Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Pusacki je uvek pun, nepusacki prazan osim u vreme posle rucka.
Ne znam koja je veza tvog posta sa mojim pitanjem odozgo, ali 'ajde da zanemarimo taj deo i fokusiramo se na ovo što si napisao.Ako je pušački deo uvek pun to verovatno znači da pušači određen deo vremena dolaze tu i duvane dok nepušači ostaju za svojim stolovima i rade? Meni to deluje kao smanjena produktivnost i veći trošak za polosdavca?
U vreme kad sam duze boravio u jednoj evropskoj zemlji na akademiji na kojoj sam bio je postojala velika soba za pusenje sa ogromnim dvokrilnim vratima ka zadnjem dvoristu. Dok je ona postojala mi smo je sredjivali, provetravali i cistili sami tako da je bila verovatno najcistija prostorija na akademiji. Vremenom se vise pretvorila u neku vrstu kluba gde su se organizovale zurke, igrale drustvene igre i slicno, dok je ostatak uglavnom zvrjao prazan. Onda je donet ovaj zakon o kojem Dig govori i ta soba je zamenjena jednim ubogim prostorom od desetak kvadrata bez prozora koji se jednostavno nije mogao odrzavati nikakvim trikovima. Na kraju je i taj prstor nestao kad je donet zakon da pusenja unutar zidova javnih ustanova nema uopste, a i trebao je da nestane jer je vise bio dusegupka nego prostor da se u njemu provede neko vreme (bio bi dusegupka i da se u njemu nije pusilo, sad nicemu ne sluzi osim da se kroz njega prodje do jednog od toaleta) i ja ga nisam ni koristio.
Ok, jasno mi je ali ne znam kakav je zakon bio po sredi i da li je baš po zakonu bilo da se odredi malešna soba bez prozora. Ako je bilo po zakonu onda imaš pravo da se buniš (ali ja mogu da ti odgovorim tvojim argumentom da te niko tera da ideš tamo, kao što mene niko ne tera da idem u kafiće), ako zakon nije tačno tako odredio onda je problem male sobice bez prozora izazvao neko od nadležnih za tu zgradu a onda se to ne može podvesti pod sistematsko maltretiranje pušača već pod nečiji lični hir ili nerazumevanje situacije.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Ne znam koja je veza tvog posta sa mojim pitanjem odozgo, ali 'ajde da zanemarimo taj deo i fokusiramo se na ovo što si napisao.Ako je pušački deo uvek pun to verovatno znači da pušači određen deo vremena dolaze tu i duvane dok nepušači ostaju za svojim stolovima i rade? Meni to deluje kao smanjena produktivnost i veći trošak za polosdavca?
Ne shvatas, on hoce da kaze da celu ovu kampanju oko zabrane pusenja podrzava par zaludnih baba a da 90% nepusaca to uopste ne smeta.
Link to comment

...ne zelim da postanem deo rasprave/filozofiranja na topicu - posto ne pusim, nisam u SRB i nemam nista protiv pusaca - ovde gde sam zabrana pusenja je rigoroznija nego u SRB i pritom ne vidim da je nocni zivot zaginuo - cak sta vise ...ali cisto radi reda...kao nekome kome je cale preminuo od marlbora u njegovoj 34god,..daleko bi vise voleo da je krajem 80 tih postojao jedan ovakav zakon...kontam da bi mi detinjstvo bilo malo ispunjenije nego ovako. naravno da ne umiru svi koji puse od cigara u 34toj (posto da, i keva i drugi u porodici su pusaci i hvala bogu zivi su) ... ali opet, cunjenica je da je procenat obolelih od kancera mnogo veci uz pomoc cigareta, cega su svi pusaci naravno svesni...troll off?

Edited by scepa
Link to comment
Kako ti nije jasna veza? Pusaci finansiraju ciscenje prostora vecim prometom od nepusaca. Tako nesto bi se svuda moglo uvesti umesto odredjivanja namenskih soba za pusenje. Sto se drugog dela tice, poslodavac je sam trazio od vlasnika zgrade da odredi deo za pusace (a cim postoji, znaci da je zakonski moguce). Jednostavan rezon: socijalizacija na radnom mestu priblizava ljude iz razlicitih odeljenja, na pusackim pauzama se razvijaju nove ideje, a implementacija postojecih se ubrzava. Ne znam sta rade nepusaci dok se pusaci sprdaju, pretpostavljam da jedni drugima lajkuju fejsbuk statuse prepune moralnih vrlina.
:lol::Hail:
Link to comment
:isuse: Tebi je konformizam da se ljudi druze sa prijateljima, upoznaju osobe suprotnog pola i zabavljaju se? Ma najbolje da nepusaci samo idu na posao i sede kuci.
Prozivanje zbog komformizma onih koje bi, kako se moze zakljuciti iz tvojih postova, zakljucao da puse u konzervi tunjevine, uglavnom zato sto ti je mrsko da ti jakna smrdi je prosto besmisleno.Sta vise moze da se okarakterise kao komformizam:1) Ja necu da budem nateran u kutiju 3 sa 32) Ja bas hocu da sednem pored pusaca, jer mi se tako digao kurac, i hocu da mu se zabrani da me ometaSta kazes?
Ako je ovo trebalo da se odnosi na mene ja se izvinjavam, ali mislim da nisam taj koji 99% argumenata iznosi o kafićima čak sam ranije eksplicitno rekao da nemam ništa protiv pušačkih kafića sve dok postoje i nepušački.
Nazalost vrtimo se u krug vecito, jer periodicno pokusavas da poredis situacije kao iste: jednu u kojoj nista nije zabranjeno, i jednu u kojoj nesto jeste zabranjeno. Nepusacki kafici su zabranjeni bili, ili gresim?Postoje ljudi koji veruju u zabrane toliko da ih nije blam ni u pozitivnom kontekstu da pomenu uzasne istorijske dogadjaje kao sto su Prohibicija. Nekad davno je bio potegnut i cuveni nacoski 'neka to rade u svoja 4 zida' argument. Ja sam skoro pejstovao na jednoj drugoj temi tekst o uspesnoj borbi protiv narkomanije u Portugaliji, koja je pocela jednom efektnom zabranom, ali zabranom na zabrane. Uzgred, jedini sam u svojoj porodici koji ne pusi, i vise bih voleo da nisam jedini. Zakon koji je naisao na otpor i u mnogo manje pusackim zemljama nece proci ni u Srbiji, na stranu sto sam em protiv zabrana, em protiv ovakvih zabrana.Postoje i drugi nacini. Mozes i da kazes 'boli me kurac za pusace, ako su pusili necu ja da im placam lecenje kad obole od raka'. Vise sam za odredjenu solidarnost, ali nije da ne bi imao pravo. Povecati porez na cigarete i odatle pomagati zdravstveni fond, sto da ne. Samo sto...
Na kraju primenio standardan recept - kupio peceno pile u jokicu, pojeo sve slatko i kozasto (tj. sve sto nije belo meso) a onda napravio sos od belog mesa sa sokom od paradajza, uljem, ljutom paprikom i karijem ^_^ I posle se pitam sto sam :piggy: debela.
... na kraju moze da dodje do toga da Shan Jan takodje placa vise, jer se za razliku od mene hrani kao :piggy: . Michael Moore tvrdi da u Americi ne bi ni mogao da dobije zdravstveno osiguranje - ne znam, nisam ziveo tamo. Mene nesto takve mogucnosti plase, a siguran sam i Shan Jana. Jer, nije isto kad njega jebu ili kad jebu nekog drugog. Sto bi navodno rek'o Vujadin Boskov 'mi smo mi, a oni su oni'.
Link to comment

Šta znam, ja svaki dan prolazim pored Zire, koja je od otvaranja pre 3-4 godine, nepušačka zona. Ima veliki kafić posred tržnog centra, ne pamtim kad sam video više od 2 osobe da sede u njemu.Najčešće nema nikog od gostiju, samo 1 lik iz obezbedjenja koji ćaska sa šankericom.

Link to comment
Prozivanje zbog komformizma onih koje bi, kako se moze zakljuciti iz tvojih postova, zakljucao da puse u konzervi tunjevine, uglavnom zato sto ti je mrsko da ti jakna smrdi je prosto besmisleno.Sta vise moze da se okarakterise kao komformizam:1) Ja necu da budem nateran u kutiju 3 sa 32) Ja bas hocu da sednem pored pusaca, jer mi se tako digao kurac, i hocu da mu se zabrani da me ometaSta kazes?Nazalost vrtimo se u krug vecito, jer periodicno pokusavas da poredis situacije kao iste: jednu u kojoj nista nije zabranjeno, i jednu u kojoj nesto jeste zabranjeno. Nepusacki kafici su zabranjeni bili, ili gresim?Postoje ljudi koji veruju u zabrane toliko da ih nije blam ni u pozitivnom kontekstu da pomenu uzasne istorijske dogadjaje kao sto su Prohibicija. Nekad davno je bio potegnut i cuveni nacoski 'neka to rade u svoja 4 zida' argument. Ja sam skoro pejstovao na jednoj drugoj temi tekst o uspesnoj borbi protiv narkomanije u Portugaliji, koja je pocela jednom efektnom zabranom, ali zabranom na zabrane. Uzgred, jedini sam u svojoj porodici koji ne pusi, i vise bih voleo da nisam jedini. Zakon koji je naisao na otpor i u mnogo manje pusackim zemljama nece proci ni u Srbiji, na stranu sto sam em protiv zabrana, em protiv ovakvih zabrana.Postoje i drugi nacini. Mozes i da kazes 'boli me kurac za pusace, ako su pusili necu ja da im placam lecenje kad obole od raka'. Vise sam za odredjenu solidarnost, ali nije da ne bi imao pravo. Povecati porez na cigarete i odatle pomagati zdravstveni fond, sto da ne. Samo sto...... na kraju moze da dodje do toga da Shan Jan takodje placa vise, jer se za razliku od mene hrani kao :piggy: . Michael Moore tvrdi da u Americi ne bi ni mogao da dobije zdravstveno osiguranje - ne znam, nisam ziveo tamo. Mene nesto takve mogucnosti plase, a siguran sam i Shan Jana. Jer, nije isto kad njega jebu ili kad jebu nekog drugog. Sto bi navodno rek'o Vujadin Boskov 'mi smo mi, a oni su oni'.
Svinja sam sta cu :D Apropo toga ne bi se Shan Jan bunio da mu rebnu vece zdravstveno sobzirom da mu je dupe zalepljeno za stolicu a pritisak mu skace pod oblake svaki put kad naidje na neku tezu teoremu. Znam ja i sam da to sto radim je nezdravo al nemam vremena (ni snage :wub: ) da odoljevam tome i picim na bazen svaki dan. U tom smislu mozda bi cak i podrzao zabrane na svoju stetu, taman da me malo izmustraju kad ne mogu sam.Elem, ja se sklanjam od pusaca kad god mogu. Problem je kad ne mogu a nekako je sto se toga tice najveci problem u zatvorenim prostorima a od zatvorenih prostora - u kaficima. Kad ga zabarikadiraju zimi pa jos i nema dobru ventilaciju nemas gde da pobegnes i u najmracnijem uglu ces se ugusiti. Zato biram kad god mogu otvorene baste al zimi je to malo teze, ne? To je veliki problem za mene a ti ako si navikao smej se slobodno. U mojoj kuci se nikad nije pusilo pa mi je valjda niza tolerancija. Na kraju ja zaista ne znam odakle to stresanje na rec zabrana. Zabranjeno je i ubijati i krasti i neposlati dete u sonovnu skolu... Te nemojmo prebacivati na neku filozofsku ravan zabrana vs. sloboda kad znamo da se radi samo o pravu nepusaca na svez vazduh i normalan zivot. Al eto to pravo zabranjuje (ju ju strasna rec!) pusacima da puse u njihovoj blizini ko sto neka druga prava (npr. na zivot) zabranjuju da ubijes komsiju kad busi 2 godine stan.
Link to comment

Ja imam veliki problem povodom ovog zakona, radim na fakultetu a tamo ce biti zabranjeno pusenje i u dvoristu! Kako ja ugrozavam nepusaca u parku u dvoristu? Takodje o nekom uticaju na omladinu je smesno, svi su oni punoletni, mnogo bolje vecina njih poznaje sve vrsta droga od mene, a posto sam u godinama, verovatno i sve druge stvari rade vise od mene, hhh.Elem, ja prakticno mogu samo da izadjem na ulicu i tamo zajedno sa dzukcima, kad ih ima pusim. Ali kad dodje -10 nece biti ni dzukaca ni pesaka nicega, samo ubogi pusaci. Poenta, nemojte da kazete da prestanem da pusim, jer bi to veoma mnogo ugrozilo moje zdravlje! Sutra vadim potvrdu od doktora da bi prestanak pusenja ugrozilo moje zdravlje a mozda i moj zivot. Ali eto ljudima takve sudbine nisu bitne, ko te jebe, pa ako imate takav ne jebavajuci stav, zasto bi ja ikako postovao takve ljude. Nemaju samilosti, nemaju malo onih osecanja sto ih cini ljudima. Na kraju krajeva, nije vazno koliko dugo zivimo, nego kako zivimo!

Link to comment
Elem, ja se sklanjam od pusaca kad god mogu. Problem je kad ne mogu a nekako je sto se toga tice najveci problem u zatvorenim prostorima a od zatvorenih prostora - u kaficima. Kad ga zabarikadiraju zimi pa jos i nema dobru ventilaciju nemas gde da pobegnes i u najmracnijem uglu ces se ugusiti. Zato biram kad god mogu otvorene baste al zimi je to malo teze, ne? To je veliki problem za mene a ti ako si navikao smej se slobodno. U mojoj kuci se nikad nije pusilo pa mi je valjda niza tolerancija.
Zato je predviđena mogućnost da vlasnici kafića(manjih) odrede da li je pušački ili nije i nećeš više imati taj problem. A u većim prostorima biće mesta i za jedne i za druge. Osim ako ljudi sa kojima izlaziš nisu većinom pušači, onda možete da se gledate kroz pleksiglas, čitate sa usana ili napravite konferencijsku vezu na mobilnim telefonima.:DNe znam, moje društvo je pola-pola, s tim što ovi koji ne puše ne prigovaraju pušačima niti im to smeta niti su pokretali neke diskusije na tu temu. U Vašingtonu kad sam bio, bili smo na ručku u nekakvom restoranu, i tu nije bilo dozvoljeno pušenje ali je odvojeni deo restorana nešto što liči na pab, i tu je pušenje dozvoljeno i prilična je gužva. Ove prostorije nisu odvojene nikakvim pleksiglasom već jednim povećim vratima koja su uvek otvorena. Kada sam došao u hotel pitali me hoću li sobu za pušače ili nepušače. Na aerodromu u Minhenu(pre jedno 4 ili 5 godina) imali smo neko čekanje na let pa smo pokušali da nađemo neki kafić gde se može duvaniti. Bio je jedan i to krcat, pa smo čekali 20 minuta da ugrabimo sto. Okolo je bilo još kafića, uglavnom praznih. Ove godine sam bio u Grčkoj, Bugarskoj, Makedoniji i Crnoj Gori i svuda smo duvanili bez problema i po hotelima i apartmanima i kafićima i kafanama.Jedna anegdota. Upoznali smo lika, danca, koji je pandur u Interpolu. Purnja kao lokomotiva. Radi u Lionu u sedištu Interpola. Pušenje je zabranjeno naravno u čitavoj zgradi. Kada smo ga pitali kako se snalazi kaže - nikakav problem, popnem se na šesti sprat. A šta je na šestom spratu? Pa Ameri, kaže, ne jebu ni živu silu ni ratnu tehniku, duvane sve u šesnaest i većina zaposlenih obitava na šestom spratu.
Link to comment
Fašizam i totalitarizam u čemu? Zašto tolerisati pušenje uopšte? Kako pušači uopšte mogu da jednu negativnu pojavu spinuju kao pozitivnu, sa jasnim medicinskim dokazima da je ona štetna? Pušači smrde i truju se! Kakve veze imaju nacisti i jevreji sa time što ljudi puše opojne duvanske listove koji im pružaju zadovoljstvo?
Ali, ne postoji jasan medicinski dokaz da je pušenje štetno, u većoj meri od dokaza da su čvarci štetni, da je alkohol štetan, da je kafa štetna, da je život u gradu (mislim na izduvne gasove automobila i dim iz fabričkih dimnjaka) štetan, u krajnjem slučaju skakanje padobranom (tu ugrožavaš i druge, možeš nekome da padneš na glavu) je takođe opasno po život, pa nije zabranjeno. Postoje statistički pokazatelji (dakle, ne dokazi) da preterano konzumiranje duvana dovodi do povećanog rizika od oboljevanja od raka pluća i to je sve što medicina ima da kaže na tu temu.Sa druge strane, postoje supstance koje su potpuno zabranjene (marihuana na primer) za koje ne postoje čak ni statistički pokazatelji o štetnosti (u smislu ugroženosti života) kada se umereno konzumira. Meni to govori da se u principu ne zabranjuje ono što je štetno, već ono za šta postoji interes da se zabrani. Ne znam kako duvan upada u ovu priču (obzirom na visinu akciza), ali me i ne zanima.Inače, da me ne shvatiš pogrešno, pušač sam, ali već godinama ne pušim na poslu (zbog jednog nepušača u kancelariji u kojoj sedi nas šestoro) i nikada ne palim cigaretu u zatvorenom prostoru u kome se nalaze nepušači osim uz njihovu dozvolu ili ponekad insistiranje da zapalim.Što se tiče kafića i stava "otvorite svoj pušački kafić", moram da primetim jedno - "mi" smo već otvorili pušačke kafiće, ako vam smeta da sedite u njima, otvorite "vi" svoje, nepušačke.
Pušenje je izbor pojedinca. Negativan izbor. Deal with it. Tolerišemo ga jer na skali štetnosti nije toliko štetan kao neke druge socijalne i medicinske pošasti.Ali to ne znači da nije nezdravo i da ne treba da se broj pušača smanji ili da se negativne pojave pušenja smanje.
Ne znam koje su negativne pojave pušenja osim ugroženosti zdravlja samog pušača, a to je opet lična stvar. Ne misliš valjda da ćeš da dobiješ rak pluća sedenjem u kafani u kojoj se puši? Pa to jedino ako njih 50 puši, nema provetravanja i ti sediš svaki dan satima, tako i mogu da ti priznam da ti je zdravlje ugroženo. Imaj u vidu da je dim koji pušači izbacuju iz pluća već dva puta filtriran - jednom u filteru cigarete, drugi put u plućima. A da smrdi - smrdi, istina, smrad nekih vrsta cigareta i ja ne mogu da podnesem, ali smrde i ljudi, neki fizički, neki duhovno, pa im opet ne zabranjujemo ulazak u kafić.
Link to comment

o bre, ovde stvarno ne može da se vodi neka izbalansirana diskusija, ovi kontra samo što ne zagovaraju logore za pušače, a evo sad gotivac opet kreće sa ovim da li/koliko je pušenje štetno. štetno je, mnogo je štetno, i to ne na osnovu nekakvih posrednih statističkih dokaza, nego na osnovu toga što se u duvanskom dimu nalaze stotine jedinjenja od kojih se ne zna koje je gore, naročito kad se unose hronično godinama. mislim da je bolje da se fokusiramo na to kako što bezbolnije odvojiti pušače od nepušača, mada je i čak to bespredmetno, pošto je na drugim mestima to već urađeno, a čini se da će i ovaj zakon, barem onako kako je napisan, uspešno doprineti tome.

Link to comment
Ne znam koje su negativne pojave pušenja osim ugroženosti zdravlja samog pušača, a to je opet lična stvar. Ne misliš valjda da ćeš da dobiješ rak pluća sedenjem u kafani u kojoj se puši? Pa to jedino ako njih 50 puši, nema provetravanja i ti sediš svaki dan satima, tako i mogu da ti priznam da ti je zdravlje ugroženo. Imaj u vidu da je dim koji pušači izbacuju iz pluća već dva puta filtriran - jednom u filteru cigarete, drugi put u plućima. A da smrdi - smrdi, istina, smrad nekih vrsta cigareta i ja ne mogu da podnesem, ali smrde i ljudi, neki fizički, neki duhovno, pa im opet ne zabranjujemo ulazak u kafić.
U kafic? Ne zabranjujemo im ulazak nigde. U GSP-u je odvajkada zabranjeno pusenje pa ipak se kad izadjem iz autobusa osecam kao da sam puzao kilometar kroz kanalizaciju. Neki dan je pored mene seo neki umorni nesrecni majstor (imao je jedan od onih metalnih kofera za alat) i smesta zaspao. Bilo mi zao da ga budim a nisam mogao da se provucem pored njega i ustanem sa sedista. Hteo sam da ga ubijem negde na pola puta i tako se spasim od toga sto je bazdio na neku cudnu kombinaciju znoja, rakije i jebem li ga cega sve ne. E, taj da mi je krenuo sa nekom pricom o smradu duvana natak'o bih ga na ono metalno koferce. :D
Link to comment
o bre, ovde stvarno ne može da se vodi neka izbalansirana diskusija, ovi kontra samo što ne zagovaraju logore za pušače, a evo sad gotivac opet kreće sa ovim da li/koliko je pušenje štetno. štetno je, mnogo je štetno, i to ne na osnovu nekakvih posrednih statističkih dokaza, nego na osnovu toga što se u duvanskom dimu nalaze stotine jedinjenja od kojih se ne zna koje je gore, naročito kad se unose hronično godinama.
Ja nisam pokretao raspravu da li je štetno, već sam ukazao na jednostavnu razliku između medicinskog dokaza i statističkih pokazatelja.Inače ne bi bilo vitalnih stogodišnjaka koji ne gase pljugu.Aman bre, pa ne misliš valjda da tvrdim da pušenje nije štetno? Sa druge strane, možda niste znali - iako je u zdravstvenim ustanovama (čak i u dvorištu!?) pušenje zabranjeno, u okviru psihijatrijskih organizacionih jedinica nije. Gde je tu pravda za zdravstvene radnike nepušače?
mislim da je bolje da se fokusiramo na to kako što bezbolnije odvojiti pušače od nepušača, mada je i čak to bespredmetno, pošto je na drugim mestima to već urađeno, a čini se da će i ovaj zakon, barem onako kako je napisan, uspešno doprineti tome.
Najbezbolnije je ono o čemu smo ovde mnogo puta pisali - tamo gde moraju da idu i jedni i drugi zabraniti pušenje, tamo gde se ide slobodnom voljom pustiti vlasniku prostora da odluči.Meni je stvarno neverovatno da od 60% nepušača (ili tako nešto beše) bude tako mali procenat ugostitelja koji žele da iskoriste jedinstvenu priliku i privuku 60% klijentele koja voli čist vazduh.
Link to comment
Najbezbolnije je ono o čemu smo ovde mnogo puta pisali - tamo gde moraju da idu i jedni i drugi zabraniti pušenje, tamo gde se ide slobodnom voljom pustiti vlasniku prostora da odluči.Meni je stvarno neverovatno da od 60% nepušača (ili tako nešto beše) bude tako mali procenat ugostitelja koji žele da iskoriste jedinstvenu priliku i privuku 60% klijentele koja voli čist vazduh.
pa to, prežvakavamo hiljaditi put iste stvari, podržavam toliko željeni teror i iživljavanje nad pušačima na svim javnim/zajedničkim mestima, ali oni bi kanda overkill, ne ostaviti ni ćošak ovima s cigaretom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...