne bude na odgovarajucoj listi.Jel se misli samo na kafice i restorane, ili bas sve zatvorene javne prostore?Nije davno bilo kad se i na aerodromu u Bg purnjalo samo tako. Zbudzen mali prostor, nema sanse da se odvoji nepusacki i pusacki deo. Na sta je to licilo :ph34r: A nemas nigde druge da sednes, naravno, osim na svoju torbu ispred check-ina.Poznajes ikoga ovakvog, ili si se raspisao onako sporta radi?
Sada nije tako, kao sto nije tako ni na frakfurtskom ( aerodromu)I mislim, da nije tako barem poslednjih nekoliko godina.Ja kao prestadoh da pushim onomad, ali sam zadnjih godina ( kao pushacica)cesto sletala i odletala sa BG aerodroma pa sam morala kao i ovde u Frankfurtuda izlazim napolje da bih popushila jednu,dve.Za ugostiteljske objekte najbolje je reshenje da pregrade staklom objekat ( mozenaravno i stiroporom ili gipsom) i da ga podele za pushace i nepusahce.Ovde je zabranjeno pushenje svuda. Sada se otvaraju klubovi za pushace (ne zaone sa cigarama), platish nekoliko evra,postanesh clan, pa onda pijuckash i pushishdo mile volje.
Link to comment
big duvan stavio mamac na udicu pre stotinak godina ili manje, somovi se upecali. sada kuku/lele, pusimo big duvanov big qraz. jbg
Razumesh se ti u somove i fatanje ko Mara u qrtz.Na buckala se oni fataju, bate.Kakvi mamci ,kakvi bakraci.Tako i danas, tako i pre 200 godina.A jel ti znash kako to ide,na buckalo da lovish?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...