Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Meni se čini da je bezveze rešavati problem pušenja time što će proizvođači više zarađivati ili što će političari imati više para da kradu. Zna se gde treba zabraniti pušenje, gde treba da bude dozvoljeno, a cena treba da se formira kao i za ostalu robu tog tipa. Ako neko hoće da se truje, treba mu to omogućiti i obezbediti da pri tome ne truje druge. Ako se ne poštuje zabrana pušenja, strožije kažnjavati i to je to.

Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Super je seruckati sa strane i pri tom zaboravljati kolike su plate u Srbiji i da ima ljudi koji bi se radije odrekli lekova nego pusenja. Doprinosi raspravi ko ove podguzne muve s svojim komentarima.
Dobro, i? Sta onda? Zasto bi to trebalo da bude faktor u nekakvoj odluci o cenama cigareta?Naravno da cigarete treba da poskupe i naravno da skuplje cigarete uticu na broj cigareta koji se konzumira, a narocito uticu na to da manje klinaca uopste i pocne da pusi (jer su im cigarete skuplje dakle manje pristupacne tj. ne mogu se tako lako kupiti od dzeparca). Uostalom glavni cilj svih tih anti-pusackih mera nije toliko naterati postojece pusace da prestanu da puse nego spreciti nepusace da postanu pusaci, tj. smanjiti 'proizvodnju' novih pusaca. Neki nikotinski zavisnik ce mozda da odluci da manje jede kako bi nastavio da pusi tri pakle dnevno, ali zato neko ko nije ce u startu da odustane od toga i da proba cigarete jer su skupe.
Link to comment
Meni se čini da je bezveze rešavati problem pušenja time što će proizvođači više zarađivati ili što će političari imati više para da kradu. Zna se gde treba zabraniti pušenje, gde treba da bude dozvoljeno, a cena treba da se formira kao i za ostalu robu tog tipa. Ako neko hoće da se truje, treba mu to omogućiti i obezbediti da pri tome ne truje druge. Ako se ne poštuje zabrana pušenja, strožije kažnjavati i to je to.
Kao sto rece Indy - svugde u svetu je povecana cena cigareta smanjila broj pusaca, a u Srbiji cemo nesto kao da se pravimo pametni. Pritom, cena se dize akcizama (tj. porezom) dakle ne idu pare proizvodjacima. Proizvodjaci vise zaradjuju kada su cigarete jeftine i kada svako moze da ih kupi, jer onda imaju vise musterija i prodaju vise cigareta. Akcize se dizu da bi se prodaja smanjila, sto automatski smanjuje i prihod proizvodjaca. To sta politicari rade sa parama je druga prica, jer poenta u ovom slucaju nije povecati prihod od akciza na cigarete (zapravo na duzi rok verovatno dolazi do opadanja usled pada prodaje) vec uticati na ponasanje potrosaca. To je koriscenje poreske politike kao (de)stimulans, a ne radi prihoda u drzavnu kasu.
Link to comment

sasvim sigurno će povećanje cene smanjiti pušenje

samo meni nije uopšte jasno zašto je cilj smanjiti broj pušača (što reče ion ili zabranite ili ne pustite da ljudi puše koliko hoće,a da pritom ne moraju da prodaju bubreg da bi to radili). Sigurno se o tome raspravljalo na prošlih 150 strana, a ja nisam pratio temu, pa i ne želim da se vraćamo na to.

Edited by Lezilebovich
Link to comment
Dobro, i? Sta onda? Zasto bi to trebalo da bude faktor u nekakvoj odluci o cenama cigareta?Naravno da cigarete treba da poskupe i naravno da skuplje cigarete uticu na broj cigareta koji se konzumira, a narocito uticu na to da manje klinaca uopste i pocne da pusi (jer su im cigarete skuplje dakle manje pristupacne tj. ne mogu se tako lako kupiti od dzeparca). Uostalom glavni cilj svih tih anti-pusackih mera nije toliko naterati postojece pusace da prestanu da puse nego spreciti nepusace da postanu pusaci, tj. smanjiti 'proizvodnju' novih pusaca. Neki nikotinski zavisnik ce mozda da odluci da manje jede kako bi nastavio da pusi tri pakle dnevno, ali zato neko ko nije ce u startu da odustane od toga i da proba cigarete jer su skupe.
Manje klinaca ce mozda i poceti da pusi zbog skupljih cigareta (a mozda ce pusiti svercovane ko zna?), medjutim sta sa onim postojecim pusacima, kojih cini mi se ima nekih 30-40% u Srbiji? Sta sa ljudima koji zaradjuju 10 000 dinara i puse dve pakle dnevno koje ce kostati 300 dinara? Ili ce pusiti svercovane cigarete (cime im uopste nisi pomogao) ili ce krenuti da puse neku jeftinu krdzu (cime si im jako pomogo) ili ce smanjiti ostale troskove ili ce postati nadrndani ko indy jer nikad nece imati dovoljno para za cigare. Sadasnja politika daje rezultate (broj pusaca se konstantno smanjuje zadnjih 10 godina) i veca cena cigarete bi mozda to ubrzalo ali mislim da je to u Srbiji veca muka nego korist. Postoje i mnogi drugi nacini da se mladi odvrate od pusenja a da se istovremeno vec zadrtim pusacima ne sjebava dodatno zivot.
Link to comment

Ja ne vidim kako poskupljenja i dodatna ne-možeš-tu-ne-možeš-ni-tu ograničenja više doprinose zdravijem svetu od jedne dobre 100% zabrane.Uverite me da je to zaista cilj.

Kao sto rece Indy - svugde u svetu je povecana cena cigareta smanjila broj pusaca, a u Srbiji cemo nesto kao da se pravimo pametni. Pritom, cena se dize akcizama (tj. porezom) dakle ne idu pare proizvodjacima. Proizvodjaci vise zaradjuju kada su cigarete jeftine i kada svako moze da ih kupi, jer onda imaju vise musterija i prodaju vise cigareta. Akcize se dizu da bi se prodaja smanjila, sto automatski smanjuje i prihod proizvodjaca. To sta politicari rade sa parama je druga prica, jer poenta u ovom slucaju nije povecati prihod od akciza na cigarete (zapravo na duzi rok verovatno dolazi do opadanja usled pada prodaje) vec uticati na ponasanje potrosaca. To je koriscenje poreske politike kao (de)stimulans, a ne radi prihoda u drzavnu kasu.
Hm, možda ima logike.A zašto se poreskim sredstvima destimuliše prodaja goriva? Tačnije, pošto je to nešto što reče indi štetno ali potrebno, neminovno se odražava na povećanje cena svega i svačega.Koja populacija se tu gleda da se smanji? Svi živi?Drugo, kako se zabrana proizvodnje i prodaje narkotika odrazila na broj zavisnika? Nije se smanjio? Edited by ion
Link to comment
samo meni nije uopšte jasno zašto je cilj smanjiti broj pušača
Manji broj pušača, manje bolesti izazvanih pušenjem, manji troškovi za zdravstvo.
Sta sa ljudima koji zaradjuju 10 000 dinara i puse dve pakle dnevno koje ce kostati 300 dinara? Ili ce pusiti svercovane cigarete (cime im uopste nisi pomogao) ili ce krenuti da puse neku jeftinu krdzu (cime si im jako pomogo) ili ce smanjiti ostale troskove
:blink: I sigurno neće smanjiti cigare?
Link to comment
samo meni nije uopšte jasno zašto je cilj smanjiti broj pušača
Ne zaboravi na pušenje iz druge ruke. Mnogo je ljudi poginulo zbog tuđeg dimljenja, recimo kelnerice po restoranima. Naravno, saće neko ko je pristrasan provesti 140 radnih sati u iskopavanju 2 primera iz grupe od 16.000 u kojima je ovo pod sumnjom, ali moji postovi na ovoj temi su odsad pa ubuduće namenjeni samo normalnim ljudima.
Link to comment
Manji broj pušača, manje bolesti izazvanih pušenjem, manji troškovi za zdravstvo.
A zar ne bi bilo još "manjih troškova zdravstva" da pušenje kao legalna zanimacija (da je duvan zabranjen) ne postoji?Zar nije "manji trošak za zdravstvo" dozvoliti ljudima da kupuju veći broj lekova sami, bez recepta, bez odlaska lekaru? Zar ne bi po istoj logici bilo lakše penzionom fondu da penzioneri umiru ranije? Zar ne bi graddskom budžetu bilo lakše da ne mora da pravi posebne semafore, staze, spustove sa ivičnjaka itd namenjene osobama sa posebnim potrebama?Da li se zaista sve gleda samo kroz kintu?Ili je lakše ostaviti pušenje i pušače da postoje ali im ogaditi život koliko god je moguće i uzimatio im više para, i nezvanično dati suprotstavljenoj strani da ih vređa i šikanira na svakom koraku, izmišljajući ugroženost i tamo gde je nema, bez bojazni da neko jednog dana upita "Čekaj, broj pušača je danas zanemarljiv zahvaljujući zabrani te pošasti duvana, a broj obolelih od kancera se ne smanjuje. Otkud sad to?"
Link to comment
Manje klinaca ce mozda i poceti da pusi zbog skupljih cigareta (a mozda ce pusiti svercovane ko zna?), medjutim sta sa onim postojecim pusacima, kojih cini mi se ima nekih 30-40% u Srbiji? Sta sa ljudima koji zaradjuju 10 000 dinara i puse dve pakle dnevno koje ce kostati 300 dinara? Ili ce pusiti svercovane cigarete (cime im uopste nisi pomogao) ili ce krenuti da puse neku jeftinu krdzu (cime si im jako pomogo) ili ce smanjiti ostale troskove ili ce postati nadrndani ko indy jer nikad nece imati dovoljno para za cigare. Sadasnja politika daje rezultate (broj pusaca se konstantno smanjuje zadnjih 10 godina) i veca cena cigarete bi mozda to ubrzalo ali mislim da je to u Srbiji veca muka nego korist. Postoje i mnogi drugi nacini da se mladi odvrate od pusenja a da se istovremeno vec zadrtim pusacima ne sjebava dodatno zivot.
isuse.gif
Link to comment
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...