Jump to content

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ranije se spominjala ovde pecena feta.samo da spomenem varijaciju koju sam probao ovaj vikend: pece se sa susamom odozgo, i kad je gotovo zalije se medom (kasika-dve)uz kvalitetan hleb, rajska hrana.(+ kad budem ja spremao dodacu malo majcine dusice ili zalfije, mislim da bi u ovoj kombinaciji bilo savrseno)

Link to comment

kad smo već kod sira i meda, evo recepta za dobru grickalicu, koja ide uz i uz kafu i čaj podjednako kao uz pivo.duguljasti somun (onaj u obliku papuče), raseći uzduž. polovine obilato namazati mešavinom putera i nekog buđavog sira, manijački pobiberiti (ovo je naročito važno), premazati tanko tečnim medom, iseći na zalogaje i zapeći u rerni, da donja korica somuna bude reš (desetak minuta). odnos puter: sir =1.1,5-2.

Link to comment

napravio sam neverovatno dobru marmeladu od luka pa da podelim, mozda ima zainteresovanih...potrebno jepet ovecih glavica crnog luka1 supena kasika semena senfa - mustard seeds4 lista lovora - ja koristio susen2 supene kasike braon secera2 supene kasike balzamika2 supene kasike vustera (worcestershire sauce)puter - oko 70gso i biber po ukusupostupak1. luk se ocisti, prepolovi i isecka na tanke reznjeve (kao za krompir salatu ili supu od luka).2. u ovecu plitku serpu se stavi puter, otprilike cetvrt table od 250g i luk, posoli se, pobiberi i dinsta dok ne postane proziran - uz mesanje na osrednjoj vatri. bitno je da se so odmah stavi da luk pusti vodu, to treba da ispari.3. kad je luk proziran, doda se seme senfa i lovor i dalje dinsta uz mesanje dok sva voda ne ispari i dok luk ne pocne da se lepi za dno.4. u medjuvremenu se u solju smesa secer, vuster i balzamik pa se, kad je voda isparila, ta smesa doda u serpu.5. krcka se uz stalno mesanje jos petnaestak minuta - dok se secer ne karamelise i sve postane sirupasto i malo tamnije - ne ocekujte da bude bas tamno braon, malo ce potamneti kako se ohladi.6. sacekao da se malko ohladi, sipao u teglicu i to je to. dobio otprilike 300g gotovog proizvoda.jeo s dobrom pastetom na tostu - savrseno. ide sa raznim sirevima a i uz mesa...edit - nepismen

Edited by adam
Link to comment
osim kokosovog ulja koje jedino od biljnih ulja ima svojstvo stvrdnjavanja u mast :)
istina. :) nisam ga nikad rabila. el ima miris kokosa, kako se to odrazi na hranu, kakva bi bila jaja na oko na kokosovom ulju, na primer?
Link to comment

@adamjep, to sa sirevima ide ooodlično. ako ti se još experimentiše, ja u nešto slično dodam još oko pola kile jagoda i 5-6 čili papričica.

Edited by aram
Link to comment
@adamjep, to sa sirevima ide ooodlično. ako ti se još experimentiše, ja u nešto slično dodam još oko pola kile jagoda i 5-6 čili papričica.
naravno da mi se eksperimentise - fala najlepse! probacu sledeci put. ovo sam sad prvi put pravio pa sam se striktno drzao recepta al bice...
Link to comment
istina. :)nisam ga nikad rabila. el ima miris kokosa, kako se to odrazi na hranu, kakva bi bila jaja na oko na kokosovom ulju, na primer?
i mene zanima već neko vreme planiram da ga kupim i probam,kažu da je jako zdravo a može da se koristi i za kožu,kaže drugarica da je sjajno za elastičnost kože,takoreći 2u1 :P
Link to comment

ne znam da li je bilo, ali evo jednog recepta za brzinski rucak ili veceru, ukusno, masno i slasno....potrebni sastojci su500-600 g pileceg fileapola kesice krem supe od pecuraka1/4 l pavlake za kuvanje (moze i ona od pola litre ako volite masnije)u plici sud sipate prah za krem supu i u to uvaljate pileci file. poredjate u pleh ili vatrostalnu ciniju i prelijete pavlakom i zapecete. ja uvek zaboravim da ukljucim rernu ranije, pa mi se oduzi pecenje, ali ako je prethodno zagrejana ne treba vise od 20 minuta.i uvek imam spremne sastojke za slucaj da mi dodju iznenadni gosti...

Edited by gagilija
Link to comment

divan!dudo, de podji do seljackog perspika na chit-chatu da nam kazes kom delu bosne pripadas u skladu sa kampokeievom sistematizacijom.gazza da odluci da li je sumadinac ili iz zajecara. thanks a million! :*

Link to comment

dudo, da te pitam nesto. ti sigurno znas.ja nisam neka vajna kuvarica, ali baklavu pravim nema je usvijet. zato sto me ne mrzi da pravim tirit. tetka me zamolila da joj zdrljam pleh sad za djurdjic, ali mora posno. u tom slucaju moram da mecem prezle uz orahe, ali da ne znas ti neki bolji trik da zameni tirit? :)

Link to comment
dudo, da te pitam nesto. ti sigurno znas.ja nisam neka vajna kuvarica, ali baklavu pravim nema je usvijet. zato sto me ne mrzi da pravim tirit.tetka me zamolila da joj zdrljam pleh sad za djurdjic, ali mora posno. u tom slucaju moram da mecem prezle uz orahe, ali da ne znas ti neki bolji trik da zameni tirit? :)
e ja sam ti baklavu učila da pravim od jedne gospođe iz begovske familije.elem, ona je tvrdila da su tirit u baklavi izmislile balije (tako su ovi iz begovskih familija zvali običan muslimanski puk) tj. sirotinja, jer je tirit naravno, jeftiniji od oraha.po njoj, baklava ne može da bude posna, jer se kore premazuju isključivo maslacem, nikako uljem (jednom kusala najbolju baklavu na svetu, iračku, spravljenu specijalno za poklon, doneo je visoki sadamov oficir u sarajevo, premazivana kamiljim maslom, punjena orasima i pistaćima)eto, ne mogu ti pomoći jer ne pravim baklavu sa tiritom, a bogme ni posnu
Link to comment

pa nisam ni planirala da mazem uljem, nego kao sto bih topila puter, topila bih sad margarin. problem je sto u tirit stavljam zumance, a to sad ne moze. nije poenta samo u kompenzaciji oraha, nego sto tirit (koji je prakticno puter, zumance i brasno) lepo usrce corbu...pa sve to bude optimalno mokro/suvo, a finog ukusa...znala sam, dudo, da znas sve pravo.. :D thanks!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...