Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Znaci ovo je proces koji ide u fazama i ukljucuje stigmatizaciju pusaca? Posto zakon, avaj, za sada dozvoljava pusenje, potrebno je stvoriti drustvenu klimu koja ce ih stigmatizovati i izolovati, pa ce drzava na kraju podlegnuti atmosferi linca? Znaci, nije rec uopste o zdravlju konobara...zatvaranje kafana je samo prvi korak ka ulasku u domove, jebes odgovornost i prava pojedinca. Hvala na iskrenom odgovoru.
Ja sam od pochetka ovog treda iskren, i da si chitao shta sam pisao ne bi toliko slavio.Da, pushenje je shtetno.Valjda je chovek pre svega chovek, a posle doktor, inzinjer, profesor, otac, majka, homoseksualac......Srbin,Hrvat, Amerikanac,.... pushach,...Ima li neshto iza pushacha? Mozhda ubica, pedofil,sexualni prestupnik ...?Eto, to je neshto loshije nego biti pushach.edit: Sta reci nekome kome je vrh ljudske slobode pushach. To je isto (i gore) kao kada je nekome prva odrednica biti Srbin, Hrvat, Albanac. Znamo gde to vodi. Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Znaci ovo je proces koji ide u fazama i ukljucuje stigmatizaciju pusaca?
Нећемо вам никада признати јер би вас само беспотребно унервозили а ви заузврат повећали дозирање (и тровање нас). cool.gifНего онако, по систему кувања жаба (макар колоквијално ако не кулинарски).Свако разуман, па и пушач, види куда се иде...
Link to comment
Gospode. Sta je sledece? Retusiranje fotografija slavnih licnosti iz proslosti sa ciljem uklanjanja cigareta sa njih.? Ili je i toga vec bilo? :unsure: Kakav mali Staljin cuci u svima nama samo kad mu das priliku.
Ovo je simpatican komentar. Istina, pomalo naivan. Da li je neko gledao film "Thank you for smoking"?Film je MASOVNA oglasna tabla duvanske industrije. Ali MASOVNA. Obratite paznju koliko se po filmovima pusi. UZASNO MNOGO se pusi. Kad vidim neke od scena lepo mi dodje da zapalim. MENI, ej, MENI dodje da zagrizem cigaru i kresnem sibicu.
Ovo ću da prihvatim kao argument kada budem upoznao konobara koji želi da radi u smoking free restoranu ili baru. Ako njima više prija da rade u duvanskom dimu i tako zarađuju više para nego što bi to bio slučaj kada bi došlo do potpune zabrane, meni je to OK. Čak i uz rizik od pasivnog pušenja, konobarski poziv teško da spada u rizična zanimanja. Po mom iskustvu iz prve ruke, konobari se užasavaju potencijalne zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima, jer bi ih to ostavilo bez dobrog dela prihoda. Dakle, nije sve tako jednostavno kao što izgleda na prvu loptu.
Naravno da nije jednostavno, tu si potpuno u pravu.Eno Pancevci, tu istu konobarsku dilemu imaju vec decenijama: zdravlje ili pare. I dok 25% (ili tu negde) Pancevaca ima znacajne materijalne koristi, ostatak grada ima samo stetu. Petrohemija je uvek imala plate da se smrznes (kafe kuvarica u ona vremena imala duplo vecu platu od moje mame nastavnice u skoli). A eto, prosle godine, decenije... Deca se radjaju kojekakva, a ovi sto su ziveli ko bubreg u loju jer su izabrali pare, u velikom broju penziju ni ne docekaju. U Pancevu je rak zarazna bolest. Sve ljude koje znam iz Panceva, njihove rodjake i prijatelje - niko i bukvalno NIKO nije umro od smrti , svi od raka. Makar nekog nesto da zgazi, neki infarkt, srcka nekoga da strefi da ostalima da nadu... Jok.Istina, citav grad je ziveo i danas zivi od Petrohemije (ili tako vole da kazu) ali citav grad umire od toga takodje.Sve je naravno pocelo konobarskom dilemom: zdravlje ili pare? Da li im se isplatio izbor i da li su zadovoljni morali bi sami da kazu.Pancevci mene oduvek podsecaju na veliko pusacko drustvo. Logika, izbor i posledice.
USA je po popisu iz 2000. imala 281,421,906 stanovnika, a sajt lungusa.com daje podatak da godišnje od raka pluća umire u proseku 3400 nepušača (pri tome treba uzeti u obzir da duvanski dim nije jedina kancerogena materija u vazduhu), pa i ako uzmemo da su svi umrli od second hand smokinga dobijamo odds ratio od 87771 prema 1. Jasno je da bi bolje bilo da se lova iz anti-dim kampanje usmeri u gumene nazuvke za tuširanje, mnogo bi se više života spasilo. Zato nikad neću braniti nekome da puši u mom društvu, dokle god se pepeljara često prazni, jer užasno smrdi kad je puna.
OK, to je od raka pluca.Sta je bilo sa svim onim ostalim bolestima koje pusenje navodnjava i djubri?
Link to comment
USA je po popisu iz 2000. imala 281,421,906 stanovnika, a sajt lungusa.com daje podatak da godišnje od raka pluća umire u proseku 3400 nepušača (pri tome treba uzeti u obzir da duvanski dim nije jedina kancerogena materija u vazduhu), pa i ako uzmemo da su svi umrli od second hand smokinga dobijamo odds ratio od 87771 prema 1. Jasno je da bi bolje bilo da se lova iz anti-dim kampanje usmeri u gumene nazuvke za tuširanje, mnogo bi se više života spasilo. Zato nikad neću braniti nekome da puši u mom društvu, dokle god se pepeljara često prazni, jer užasno smrdi kad je puna.
"Odds of fatally slipping in bath or shower: 2232 to 1"Hoces da kazes da u Americi godisnje od povreda pri proklizavanju u kadi pogine 126.085 ljudi?I zaboravio si da u svoju jednacinu uvrstis broj pusaca koji umre od raka pluca, koji je sigurno veci od navedenoh broja nepusaca, ali i ostalih vrsta raka koji nastaju od pusenja (neko je pomenuo matericu, rak grla).
Link to comment
USA je po popisu iz 2000. imala 281,421,906 stanovnika, a sajt lungusa.com daje podatak da godišnje od raka pluća umire u proseku 3400 nepušača (pri tome treba uzeti u obzir da duvanski dim nije jedina kancerogena materija u vazduhu), pa i ako uzmemo da su svi umrli od second hand smokinga dobijamo odds ratio od 87771 prema 1. Jasno je da bi bolje bilo da se lova iz anti-dim kampanje usmeri u gumene nazuvke za tuširanje, mnogo bi se više života spasilo. Zato nikad neću braniti nekome da puši u mom društvu, dokle god se pepeljara često prazni, jer užasno smrdi kad je puna.
Da, to je odds da ćeš te godine umreti od second hand smokinga. Odds da ćeš uopšte umreti od s.h. smokinga [sa uzorkom od te godine] se dobije ako podeliš 3400 sa ukupnim brojim umrlih te godine. Te se, verujem, dobije mnogo manji broj od 87771. Dovoljno manji da se nešto možda preduzme povodom toga :)a čak i da nije nezdravo (a jeste), duvanski dim jeste neprijatan nepušačima. Ja postanem svestan koliko mi smeta tek kad izađem iz kafića/kafane/kluba, ali mojoj devojci, recimo, posle sat vremena u zadimljenoj prostoriji kreću da suze oči, što čini boravak u toj prostoriji mučnim, i potpuno se gubi bilo kakav zabavni faktor.Argument - ako ti se ne sviđa nemoj da ideš - je potpuno smešan u ovoj zemlji jer se svuda masovno puši. Tako da se taj argument u stvari svodi na "nemoj zimi da izlaziš, i pusti nas da dimimo na miru".
Link to comment
pusaci su naviknuti da ne puse tokom predstave
I isto tako se mogu navici da ne puse ni u kaficima. Navika pusenja u kaficima i kafa + cigara su nametnute vrednosti iz drustva. Kao i recimo nepusenje u pozoristima. Nista tu nije "prirodno" vec smo naucili da je tako. Ali to sto smo naucili da to tako ne znaci da je tako i dobro. Mnogo puta sam od pusaca cuo kako im je neprijatno u zadimljenim kaficima pa bi i njima bilo prijatnije u takvoj atmosferi.
Film je MASOVNA oglasna tabla duvanske industrije. Ali MASOVNA. Obratite paznju koliko se po filmovima pusi. UZASNO MNOGO se pusi. Kad vidim neke od scena lepo mi dodje da zapalim. MENI, ej, MENI dodje da zagrizem cigaru i kresnem sibicu.
Skoro sam gledao/citao negde kako je duvanska industrija konacno priznala kako su placali velike sume glumcima u prvoj polovini ovog veka da puse u filmovima. I tako je nastalo "kul" pusenje kada Bogi zapali cigaru pa smuva nevidjenu ribu kakva je Loren Bekol koja takodje ne ispusta cigaretu.Onda se mnogi klinci sirom sveta pomame i zele da urade to isto.. a da bi bili kul treba im cigara. A Bogi je zbog toga i sam umro od raka.Kada sam ja bio tinejdzer i ljudi oko mene pocinjali da puse sve je to bilo iz fazona "biti kul" i odrastao. Tako da je steta naneta jos tada nesaglediva. Ali to nije tema ovde...
Link to comment
Prvo, da je "zdrav razum" jedini validni argument za bilo sta, mi bi bacali bebe sa litice ako utvrdimo da imaju Daunov sindrom, a starce ostavljali na planini da umru. Drugo, ne objasnjavam jedan problem prebacujuci se na drugi, nego ukazujem da je taj problem socijalni konstrukt makar isto toliko, ako ne i vise nego medicinski. Drustvo je odlucilo da percipira pasivno pusenje kao ogroman problem, ali mu mnogo manje, na primer, smeta cinjenica da za upravljanje vozilom od 1000 kilograma koje ide brzinom od 100 na sat licence dobijaju mentalno poremecena, senilna i neodgovorna ljudska bica.Poenta: hajde da pogledamo siru sliku. To ne ocekujem od aktivista za zabranu pusenja (uvek me je nerviralo kada, recimo, environmentaliste pitaju "A zasto ne brinete o gladnoj deci"), jer su oni odabrali legitimnu metu i udaraju po njoj svim sredstvima, kao sto dobar aktivista i treba da radi. Ali, ja kao neko kome je realno sa tacke adikcije svejedno da li ce mi neko zabraniti da pusim ili ne, to nije nimalo svejedno sa tacke ljudske slobode od mesanja drzave u privatan zivot. Neprihvatljivo mi je da Kusta na Mokroj gori odredjuje seljanima da li smeju ili ne smeju da grade poljske vecee, neprihvatljivo mi je da neko, kao UK vlada, stavlja coveka na listu seksualnih prestupnika zato sto je uhvacen da jebe bicikl, i neprihvatljivo mi je da drzava pokusava da ukine gnezda poroka u kojima se srecu odrasli ljudi pod sopstvenim uslovima da piju, puse, gledaju tekmu na plazmi, slusaju muziku i generalno otresaju sa sebe teret skupih kredita, ugrozenih poslova i posledicnog stresa. Nije sve u medicini, nije sve u "bezbednom okruzenju"...
Grozota šta je nekome zdravorazumski To "odlučilo" zvuči kao da želiš da kažeš je društvu iz čista mira "dunulo" da to počne da posmatra kao problem, a po čemu si zaključio da mu je mnogo manje važno da se bavi psihološkim problemima neću ni da pitam. Zašto misliš da je potrebno da ukazuješ na nešto što samo po sebi jeste? Bolest zavisnosti jeste sociološko ali i medicinsko pitanje pa je samim tim i ozbiljniji problem. Samim tim ga ne treba rešavati samo medicinski (lečenjem pušača) već i sa sociološkog aspekta (zaštitom nepušača a i samih pušača). I društvo ima pravo da zabrani određeni vid zadovoljstva koji direktno ugrožava osobu koja ne želi da konzumira isto i da propagira ideju da se protiv stresa treba boriti kvalitetnim, zdravim metodama i metodama koje čoveka osnažuju a ne da beži u bolest i zavisnost.
Link to comment
Znachi, zabava je kljuchni faktor. Hmmm, interesantno.Onda i pozorishta, chak i ona za decu.
Zabava nije ključni faktor, ona je poenta koju sve vreme izbegavate pričajući o jadnim konobarima.Zamisli sada, zabrani se, recimo skijanje jer mnogo ljudi padne i polomi nogu. Da ne pričam o jadnicima koji mirno voze stazom kad ih budala pokupi sa ledja i polomi im kičmu. Ili auto trke, reli pre svega. Koliko tek tu ima snimaka izletanja automobila u publiku, često sa tragičnim ishodom.Aero mitinzi? Rizik, ne pitaj. Ako avion padne u gledalište (izduvne gasove ću zanemariti iako se u tom slučaju proizvode isključivo zabave radi), nastaje klanica, a nije da se nije dešavalo.Ako hoćeš da se zabavljaš izabereš zabavu koja ti odgovara i prilikom koje se nećeš osećati nebezbedno. Neko vozi motor na zadnjem točku, neko igra domine, svako prema sklonosti ka riziku. Evo čitam ove na topiku o padobranstvu (a imam i nekoliko poznanika padobranaca), ludi ljudi. Znaš kad bih ja bre skočio sa par hiljada metara oslanjajući se na kanape i parče krpe? Nikad bre. I ti lepo možeš odeš u kafić za nepušače koji će valjda neki nepušač već otvoriti, ako već nije (zašto?). što bi sad došao u kafić kod mog druga pušača, u kome rade konobari pušači da se buniš što ja hoću na miru da pijem svoju kafu, čitam novine i pušim?Idi brate tamo gde ti odgovara atmosfera. Nije moguće da od 74% nepušača u Srbiji (podatak je iznet nekoliko strana ranije) ne može da se nađe dovoljan broj medju vlasnicima kafića koji će svoje objekte proglasiti za nepušačke? :blink:
Link to comment
Ima li neshto iza pushacha? Mozhda ubica, pedofil,sexualni prestupnik ...?Eto, to je neshto loshije nego biti pushach.
Ima još jedna stvar koja je gora nego biti pušač.želeti da ideš na kul mesta, a nemati muda da prihvatiš izazov koji kul mesto nosi. Pa bio to moj padobran iz prethodnog posta ili duvanski dim u kul kafiću.
Link to comment
Ma nije uopste poenta u kaficima, vec o nametanju svog izbora kao jedinog prihvatljivog. Kafici su samo pocetak.
Kao što sam već napisao, naravno da se slažem i poštujem bez ikakve potrebe za zakonskom regulativom nepušenje u javnim prostorima - škole, bolnice, banke, razne ustanove, javni prevoz, životni prostor nepušača... Al' mi ovo sa kafanama baš bode oči - oko toga je topik i pokrenut - zašto neko smatra da država treba da se meša i reguliše pušenje u privatnom objektu u koji se ide isključivo radi zabave (osim konobara - uh, zamalo da zaboravim konobare). Kao davno naveden primer sa muzikom - ja ne idem u kafiće (zapravo, skoro uopšte i ne idem ni u kakve kafiće :lol: ) u kojima se pušta muzika koja mi ne odgovara. Isto tako mislim da ne bih išao u kafiće u kojima je zabranjeno pušenje i nemam ništa protiv otvaranja takvih kul kafića. Zašto nekom smeta da ja idem u kafić u kome je pušenje dozvoljeno, odnosno da takav kafić postoji za mene i moje istomišljenike?Mislim da se doduše odgovor sam nameće, ali...
Link to comment
Zašto nekom smeta da ja idem u kafić u kome je pušenje dozvoljeno, odnosno da takav kafić postoji za mene i moje istomišljenike?
Meni ne smeta ali mi smeta sto nema kafica koji su nepusacki. I takvi nikada nece ni postojati ako se ne donese zakon o tome jer je SVAKI gazda kafica u fazonu "Ako zabranim izgubicu goste" jer mu se takvo misljenje namece, izmedju ostalog i pomenutom kampanjom, tako da zastita iz kampanje potpuno izostaje i ostajemo na trenutnom stanju.A da postoje ljudi koji bojkotuju kafice zbog dima, itekako postoje samo sto vlasnici ne razmisljaju o tome vec misle da je problem manje posecenosti u tome sto nisu doveli dovoljno sirokogrudu pevacicu.
Link to comment
Zabava nije ključni faktor, ona je poenta koju sve vreme izbegavate pričajući o jadnim konobarima.Zamisli sada, zabrani se, recimo skijanje jer mnogo ljudi padne i polomi nogu. Da ne pričam o jadnicima koji mirno voze stazom kad ih budala pokupi sa ledja i polomi im kičmu. Ili auto trke, reli pre svega. Koliko tek tu ima snimaka izletanja automobila u publiku, često sa tragičnim ishodom.Aero mitinzi? Rizik, ne pitaj. Ako avion padne u gledalište (izduvne gasove ću zanemariti iako se u tom slučaju proizvode isključivo zabave radi), nastaje klanica, a nije da se nije dešavalo.Ako hoćeš da se zabavljaš izabereš zabavu koja ti odgovara i prilikom koje se nećeš osećati nebezbedno. Neko vozi motor na zadnjem točku, neko igra domine, svako prema sklonosti ka riziku. Evo čitam ove na topiku o padobranstvu (a imam i nekoliko poznanika padobranaca), ludi ljudi. Znaš kad bih ja bre skočio sa par hiljada metara oslanjajući se na kanape i parče krpe? Nikad bre. I ti lepo možeš odeš u kafić za nepušače koji će valjda neki nepušač već otvoriti, ako već nije (zašto?). što bi sad došao u kafić kod mog druga pušača, u kome rade konobari pušači da se buniš što ja hoću na miru da pijem svoju kafu, čitam novine i pušim?Idi brate tamo gde ti odgovara atmosfera. Nije moguće da od 74% nepušača u Srbiji (podatak je iznet nekoliko strana ranije) ne može da se nađe dovoljan broj medju vlasnicima kafića koji će svoje objekte proglasiti za nepušačke? :blink:
Sve boldovano jeste posledica nepazhnje ili nesretan sluchaj.To je neusporedivo sa nikotinom, jer je ishod prilichno predvidljiv, samo je pitanje kome zvono zvoni.
Ima još jedna stvar koja je gora nego biti pušač.želeti da ideš na kul mesta, a nemati muda da prihvatiš izazov koji kul mesto nosi. Pa bio to moj padobran iz prethodnog posta ili duvanski dim u kul kafiću.
Ovo je prilichno bezobrazno tako da sam se razmishljao da li da ti uopshte odgovaram.Tako mozhe da razmishlja samo jedan pushachko neinformisani detinjasti mozak.
Kao što sam već napisao, naravno da se slažem i poštujem bez ikakve potrebe za zakonskom regulativom nepušenje u javnim prostorima - škole, bolnice, banke, razne ustanove, javni prevoz, životni prostor nepušača... Al' mi ovo sa kafanama baš bode oči - oko toga je topik i pokrenut - zašto neko smatra da država treba da se meša i reguliše pušenje u privatnom objektu u koji se ide isključivo radi zabave (osim konobara - uh, zamalo da zaboravim konobare). Kao davno naveden primer sa muzikom - ja ne idem u kafiće (zapravo, skoro uopšte i ne idem ni u kakve kafiće :lol: ) u kojima se pušta muzika koja mi ne odgovara. Isto tako mislim da ne bih išao u kafiće u kojima je zabranjeno pušenje i nemam ništa protiv otvaranja takvih kul kafića. Zašto nekom smeta da ja idem u kafić u kome je pušenje dozvoljeno, odnosno da takav kafić postoji za mene i moje istomišljenike?Mislim da se doduše odgovor sam nameće, ali...
Niti se ti slazhesh, niti shta razumesh.To si pokazao sa gomilom glupih komparacija na ovoj temi (ne mislim samo na citirane u ovom postu).Samo se uvijash i domishljash u svom detinjastom mozgu da opravdash ono shto se opravdati ne mozhe.Da nije tako, ne bi ti palo na pamet da pishesh to shto si napisao u pretposlednjoj rechenici.Pa josh boldovano.Ti mislish da ako si pushach da si onda istomishljenik sa nekim?Ne shvatash da gro pushacha, da ne kazhem 101 %, zapali prvu cigaretu bez razmishljanja, pogotovu u novije vreme, a kada postane ovisnik onda to ima malo veze sa mozgom/razmishljanjem.Mozhda je nekada pushenje bilo izraz statusa, danas, cigaretu pale deca i postaju/ostaju to shto ti sada predstavljash, dete pushach.Dete bio, dete ostao. Zbog chega, zbog cigarete. Edited by cedo
Link to comment
Meni ne smeta ali mi smeta sto nema kafica koji su nepusacki. I takvi nikada nece ni postojati ako se ne donese zakon o tome jer je SVAKI gazda kafica u fazonu "Ako zabranim izgubicu goste" jer mu se takvo misljenje namece, izmedju ostalog i pomenutom kampanjom, tako da zastita iz kampanje potpuno izostaje i ostajemo na trenutnom stanju.A da postoje ljudi koji bojkotuju kafice zbog dima, itekako postoje samo sto vlasnici ne razmisljaju o tome vec misle da je problem manje posecenosti u tome sto nisu doveli dovoljno sirokogrudu pevacicu.
Ne znam, nisam nikad (svojom voljom, zbog drugih razloga jesam par puta) bio u kafiću sa širokogrudom pevačicom. Ali ne radi se ovde o zaradi kafića, već odbrani principa. Odnosno načina na koji dolazimo do idealnog, nepušačkog društva. I nisam ironičan kada tako kažem, naprotiv, verujem da će, bar kada je o duvanu reč, civilizovani deo sveta biti potpuno nepušački.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...