Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

ПУШАЧИРетки поштују упозорење, Да је забрањено пушење!Пушачи своју вољу намећу,Друштву у ком се и они крећу.Пушачи, то су себични људи!Поступке њихове, порив буди.У принципу им није ни мало:Што нам сметају, гуше нас стало.Вољу нам безобзирно намећу.Не поштују људе које срећу.Да, без обзира на све, пушиће.Свесно, себе и друге гушиће.Љиљана

Edited by vasudeva418
Link to comment
ПУШАЧИ .Да, без обзира на све, пушиће.Свесно, себе и друге гушиће.Љиљана
juče sam jela ćevpčiće i supu pileću.:lolol:
Link to comment
Znam da su se drugi vec pokenjali ali da dam i ja svoj mali doprinos. Jedino sto je gore od loseg citanja statistike su ljudi koji ne znaju uopste da je citaju pa izbacuju tautologije da bi popunili prazninu u svom razmisljanju. Dete od 8 godina bi naslo gresku u tvom razmisljanju a bogami i neka od 4.
Greška na grešku. Dete bi našlo i u razmišljanju na koje se data parodija statistike odnosila. Edited by Zugurosh
Link to comment

Inace provalio sam da na pijaci nesvesno zaobilazim babe koje puse. Daklem pusenje = manji promet = manje para za zivot = pusenje stetno po zdravlje :P

Edited by Shan Jan
Link to comment

Ako je 50% obolelih od raka grla pušilo to znači da 50% obolelih od raka grla nije pušilo.Btw, nisam baš upoznat sa lokalnim manirima, ali ovo "genije" mi ne deluje kao politički korektno.

Link to comment

editovao ako te vredja.

Across the developed world, almost 90% of lung cancer deaths are caused by smoking.[37] In the United States, smoking is estimated to account for 87% of lung cancer cases (90% in men and 85% in women)
In the United States, an estimated 25.6 million men (25.2 percent) and 22.6 million women (20.7 percent) are smokers.
Dakle jednostavno na primeru muskaraca u USA: 90% ljudi sa rakom pluca su pusaci, pusaci cine 25% populacije. Na nepusace muskarce otpada 75% populacije i u tom delu se nalazi 10% od ukupnog broja ljudi sa rakom pluca. To znaci da je rak pluca 9*3=27 puta cesci kod pusaca nego nepusaca.
Link to comment

Nemam ja ništa protiv takvog pristupa, koristan je za osiguravajuća društva i slične. Ono što je problem je da pušenje nije jedini faktor koji povezuje pušače. Čak i kada ostave pušenje imaju više repetitivnih obrazaca ponašanja od nepušača. I to je jedan od suštinskih problema kod pušača čak i kada ne puše.Zato smatram da je statistika beskorisna ili bar da se ne upotrebljava na koristan način. Uzimajući u obzir sve podatke je nesumnjivo da pušenje povećava rizik, ali ne postoji niko ko može da kaže u pojedinačnom slučaju kako i koliko, kao ni da li pušač sa jednim obrazcem ponašanja ima iste šanse za rak pluća kao nepušač sa drugim. Poling je tvrdio da je svako ko unese dovoljno vitamina C neće oboleti od raka, te ga je sam unosio u enormnim količinama dobar deo života. Umro je kada je imao 90+ godina, doduše od raka.Potrebno je utvrditi u svakom pojedinačnom slučaju zašto se rak razvio kod nekoga, pa tek onda možemo stvarno da upotrebimo statistiku. Za to još nemamo nauku, nažalost.Protiv sam zabrane pušenja, ali sam za zabranu proizvodnje i prometa cigara. Ali ne zbog statistike, nego zbog hemijske analize duvanskog dima i dokazanog efekta pojedinih sastojaka na specifične procese u ogranizmu. Dokazanih in vitro i in vivo.

Edited by Zugurosh
Link to comment

Ta fora sa prohibicijom je probana pa vidi sta se bilo desilo sa alkoholom. Postepeno smanjenje prostora se pokazala dobrom u praksi. Naterala je i neke moje rodjake u rasejanu da se ostave lose navike. Da, slazem se da statistika ne kaze da pusenje izaziva rak. Ona kaze da ljudi koji puse mnogo cesce obolevaju od njega. Neki obrazac ponasanja bi mogao tu da ima uticaja ali pusaci su ogroman deo populacije (u USA 25%, u Srbiji cini mi se 35-40% itd..). Da li je taj obrazac toliko uticajan da 20-30 puta cesce oboljevaju pola ljudi dok druga polovina ne? Tesko zamislivo. Takodje izlozenost duvanskom dimu povecava znacajno sanse od dobijanja raka pluca. Opet i ovde mozes primeniti uticaj obrasca ali taj uticaj bi trebao biti znacajniji, dakle interakcija a ne smao deljenje prostorija. Takodje i onima koji ostave pusenje znacajno su vece sanse da ne dobiju rak pluca. I ovde je moguce da su usput izbacili nesvesno lose navike koje ih zaista dovode do raka pluca. Sve je to moguce ali je uzasno nategnuto. Na kraju, ako se upraksi pokazao kao dobar nacin za prevencuje tog tipa raka tretiranje cigara kao glavnog uzroka, zasto bi menjao tretman cak i ako je uzrok nesto drugo?Sto ne znaci da ne treba prestati sa ispitivanjima.Statistika je jebeno korisna stvar. Ako se pravilno cita (skepticki ali logicki) moze itekako da pomogne u svim sferama zivota dok "prava nauka" ne dodje do tvrdih dokaza.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Uskoro...

Zakon o zaštiti od duvana od 11. novembraAko se novi zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu zaista bude poštovao, od 11. novembra, kada je predviđeno da stupi na snagu, nepušačima u Srbiji će posle decenija torture konačno svanuti. Naime, pušači će biti proterani iz radnog prostora, obrazovnih i ustanova kulture, sportskih i tržnih centara, delimično i iz restorana...Novi zakon usvojen je 5. maja ove godine, stupio je na snagu 15. maja, nakon čega je ostavljen prelazni period za prilagođavanje. Prema rečima dr Srmene Krstev, predsednice Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja, predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima, uključujući i hodnike, liftove, čekaonice... Zakon predviđa i izuzetke, pa je na određenim radnim mestima, kao što su banke, na primer, dozvoljeno obezbediti posebnu prostoriju za pušenje koja mora biti obeležena i sa posebnom ventilacijom.- Takav prostor za pušače neće smeti da postoji u objektima državne i lokalne samouprave, u zdravstvenim ustanovama, školama, gde neće smeti da se puši ni u dvorištima. Potpuna zabrana važiće i za sportske i tržne centre, sve objekte za proizvodnju, kontrolu i promet lekova, za smeštaj i promet namirnica, u objektima društvene ishrane kao što su studentske menze, u medijima... - navodi dr Srmena Krstev.Posebna priča su ugostitelji. Poučeni velikim problemima u Hrvatskoj, srpski kreatori novog zakona su se potrudili da i njima izađu u susret. Tako će objekti manji od 80 kvadrata moći da se opredele da li će biti pušački ili nepušački, dok će oni veći morati bar polovinu prostora da dodele nepušačima. I u hotelima mora biti naznačeno koje su sobe za pušače. Novina je da će pušenje biti zabranjeno u tržnim centrima, uključujući i kafiće u njima.- Ne očekujemo ozbiljne probleme od 11. novembra. Mislim da će biti dovoljno da se kazni nekoliko firmi i ostalima će to biti upozorenje - kaže dr Srmena Krstev.U firmama kažu da su u potpunosti spremni za primenu novih zakonskih rešenja i da je pušenje u većini objekata već zabranjeno.- U našim prodajnim objektima je pušenje već sada u potpunosti zabranjeno. Drugim rečima, naši radnici ako žele da zapale cigaretu mogu to učiniti samo napolju, dok u poslovnim prostorijama postoji posebna kancelarija u kojoj je dozvoljeno pušenje. U svakom slučaju, ako i to bude zabranjeno, i to ćemo ispoštovati - priča Vesna Žabić, portparolka „Delta Maksija“.KazneNovi zakon uvodi odgovornost poslodavca koji je dužan da se pobrine za njegovo sprovođenje. Pojedinac koji puši na radnom mestu platiće 5.000 dinara, njegov neposredni rukovodilac 30.000 do 50.000 dinara, a firma između pola miliona i milion dinara. Inspektori će dokazivati da je neko pušio ne samo ako ga zateknu sa cigarom u ustima već i na osnovu dima u vazduhu, pepeljare, opušaka, mirisa....Pušenje ozbiljno ugrožava zdravljeBolesti koje izaziva pušenje su brojne. Tu su rak pluća, rak usne, rak jezika, rak glasnih žica... Pušači rizikuju da obole i od raka jednjaka, želuca, grlića materice, bešike... Pušači češće boluju od akutnih i hroničnih bolesti disajnih organa. Pušenje izaziva srčani i moždani udar, bolesti krvnih sudova kao što su pušačka noga i impotencija.Najviše otpora u HrvatskojOtpora je bilo i u susednim zemljama, najviše u Hrvatskoj. Tamo je zakon o zabrani pušenja uveden prošle godine, nakon čega su se žestoko pobunili ugostitelji. Ipak, od marta ove godine ponovo je uvedena jaka zabrana pušenja. U Sloveniji je ova priča tekla bez problema i pušenje je zabranjeno svuda. Poput Hrvatske, dosta problema ima i u Grčkoj, gde doneti zakon nisu sprovodili, pa se sad čeka novi zakon.- Najprijatnije iznenađenje za mene je sprovođenje ovog zakona u Turskoj, gde je obučen veliki broj inspektora i pušenje je zabranjeno gotovo svuda - navodi dr Srmena Krstev.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...