Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

jel ima neko ideju sta bih mogla da napravim od suvih lisicarki a da nije ni pasta ni corba? nasla sam recept za pesto od lisicarki, ali jede mi se neko mesiste i lisicarke. inspiracija mi nula & nikad nisam koristila susene pecurke pa sam malkice :blink:.
Vidi ovde - uz govedinu ili piletinu, mada ako poželiš seared halibut ili tako nešto, ima :P . I još svakojakih đakonija.
Link to comment

kako da spremim patlidzan da bih ga stavila u zamrzivač?jel može to uopšte tako?imam 1 gomilu patlidžana iz tetkine bašte i vene a ne mogu stići da ga spremam,pa sam mislila da ga smrznem za dugu zimu

Link to comment

Ili brzi blanš, ocediš, pa mrz.Nego, idem da napravim sopstveni tahini, osim blagog prženja susama i blendovanja sa uljem po želji, jel' ima neko još neki tip?

Link to comment

ja sam pre neki dan mlela svež susam,bez da ga tostiram i potpuno se masti,dakle jedina stvar je to što će da se masti i lepi za zidove blendera pa tako i neravnomerno melje ali mešaš spatulom i melješ i mešaš i melješ i to je to :)javi kako je ispalo da i mi pravimo

Edited by ivy
Link to comment

evo nesto sezonsko:Turšija 1. deo: Kiseli krastavci LINK

Elem, na internetu postoji bar 30 načina da napravite kisele krastavčiće. Nisam ih sve probao, iako verujem da je svaki dobar. Ja ću podeliti ovaj koji sam prepisao od keve (ona od svoje i tako dalje... :) ). Garantujem vam da ćete i u aprilu imati hrskave tamnozelene krastavčiće, koji su po ukusu ravni ako ne i bolji od kupovnih.Dakle, za jedan džak kornišona, koji meri 8-10 kg, potrebno vam je da napravite oko 10 litara preliva. Evo šta je potrebno od sastojaka:

  • 150 grama esencije
  • 350 grama soli
  • 1 kesica bibera u zrnu
  • 2 kesice kozervansa
  • 2 kesice vinobrana
  • oljušteni koren rena - onoliko komada koliko imate tegli (ovo sad zavisi koliko velike tegle koristite)
  • mirođija, bilo bi divno sveža
  • lovorov list, 2 lista po tegli
  • slačica

Kornišoni: birajte što sitnije. Opet, treba da budu oblikom i bojom krastavci, sto ravniji da bi ih što lakše slagali u tegle. Imajte na umu "hilzna efekat" - preprodavci imaju običaj da u džak stave hilznu od tekstila ili plastičnu vodovodnu cev, pa da oko nje poslažu lepe i sitne kornišone, a da u cev stave krupne, kvrgave i trule. Na kraju izvuku cev i imaju džak koji spolja izgleda sjajno, a unutra je pun đubreta.Dobro ih operite, ja koristim staru četkicu za zube, i ostavite ih da se osuše na kuhinjskim krpama. Tegle dobro operite deterdžentom i isperite (jako važno, isperite 5-6 puta i protrljajte prstom - mora da škripi pod prstom ako je dobro isprano).U lonac nalivamo 10 l vode i dodajemo esenciju i so. Ukoliko ste osetljivi na jake mirise, pripremite se, esencija zaista odvratno miriše. Vežite preko lica maramu ili pelenu potpoljenu u jak rastvor sode bikarbone, olakšaće koliko-toliko.Smešu stavite na šporet i grejte do ključanja. Kada proključa dodajte biber u zrnu, vinobran i konzervans, dobro promešajte i ostavite da se ohladi. Ovde se ovaj način razlikuje od većine dostupnih recepata - veliki broj njih preporučuje da se krastavci odmah naliju smešom dok je vrela, a neki čak predlažu i da se blago prokuvaju. Međutim, cilj zagrevanja je pasterizacija krastavaca:"Pasterizacija je postupak izlaganja namirnica temperaturi 55-70 °C radi produženja roka trajanja. Pasterizacijom se uništavaju bakterije, a da se pri tome bitno ne menja sastav, ukus i prehrambena vrednost namirnice. Međutim svakim toplotnim tretmanom dolazi do degradativnih procesa u hrani kao što je gubitak vitamina, pigmenata i sl."Dakle, ako ih pregrejemo trajaće dugo, ali će biti manje ukusni, mekani, bledunjavi.Dok se naša "čorba" hladi (zapamtite, i dalje treba da bude vrela kad prelivate kornišone) kornišone obrišemo i prebacimo u jedan ili više sudova (lonci, šerpe, šta god što ima poklopac), a zatim ih prelijemo još uvek vrućom tečnošću. Posude poklopite, a zatim ih umotajte u ćebad ili neku deblju tkaninu. Cilj je da ostanu što duže vrući. Ja ih ostavljam celu noć.Ujutru ređajte kornišone u tegle. Stavljate ih uspravno ukrug uz ivicu tegle, pa u sredinu, pa novi red ako ima mesta. Slobodno ih tesno napakujte. Kroz sredinu provucite koren rena, grančicu mirođije, a kad napunite teglu, pre sipanja preliva, stavite odozgo lovor i sipajte dva-tri prstohvata slačice. Nalijte prelivom, ali ne zatvarajte odmah tegle. Na dnu posude u kojoj ste pravili preliv vam je ostao sav biber, jer se napio tečnosti, pa ćete na kraju, kad popunite sve tegle, ravnomerno raspodeliti biber po njima.Zatvorite tegle originalnim poklopcima. Jako je važno da poklopac dobro dihtuje, proverite tako što ćete teglu okrenuti naopačke. Ako poklopac dobro drži u tegli će se napraviti mali podpritisak kad se sadržaj ohladi, koji će dodatno držati poklopac zatvorenim, a vaše krastavce sigurnim.Na ovaj način ih pravim već 15 godina. Moji klinci ih jedu i van obroka, kao slatkiše ili voće.

Link to comment

Da li bi neko od iskusnih kuvara bio ljubazan da mi opiše step-by-step proceduru (fanfare!) pohovanja svinjskih šnicli :blush:Probala sam već jednom i evo sad opet to radim ali nešto očigledno radim naopako jer ispadaju blago rečeno užasno, evo skroz se ta ''jajasta smesa'' scurila sa mesa i pravi neki svoj samostalni omlet na dnu tiganja a šnicle ostadoše gole ko pištolj.pls?

Link to comment
ovo cak i ja znam1. istucas meso2. uvaljas ga u brasno3. potopis u izmucena jaja4. uvaljas u prezle5. przisdomacice
Ja ih posle jaja uvaljam u urendani parmezan, pospem malo peperoncina pa tek onda u prezle.
Link to comment
gugl kaže samo to, a nema gazze da ti otkrije tajne orijenta koje je pokrao na putovanju,sigurno ima neku u rukavu
Ima fore još jedno po sata da se pojavi, dok se ohladi susam... :D
ne, divim se vasem aktivizmu ali ga i razumem s obzirom na dosta skaredan kvalitet makedonskog taana koji se ovde prodaje.za patlidzane, kockice, posolis, pusti sok, bacis vodu i operes dobro, blans pa zamrzivac. grilovani ce potpuno izgubiti dehidrirati.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...