Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

aha, i to čoveka učini neopreznim i odgorčivanje pretvara u ritual koji se obavlja ofrlje i preko kurca. posledica od pre nekoliko dana: imao sam sat vremena osećaj kao da sam žvaćkao mladunčad ježeva koja su se valjala u korenju lincure.
kupila sam džambo patlidžan od 1 kg i paltila ga 46 din. ispeći ću ga celog. ako je ježeva lincura ide u kantu, a ako nije ide u dalju proceduru (pinđur ili iskraćena verzija babaganuša ili za punjenje somborki u kombinaciji sa sjeničkim sirom i paradajzom, u pitu, na led...)
Link to comment
  • 2 weeks later...
pa da, ni ja nikad nisam ni stiskala, ni nesto cekala da se cedi, samo malo posolim, i pecem i bilo uvek ok.a da vas pitam jos nesto, ja sam zivela zadnje u srbiji do 90-ih (u ns), i za to vreme nikad nisam videla patlidzan, niti je keva kupovala na pijaci, niti je moja baba to imala u basti. jel bio patlidzan tako rasprostranjen i ranije?
Jeste, bilo ga je, pokupili smo ga zajedno sa svim ostalim recima koje imaju slovo 'Dz', od Turaka, jel'te. Moji baba i deda ga gajili od kad pamtim za sebe.Dorcina se izbiva dobrim soljenjem jedno sat vremena ranije, a zatim se opere ona braonkasta vodica sto izidje iz njega. Mislim da mu i vadjenje duse na debeloj vatri (kad se pece za ajvar) ubije gorcinu, jer sam imao bliske susrete sa jezevskim lincurama u svezem stanju (sve mi zanoktice oteknu dok ga spremam za pecenje), ali posle rostiljanja bude ok u ajvaru...Kad smo vec kod patlidzana i gorcine, evo koga zanima, prosle nedelje pravio punjen mesom cool.gif
Link to comment

vrati ga u reku ili ga baci u corbu... <_<Ima gomilu sitnih sitnih sitnih kostica i dosta brasnjavo meso. Kostice su oni mali mercedesi™ razbacani po celom telu. Kad skines krljust uzmi ostar noz (ali zaista ostar) i nareckaj ga popreko od ledja prema stpomaku sto gusce mozes. U brasno dodaj malo aleve paprike i soli i przi ga da bude sto hrskaviji. To ti je jedina sansa.

Link to comment
ima i druga varijanta, isfiletiraj ga, napravi marinadu i drzi ga u njoj 48 sati. posle ga baci na rostilj ili na gril tiganj.
mish da ce pomogne sa onim sitnim kosticama (brasnjavom mesu svakako hoce)? Znam da ce da odmeknu, nece da zapinju u zubima i grlu, ali ko da jedes dlake... :huh:Znam da je cale jedne godine usoljavao, nije bas bilo za pohvalu. Dok su mrene i bela ruba bili vr'...
Link to comment

pitanje verovatno negde i bilo al ne nadjoh poseban topik o uljima.dakle - gubi li maslinovo ulje na kvalitetu ako ostane u plasticnoj boci (tako je doneto s primorja,radi lakseg tj sigurnijeg transporta)sta gubi u plastici, ili je to samo mit? jednom za svagda- odgovor je..?

Link to comment
pitanje verovatno negde i bilo al ne nadjoh poseban topik o uljima.dakle - gubi li maslinovo ulje na kvalitetu ako ostane u plasticnoj boci (tako je doneto s primorja,radi lakseg tj sigurnijeg transporta)sta gubi u plastici, ili je to samo mit? jednom za svagda- odgovor je..?
Sve gubi svoj kvalitet ako se drzi u plastici umesto u staklu.
Link to comment

jel ima neko ideju sta bih mogla da napravim od suvih lisicarki a da nije ni pasta ni corba? nasla sam recept za pesto od lisicarki, ali jede mi se neko mesiste i lisicarke. inspiracija mi nula & nikad nisam koristila susene pecurke pa sam malkice :blink:.

Edited by fluffer
Link to comment

namoči lisičarke u mlaku vodu, pa trk kod kasapina i kupi mesište (svinjsko) koje narežeš na kocke i uvaljaš u začine (so biber tucana paprika majoran bosiljak - ili ako imaš onu teglicu s gotovom mešavinom), kupi i korenje i luk, pa na m.ulju dinstaj seckani luk i ribani koren peršuna i šargarepu na tanke kolutove narezanu, toliko da se luk ispržiu manjem tiganju na drugoj ringli isprži meso na maslacu (s malo m.ulja) tolik oda dobije bojicu pa skloniubaci u onaj lonac s lukom to meso, oceđene gljive, koncentrat od paradajza, ulij mlake vode (ili rastopi skockanu juhu jednu), pa kuvaj, a za to vreme operi sudove (onaj manji tiganj, i eventualno lonac u kojem si skuvala kocku u juhi)spremi i krompir pire

Link to comment

I belog luka stavi! Celu glavicu - ne štedi na b.luku - stavi (sitno iseckanu) kada uliješ vodu ili juhu.I proveri je li slano na kraju.

Edited by kud_genijalci
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...