Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Meni deluje da nepušači ovim zakonom žele samo da spreče pušače da puše u kafićima, bez namere da i sami idu u te kafiće.
dadadadadadada - TO je taj cunning plan nepusaca :)ne mogu da verujem da ova tema i dalje zivi.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Dozvolicu sebi da prokomentarisem ovu temu, iako to nije sasvim korektno obzirom da se radi o zakonu (i inicijativi vezanoj za taj zakon) u Srbiji (u kojoj ne zivim vec godinama).Razlog je sto su se kroz temu provukle (uredno sam procitao svih cetrdeset i osam stranica :)) neke jako interesantne stvari.Jedna od njih je pitanje sloboda, odnosno kako i koliko je primenjivo ono "one man's freedom stops where the other man's freedom begins" za resenje postojeceg problema. Pojam slobode je promenjiv kroz vreme, a ima i razlicito znacenje u raznim delovima ove planete. Negde se identifikuje sa politickim slobodama (ili su one dominatne u proceni), negde se veca vaznost daje moralnim karakteristikama (koje su, opet i te kako promenljive i razlicite), negde specificnosti date kulture/civilizacije imaju primaran znacaj.Ne treba smetnuti ni s uma da su se ljudi od samog pocetka civilizacije svesno odricali dela inicijalno postojecih sloboda u svrhu povecanja sopstvene sigurnosti.Druga interesantna stvar je privatno vlasnistvo. Cini mi se da je danas tesko nazvati nesto u potpunosti privatnim. Ako ste vlasnik stana ili kuce, ipak ne mozete raditi bas sta hocete u tom stanu. Isto vazi i za vlasnike lokala. Ni oni ne mogu u potpunosti izolovati svoj lokal od ostalog dela sveta, jer postoji izvesna interakcija sa tim svetom. Takodje bi bilo jako opasno dozvoliti istima da rade apsolutno sta hoce sa svojim lokalom. Plasim se da bismo sutra imali lokale u kojima je dozvoljeno konzumiranje jakih droga, decja prostitucija, odnosno sve ono za sta postoji klijentela (a postoji verovatno za sve). Dakle, prica o slobodi, o pravu vlasnika da sami izaberu nece mnogo pomoci u diskusiji. Jos manje ce uporedjivanje ove navike sa nekim drugim navikama pomoci, kao i uvodjenje zdravog zivota (na nezdravoj planeti :) ) u celu pricu.Po meni, demografski faktori moraju biti uzeti u razmatranje, i ma kako snazni bili pokusaji organizovanja razlicitih zemalja po istim princima, to jednostavno nije pravi nacin.Naravno, ukoliko je rec o zahtevu Evropske unije za uskladjivanjem zakona (i procena je da je ulazak u EU prioritet Srbije), onda sva ova diskusija i nema mnogo smisla.Ipak, bio bih iznenedjen netakticnosti EU, odnosno nerazumevanjem specificnosti potencijalnih clanica.Plasim se da je vise rec o tendenciji naseg naroda da se podeli u dve nepomirljivo suprostavljene grupe (Zvezda/Partizan, Federer/Nadal, USA/antiUSA) i teznji da se stvari posmatraju crno-belo.Cilj bi trebao biti da nepusaci mogu slobodno da se krecu u objektima svih vrsta, i ne budu izlozeni necemu sto smatraju jako neprijatnim protiv svoje volje, a da pusaci imaju mogucnost poseti istih takvih mesta a da nisu osudjeni na neprijatan osecaj sikaniranja i nize vrednosti.Problem sa manjim lokalima je da je teze podeliti ih na dva dela zbog velicine prostora, i tu narocito dolazi do izrazaja koliki bi bio prostor za jedne, a koliki za druge (u procentima). Ovi mali lokali su verovatno u vecini, pa je tim problem jos veci.Takodje se postavlja pitanje troskova renoviranja postojecih lokala (idealno bi bilo kad bi duvanske kompanije snosile te troskove :) ).Licno, mislim da jedino drzava ima kapacitete da se ozbiljno posveti ovom pitanju. Ne verujem u represivne mere nad tolikim delom populacije. Mozda bi drasticno povecanje poreza na cigarete i alkohol, kao i izvesne poreske olaksice za nepusacke lokale pokrenule stvari u odredjenom smeru (ako je to smer kojim zelimo da drustvo ide).

Link to comment
Sta fali da se podelimo? Ja sam za Partizan, Federera, USU i nepusenje u zatvorenim prostorima. Ne plasim se opozicije :D
Sasvim u redu, ukoliko pritom ne mrzis Zvezdu, Nadala, sve ono sto bi se naslutilo kao anti-USA :) Da zanemarimo Zvezdu i Partizan, to je duga prica.Mozda su bas Federer i Nadal najbolji primer. Umesto da svi budu presrecni sto takva dva igraca igraju u isto vreme (i sto su nam omogucili da vidimo ono finale Vimbldona prosle godine), nase pristalice jednog od njih najcesce ne biraju uvredljive (neretko i vulgarne) reci za onog drugog.Simpatizeri USA najcesce nisu spremni da upute ni jednu rec kritike na USA politiku, ekonomiju, socijalu, cak ni fudbaski tim :) ili vesto pronalaze nekog ko to radi jos gore.Oni drugi, uglavnom, vide zlo u svemu sto dolazi iz USA, i, mozda jos i gore, podrzavaju bas svakog neprijatelja svog neprijatelja.Ponekad mi se cini da bi tipican predstavnik naseg divnog naroda gledajuci fudbalsku utakmicu izmedju Vanuatua i Tonge pronasao razlog zasto su jedni lepi, pametni, dobri, a oni drugi zasluzuju sve najgore :)Ovde imamo pusace, nepusace, bivse pusace, buduce pusace, ali sve je bliza podela gradova na smoking free levu stranu ulice i dimnu desnu stranu pa sam se uplasio da cu da izgubim masu prijatelja iz neke od ove dve grupe :)
Link to comment

U startu da se izjasnim: strastveni sam pushac i tamanim sve shto sadrzhi nikotin. Chak i zhvake (nicorete) su mi cool. Kada to mogu sebi da priushtim, dan pochnem uz kafu i cigaretu a zavrshim uz single malt i cigaru. Zhivim u zemlji (Norveska) u kojoj je lakshe i bezbednije biti dzeparosh nego pushach ali borim se protiv sistema kako znam i umem. Ova borba (a chesto i histerija) protiv pushacha vec dobija nove dimenzije. U svedski parlament je stigao predlog zakona o zabrani pushenja na svim otvorenim javnim prostorima. Znachi, tu su ukljuchene terase kafica, restorana, hotela, autobuska stajalishta, parkovi, plazhe...Za sve one koji se zadovoljno smeshkaju dok chitaju ovo, samo da vas upozorim, kada se jednom otarase nas pushacha, na red dolaze ovi shto vole slatko. U norveskoj vec duzhe vreme postoji inicijativa da se svi proizvodi koji sadrzhe rafinirani shecer, oporezuju duplo pa ce slatkishi biti samo za one imucne :DHealth talibani su u naletu i neka se pripreme oni koji jedu meso, voze auto i greju se na drva.

Link to comment
Za sve one koji se zadovoljno smeshkaju dok chitaju ovo, samo da vas upozorim, kada se jednom otarase nas pushacha, na red dolaze ovi shto vole slatko. U norveskoj vec duzhe vreme postoji inicijativa da se svi proizvodi koji sadrzhe rafinirani shecer, oporezuju duplo pa ce slatkishi biti samo za one imucne :D
Sjajno :D.
Link to comment
Nema nikakve podele, skoro niko ni ne pusi (mislim, tamo gde se i Srbija zaputila).
A onda dodju u Srbiju da drze seminare i kojesta, i kupe cigareta koliko god zakonski maksimum dozvoljava.
Link to comment
A onda dodju u Srbiju da drze seminare i kojesta, i kupe cigareta koliko god zakonski maksimum dozvoljava.
I preko toga, prijatelju, i preko toga.
Link to comment
Samo se ti smej.
Ne smejem se uopste. Ugostio sam mnogo puta mnogo Norvezana i jos mi se nije desilo da je neko od njih propustio da odvuce kamare alkohola i cigareta nazad u Norge. Ukoliko je, naravno, ljubitelj.
Link to comment

To mozda Evropljani, kao sto sam vec napisao ne znam skoro nikog ko pusi (cak ni part-time). Istina, cim sletim u Frankfurt, smrdi mi na pikslu.

Link to comment
U startu da se izjasnim...
Hej, max iz Norge, nismo se citali 100 godina!! Nadam se da ces cesce navracati ovde, makar da nas odbranis od zdravstvenih talibana :P
Link to comment
Ne smejem se uopste. Ugostio sam mnogo puta mnogo Norvezana i jos mi se nije desilo da je neko od njih propustio da odvuce kamare alkohola i cigareta nazad u Norge. Ukoliko je, naravno, ljubitelj.
U stvari je bilo upućeno Venomu, ali ste ti i vasudeva uleteli preko reda. :DIzvini za nesporazum.E da. Edita:Od onog trenutka kada budu zabranili i proizvodnju, i promet i konzumiranje duvana, ali samo u paketu, glasam za stranku koja bude na vlasti do smrti.Do tada, za mene su samo smradovi koji ugrožavaju ljudska prava jedne manjinske populacije, a istovremeno gledaju kako da je oslobode što više novca. Edited by ion
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...