Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Pa dobro polako drustva na zapadu idu ka tome :P I stvarno ne kapiram da nekom ne smeta da mu smrdi jakna posle izlaska ali dobro. Slazemo se da se ne slazemo.Veliki deo nacije pusi (ako se ne varam 30-40%) tako da bi odvajanje kafica i kafana raspolutilo populaciju. To posle moze i da mutira u posebne bolnice, bioskope etc. za pusace al aj da ne pricam sbb kbb. Ono sto meni smeta u ovome je da u svakoj segregaciji se jave predrasude (ti zaostali sto ne misle ni o cemu iz tog zadimljenog cumeza... ili one isfenserisane pickice sto su digli nos u tom sterilnom sranjetu....). Sad ja mozda preterujem ali kako to da gde god se sprovodila zabrana pusenja isla je preko svih objekata a ne pola-pola?

Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Nije potrebna vidovitost da bi shvatio da vecini to smeta. Neki nauce da trpe, neki ne.Nikako mi se ne dopada ideja o segregaciji, to sam vec rekao. Teze je menjati navike ali je za drustvo bolje.
Већини то није сметало до деведесетих. Онда је кренула пропаганда.Ми смо сви деца непостојећих генерација. И који нису пушили, изгинули су од дима по биоскопима, авионима, возовима, канцеларијама, станицама и кафанама. Нас су направили након што су сахрањени.
Link to comment

ovih generičke višegodišnje diskusije (zabrana pušenja, pravo na pobačaj, korupcija u drzavnim institucijama...), njihova moć regeneracije i životni ciklus su pravo čudo. mogli bi o tome otvorit topik...enivej, u vezi diskusije o zabrani pušenja, iznenađuje me u kojoj mjeri se stvari pojednostavljuju i kako pitanja pušenja i drugih nezdravih životnih stilova postaje moralno pitanje. to je direktna posljedica stava da je spoznaja sve i ono što je racionalno objašnjeno je automatski riješeno. (možeš mislit). recimo: dokazano je da je pušenje štetno za zdravlje pušača i njegove okoline, pušači to znaju, dakle ako ne prestaju pušiti to znači da im je svejedno štete li sebi i okolini. i tu sad kreće moralna žandramerija u daljnjii obračun...takav model alkoholizma je napušten još početkom 20 stoljeća, ali očito nam je jedna takva loša, prljava i zla skupina i dalje jako potrebna 

Link to comment

Sta neko radi sebi je njegova stvar, mnogi od nas jedu tone cokolade iako znaju da ce im se to vratiti. Sustina je u nacinu razmisljanja "ko jebe sto ostali trpe, bitno je da je meni lepo". A onda ide gomila izgovora... Ljudi ne vide koliko ih jedna navika tera da nisko padaju. Kao sto neko rece, trebas nauciti da ti kontrolises zelje a ne da zelje kontrolisu tebe.

Link to comment

Ne znam da li je neko vec pominjao neshto slichno, ali me interesuje zashto ljudima kojima smeta duvanski dim, ne smeta alkohol. Ne verujem da postoje neke statistike ali sam ubedjen da vishe smrtnih sluchajeva ima od posledica alkoholizma nego od duvana. I to ne mislim samo na konzumente nego i na okolinu. Pochev od vozhenja u alkoholisanom stanju, nasilja koja se deshavaju pod dejstvom alkohola, kao i nesreca generalno (zaspao na shinama, pao sa terase, prelazio ulicu pijan...). Chak i novi zakon o saobracaju ce da kazni nekog ako prelazi ulicu i slusha mp3 player, ali ce zato pijanog choveka kazniti samo ako izazove udes.Samo nemojte da bude argument da se to redje deshava. Chak i ako je redje, nije manje shtetno.Shto se tiche odece i mirisa, setite se samo koliko puta ste vi ili je neko drugi, prosuo pice po vama.

Link to comment

Prosuo pice po meni? Mozda par puta u zivotu. I to mislim da sam uvek bio ja sam :) Koriscenje sada alkohola u prici o cigaretama je isto kao sto su ranije ubacivali dim iz automobila - skretanje sa teme. No posto pijem ipak cu odgovoriti.Potpuna zabrana alkohola je probana i nije uspela. Isto bi se desilo i sa cigaretama (zato se u oba slucaja ide na suzavanje prostora). Ipak, izmedju njih postoje dve bitne razlike. Prvo, alkohol u malim kolicinama nije stetan dok je svaka cigareta stetna. Popivsi jedno pivo ili casu vina uz rucak neces nikome nauditi. Zapalivsi makar jednu cigaretu ogadices mi celu sobu. Druga stvar, svi piju alkohol dok pola ljudi pusi cigarete a pola ne. U kombinaciji sa prvim to stvara tenzije. Ovde nije glavni problem smrtnost od duvana vec iritacija. Time sto duvas dim nekom ispred nosa cinis mu celo vece ogavnim a to se prenosi i kad se vrati kuci i i dalje mora da oseca taj smrad na sebi.

Link to comment
Time sto duvas dim nekom ispred nosa cinis mu celo vece ogavnim a to se prenosi i kad se vrati kuci i i dalje mora da oseca taj smrad na sebi.
Time shto neka pijana budala krene da proziva mene ili nekog ko je sa mnom, chini mi celo veche ogavnim.
Link to comment

Vrlo je jednostavno covece - duvanski dim ce ti sigurno ogaditi vece, alkohol ne mora. Ili te svaki put kad izadjes neko proziva?No opet to nije bitno. Trebamo li na sve da kazemo ima i drugih problema pa ajde da ne resavamo ni ovaj?

Link to comment

Meni duvanski dim ne ogadi veche. Chesce mi alkoholisani likovi ogade veche.Ne kazhem da ne treba reshavati problem, samo mislim da se preteruje sa merama. Totalna zabrana je ekstremna mera i ne vidim potrebu za tim.I ne mozhe da argument bude da ljudi koji piju ima vishe pa se neka mera ne mozhe primeniti na alkohol. To je izbegavanje reshavanja problema.

Link to comment

Nemam nista protiv da se uradi vise na smanjenju potrosnje alkohola ali kao sto rekoh na ovom topiku se prica o cigaretama. Mozemo li sa tim da se slozimo?Ako je zabrana pusenja u kaficima ekstremna mera koja je to mera koja bi bila primerena?

Link to comment

Da kafici, kafane, klubovi... odluche da li ce u njihovim prostorijama biti dozvoljeno pushenje, uz povecanje nekakvih taksi ili poreza za one koji se odluche da dozvole pushenje. Takodje, oni objekti koji dozvole pushenje nek na ulaz okache da li je pushenje dozvoljeno ili ne i da je pushenje shtetno za zdravlje.

Link to comment
Da kafici, kafane, klubovi... odluche da li ce u njihovim prostorijama biti dozvoljeno pushenje, uz povecanje nekakvih taksi ili poreza za one koji se odluche da dozvole pushenje. Takodje, oni objekti koji dozvole pushenje nek na ulaz okache da li je pushenje dozvoljeno ili ne i da je pushenje shtetno za zdravlje.
zastita umesto zabrane?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...