Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Edit>

Pežortivni naziv kojim moj otac imenuje inhaliranje produkta sagorevanja duvana.Takav stav (samoubeđivanje da su pušači prezira dostojna moralno niža grupacija ljudi od nepušača) mu je pomogao da ostavi pušenje posle 30 godina x 2 paklice "Drine"
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Pakla skuplja 20 dinara Udarila vlast na prokuzene ponovo :(
1 od komentara
Paklica treba da bude kao i svud u svetu 5 Eura, ako su za sve drugo uveli evropske cene red bio bio da to urade i sa cigaretama. A za tri godine je izvesno da ako hocemo biti deo EU , svuda ce morati biti uvedena i potpuna zabrana pusenja, samo prepisujemo njihove zakone, jer oni su dobar primer dobrog i zadovoljnog drustva.
A kad ja ostavim komentar neće da objave. Dobro je dok ne banuju...
Link to comment
Zašto nema moralne panike zbog toga što jedan čovek sam vozi automobil sa pet mesta i zagađuje vazduh po ceo dan? Ne opravdavam jedan problem drugim nego zorno pokazujem da je posredi arbitrarna selekcija.
Nije baš da nema. Pričalo se o tome pomalo, doduše više u smislu zakrčavanja saobraćaja i zauzimanja parking mesta ali je i ekološki momenat bio pomenut.Otprilike kao što reče Ljilja srpskinja za neaktivnu decu, priča se o tome više na Zapadu nego kod nas.
Али се нечињење по сто других питања маскира хајком по овом једном.
Čuj, hajka. Sve što je ova vlast uradila protiv pušača je što je donela jedan ne preterano restriktivan zakon. Zakon koji je praktično već postojao ali se nije pimenjivao. Zakon koji je najavljen pre nekoliko godina, ali se sa istim odugovlačilo zbog otpora duvanske industrije i tek kada je napravljen dogovor sa njima (80 umesto 50 kvm i odluka manjih kafića da može da se puši umesto obaveze da se u manjim ne puši a da veći mogu da podele prostor) zakon je donet. Ali čak i kada je donet, njegova primena je odložena za 6 meseci!Ako je to hajka onda ja više nijedan post ovde neću napisati."Hajka" je došla kao izraz višedecenijske frustracije nepušača koji su morali da trpe pušače koje je, u "ispoljavanju svog užitka", bilo baš briga kako se osećaju nepušači pored njih (čast izuzetcima)."Hajka" je postala u očima pušača, jer se konačno našao neko da ih omete "u uživanju" i kaže im da to što rade nije u redu.Milion puta sam se našao sa pušačima u malom prostoru koji bi se za čas zadimio. I milion puta sam ih zamolio da ne puše jer mi ne prija. Znaš koliko u koliko situacija su me poslušali? 20%Par puta zamalo nisam dobio batine, i dobijao sam pogle pune mržnje jer sam se "drznuo" da pušače zamolim da ne puše u vagonu voza koji za to nije predviđen.
Link to comment

Pa da, i sam sam kao pušač prelazio molbe i suzne oči na kartu prijateljstva a na račun sopstvenog zadovoljstva.ovaj zakon tu ni ne pomaže.Pomogla bi stalna edukacija, otvoreniji nastup centara za odvikavanje, neki paf a dej sistemi ili nagrade i, naravno, masovna streljanja.

Link to comment
"Hajka" je došla kao izraz višedecenijske frustracije nepušača koji su morali da trpe pušače koje je, u "ispoljavanju svog užitka", bilo baš briga kako se osećaju nepušači pored njih (čast izuzetcima)."Hajka" je postala u očima pušača, jer se konačno našao neko da ih omete "u uživanju" i kaže im da to što rade nije u redu.
Хајка је стварна, и организована на међународном нивоу. Као гориво користи ту фрустрацију непушача (јесте била оправдана - ја, например, осећам отприлике то исто кад негде не могу да избегнем народњаке), и сад их користи као пешадију у општем увежбавању строгоће.Ствара се слобода понижавања ближњих, указивања прстом, тражења жртвених јараца... кад се ово увежба (а видео сам како изгледа где је увежбано), добијаш категорију обесправљених грађана.Пре 5-6 година је у неким локалним новинама изашла фотографија неке жене која се бунила због градилишта преко пута, које је било тотално необезбеђено, директно опасно по околину, цео крај се давио у прашини и није могло да се разговара од буке. Линк на чланак је обиграо интернет... и градилишту није било ништа, јер њу у ствари нико није слушао. На фотографији је она имала стомак, отприлике шести месец, и цигарету у руци. Цврц, одједном више нико неће да слуша шта имаш да кажеш, ти више ниси особа, ти не постојиш, ти си трудница са цигаретом и цео увежбани свет пушта свом унутрашњем Павлову на вољу да покаже како су му пси увежбали рефлексе, хрррррк, пљуц.Јуче сам негде нашао (неко качио линак овде?) да нека министарка негде предлаже да се пушење у кући прогласи за чин запостављања деце, а онда зна се шта следи - деца се одузимају, предају држави на старање, држава их држи по домовима или уваљује старатељским породицама (уз извесну накнаду; има породица које од тога живе, плус од нешто дечијег рада)... да је тако нешто било пре 30 година, колико би нас одрасло у домовима?Надам се да нисам у праву, али ово пујдање грађана на грађане ми личи на навикавање на диктатуру, као оно кад се кува жива жаба грејући воду степен по степен - сувише споро да жаба примети, па се никад не сети да искочи из лонца.
Link to comment
"Hajka" je postala u očima pušača, jer se konačno našao neko da ih omete "u uživanju" i kaže im da to što rade nije u redu.
Odluci se koji od ova dva navodnika ces da izbacis jer ako ostavis druge onda prvi lete neminovno a ako ostavis prve onda su ovi drugi nepotrebni.
Хајка је стварна, и организована на међународном нивоу. Као гориво користи ту фрустрацију непушача (јесте била оправдана - ја, например, осећам отприлике то исто кад негде не могу да избегнем народњаке), и сад их користи као пешадију у општем увежбавању строгоће.Ствара се слобода понижавања ближњих, указивања прстом, тражења жртвених јараца... кад се ово увежба (а видео сам како изгледа где је увежбано), добијаш категорију обесправљених грађана.Пре 5-6 година је у неким локалним новинама изашла фотографија неке жене која се бунила због градилишта преко пута, које је било тотално необезбеђено, директно опасно по околину, цео крај се давио у прашини и није могло да се разговара од буке. Линк на чланак је обиграо интернет... и градилишту није било ништа, јер њу у ствари нико није слушао. На фотографији је она имала стомак, отприлике шести месец, и цигарету у руци. Цврц, одједном више нико неће да слуша шта имаш да кажеш, ти више ниси особа, ти не постојиш, ти си трудница са цигаретом и цео увежбани свет пушта свом унутрашњем Павлову на вољу да покаже како су му пси увежбали рефлексе, хрррррк, пљуц.Јуче сам негде нашао (неко качио линак овде?) да нека министарка негде предлаже да се пушење у кући прогласи за чин запостављања деце, а онда зна се шта следи - деца се одузимају, предају држави на старање, држава их држи по домовима или уваљује старатељским породицама (уз извесну накнаду; има породица које од тога живе, плус од нешто дечијег рада)... да је тако нешто било пре 30 година, колико би нас одрасло у домовима?Надам се да нисам у праву, али ово пујдање грађана на грађане ми личи на навикавање на диктатуру, као оно кад се кува жива жаба грејући воду степен по степен - сувише споро да жаба примети, па се никад не сети да искочи из лонца.
Sto'no bi se reklo - potpis na ovaj post.
Link to comment
Хајка је стварна, и организована на међународном нивоу. Као гориво користи ту фрустрацију непушача (јесте била оправдана - ја, например, осећам отприлике то исто кад негде не могу да избегнем народњаке), и сад их користи као пешадију у општем увежбавању строгоће.
Sa ovim se slazem. To je sasvim primetno, na makro i mikro nivou - npr. jedna od agencija sa kojom saradjujem se odjednom, preko noci (kada je donesen zakon) podelila na ljute pristalice zakona i one koji su nastavili da se ponasaju isto prema duvanu, bili pusaci ili ne. Ne moram da objasnjavam koliko su ljute pristalice zakona podigle svoje samopostovanje na racun ostalih u toj mikrosredini.Sto se samog trovanja tice, zakon ima smisla. Ono sto ostaje nejasno - kako to da su se (od svog moguceg trovanja) bas cigarete nasle prve na udaru? Ovo u boldu se uvek izokreneu pricu "branis pusace i duvansku industriju" sto je naravno potpuno pogresno - ne branim time nikog vec ukazujem na licemerje. Sta ja da radim kada pored mene prodje jebeni Hamer, terenac koji dvadesetdvogodisnjakinja iskljucivo vozi po gradu i trosi zbog svog fensi ceifa ne/znam/koliko/litara/na kilometar? Postoji li porez na trovanje kubicima? Mogu li da tuzim naftnu industriju ako zbog tih otrovnih isparenja jednog dana padnem u postelju? Postoji li na slanini health warning, sa sve slikom zagushenog srca ili coveka od 150 kila? Pise li nesto uznemirujuce na Koka Koli, Big Meku? Svakoga dana nestanu kilometri svetskih shuma samo da bi se odstampali shleperi tabloida koji govore o celulitu Britni Spirs ili samoubistvu sponzoruse En NIkol Smit. Imamo li health warning na tim tabloidima - fotografije unistenih eko-sistema, izumrlih vrsta, vatever? Takva nam je civilizacija. Odatle, ne shvatam kako je to pusenje najopasnije od svog besomucnog zagadjivanja ovog zrna peska na kojem zivimo.Licemerje i prodavanje magle.
Link to comment
Odatle, ne shvatam kako je to pusenje najopasnije od svog besomucnog zagadjivanja ovog zrna peska na kojem zivimo.
Ko kaže da je najopasnije?Mislim da se Srbija nalazi u specifičnoj situaciji zato što se sprovode (ili bi trebalo da se sprovode) zakoni nalik onima iz razvijenih zemalja, a pritom su cigarete jeftinije 5-10x. Stavljanje duvana na odgovarajuću cenu (sa sprečavanjem ilegalnog protoka) bi problem rešilo i onda bi se o pušenju i zabranama istog pričalo taman onoliko koliko treba (=malo).
Link to comment
Ko kaže da je najopasnije?Mislim da se Srbija nalazi u specifičnoj situaciji zato što se sprovode (ili bi trebalo da se sprovode) zakoni nalik onima iz razvijenih zemalja, a pritom su cigarete jeftinije 5-10x. Stavljanje duvana na odgovarajuću cenu (sa sprečavanjem ilegalnog protoka) bi problem rešilo i onda bi se o pušenju i zabranama istog pričalo taman onoliko koliko treba (=malo).
To i jeste jedan od zanimljivijih ciljeva ove kampanje protiv pusaca - da se o tome ne prica ili da se prica toliko malo da ta prica deluje kao opskurno i uskogrudo kurobecanje jedne neprilagodjene, dosadne i sebicne manjine. Sto se manje o necemu prica vecu vaznost imaju "institucionalni autoriteti" i njihove epistole. Mislim da se to ipak nece desiti, o tome ce se pricati sve vise i vise, upravo u tom "razvijenom" svetu, a do nas ce to doci isto onoliko kasno koliko i ova antipusacka histerija. Neke se stvari nikada ne menjaju, a jedna od tih stvari je stalni rat zagovornika zastite sloboda i zagovornika zastite poretka. Najmanje to veze ima sa jednom marginalnom pojavom kakva je pusenje, juce su u pitanju bili homoseksualci koji su bili greh seksualnog poretka, pre njih crnci kao greh rasnog (pa i industrijskog) poretka, pre njih gradjanska klasa kao greh protiv drustvenog poretka cije su resurse crpeli kraljevi i aristokratija, pre toga reformacija kao greh protiv bozanskog poretka svetske crkve i tako dalje u proslost. To sto je pusenje neuporedivo marginalnija stvar od svih ovih koje sam nabrojao samo govori da smo neke lekcije u zivotu vec naucili i da azdaja poretka mora da dela sve pritvornije kako bi lakse regrutovala idiote.Sto rece vecni Aristotel (parafraziram) - rob nije onaj ko je u stanje ropstva dospeo putem duga ili ratnog poraza jer je on u to stanje dospeo protiv svoje volje, rob je onaj koji dopusta da neko drugi upravlja svojom sudbinom, pa cak oseca i izvesno zadovoljstvo u tome. Dobro, mi cemo jednog dana svi prestati da pusimo i shvaticemo kad izadjemo napolje da iskoristimo lep prolecni dan koliko se dobro, zdravo i veselo osecamo. Koliko i cime cemo platiti taj divan osecaj zavisice od toga koliko cemo biti zahvalni onima kojima smo dozvolili da upravljaju nasim sudbinama. Zato treba pricati o tome. Ne o ovim ili onim zakonima protiv pusenja, ne o ceni cigareta, ne o uticaju cigareta na zdravlje pusaca i pasivnih pusaca. Treba pricati o tome gde je granica u tome da se odozgo, iz politickih i strukovnih krugova, namece opsta histerija protiv ove ili one grupe ljudi. To je bitna tema, pusenje kao tema je besmislica. Ionako cemo se svi brzo sloziti oko toga da svi danas prestanemo da pusimo u sledecih 10 minuta svet nece izgledati gore nego sto izgleda danas. Naprotiv.
Link to comment

ubedjivao me danas neki advokat da je provaljena prva rupa u zakonumoze da se pusi u liftovimazato sto su transportno sredstvo i za njega vaze drugacija pravila nego za stepeniste gde ne sme

Link to comment
Pusenje u decjim vrticima je, potpuno ispravno, zabranjeno i u dvoristima.
Ispravno, zbog...?(Ne zagovaram ga, ali me čisto interesuje)
Sve dok se mora nekome objashnjavati zashto su mesta u kojima borave deca ona u kojima nema mesta za cigarete (barem ne pred njima) ... zabrane su neophodne.Nije ti palo na pamet da su vaspitachi/ce uzori toj deci o kojoj vode brigu?Tu bih se dotakao i Humphrey Bogarta ... i podsmeha sechenja cigarete ... te postavio jedno retorichko pitanje ... koliko je mladih ljudi propushilo zbog Humphreya?Jeste da to sada, kao shto netko vec reche, izgleda kao prekrajanje istorije ... no, mozhda nije loshe pitanje: da li bi Humphrey Bogart bio isti i bez cigarete na platnu, da je tada postojao zakon o zabrani pushenja? Edited by cedo
Link to comment

for the record, zalažeš li se za to da se artefakti prošlosti menjaju u skladu sa savremenim moralnim diktatom? prosto da ili ne će biti dovoljno.

Link to comment
To sto je pusenje neuporedivo marginalnija stvar od svih ovih koje sam nabrojao samo govori da smo neke lekcije u zivotu vec naucili i da azdaja poretka mora da dela sve pritvornije kako bi lakse regrutovala idiote.
Pušenje u Srbiji nije dovoljno marginalno pitanje prevashodno stoga što je finansijski lako pristupačno. U vezi ovog što pita čedo, naravno da bi Bogey bio vrhunski dasa i bez "cancer sticksa".
Link to comment

Naravno da bi bio. Ali hajde da baš ne isprobavamo te varijante, zato što bi onda nekome moglo da padne na pamet da ukloni scene nasilja iz Ilijade ili tako nešto. Ako vam ne odgovara neki film, lobirajte za njegovu zabranu, spalite sve kopije, samo ga nemojte menjati, to je epski i potpuno nedopustivi mindfuck.Inače zanimljivo mi je da militantni nepušač Čedo identifikuje Bogijevu harizmu sa cigaretom, dok ja pušač to ne činim, Bogi bi bio frajerčina i da ima šećerlemu u ustima. Dođe mi da se mašim Lakana i "krađe uživanja".

Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...