Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Lepo Hella reče, trebali ste glasati Sloba, onda ne bi bilo ovog zakona...
Da, ti si baš primer za donošenje novih zakona... A, onda kažnjavaš i kada se ne krše...
Link to comment
Kijanje u tanjir jeste odvratno, kao sto je i meni duvanje dima cigare u lice odvratno. Jedenje tudjih slina ili udisanje dima iz tudjih usta je meni podjednako gadno. Razlika je u tome sto posle kijanja u tanjir 'zrtva' nece smrdeti i sto ima izbor da li da nastavi sa jelom ili ne za razliku od 'zrtve' pusaca koji nema taj izbor i mora da dise.
I dalje je to 1 komično preterivanje, a ako ti to ne vidiš, onda ništa. Ja sam ovde kačio dobar tekst, sa argumentima koje je teško oboriti, o tome koliko je sporadična izloženost duvanskom dimu 1 abitan faktor u javnom zdravlju, ali izgleda da nema k'o da čita. ("Sporadično" je upravo to što ti opisuješ).---Evo, i Španci (pušači & nepušači) se bune isto kao harper & ion, možda je trebalo da oni "glasaju za Franka"?(I to sam kačio/linkovao već... no abitno. Ovo je 1 od onih tema u kojima se udara u ideološke talambase sa rukama čvrsto priljubljenim uz uši, 1 od onih tema na kojima ćeš se na kraju posvađati sa likovima koje inače gotiviš, kad nisu u ideološkom zanosu... prema tome 1 od onih tema za izbegavanje u širokom krugu, što ću i učiniti... starting now.)
Link to comment

Ovaj zakon će u Srbiji da se primenjuje kao i sva ostala "revolucionarna" evrousklađivačka rešenja. Prvih mesec dana rigorozno, drugih mesec dana sporadično, posle tri meseca samo izuzetno a već četvrtog meseca će se fokus javnosti pomeriti na neko drugo normativno čudo. Možda zabrane roštilj, pošto je to čudo masno i nezdravo i nalože da se u pečenjarama i restoranima servira kuvani grašak i prokelj na listu zelene salate.Procedura predviđena zakonom je komična, jedva čekam da vidim kako će da zaživi čuveni telefon za prijavu pušenja. Zabava je zagarantovana.Naravno, ja ću zakon da poštujem i neću da duvanim na poslu. U kafićima i kafanama ne verujem da će biti problema.

Link to comment
Ti u tom tekstu vidiš histeriju? :blink: Stvarno ne znam šta da ti kažem... Pročitaj ponovo, zapali cigaretu, uradi nešto sa sobom...
Ko ne vidi histeriju taj je slep ili debelo subjektivan
Neki precizni Slovenac izračunao je da je šteta veća: gubitak u budžetu zbog smanjenog prihoda od taksa i akciza; smanjeni promet u ugostiteljskim objektima; zagađenje vazduha od plinskih grejača ispred kafića i restorana i u baštama; potrošnja struje od električnih grejalica oko istih objekata; nerviranje itd.
Jbt, kako nije proračunao gubitak u budžetu od lečenja od bolesti izazvanih duvanom, zagađenje vazduha od duvanskog dima, koliko se para potroši na deterdžent i struju da se opere smrad od duvana sa odeće, struje za bojler za tuširanje posle "tretmana duvanom", koliko košta nerviranje nepušača itd.Još jednom izražavam nevericu koliko su u stanju pušači da racionalizuju i opravdavaju svoju zavisnost i naduvavaju neviđenu štetu koja će nastati kada im se zabrani da puše u ograničenom delu javnog prostora.Histerija je kada danima slušamo o svim tim stvarima a da nikada ranije mediji nisu dali toliki prostor ljudima koji bi pričali o tome koliko bezobzirni umeju da budu nepušači (ranije sam naveo primer gde je jedan pušač palio cigaretu u kancelariji sa 13 nepušača iako je u toj prostoriji boravio svega 30 minuta a oni svih 8 sati).Vasić piše da se tako pokušava ući u Evropu kao da je to prvi zakon koji je usvojen i kojim se Srbija pokušava približiti Evropi a ne da je prošla cela decenija otkako deklarativno želimo u Evropu i zakon (manje restriktivan nego u EU) se donosi tek sada.
Link to comment
Ovaj zakon će u Srbiji da se primenjuje kao i sva ostala "revolucionarna" evrousklađivačka rešenja. Prvih mesec dana rigorozno, drugih mesec dana sporadično, posle tri meseca samo izuzetno a već četvrtog meseca će se fokus javnosti pomeriti na neko drugo normativno čudo. Možda zabrane roštilj, pošto je to čudo masno i nezdravo i nalože da se u pečenjarama i restoranima servira kuvani grašak i prokelj na listu zelene salate.
Ovo je tipicno pusacko razmisljanje koje se moze sublimirati u jednoj recenici - "ja, ja i samo ja."Apsolutno zabole nepusace koliko ce te vi da se trujete i usmrdjujete. Apsolutno ih i zabole da razmisljaju o pusacima kao o nekoj nizoj kategoriji stanovnistva (ovo je generalno genijalan prikaz samoljubivog kukumavcenja - kako se nikada ne setite da medju prijateljima nepusaca ima i pusaca).Ovo je jednostavno zelja nepusaca da imaju pravo na izbor nezavisno od dobre volje pusaca. Da ako mora negde ici (bolnica, skola, firma...) da ne mora da smrdi samo zato sto nekog pusaca boli tuki sto ce usmrdeti i sve oko sebe, da ne mora da se truje zato sto pusaca boli tuki da li ce da truje nekog oko sebe, da ne mora da izlazi na kisu zato sto su pusaci okupirali svako stajaliste i haustor. Svaki put kad zapale cigaru u zajednickim prostorijama uopste ne obracajuci paznju na druge pokazuju svoju samozivost jer 2/3 ljudi u Srbiji su nepusaci te u proseku 2/3 ljudi koje zagadjuju nit to radi nit zele da im to neko radi. Al ko ih jebe, bitno je da se utoli nervoza u cigari.Dodje mi da podavim takve samozive ljude posebno kad oni krenu da ovako kenjaju na nepravdu kako ti upravo radis. Al kako sam civilizovan kad mi prekipi samo cu se najesti belog luka i cuvati dah za odabrane :wicked:
Link to comment
Jbt, kako nije proračunao gubitak u budžetu od lečenja od bolesti izazvanih duvanom, zagađenje vazduha od duvanskog dima, koliko se para potroši na deterdžent i struju da se opere smrad od duvana sa odeće, struje za bojler za tuširanje posle "tretmana duvanom", koliko košta nerviranje nepušača itd.
Kako nije izračunao da je najveći problem današnjeg "razvijenog" sveta - dug život. Blagougodan život države omogućuje dovoljno dug i dovoljno kratak život njenih stanovnika. Taman da požive do pred penziju.Čudni su mi i ti argumenti o cenama lečenja umirućih od posledica duvana. Ako neka država ima milion pušača, te svi ostave duvan i požive sretno i berićetno, na kraju će ipak umreti, čak će se i lečiti pre te smrti. Još ako provedu desetak godina po raznim gerijatrijskim ustanovama, kuku i lele troškova. A još prave probleme potomstvu da brinu o njima kada posenile.
Link to comment

Da li je moguće da su svi pre donošenja ovog zakona bez problema pušili na poslu? Sudeći po komentarima koje čitam i slušam ispada da ama baš nikom nigde nije smetao dim na radnom mestu. Otprilike tek sad se planira šljaka bez cigareta. Zanimljivo.

Link to comment
Još jednom izražavam nevericu koliko su u stanju pušači da racionalizuju i opravdavaju svoju zavisnost i naduvavaju neviđenu štetu koja će nastati kada im se zabrani da puše u ograničenom delu javnog prostora.Histerija je kada danima slušamo o svim tim stvarima a da nikada ranije mediji nisu dali toliki prostor ljudima koji bi pričali o tome koliko bezobzirni umeju da budu nepušači (ranije sam naveo primer gde je jedan pušač palio cigaretu u kancelariji sa 13 nepušača iako je u toj prostoriji boravio svega 30 minuta a oni svih 8 sati).
Zadnjih 10 godina (ako ne i vishe) krenula je agresivna kampanja protiv pushenja (sa sve biserom da se cigareta u reklami za istu ne sme videti). Malo, malo pa se pojavljuju tekstovi i struchnjaci koji sprovode istrazhivanja po univerzitetima i govore kako je pushenje shtetno za kosu, zube, pluca, pete, dokolenice... Tako da mediji itekako daju prostora anti-pushachkoj kampanji.Verujem da i niko od pushacha ne bi imao problem da se odvaja prostorija za pushache i da se tu pushi. Malo bi se mozhda gundjalo, ali bi se to prihvatilo.Inache, medju novinarima je sada krenula ovolika halabuka zato shto se zabranjuje pushenje u medijskim kucama skroz. Ne sme ni ona jedna prostorija za pushache da postoji. A ni na terasu se ne sme nego napolje iz zgrade na zimu i sneg. Cenim da dosta ljudi koji rade u medijskim kucama se oseca dosta sjebano ovim pa se zato i vishe bune.
Link to comment
Ovo je tipicno pusacko razmisljanje koje se moze sublimirati u jednoj recenici - "ja, ja i samo ja."Apsolutno zabole nepusace koliko ce te vi da se trujete i usmrdjujete. Apsolutno ih i zabole da razmisljaju o pusacima kao o nekoj nizoj kategoriji stanovnistva (ovo je generalno genijalan prikaz samoljubivog kukumavcenja - kako se nikada ne setite da medju prijateljima nepusaca ima i pusaca).Ovo je jednostavno zelja nepusaca da imaju pravo na izbor nezavisno od dobre volje pusaca. Da ako mora negde ici (bolnica, skola, firma...) da ne mora da smrdi samo zato sto nekog pusaca boli tuki sto ce usmrdeti i sve oko sebe, da ne mora da se truje zato sto pusaca boli tuki da li ce da truje nekog oko sebe, da ne mora da izlazi na kisu zato sto su pusaci okupirali svako stajaliste i haustor. Svaki put kad zapale cigaru u zajednickim prostorijama uopste ne obracajuci paznju na druge pokazuju svoju samozivost jer 2/3 ljudi u Srbiji su nepusaci te u proseku 2/3 ljudi koje zagadjuju nit to radi nit zele da im to neko radi. Al ko ih jebe, bitno je da se utoli nervoza u cigari.Dodje mi da podavim takve samozive ljude posebno kad oni krenu da ovako kenjaju na nepravdu kako ti upravo radis. Al kako sam civilizovan kad mi prekipi samo cu se najesti belog luka i cuvati dah za odabrane :wicked:
Mislim da ti ne bi skodilo da duboko udahnes, pa makar i dimom obogacen vazduh. Pre svega, stvarno bih voleo da vidim bolnicu ili javnu ustanovu u kojoj pusenje nije zabranjeno. Bilo i pre ovog zakona.Ovakav zakon je mozda u teoriji uveden zbog zelje nepusaca za nesto tamo gde su ih prvobitno uvodili, ali u Srbiji je uveden samo i iskljucivo zato sto se moralo. A kako ce proci? Za par meseci u Nemackoj, od svih osoba mojih godina, malo starijih (oko 30 godina) upoznao sam, jebes mi sve, jedno 3% pusaca. Dakle, mislim ravno dvoje ljudi. I tih dvoje motaju, tako da ne popuse vise od 4-5 dnevno. Iako je moj uzorak sasvim sigurno ne preterano pouzdan, smeo bih da tvrdim da tamo gde je ovakav zakon izmisljen, drasticno manje pusi. Pa cak i u takvoj situaciji, mozes da vidis da to tesko da ide glatko, pa i da se ukida. Queue Serbia, zemlja inace poznata po strahopostovanju zakona, kako mislis da ce proci?U Srbiji pusi zaista veliki broj ljudi, sto je ogroman problem. Ali nekako ne mislim da ce se problem resiti zakonom koji ima jako malo sanse da prezivi. U Hrvatskoj je izdrzao valjda godinu dana.A za ostalo, ne bih da obnavljam gradivo oko rasprave da li je bahat i samoziv onaj sto sedi i pusi pljugu ili onaj sto sedne pored njega i tera ga da ugasi, jer mu smeta. Dovoljno je bilo prethodnih nekoliko puta.
Link to comment
Ko ne vidi histeriju taj je slep ili debelo subjektivanJbt, kako nije proračunao gubitak u budžetu od lečenja od bolesti izazvanih duvanom, zagađenje vazduha od duvanskog dima, koliko se para potroši na deterdžent i struju da se opere smrad od duvana sa odeće, struje za bojler za tuširanje posle "tretmana duvanom", koliko košta nerviranje nepušača itd.Još jednom izražavam nevericu koliko su u stanju pušači da racionalizuju i opravdavaju svoju zavisnost i naduvavaju neviđenu štetu koja će nastati kada im se zabrani da puše u ograničenom delu javnog prostora.Histerija je kada danima slušamo o svim tim stvarima a da nikada ranije mediji nisu dali toliki prostor ljudima koji bi pričali o tome koliko bezobzirni umeju da budu nepušači (ranije sam naveo primer gde je jedan pušač palio cigaretu u kancelariji sa 13 nepušača iako je u toj prostoriji boravio svega 30 minuta a oni svih 8 sati).Vasić piše da se tako pokušava ući u Evropu kao da je to prvi zakon koji je usvojen i kojim se Srbija pokušava približiti Evropi a ne da je prošla cela decenija otkako deklarativno želimo u Evropu i zakon (manje restriktivan nego u EU) se donosi tek sada.
I, ti stvarno misliš da je ovo ozbiljan odgovor? ^_^
Link to comment
Zadnjih 10 godina (ako ne i vishe) krenula je agresivna kampanja protiv pushenja (sa sve biserom da se cigareta u reklami za istu ne sme videti). Malo, malo pa se pojavljuju tekstovi i struchnjaci koji sprovode istrazhivanja po univerzitetima i govore kako je pushenje shtetno za kosu, zube, pluca, pete, dokolenice... Tako da mediji itekako daju prostora anti-pushachkoj kampanji.Verujem da i niko od pushacha ne bi imao problem da se odvaja prostorija za pushache i da se tu pushi. Malo bi se mozhda gundjalo, ali bi se to prihvatilo.Inache, medju novinarima je sada krenula ovolika halabuka zato shto se zabranjuje pushenje u medijskim kucama skroz. Ne sme ni ona jedna prostorija za pushache da postoji. A ni na terasu se ne sme nego napolje iz zgrade na zimu i sneg. Cenim da dosta ljudi koji rade u medijskim kucama se oseca dosta sjebano ovim pa se zato i vishe bune.
Nisam dovoljno mator da bih se sećao početka istraživanja o štetnosti duvana ali verujem da su ona starija od 10 godina. Slažem se da je kampanja o štetnosti pušenja krenula u poslednjih 10ak godina ali (bar kod nas) ona je sve samo ne agresivna. Istraživanja se tek sporadično pominju, jednom do dva puta godišnje pa to i nije neko medijsko pokrivanje.A kao što malo ranije quote-ovah postoji mogućnost odvojene prostorije za pušače.Poznanik, koji ne vadi cigaru iz usta, kaže da podržava zakon i da je, dok je živeo na Novom Zelandu i Australiji, bez problema izdržavao 8 radnih sati bez duvana. Verujem da, ako on kao strastveni pušač može da izdrži 8 sati na poslu bez cigara, to mogu i oni manje strastveni. A ako ne mogu uvek ostaje mogućnost dodatne prostorije za pušenje.
I, ti stvarno misliš da je ovo ozbiljan odgovor? ^_^
Da, mislim.A umesto što stalno tražiš odgovore mogao bi i sam da daš neki. Zbog čega je Vasićev opservacija o nepotrebnom zakonu tačna? Kako u njegovom tekstu nema histerije? Zbog čega moj odgovor nije ozbiljan? Šta je smešno u mom odgovoru?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...