Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Zastita umesto zabrane... pa imas na pocetku topika zasto to ne valja, da ja ne ponavljam tudje reci. A segregacija jeste ozbiljan problem. Dovesce do toga da biras izmedju prijatelja i duvanskog dima. Mada po ovim resenjima koje si ti predlozio do toga i ne bi doslo, one ne bi uopste promenile danasnje stanje. Al kao sto rekoh, da ne ponavljam tudje reci.

Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

A na pochetku topica se uglavnom spominje kako je loshe zato shto duvansi lobi to progurava. Zabole me ko to progurava. Nisu nishta gori od industrije alkohola i automobila. Mozhe sve to da se reshi sa ekstra visokim akcizama kao i porezima i taksama za objekte koji dozvoljavaju pushenje. Pa ko misli da ce mu se isplatiti nek izvoli.A segregacija je glupost. Ako ti toliko smeta duvanski dim necesh ti kad se uvede zakon birati sa kim cesh da izlazish a sa kim ne. Ti svojom atolerancijom prema pushachima ili tvoji prijatelji njihovom atolerancijom prema tebi nepushachu prave segregaciju. Ja imam prijatelja nepushacha kod koga kad dodjemo kad neko hoce cigaru da zapali ide na terasu ili u kuhinju pored otvorenog prozora. Nema niko da se ljuti.

Link to comment
Prvo, alkohol u malim kolicinama nije stetan dok je svaka cigareta stetna.
Kako to misliš? U čemu je razlika između pijenja 1 pića i pušenja 1 cigarete dnevno?U oba slučaja u organizam unosiš štetne supstance, koje apsolutno nisu potrebne da bi isti normalno funkcionisao.
Link to comment

Ukoliko bi porezi na mesta u kojima je dozvoljeno pusenje bili mali onda bi to svi platili. Cena bi se prelila na sve gradjane, pusace i nepusace, koji bi gundjali kako je to jos samo jedan nacin da drzava uzme pare.Ukoliko bi porezi bili veliki, samo skupa mesta bi to sebi mogla da dozvole. Drugim recima to bi znacilo da zakon ne vazi za bogate.Hm, ne valja u svakom slucaju.No to je sve hipoteticka prica koja se nece ni desiti. Ono sto je realna alternativa zakonu je "zastita umesto zabrane". Ti kazes da te nije briga ko to podrzava ali to je naivno. Bacas kroz prozor podatke koji ti mogu biti od koristi. Tu kampanju su zajedno pokrenuli duvanske kompanije i ugostitelji. Cilj kampanje je da o pusenju odlucuju ugostitelji. Dakle imas zajedno interes (duvanske kompanije) i orudje da se on ostvari (ugostitelji). Moze li biti jednostavnije? Ili ti samo zelis da otkacis nepusace govoreci im da se obrate "slobodnoj volji" ugostitelja ako im nesto smeta?I eto, od mog pitanja zasto pusace sada nije briga za ostale goste kafana dosli smo do tone prebacenih loptica na zakonodavce, alkoholicare i nepusace koji se usudjuju da im to smeta. Zaista razlog vise da se prestane sa pozivima na savest i uvede zakon.

Edited by Shan Jan
Link to comment
Kako to misliš? U čemu je razlika između pijenja 1 pića i pušenja 1 cigarete dnevno?U oba slučaja u organizam unosiš štetne supstance, koje apsolutno nisu potrebne da bi isti normalno funkcionisao.
Dodjavola larsone pise ti u sledecoj recenici koju nisi citirao. Prica nije o tebi vec o tvojoj okolini.
Link to comment
Kako to misliš? U čemu je razlika između pijenja 1 pića i pušenja 1 cigarete dnevno?U oba slučaja u organizam unosiš štetne supstance, koje apsolutno nisu potrebne da bi isti normalno funkcionisao.
zasto pametni ljudi na ovakvim topicima postavljaju uzasno glupa pitanja? postoje mnoga istrazivanja koja kazu da je jedna casa vina ili piva dobra zbog ovoga ili onoga. takodje postoje istrazivanja koja kazu da postoje ljudi kojima jedna casa piva/vina uzasno skode. ali ne verujem da postoji ijedno istrazivanje koje kaze da je jedna cigareta ikome dobra za bilo sta. da, znam za potencijalno pozitivne rezultate nikotina na obolele od alchajmerove bolesti, ali to su efekti nikotina, ne katrana i ugljen monoksida sa nesto nikotina.disclaimer: ne smeta mi duvanski dim, i sam pusim cigare (ne cigarete).
Link to comment
Ukoliko bi porezi na mesta u kojima je dozvoljeno pusenje bili mali onda bi to svi platili. Cena bi se prelila na sve gradjane, pusace i nepusace, koji bi gundjali kako je to jos samo jedan nacin da drzava uzme pare.Ukoliko bi porezi bili veliki, samo skupa mesta bi to sebi mogla da dozvole. Drugim recima to bi znacilo da zakon ne vazi za bogate.Hm, ne valja u svakom slucaju.No to je sve hipoteticka prica koja se nece ni desiti. Ono sto je realna alternativa zakonu je "zastita umesto zabrane". Ti kazes da te nije briga ko to podrzava ali to je naivno. Bacas kroz prozor podatke koji ti mogu biti od koristi. Tu kampanju su zajedno pokrenuli duvanske kompanije i ugostitelji. Cilj kampanje je da o pusenju odlucuju ugostitelji. Dakle imas zajedno interes (duvanske kompanije) i orudje da se on ostvari (ugostitelji). Moze li biti jednostavnije? Ili ti samo zelis da otkacis nepusace govoreci im da se obrate "slobodnoj volji" ugostitelja ako im nesto smeta?I eto, od mog pitanja zasto pusace sada nije briga za ostale goste kafana dosli smo do tone prebacenih loptica na zakonodavce, alkoholicare i nepusace koji se usudjuju da im to smeta. Zaista razlog vise da se prestane sa pozivima na savest i uvede zakon.
Ne vazhi zakon za bogate. Nishta ne odgovara. Samo odgovara da se diskriminishu pushachi.Neka onda daju procenat od zarade. 30% recimo. Pa koliko zarade toliko plate porez na dozvoljavanje pushenja.Ja uopshte ne zhelim da otkachim nepushache. Da zhelim da to uradim ja bih rekao "ma i da se uvede zabrana pushenja bilo bi kao u Areni na koncertima. imash onog nesrecnog vatrogasca koji ide unaokolo i upozorava ljude da ne pushe a ti sakrijesh cigaru ili je ugasih ako si pri kraju pa kad on prodje ti zapalish ponovo. A dima kol'ko hocesh."Ja samo hocu da se nadje reshenje koje ce odgovarati i pushachima i nepushachima.
Link to comment
Prvo, alkohol u malim kolicinama nije stetan dok je svaka cigareta stetna.
Citirao sam und osvrnuo se samo na onaj deo koji se ne odnosi na okolinu, nego na konzumenta. Ne znam u čemu je problem. Ako je već poenta u nesmetanju okolini, onda ne ubacujte random zdravstvene teze u vezi aktivnih pušača/korisnika alkohola.Da ponovim: ne bih imao ništa protiv da se zabrani proizvodnja alkohola i duvana, iako bi to bio žestok udar na moje životne navike. Polovična kvazimodo rešenja koja podrazumevaju nastavak bogaćenja na tuđim nesrećama i legalizaciju pseudomoralnih krstaških ratova protiv bilo koje pojave me ne zanimaju.
Link to comment
Citirao sam und osvrnuo se samo na onaj deo koji se ne odnosi na okolinu, nego na konzumenta. Ne znam u čemu je problem. Ako je već poenta u nesmetanju okolini, onda ne ubacujte random zdravstvene teze u vezi aktivnih pušača/korisnika alkohola.
Prvo, alkohol u malim kolicinama nije stetan (za okolinu) dok je svaka cigareta stetna (za okolinu). Popivsi jedno pivo ili casu vina uz rucak neces nikome nauditi. Zapalivsi makar jednu cigaretu ogadices mi celu sobu.
Bolje?
Da ponovim: ne bih imao ništa protiv da se zabrani proizvodnja alkohola i duvana, iako bi to bio žestok udar na moje životne navike. Polovična kvazimodo rešenja koja podrazumevaju nastavak bogaćenja na tuđim nesrećama i legalizaciju pseudomoralnih krstaških ratova protiv bilo koje pojave me ne zanimaju.
Pokusali su sa zabranom proizvodnje alkohola pa se nisu lepo proveli. Zato su smislili bolji nacin - postupno ogranicavanje prostora. Pseudomoralno je pricati o stvarima za koje znas da se nece desiti.
Link to comment
Pokusali su sa zabranom proizvodnje alkohola pa se nisu lepo proveli. Zato su smislili bolji nacin - postupno ogranicavanje prostora. Pseudomoralno je pricati o stvarima za koje znas da se nece desiti.
Za razliku od tebe, ja ne mislim da totalna zabrana ne postoji iz razloga ranijeg ružnog provođenja™, nego iz čisto finansijskih.To što se nešto neće desiti, ne mora da me spreči da kenjam po leđima onima koji ne žele da se to desi. Tom logikom, ne bi trebalo ništa da kenjamo na Politici i Društvu, pošto je svet bez nedaća utopija.
Link to comment
Za razliku od tebe, ja ne mislim da totalna zabrana ne postoji iz razloga ranijeg ružnog provođenja™, nego iz čisto finansijskih.To što se nešto neće desiti, ne mora da me spreči da kenjam po leđima onima koji ne žele da se to desi. Tom logikom, ne bi trebalo ništa da kenjamo na Politici i Društvu, pošto je svet bez nedaća utopija.
Ja sam mislio da pricamo o jednom konkretnom problemu (duvanski dim) za koji, gle cuda, postoji jedno resenje koje su vec primenile mnoge zemlje. Potpuno zabrana je trenutno nemoguca. O tome sta ce biti u buducnosti se moze raspravljati ali sbb kbb nije nacin da se resi problem koji trenutno imas. Resavas ga sa onim cime mozes.Mercuzzio je rekao da u biti podrzava zastitu umesto zabrane. Sobzirom kako se stvari krecu izgleda nas to i ceka. Bas da vidim sta ce se promeniti. Oni koji puse mogu da masu svojim pravima u hipotetickim raspravama ali mene vise zanima surova realnost. A ona se sa ovom "slobodnom voljom ugostitelja" nece promeniti, samo cemo dobiti jos jedan izgovor za pusace.
Link to comment
Resavas ga sa onim cime mozes.
Tačno. U tom smislu (tj u situaciji nemogućnosti sprovođenja ukidanja proizvodnje duvana), potpuno podržavam apsolutnu zabranu pušenja na svim javnim mestima, osim u kafanama, klubovima i mestima tog tipa, za koje smatram da treba sami da odrede da li će u njima biti zabranjeno ili ne.
Link to comment

zastiti nepusace od duhanskog dima u zatvorenim javnim prostorima je sasvim opravdano i mislim da takav potpusak ne zahtjeva dodatna objasnjavanja ili opravdavanja. medjutim, dio antpusacke propagande koji meni u posljednje vrime smeta je ovaj koji se tice navodne karakterne slabosti pusaca, iz koje se konstruira njihova obaveza da se 'poprave' zbog sebe i drugih. mislim da ovisnot o duhanu nije moralno pitanje i da bi generalno mogli malo olabaviti moralizatorski stav prema pusenju, preciznije- tamo gdje se dimom ne ugrozavaju drugi tj. na otvorenim javnim povrsinama. posto je nemogucnost obuzdavanje neke vlastite (auto)destruktivne teznje univerzalno ljudsko iskustvo, nije cudno da sve malobrjnija populacije pusaca postaje dobra meta za predbacivanje, onog sto ih ide, ali i onoga sto nas sve ide. [trolon]znam kako ovo zvuci, ali stvarno sam nakuckala dupli lancun objasnjenja svoga stava, ali mi je nestao u vidu dima kad sam ga pokusala objavit[/trolof]

Link to comment

Eh Larson... procitaj drugi pasus u tom mom postu da se ne ponavljam. Nicol prvo pusaci nisu manjina. Da jesu, odavno bi bili preglasani. U svakom velikom, izjednacenom ratu uvek ces imati fanatike i populiste kao i glupih ljudi koji padaju na te price. Dok god se ne sklopi mir bice i puno takvh stavova. Onog trenutka kada pusenje prestane da bude destruktivna i postane iskljucivo autodestruktivna navika, prestace i te price.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...