Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Trg je javni, a kafić privatni prostor. Ili bi ih trebalo nacionalizovati? :unsure:
Javni nije isto što i državni, nema baš veze sa svojinom, definicija:http://definitions.uslegal.com/p/public-place/Probaj opet ;)
A pazi sad ovo: vozachu autobusa je zabranjeno da pushta muziku - ispravno, tako treba. A ja seo neki dan u kafic, u kojem ide neka grozna muzika. I kazem ja konobaru, jel moze to da se promeni na neshto bolje ili ugasi, ne odgovara mi, a inache bih da sedim tu. On me gleda bledo, neshto mu nije jasno. Kazem, jel moze to da se promeni, ne odgovara mi, ali inache zarko zelim da sedim ovde i na to imam pravo, shto mi uskracujete jer me ova grozna muzika zivcira. I njemu i dalje nije bilo jasno, te sam pokunjeno morao da odem, a nisam hteo. Neljudi su to.
Nije poenta u živciranju, nego o ugrožavanju zdravlja na javnom mestu. Ako pokažeš da je utvrđeno da ta pomenuta muzika izaziva štetu po zdravlje kao što je slučaj sa duvanskim dimom, molim lepo, you have the case. I ne vidim zašto neko izjednačava pasivno pušenje, koje je vrlo ozbiljna pretnja po zdravlje, izjednačava sa živciranjem zato jer se nekom ne sviđa muzika. Stvar nije relativna. Na javnom mestu ne smeš da pušiš, kolješ prasiće, prosipaš otpad, sve to ugrožava zdravlje. Kakve veze ima loša muzika sa tim? Šta sad ako mene žulja stolica u nekom kafiću, to je nekako u istoj kategoriji kao indukovanje kancera kod drugih ljudi. Ajde neka vam bude, ali kako to?
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Stvarno ne znam koji smo to mi: sushtina je ipak u tome shto meni nije jasno zashto je gradski trg i kafic jedno te isto, pa gadjali se sad sa 100 pravnih definicija. Evo, sale hoce da puca, a ne moze na glavnom trgu u BG-u, jer je zabranjeno iz razumljivih razloga. Ipak, kad bolje razmislish, to moze da radi u streljani (makar iz vazdushne pushke ako vec ne iz vatrenog oruzja - ne znam stvarno) iako bi tim chinom ugrozio ljude na javnom mestu.Shto ne bi mogla muzika da ugrozava zdravlje - stres ubija, zar ne? Provedesh ceo radni dan na poslu, hocesh da odesh u kafanu malo da se relaksirash, kad tamo skakanje po zivcima josh gore neprihvatljivim™ izborom muzike. Jel to u redu? I ja mislim da nije.Tako da sve shto bi moglo na bilo koji nachin da ugrozi drugog choveka treba zabraniti. Osim naravno pushenje marihuane ili necheg slichnog u kaficima predvidjenim za to. To je USA A OK.

Edited by Venom
Link to comment
Shto ne bi mogla muzika da ugrozava zdravlje - stres ubija, zar ne? Provedesh ceo radni dan na poslu, hocesh da odesh u kafanu malo da se relaksirash, kad tamo skakanje po zivcima josh gore neprihvatljivim™ izborom muzike. Jel to u redu? I ja mislim da nije.Tako da sve shto bi moglo na bilo koji nachin da ugrozi drugog choveka treba zabraniti. Osim naravno pushenje marihuane ili necheg slichnog u kaficima predvidjenim za to. To je USA A OK.
U pitanju je čista kvantifikacija. Pasivno pušenje ubija, zna se i koliko tačno ljudi će u nekoj populaciji stradati, a što se muzike tiče, u pitanju je manji dodatak svakodnevnom stresu, a statistika, ako je rađena nije pokazala da bi zabrana neprihvatljive muzike dovela do smanjenja mrtvih i bolesnih. Za princip bih i mogla da se složim, ali ako na jednoj strani imamo realan broj obolelih ljudi, a na drugom malo sporadičnog nerviranja, well...
Link to comment

Donekle se slazem, ali je bitno da ustanovimo princip. A onda da krenemo redom. Izmedju ostalog i zato shto je tvoje tumachenje shta je manji dodatak - i samim tim manje bitno - samo tvoje. Tako da to dozivljavam kao relativizaciju :lol: .Shalim se. Ali ipak imash nekoliko strana unazad statistiku koja kaze da je veci rizik od toga da se okliznesh u kupatilu i zaginesh, nego od pasivnog pushenja. Pod uslovom da se poster nije zajebavao (shto ionako nije bitno) ispada da to pasivno pushenje i nije toliko grozomorno rizichno koliko bi neko da predstavi. Tako da, ako je ovolika halabuka oko necheg shto je manje opasno od kupatila koje svako ima, ne vidim zashto bi manje truda i energije ulagali u zabranu muzike na svim javnim mestima, ma koliko to mali uticaj na ukupan stres osobe imalo. Meni ovo zvuchi prilichno poshteno.

Link to comment
Donekle se slazem, ali je bitno da ustanovimo princip. A onda da krenemo redom. Izmedju ostalog i zato shto je tvoje tumachenje shta je manji dodatak - i samim tim manje bitno - samo tvoje. Tako da to dozivljavam kao relativizaciju :lol: .Shalim se. Ali ipak imash nekoliko strana unazad statistiku koja kaze da je veci rizik od toga da se okliznesh u kupatilu i zaginesh, nego od pasivnog pushenja. Pod uslovom da se poster nije zajebavao (shto ionako nije bitno) ispada da to pasivno pushenje i nije toliko grozomorno rizichno koliko bi neko da predstavi. Tako da, ako je ovolika halabuka oko necheg shto je manje opasno od kupatila koje svako ima, ne vidim zashto bi manje truda i energije ulagali u zabranu muzike na svim javnim mestima, ma koliko to mali uticaj na ukupan stres osobe imalo. Meni ovo zvuchi prilichno poshteno.
mozda zato sto ti klizavo kupatilo nije nametnuto, a pasivno pusenje jeste? mada, mozda te neko pod pretnjom batinama tera da se setas po klizavom kupatilu/kadi dok ne ljosnes i ne zagines. @ harpervise manje se slazem sa tvojim poslednjim postovima, samo mislim da mi nismo (bar sto se tice pusenja) u toj situaciji da nam neki ziloti odredjuju sta moze a sta ne. kao prvo, duvanski lobi je previse jak; kao drugo, kod nas su jedini true ziloti valjda samo oni popovi iz onog manastira Esfigmen sto plase narod. ostali su rigidni samo onoliko koliko im to odgovara u odredjenom momentu. zabrani abortus ali pusti popa da siluje decake. skupljaj priloge za kosovo ali ubij nekoga zbog navijackog sala. idi u crkvu pa se vrati kuci da bijes zene i decu. voli bliznje svoje osim ako su druge vere, nacije, boje koze itd itd itdnekako mi se cini da kod nas fanatici ovih i onih fela koji bi zabranili sve sto lici na uzivanje nisu toliko brojni, uticajni i bogati kao sto je slucaj sa Moral Majority u Americi, npr.
Link to comment

Argument da su zaposleni u kafanama i slichnim mestima ugrozeni protiv svoje volje je otprilike i jedini razuman. Iz razloga shto niko ne mora da loche, ali mora da radi. Ali ipak mi deluje stupidno da se zbog, koliko .01% populacije, maltretiraju svi ostali. Dao bih jedan predlog, ali bih zvuchao previshe bahato, pa bolje ne :lol: .

Link to comment
Argument da su zaposleni u kafanama i slichnim mestima ugrozeni protiv svoje volje je otprilike i jedini razuman. Iz razloga shto niko ne mora da loche, ali mora da radi. Ali ipak mi deluje stupidno da se zbog, koliko .01% populacije, maltretiraju svi ostali. Dao bih jedan predlog, ali bih zvuchao previshe bahato, pa bolje ne :lol: .
ja sam malo obimniji, dakle .02%
Link to comment
Prosečna plata je oko 32000, cigare idu od šezdesetak dindži pa na gore, recimo da je prosek 100, lep okrugao broj, ako sagoriš dve kutije dnevno to je 6000 dinara zapaljeno do kraja meseca, to je oko 19% prosečne mesečne plate. Dobar deo populacije nema tu sreću da spada u prosek, recimo da je njihova plata do 20000, oni popuše skoro trećinu.
proverio danas ovde - marlboro $8.29+hawaii sales tax (4.712%)=$8.68 x 30 dana = $260.4. nije nesto. mrzi me da kopam prosecne plate....a, sta je to uostalom? $260.4 moze danas da kupi npr. 105.4 galona benzina x 3.79 = oko 400 litara
Link to comment
vise manje se slazem sa tvojim poslednjim postovima, samo mislim da mi nismo (bar sto se tice pusenja) u toj situaciji da nam neki ziloti odredjuju sta moze a sta ne. kao prvo, duvanski lobi je previse jak; kao drugo, kod nas su jedini true ziloti valjda samo oni popovi iz onog manastira Esfigmen sto plase narod. ostali su rigidni samo onoliko koliko im to odgovara u odredjenom momentu. zabrani abortus ali pusti popa da siluje decake. skupljaj priloge za kosovo ali ubij nekoga zbog navijackog sala. idi u crkvu pa se vrati kuci da bijes zene i decu. voli bliznje svoje osim ako su druge vere, nacije, boje koze itd itd itdnekako mi se cini da kod nas fanatici ovih i onih fela koji bi zabranili sve sto lici na uzivanje nisu toliko brojni, uticajni i bogati kao sto je slucaj sa Moral Majority u Americi, npr.
1. Nigde duvanski lobi nije bio jaci nego u Americi pa ga je ipak ispusio (slozice se i Indy da je ovo primerena igra reci :lol: ).2. Zilotizam je stanje duha a ne pripadnost ovoj ili onoj platformi na kojoj ces zilotizam da demonstriras. Iznenadio bi se.3. Ja se na ovoj temi uglavnom zajebavam, stoga nemoj da moje postove dozivljavas isuvise ozbiljno. Malo sam podigao ulog onom pricom o ljudskim pravima i tome sta ko misli da je pravedna podela javnog prostora da vidim kakve ce biti reakcije i nisam iznenadjen zbog toga sta je taj podignuti ulog isprovocirao. Od svih reakcija najsimpaticnije su mi reakcije nasih gastosa koji bi sa toliko strasti da nesto zabrane par hiljada kilometara od kuce, na mestu na kojem niti zive niti imaju nameru da zive, pod devizom "a sto bi zatucana i nazadna Srbija mimo ovog pristojnog sveta u kojem mi zivimo", valjda oslonjene na "pozitivna iskustva naprednih zemalja" (citaj: nama su savili rogove i sta ste se sad vi njima razmahali). Docim su "zaboravili" da pomenu kako su zabrane u tom civilizovanom i naprednom svetu dosle kao posledica visegodisnjeg (negde, kao u USA na primer, visedecenijskog) procesa postepenog prilagodjavanja drustva na ideju o stetnosti konzumiranja duvana. Pokusao sam par puta da "navedem vodu na tu vodenicu" kako bih video sta ljudi misle o neophodnosti tog procesa i niko se ziv nije uhvatio na to. Svi horski vicu "zabranjuj smesta" i boli iz qratz kako ce ta ad hoc zabrana izgledati, a mogli su da vide kako je, recimo, izgledala u Crnoj Gori u kojoj je sve zivo donoseno ad hoc, pa i ovo sa zabranom pusenja.4. Licno nisam uopste protiv procesa koji ce respektivno dovesti do zabrane pusenja u svim javnim prostorima, pa i onim koje sam, diskusije radi, "branio" od zabrane. (Uzgred, taj sam prostor definisao u vise postova na vise razlicitih nacina i niko nije primetio razliku. :lol: ). Postoje samo dve stvari o kojima smatram da treba voditi racuna. Jedna je uredjenost, kontinuiranost i smislenost procesa koji ce na kraju rezultirati zabranom. Druga je moj licni oprez kada se donose odluke "odozgo" koje nesto zabranjuju, narocito u drustvima u kojima ne postoji sistem zastite od ekstremizma svakog moguceg oblika, kao ni Bog zna kakva kultura ponasanja u javnom prostoru.5. Nijedna tema ne govori o nama onoliko koliko mi o sami sebi govorimo demonstrirajuci svoje stanoviste o toj temi. Ni ova tema nije izuzetak. Ostaje pitanje kako smo dosli do toga da jedna simpaticna reklama protiv pusenja od pre 20 godina ciji je moto bio "pusenje ili zdravlje - odlucite sami" evoluira u "qratz cete vi sami da odlucujete o bilo cemu", to jest, kako smo za samo dvadeset godina izdresirani da po cenu zivota i smrti branimo upravo ovo drugo. Za mene je to mnogo veca novost od nekakve fucking zabrane pusenja u javnom prostoru.
Link to comment
Trg je javni, a kafić privatni prostor. Ili bi ih trebalo nacionalizovati? :unsure:
Odgovor je bio na:
nikome ne moze odricati pravo na upotrebu dela javnog prostora
Ispeci pa reci.
Link to comment
A pazi sad ovo: vozachu autobusa je zabranjeno da pushta muziku - ispravno, tako treba. A ja seo neki dan u kafic, u kojem ide neka grozna muzika. I kazem ja konobaru, jel moze to da se promeni na neshto bolje ili ugasi, ne odgovara mi, a inache bih da sedim tu. On me gleda bledo, neshto mu nije jasno. Kazem, jel moze to da se promeni, ne odgovara mi, ali inache zarko zelim da sedim ovde i na to imam pravo, shto mi uskracujete jer me ova grozna muzika zivcira. I njemu i dalje nije bilo jasno, te sam pokunjeno morao da odem, a nisam hteo. Neljudi su to.
:blink: I ti misliš da te ljudi shvate ozbiljno posle ovoga???
Link to comment
Ja se pridružujem ovom mišljenju i u skladu sa njim vadim svoj pištolj i idem da vežbam gađanje na sred trga Republike. Neće meni neko odricati pravo na upotrebu javnog prostora! A ako nekoga slučajno pogodim, ko mu je kriv, šta je tražio tu, mogao je da se nalazi sa društvom i na trgu Nikole Pašića!I ti misliš da te ljudi shvate ozbiljno posle ovoga???
Zaista cudno.
Link to comment
Evo, sale hoce da puca, a ne moze na glavnom trgu u BG-u, jer je zabranjeno iz razumljivih razloga. Ipak, kad bolje razmislish, to moze da radi u streljani (makar iz vazdushne pushke ako vec ne iz vatrenog oruzja - ne znam stvarno) iako bi tim chinom ugrozio ljude na javnom mestu.
Neko mozda hoce da sere u sali za rucavanje. Ne moze iz razumljivih razloga. eno mu WC pa nek sere koliko hoce.Neko hoce da pusi. Ne moze u zatvorenom prostoru iz razumljivih razloga, eno mu ulica.
Link to comment
Ja isto kad vidim nekog s cigarom u ruci, odmah zamislim bushmana kako sere u grmlju. To je taj nivo.
Mozda je to taj nivo, ali je tvoj nivo daleko ispod.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...