Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Zašto? Strah od naplate od strane ridžovana ili strah od oštrijih kazni - isti efekat, ako ljudi prestanu da rade to šta rade (bilo u pitanju ovo ili pojas u kolima ili nešto treće). Šta je njima trenutno jeftinije - da donesu zakon ili da plaćaju xy ljudi u narednom nn vremenu?

Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Zašto? Strah od naplate od strane ridžovana ili strah od oštrijih kazni - isti efekat, ako ljudi prestanu da rade to šta rade (bilo u pitanju ovo ili pojas u kolima ili nešto treće). Šta je njima trenutno jeftinije - da donesu zakon ili da plaćaju xy ljudi u narednom nn vremenu?
A šta garantuje primenu zakona?Mislim da smo dobili prestrog i u nekim elementima potpuno besmislen* zakon i nikakav dodatni alat kojim će se obezbediti njegovo sprovođenje.*Evo primera: pušenje je zabranjeno u dvorištima zdravstvenih ustanova. Obzirom na veličinu tih dvorišta i organizaciju saobraćaja, ta dvorišta neretko koriste prolaznici kao prečice. Po zakonu takođe postoji osoba koja je zadužena da obezbedi da se u dvorištu ne puši, odnosno da prijavi izgrednika.Na koji način će neko rmpaliju od 120 kila, koji pri tome nema nikakve veze sa zdravstvenom ustanovom osim što prolazi kroz dvorište iste sprečiti da zapali cigaretu, odnosno, ko će ga legitimisati da bi ga prijavio?Pri tome, ovom što je zadužen za nepušenje u dvorištu sledi kazna ako ga ne prijavi.I čemu uopšte zabrana pušenja napolju? U zdravstvenu ustanovu ne dolaze ljudi što vole, već što moraju, i često su tu rođaci umrlog, teško bolesnog... Zašto maltretirati nekog ko čeka i po više sati pod stresom da se završi operacija drage osobe i sprečavati ga da u dvorištu zapali cigaretu koja nikom ne smeta? Edited by gotivac
Link to comment

Slažem se, neke stavke zakona su prestroge i besmislene. Ne branim ja uopšte zakon kao takav, nego pričam o psihološkim efektima prinude. Što se same implementacije tiče, za taj zakon će važiti isti šablon koji važi i za primene svih ostalih zakona u Srbiji. Služiće sad u početku malo za novinare da opale šamar SPS-u ili sličnim strukturama, služiće da po firmama zaposleni imaju još neki osnov da opale jedni po drugima (tj. isto kao da je zakon bio smisleniji i blaži), ali overall će i biti nadam se nekog pozitivnog pomaka u smanjenju broja pušača i obolelih od raka pluća na neke duže staze. Ne kao Zakon Koji Iznenada Dolazi i Rešava Stvar, nego prosto kao jedna od lego kocki.Ima i gorih.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Slažem se, neke stavke zakona su prestroge i besmislene. Ne branim ja uopšte zakon kao takav, nego pričam o psihološkim efektima prinude. Što se same implementacije tiče, za taj zakon će važiti isti šablon koji važi i za primene svih ostalih zakona u Srbiji. Služiće sad u početku malo za novinare da opale šamar SPS-u ili sličnim strukturama, služiće da po firmama zaposleni imaju još neki osnov da opale jedni po drugima (tj. isto kao da je zakon bio smisleniji i blaži), ali overall će i biti nadam se nekog pozitivnog pomaka u smanjenju broja pušača i obolelih od raka pluća na neke duže staze. Ne kao Zakon Koji Iznenada Dolazi i Rešava Stvar, nego prosto kao jedna od lego kocki.
Zato shto je zakon prestrog i besmislen, nema shanse ni da opstane. A upravo ta besmislenost ce dovesti i do propasti zakona, shto se vec vidi po celoj evropi gde malo po malo pa ukidaju zabrane pushenja, na raznim mestima. Da je zakon normalan, niko se ne bi bunio i funkcionisao bi, a samim tim bi i imao pozitivnog efekta na duzhe staze. Edited by Mercuzzio
Link to comment
Zato shto je zakon prestrog i besmislen, nema shanse ni da opstane. A upravo ta besmislenost ce dovesti i do propasti zakona, shto se vec vidi po celoj evropi gde malo po malo pa ukidaju zabrane pushenja, na raznim mestima. Da je zakon normalan, niko se ne bi bunio i funkcionisao bi, a samim tim bi i imao pozitivnog efekta na duzhe staze.
zivo me kopka kako bi po tebi trebao da izgleda 1 normalanzakon, u vezi kojega se niko ne bi bunio i koji bi funkcionisao?^_^
Link to comment

Kod mene u "preduzeće" okoreli pušač postavljan za glavnog kontrolora. U sredu je siroma, baš pred kraj radnog vremena, išao po kancelarijama i objašnjavao kako pušenje u zgradi nikako nije dozvoljeno od sutra. Dobro bre znamo - odgovaramo mi pušači - pušićemo ispred zgrade. Siroma pravi grimasu - e ne može ni ispred zgrade, takva je naredba, da ne bi duvanski dim ulazio unutra. Umiremo od smeha, a siroma se kiselo smeši - znam da je glupo al šta ću - kaže. Nego, sedi ti sa nama i zapali jednu ko čovek, dok još možemo - velimo mi pušači. Čovek vadi pljuge iz džepa, seda i pali. Naručujemo i kafu i potpisujemo svi nekakvo obaveštenje u kojem nam se preti kaznama. Jedan primerak obaveštenja uzima siroma kontrolor da ga pohrani u neku evidenciju, drugi primerak, naš, kolektivno bacamo u kantu za đubre. Kolega se na svoj primerak potpisao kao Paja Patak.U četvrtak stižem na posao u 8. Oko 8,20 već je stotinu ljudi oko zgrade. Uzimam kafu sa aparata i odlazim da se pridružim. Vidim da ima i nepušača, sišli sa kolegama da zajedno popiju jutarnju kafu, kažu bez veze im da sede sami u kancelariji i kafenišu. Neka tetka i neki debeli lik rasteruju ljude sa platoa ispred zgrade i teraju ih sa strane. Da dim ne bi ulazio u zgradu. Kada je debeli rasterao ljude prišao je povećoj grupi pušača koja stoji na dozvoljenom mestu i zapalio cigaretu.Već danas je počelo da se duvani i u zgradi. Ja sam izdržao do 15,45. Do tada je većina ljudi već krenula kući, pa smo popalili cigarete mi koji smo imali još posla. Svi kafići u blizini su se opredelili za pušačku varijantu.

Edited by Ted
Link to comment
Već danas je počelo da se duvani i u zgradi. Ja sam izdržao do 15,45. Do tada je većina ljudi već krenula kući, pa smo popalili cigarete mi koji smo imali još posla. Svi kafići u blizini su se opredelili za pušačku varijantu.
:D
Link to comment
zivo me kopka kako bi po tebi trebao da izgleda 1 normalan™zakon, u vezi kojega se niko ne bi bunio i koji bi funkcionisao?^_^
Vec sam pisao, al ajde opet.U svakoj firmi, (pa chak i bolnicama, shkolama, ustanovama kulture, medijskim kucama...) da mozhe da postoji jedna prostorija po spratu u kojoj bi bilo dozvoljeno pushenje. Ugostiteljski objekti, manje vishe ovo je ok. Eventualno da i ovi veci od 80m2, mogu da se opredele da budu pushachki ili nepushachki ili meshoviti (odvojene prostorije) uz odredjene vece poreze/takse za pushachke objekte.edit: sad se setih da nisam pominjao one besmislice kao shto su zabranjeno pushenje na autobuskoj stanici, koje se podrazumeva da ne bi trebalo da postoje Edited by Mercuzzio
Link to comment

Bog mi vraca za sve strane na kojima sam zajebavao ajanta :isuse: Sad se vratih iz mog kineskog restorana. Nisu stavili znak zabranjeno pusenje. I tako doso, narucio kad ulece lik, narucuje nesto za poneti, vidi pikslu, u momentu seda i pali i razbaskario se sav srecan, osmeh od uva do uva.Taman on ode dolazi neka nakindjurena devojcica, ova nije ni sacekala da sedne, usla je sa cigarom medj prstima, samo je zapalila kad je sela.Dolazi i stariji gospodin, seda, vadi paklu... al tad sam vec uspeo u nameri da pojedem svoju porciju porketine u secuan sosu pa izbegoh trecu cigaru.Nisam se usmrdio :P Al jeste se osecalo <_< Sta cu, valjda mi je to pravedna kazna od onog gore...

Link to comment
Šta sve ljudi ne rade iz "zadovoljstva".
Pa ne rade ništa što nisu radili prethodnih 5,10,20 ili 30 godina. A ne bi ni izlazili napolje da imaju mesto predviđeno za pušenje u radnom prostoru.Kod mene na poslu ionako nije bilo nikakvih problema između pušača i nepušača jer su se ljudi rasporedili po kancelarijama tako da pušači sede se pušačima a nepušači sa nepušačima i mirna Bačka. U prostorijama za prijem stranaka se nikada nije ni pušilo a ni po hodnicima. Nema nikakvog razloga da se ne dozvoli prostorija za pušenje na svakom spratu, eto, neka zabrane po kancelarijama. Zakon je previše restriktivan a njegovom primenom neće se postići ništa osim što će gomila nekavih inspektora da se šunja po zgradi i traži piksle ili nekakvim pušomerom proverava da li ima nikotina u vazduhu dok im se ljudi smeju. Zaludna rabota pored gomile ozbiljnog posla koji bi inspekcije i druge službe trebalo da rade.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...