Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

jesvala, bilo i sa makom i sa orasima. nachi, kudumaglu, bez krompira, bez aleve, bez maka i bez oraja, samo da se posheceri decama testo i to je to :lolol:kakva deca :Hail:edip. imali smo ovde traktata o nasuvom, mislim na zaboravljenom topiku kuvarice manje zbori. al nema ko da nadje... il je to na kinshasama bilo? il na tamou? :unsure:mislim, povratak nasuvog. svakih nekoliko ^_^

Edited by thermal bug
Link to comment

ako vam nestane leba:tri šolje (šolja =2 dcl otprilike) brašna, šolja jogurta, 1/2 šolje ulja, jedno jaje, prašak za pecivo, sve smuljati brzinski, uopšte nije važno da se mesi letnji dan do podne.dok se to obavi, rerna je ugrejana na 180, pola sata i gotovo.(ja stavljam pola/pola, belo i integralno brašno i mulje umesto običnog ulja)totalno obrnuta proprocija, tj. ne znam ništa što se sprema u kuhinji za tako malo vremena a da je tako vrhunski rezultated.ovu pogaču možda jedino nasuvo šije u ovoj obrnutoj prooprcionalnosti :D

Edited by duda
Link to comment
e da, za kulinarske početnike ... pogača mora i da se posoli :Ddoduše, mošda bi mogla i slatka varijanta ... nisam probala
+da se pošećeri jednim prstohvatombez šale, to je fora koju sam pokupio od dede kuvara, da svako testo koje se soli "mora" da se pošećeri jednim prstohvatom, jing-jang
Link to comment

u slučaju ove pogače to nije potrebno, nju diže prašak za pecivo i jogurt. to sa šećerom mislim da se radi samo kod kvasnih testa.kod ovih što idu sa praškom za pecivo sve mora brzo da se dešava, pogotovo ako je i jogurt u kombinaciji. tu nema odležavanja, što se duže čeka, lošije će da naraste.skroz druga logika u odnosu na kvasna testa.

Link to comment

ja pravim nesto slicno tj sa praskom za pecivo i nista se ne mesi letnji dan do podne samo u formi pogacica..2solje integralnog brasna,so,pp,malo mulja i 1 solja vode zbucka se,ok ja sacekam 20tak min zbog integralnog brasna da se malo natopi vlagom,strpam u hladnu rernu 20min na 200c

Link to comment
ne seceri se zbog ukusa nego zbog fermentacije, narocito ako se sprema testo za koje se nema vremena da se ceka da natenane naraste...
ja bogami i zbog ukusa. samo slano testo je dosta bezveze.
Link to comment

e, treba mi pomoćimam gusku. celu ali istranžiranu.zamislila sam da je pečem u rerni i da na kraju ubacim mlince.retko sam u životu spremala gusku, da li da je stavim u neku marinadu, i kakvu, ne bih htela neku egzotiku, više onako sočni domaći ukus jerbo će ići mlinci uz njujel' ono beše banatjanin ima gusku na avataru, možda zna i kako se najbolje spremaju :) to je što se tiče ptica, prelazimo na sisare :Dkako da ispečem prasetinu u rerni (nemam baš iskustva sa prasetinom, uglavnom je išla na ražanj do sada) da ostane sočna a da dobije onu lepu hrskavu jestivu koricu ?

Link to comment

Jao sad videh to nasuvo s makom...jbte ja to znam kao rezanci s makom i zarazno je kao granadirmas , kad krenes ne mozes da prestanes da jedes....

Link to comment
e, treba mi pomoćimam gusku. celu ali istranžiranu.zamislila sam da je pečem u rerni i da na kraju ubacim mlince.retko sam u životu spremala gusku, da li da je stavim u neku marinadu, i kakvu, ne bih htela neku egzotiku, više onako sočni domaći ukus jerbo će ići mlinci uz njujel' ono beše banatjanin ima gusku na avataru, možda zna i kako se najbolje spremaju :)to je što se tiče ptica, prelazimo na sisare :Dkako da ispečem prasetinu u rerni (nemam baš iskustva sa prasetinom, uglavnom je išla na ražanj do sada) da ostane sočna a da dobije onu lepu hrskavu jestivu koricu ?
guska - nisam siguran. pravio sam je u nekoliko navrata po ovom receptu http://www.deliaonline.com/recipes/cuisine/european/english/roast-goose-with-forcemeat-and-spiced-cranberry-and-apple-stuffing.html i bila je sjajna. sumnjam da to zelis al evo ako neko pozeli da napravi nesto drugacije.guska onako prosto je super kad se dobro izbusi, usoli, metne na resetku a ispod pleh s vodom da vlazi meso i hvata mast, pa tako na jedno 180 stepeni uz povremeno okretanje dok ne vidis da je pecena, ono kao probusisi i gledas da nema krvi. posle mast iz pleha kad se ohladi moze da se skine s vrha i iskoristi za krompire. nema nista bolje od krompira mascenih guscjom mascu.guda, ja to ovako - u veliku posudu, metnem komad gude, nalijem mlekom i ostavim preko noci. sutradan malo prosusim, posolim, pobiberim, nauljim, zatim ubacim u pleh mrkvu, luk, celer, paskanat, nekoliko grancica majcine dusice (meni bas bitna majcina dusica, volim gudu s tim, ima mi super smek), podlijem ciderom ili ako nema pivom (prst piva otprilike) i bacim u rernu na jedno 160 stepeni na 45min/500g. pogledam povremeno kroz prozorce da vidim da li treba dodati piva ili zaliti al uglavnom ne treba, ja to vise sto jedva cekam da bude gotovo. posle tog vremena pojacam rernu na najjace da se zapece sa svih strana, otprilike pola sata sa okretanjem na pola tog vremena i to je to.e, da, negde pri kraju, otprilike pola sata pre pojacavanja ubacis par celih kiselih jabuka u pleh i ostavis da se ispeku s gudom. kad je sve gotovo, te jabuke malo ohladis, ocistis od semenki i kore (jednostavno je) i izgnjecis sredinu i dobijes savrsen sos za uz meso.kad je meso gotovo, ostavis da malo odahne al nemoj pokrivati da se ne potpari korica, treba da bude hrskava. i to je to. seces, serviras, klopas.
Link to comment

tenks adame :)za gusku ću se već snaći, to valjda ide slično ko ćurka, možda ću samo više začina da nabacim jer mislim da je guska malo jača (od ćurke) pa čisto da ublažim malošto se tiče gude, sve je jasno, jedino ovo 45 min/500 g ne kapiram, jer guda nije cela, tj. sve je u komadima, tako da ne vidim neku bitnu razliku dal' pečem 3 ili 4 kila kada je sve razvučeno na plehu u debljini komada, mislim, debljina je ista, kakve veze ima kolika je površina ???

Link to comment
tenks adame :)za gusku ću se već snaći, to valjda ide slično ko ćurka, možda ću samo više začina da nabacim jer mislim da je guska malo jača (od ćurke) pa čisto da ublažim malošto se tiče gude, sve je jasno, jedino ovo 45 min/500 g ne kapiram, jer guda nije cela, tj. sve je u komadima, tako da ne vidim neku bitnu razliku dal' pečem 3 ili 4 kila kada je sve razvučeno na plehu u debljini komada, mislim, debljina je ista, kakve veze ima kolika je površina ???
45min/500g - 45 minuta na pola kila, znaci tri kila treba peci oko cetiri i po sata. sad kad napisah nesto mi mnogo al ja pecem uglavnom do dva kila. mozda sat po kilogramu za vece komade. to je prilicno niska temperatura, treba vremena.a guska ti nije kao curka, dosta je masna, vise je kao patka al je tvrdja, treba joj vise vremena. i super je kad imas neki slatkasti sos uz nju. i pripremi priloga uz gusku, dok se sva mast otopi dosta se smanji. mast sto ti ostane (a ostace dosta) sacuvaj (mozes i da zaledis) i koristi za krompire. nema zaista nista bolje od krompira na guscjoj masti.edit - e, da, da pomenem jos jednom, jako je bitno da gusku izbusis da mast moze da izlazi kako se pece. Edited by adam
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...