Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

vazi, ako ti kazes....meni to gorko, ne znam .....i jos avanisana...neuk sam priznajemfantom.gif

Za 50 kg mesa:10 litara vode, 1,75-2 kg soli, 1 kašika šećera, 10 grama bibera, nekoliko bobica kleke, 2 do 3 lista lovora, 1 glavica izdrobljenog belog luka (može se dodati i drobljeni kim ili malo ruzmarina).
Edited by Takanohana
Link to comment
kleka je rodjace majka za mariniranje mesa jakog ukusa, divljac, njasvi...
i za jela od kiselog kupusapar zrna u sarmu ili u nesto kao licki kupus....... Edited by mammy two shoes
Link to comment

nije ovo marinada nego salamura, drugi je koncept, u meso prodire dubinski pa ga na neki nacin impregnira (so). ovo meso se, kada se izvadi iz salamure, prakticno ocisti od svega sto je bilo u salamuri i onda se sa njim dalje radi. moze da se pece tako a moze da se tek onda zacini po zelji tako sto ce procepi, savovi i dzepovi u mesu napune nekakvom zacinskom smesom. vidim da napolju za svinjetinu jako preporucuju pesto od zrnevlja anisa, bojim se da bi mi to bilo prejako pa cu se verovatno s obzirom da spremam prvi put zadrzati na nekoj konzervativnijoj varijanti. kleka se oseca vrlo blago u salamuri, nista nije gorko niti prejako tako da mislim da ce biti OK.pecenje, pola sata na 200C i onda u pekac na 100C 12-tak sati. mozda ubacim i neka rebarca svinjska ili neku butkicu u salamuru, njima je dosta i manje vremena.

Link to comment
nije ovo marinada nego salamura, drugi je koncept, u meso prodire dubinski pa ga na neki nacin impregnira (so). ovo meso se, kada se izvadi iz salamure, prakticno ocisti od svega sto je bilo u salamuri i onda se sa njim dalje radi. moze da se pece tako a moze da se tek onda zacini po zelji tako sto ce procepi, savovi i dzepovi u mesu napune nekakvom zacinskom smesom. vidim da napolju za svinjetinu jako preporucuju pesto od zrnevlja anisa, bojim se da bi mi to bilo prejako pa cu se verovatno s obzirom da spremam prvi put zadrzati na nekoj konzervativnijoj varijanti. kleka se oseca vrlo blago u salamuri, nista nije gorko niti prejako tako da mislim da ce biti OK.pecenje, pola sata na 200C i onda u pekac na 100C 12-tak sati. mozda ubacim i neka rebarca svinjska ili neku butkicu u salamuru, njima je dosta i manje vremena.
fala, stalno pogresno koristim te termine
Link to comment

@ gazza na tu kolicinu mesa ravna kasicica anisa nije previse.kad mi mesar uvali meso od nerasta, vonj neutralisem anisom.

Edited by mammy two shoes
Link to comment

kul to je slicno, moze i ovo da se zove marinada ali i u engleskom postoji ta terminoloska razlika marinade/brine (salamura)ta salamura je ozbiljna nauka, moze svasta da se radi sa time. ja bih za to mozda zauvek ostao uskracen da nisam uspeo da saznam tajnu praseceg pecenja koje se u zimskim danima sluzilo u zapletu, roze iznutra, super mekano, lepo zacinjeno, topi se u ustima a hrskava korica spolja. i onda smo saznali da ih je dzonatan naterao da turaju meso u salamuru i tako im redefinisao srpski koncept pecenja mesa.sad vidim da moze i riba u to, veliki komadi lososa i slicno. mozda probam prvo sa nekom losos-pastrmkom dok se ne priucim

Link to comment
salamura je salamura, nema druge
meni je smesno i kad izgovorim tu rec, geneza joj je skroz kamiondzijska. od spanskog "saramura" nastalo "salamura", kao neka odvratna salama. ponekad koristim crnogorsku rec "тоћ", kontam da je to nesto sto pokriva sve te paceve, marinade i salamure
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...