Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

e ovako prhko testo po mom starom receptu..razvaljala i stavila u pleh..a šljive su ustvari bile zamrznute i odmrzle se sa frižiderom pa sam morala da ih iskoristim..a fil je kombinacija...pošto su mi ostala dva belanceta od kore njih sam lagano umutila sa 4 kašike šećera,dodala mekane šljive,nekoliko kapi ruma,cimet,malo karanfilića i dve kašike džema od šljive..pomešala i rasporedila po kori..sada se peče i čeka još 10min pa javljam kakvo je ispalo..edit-ispalo odlično,pojeli već pola tepsije..ja nikad nisam pravila/jela kolače sa šljivama ali očigledno nema greške jer se šljive istope i naprave džem lajk masu koja je ukusna sama po sebi...od sada pravim češće :P

Edited by ivy
Link to comment

@ ivyEvo, kolac od sljiva sa bademima120 ml ulja plus jos malo za podmazivanje pleha150 grama brasna 60 grama bademovog brasna (mlevenih blansiranih badema)2 kasicice praska za pecivo1/4 kasicice morske soli (fina, ne gruba)1 veliko jaje1/2 solje mleka ili 10% pavlakeizrendana kora jednog limuna + sok od 1 limuna240 g secera + 2 kasike1/4 kasicice ekstrakta badema (ako nemas, onda iz kostice breskve izvadis "badem" i zabodes u centar kolaca, isti efekat)10-12 sljiva, prepolovljenih i bez kostice30-40 g tanko iseckanih badema2 kasike neslanog putera, na sobnoj temperaturipre nego sto krenes da mesis: zagrej rernu na 190, podmazi pleh (ja koristim moj tucani tiganj precnika 20 cm), prosej brasno.

U velikoj ciniji, pomesaj brasno, bademovo brasno, prasak za pecivo i so. U drugoj ciniji, pomesaj ulje, jaje, mleko, limunovu koru, secer, extrakt badema i sok od limuna. Sok od limuna na kraju, ni slucajno odmah posle mleka. Sve dobro umuti. Dodaj tecne sastojke u ciniju sa suvim sastojima, mesaj dok se ne ujednaci smesa.

Sipaj smesu u pleh. Poredjaj po povrsini polovine sljive isecenom stranom na gore. U posebnoj ciniji dobro umuti 2 kasike secera i 2 kasike putera, u to dodaj ljuspice badema. Rasporedi "tufne" te smese po povrsini. Pece se 45 min ili dok zabodena cackalica ne izadje bez tragova testa. Trebalo bi da se hladi 20 min pre secenja.

Edited by fluffer
Link to comment

ja već dva meseca (od kada su kod nas u dvorištu krenule da zrenu čačanke) pravim šljivopitu bar 2x nedeljno. svi obožavaju.pravim je kao klasičnu pitu, dakle sa korama. kore moraju da budu bele, izgledaju onako malo brašnjavo, i tanke, u 12 komada da bude 400- max 450 grama.uvijam po dve kore, poprskam prvu obilato rastopljenim maslacem, onda pospem sa cca 2 kašike mlevenih oraha, onda stavim drugu koru pa na nju 200-250 g seckanih šljiva koje su prethodno odstajale sa malo žutog šećera i vanilom. to umotam i tako 6 puta. odozgo opet premažem rastopljenim puterom i pečem na 180 cca 40 min.kome nije dovoljno slatko, može odozgo da pospe prah šećer, lepo izgleda.najtoplija preporuka za ovu pitu, još nije bilo onih kojima se nije dopala.

Link to comment

treba da dobijem par kila smokvi, šta da učinim sa njimanekakav alternativni recept za džem ili nekakvo drugo pohranjivanje za duge zimske dane, molio bih

Link to comment
ko zna kakve ce ti biti smokve, mozda ce biti samo za jelo?zene na kulinariki suse smokve u sporetuhttp://www.coolinari...pt/suhe-smokve/
a kakva je razlika izmedju smokvi koje su samo za jelo i onih koje su za jelo i kuvanje?gledao sam onu Rudolfovu koleginicu koja ih je sekla na pola, pa karamelizovala u braon šećeru a potom ih uvijala u pečene slajzove slaninice:sestrosisaljku:
Link to comment
treba da dobijem par kila smokvi, šta da učinim sa njimanekakav alternativni recept za džem ili nekakvo drugo pohranjivanje za duge zimske dane, molio bih
iseci ih na četvrtine i šukni ih u lonac, dodaj vode da ogrezne pa još malo i upali šporet. šećera dodaj duplo manje nego smokava. krčkaj dok se lepo ne ugusti (pola sata do sat). možeš po ukusu dodati limunova soka, rendane limunove korice, malo ruma, karanfilić ili zvezdasti anis.kad se ohladi sipaj u čiste tegle i uživaj.obavezno probaj sa tim da napraviš ovo
Link to comment
a kakva je razlika izmedju smokvi koje su samo za jelo i onih koje su za jelo i kuvanje?gledao sam onu Rudolfovu koleginicu koja ih je sekla na pola, pa karamelizovala u braon šećeru a potom ih uvijala u pečene slajzove slaninice:sestrosisaljku:
smokve koje su za jelo prepoznaces po tome sto ces ih prozdrati, bice ti zao da ih unistavas bilo kakvom obradom. par takvih kila se pojede za par dana.(imam jedno takvo drvo u beogradu gde su smokve genijalne. te je, na primer, steta ne pojesti, a sve koje sam kupila ove godine na pijaci su bili bzvznjikave i te su mogle u zimnicu. a nisu, posto nisam zimnica tip, pa sam i te pojela :D )dzejmi ima ovu super salatu sa smokvama, prsutom, mocarelom i medom.http://www.jamieoliver.com/recipes/salad-recipes/the-easiest-sexiest-salad-in-the-world
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...