Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

A i obracao se sam sebi. Navika nas starijih:

... odaberemo najiskusniju osobu u drustvu pa se njoj obracamo. Duga objasnjenja potrebna mladima su tako zamorna.
:P
Link to comment
Mislim Ljubisa Bacic. psst: www.crtaci.org ;)
Taj. Baja Bacic. Njemu je posvecen jedan dvostih, posto ne samo da je voleo crtace i decu nego je i hranio svako mace u Lole Ribara."Dobro zivi svaki macic,Kad ga hrani Baja Bacic."
Link to comment
Jel' stvarno toliko tesko razumeti da sve sto treba pusacima je da se odvoji jedan deo javnog prostora, i to onog dela javnog prostora na kojem pusaci i nepusaci ne moraju nuzno da se nadju na istom prostoru, unutar kojeg ce pusaci slobodno moci da kijaju, istresaju sline i pljuju jedni drugima u tanjire?
Pušenje će biti dozvoljeno- u sopstvenom stambenom prostoru- u ugostiteljskim objektima koji su manji od 80 kvadrata a koji se za to opredele- u većim ugostiteljskim objektima, ali u odvojenoj prostoriji- na radnom mestu u posebno određenim prostorijama
A najbolji su mi ovi sto kukaju za svojim prijateljima pusacima kojih nece da se odreknu po cenu da zavrse upljuvanog tanjira, pa bi zbog tog dela svog licnog komfora da se tim istim njihovim prijateljima ogranici njihov komfor. Sjajan egzemplar prijateljstva, dofarban "brigom za njihovo zdravlje". :lol:
Ovde nema win-win situacije. Ali je do sada u 90% slučajeva bila win situacija za pušače.
zbog kojeg sam u svom sopstvenom radnom prostoru predlozio zabranu pusenja mnogo pre nego sto ce ovaj novi zakon stupiti na snagu.
Znao sam ja da ima nade za tebe. A i Ion se sve manje batrga. cool.gif
mozemo da vidimo da histerija polako jenjava i ustupa mesto razloznom i uravnotezenom ponasanju po ovom pitanju. Mi cemo, naravno, i u tome biti poslednji, kao sto smo i u svemu ostalom.
Društvo vrlo često funkcioniše po principu klackalice između ekstrema. Prvo preovlađuje jedan ekstrem, onda njemu totalno opozitivan, pa opet prvi ali malo umereniji... sve dok se ne dođe do sredine. Valjda je tako i sa stavovima prema pušenju.
Link to comment
E, pa da zapalimo Evo je stupio na snagu još jedan suvišan zakon. Ova tranzicijska fukara iz svih naših bivših zemalja misli da se u Evropu ulazi tako što se prvo zabrani pušenje. Valjda im se to čini najlakše, a pri tom i nervira stanovništvo, što se ne sme propustiti. Dobro: znamo sve o tome. Jeste: pušenje škodi. Da: trujemo i nepušače. Jedna moja američka druga na tu primedbu u barovima imala je odgovor: šta je, ja kupujem cigarete, a vi pušite besplatno i još se bunite. A onda su u Americi zabranili pušenje skroz, pucaju bez opomene. Jedan ozbiljni novopazarski pisac odbio je jednogodišnju stipendiju u Bostonu jer ne daju pušiti. Avion bi, kaže, još i izdržao, ali ovo... To je sve pomahnitalo: u Berlinu, nekadašnjoj bludnici Evrope i gradu svih poroka, na ulici mi se obratila jedna ona tipična berlinska bakica kakve sam uvek voleo i održala mi predavanje o štetnosti pušenja; i to smo dočekali! A koliko pet godina ranije bili su vagoni za pušače u U-Bahnu, pušilo se na gornjem spratu autobusa. Pa vi sad vidite. Nemci su se herojski borili, drsko su pušili na stanicama metroa zabrani uprkos i pred očima policajmajstera koji su se pravili da ne vide, ali su poklekli. Priča danas (nedelja) na radiju Pera Janjatović kako je sa našim drugom Rudijem Rosigom sedeo u restoranu u Berlinu, inače praznom. Pa su izašli na ulicu da zapale, pa im se pridružilo celo osoblje restorana, njih sedmoro - a kafana zvrji prazna. E, tu dolazimo na ironični deo priče. Da li je u slučaju zabrane pušenja veća korist ili šteta - u celini gledano, molim? Neki precizni Slovenac izračunao je da je šteta veća: gubitak u budžetu zbog smanjenog prihoda od taksa i akciza; smanjeni promet u ugostiteljskim objektima; zagađenje vazduha od plinskih grejača ispred kafića i restorana i u baštama; potrošnja struje od električnih grejalica oko istih objekata; nerviranje itd. Države su se setile da fiskalne prihode nadoknade tako što će cigarete bestidno poskupeti, što je dodavanje povrede na uvredu, kako kažu Amerikanci. Tako se podstiču šverc cigareta i crno tržište u šta se država podjednako bestidno ugrađuje. Politička ekonomija cigareta jednostavna je. Molim vas: paklo prosečnih cigareta spakovanih u boksove i kartone na vratima fabrike košta najviše pet centi eurskih; na trafici se prodaje za evro , a na crno za oko 60 centi. Distributer - trafika ili bakica na pijaci, svejedno - uzima pet odsto. Gde ide ostatak? U legalnoj prodaji - državi. U prodaji na crno takođe državi, ali bez kontrole. Kao i u slučaju heroina, eksploatisani i opljačkani su samo seljak koji gaji mak ili duvan i konačni korisnik, džanki i pušač koji plaća ogromnu cenu. Svi ostali u lancu razbiju se od para. Je l' to bilo jasno? Vratimo se, međutim, suštini stvari: zašto nas pušače maltretiraju, stigmatizuju i diskriminišu? Takva moda, kazaće neko. Dobro. Ima tu još: neodoljiva potreba statusno svesnih malograđana da se na nekome iživljavaju, da nekoga prezru i gledaju s visine; valjda zato što ne prati modu. Tako deca u školama diskriminišu onu decu koja ne znaju Cecine i Jecine pesmice napamet. Reč je, dakle, prisećamo se sada, o konformizmu: pala je naredba da je pušenje ka-ka i no-no, kao što je Nikoletini Bursaću došla naredba iz Vrhovnog štaba da od prekjuče više nema Boga. Svako dobar ateista, a tek komunista, objasniće vam uredno i precizno, naučnim argumentima, štetu od Boga; kao što nam ovi malograđanski konformisti precizno i uredno, naučnim argumentima, objašnjavaju štetu od pušenja. Od toga vernicima nije bilo lakše, kao što nije ni pušačima. O nečemu drugome je tu reč, braćo i sestre u Hristu. O duši i njenim potrebama. Evo jedne istinite priče: negde 1941. krenu neki seljaci u Kragujevac na pijacu; zaustave ih Nemci, narede im da sednu u jarak i ušniraju „mrtvoljez“ . Sede tako seljaci u jarku, jasno im je da će ih postreljati i šta rade? „E, pa da zapalimo“, kaže jedan. Na svu sreću, Nemci su imali pametnija posla za kojim su otišli i ostavili ih na životu. Šta nepušači rade u situacijama u kojima se pušači pogledaju i kažu „E, pa da zapalimo“? Ne znam. Čak im se nekako divim zbog toga što pomisle na nešto drugo; možda je to nešto drugo pametnije, ne znam. Setim se onda svih onih divnih ljudi i lepih žena kojima je cigareta stajala onako dobro. Sada, čujem, kompjuterski uklanjaju cigarete iz ruku i usta jednog Kamija, jednog Sartra, jedne Hane Arent, jednog Hemfrija Bogarta, jedne Lorin Bekol i - o strahote! - jedne Marlen Ditrih. Zamislite tu prelepu zver od žene bez njene dugačke muštikle s cigaretom! Još malo pa će i Vinstonu Čerčilu izbrisati cigaru iz usta. Josipa Broza, Bogu hvala, ne diraju; ali to je zato što ga mrze, pa neka ga s cigaretom u kljunu. Čekajte samo dok krenu i na filmove: digitalna montaža svašta radi, pitajte me. Dobićemo nove, digitalno „remasterizovane“ verzije „Plavog anđela“, pa „Kazablanke“, pa „Alama“ (neće njima kauboji pušiti!) i tako dalje. Ako treba, celi kadrovi biće iznova urađeni kompjuterskom animacijom. Nema pušenja ni na slici, ni na filmu. E, to me brine: tipično orvelovska namera da se prošlost izbriše i zameni novim modelom, radi utehe nečiste savesti malograđanskih konformista.
http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/e_pa_da_zapalimo_.882.html?news_id=203116

Link to comment
neodoljiva potreba statusno svesnih malograđana da se na nekome iživljavaju, da nekoga prezru i gledaju s visine
Ко вас јебе кад нисте гласали за Слобу.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...