Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

u ovom kontekstu - da odstoji. inace ta rec znaci sve zivo, odstoji, napuni se vlagom, provetri se, utrne...

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Skoro sam siguran po nacinu pisanja da je ovo Rade Jovic. Carski je pisao na leskovackom, uglavnom o medjuratnom periodu. Mislim da je pokojni od pre neku godinu :(

Link to comment

a ozbiljna poezija. stih:Kad se toj udesi,ćevap san ripne na čoveka, u tanjir.mogu da vizualizujem svaki put kad procitam, prividja mi se cevap koji uskace sam u tanjir i lepo se namesti da gi izes u slast

Link to comment

hehe, te sam poslednje i jeo. pazarske i bosanske bas davno nisam. e da, mogu da dodam tu i ulcinjske qebaptore, koji su isto vrh.ne shvatam kako nijedan prizrenac nije otvorio biznis u beogradu. mozda predlozim ovim albancima sto valjaju mango i krompir na kalencu.

Link to comment

recept iz skolskog udzbenika za mesare:- 5 kg junece plecke- 4 kg juneceg vrata- 1 kg potrbusine- 200 grama soli- mlaka voda po potrebiiseces na kocke, posolis i ostavis da odstoji nekoliko sati u frizideru. sameljes krupno, dobro premesis i ostavis da stoji jos minimum 10 sati. sameljes sitno, premesis jos jednom i oblikujes.zacini nikakvi, kisela voda, prasak za pecivo, soda bikarbona, nista to ne ide ako je meso dobro.e sad, naravno da se ponegde dodaje 20-30% svinjetine, negde jagnjetine/ovcetine, jedan moj rodjak u leskovcu samelje sa mesom i plucnu maramicu, vrlo je rasirena teorija da se umesto obicne mlake vode dodaje supa od govedjih kostiju (to moram jednom da probam)dodaju ljudi i bluk i cluk, biber, tucanu papriku... to moze, ko voli, ali je bitno da se to radi tek na kraju, kad se oblikuju cevapi.po mom iskustvu, najbitnije je (pored dobrog odabira mesa) da mora da odstoji i da stvarno moras dooobro da ga premesis svaki put, sto kazu "da se dvaput preznojis" :Dnaravno i prava temperatura rostilja je jako vazna, moja mera je da mogu 5 sekundi da drzim ruku na 3 cm od resetke...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...