Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

bravo za gomboce!!! :wub:jel vidiš da si ovde medju prijateljima i da ti ne želimo loše :wub: mogla bi i mozgu dati šansu,on je baš ukusan a ni ja ne jedem uši,hrskavice,pihtije,repove,nogice,iznutrice i ostalomožda u nekom bolonjeze-tipa prelivu za testeninu,znam da sam ga ja tako nekako prvi put jela i nisam imala pojma šta jedem samo bila najukusnija testenina ikada

Edited by ivy
Link to comment

daklemarmelada/džem od smokve2kg smokve-samlela na mašini za meso1/2kg šećerasok od 1 limuna1dl ruma1 želatinu šerpu da provri,pa smanjila vatru i krčkala još 20tak min uz stalno mešanje,sipala u zagrejane tegle,zatvorila celofanom i utrpala u 1 ćebe da se hladi...dobila 6 malih teglica,onih od 370gnisam htela mnogo da začinjavam ipak sam htela 1 originalni ukus smokve :P

Edited by ivy
Link to comment
daklemarmelada/džem od smokve
Što si turala onaj želatin? Mljevene smokve će se same zgusnuti, a stavila si i limun. Jesi probala kombinaciju sa narančom? Prošle godine dobila malu teglicu podravkinog džema od smokvi sa narančom i odlepila načisto :wub: Ovdje ne mogu da ga nađem nigdje. A i smokve.. ni za lijeka. :( Elem, upravo pečem pekmez od šljiva sa cimetom, smeđim šećerom, grožđicama, vanilijom i rumom. Ovaj put nisam stavila čokoladu. Da promijenim nešto.. :) I ispekla tonu paprika za ajvar; od 09:00 ujutro do maloprije. Epilog: izgorena ruka; zalijepila se na gornji grijač od rerne. :gloopa:Apdejt :lol: : nisam sigurna da bi mozak mogao da bude na meniju. Jedino ako je podmetnut. :)
Link to comment

joj, avik, taj od sljiva sa cokoladom je divan, kud me podseti! :)prosle godine sam pravila dzem od krusaka i bele cokolade, cis' mamojebluk. ne ispadne puno jer su kruske vodene, od 2 kg krusaka ispala jedna mala tegla od pola kile, ali je bio nevidjen. ove godine sam napravila i teglicu dzema od jagoda i crnog vina, jako lepo. ja kad se mlatim sa kuvanjem dzema obicno pravim neke neobicnije kombinacije [sori, ivy, nisam htela da budem dosadna, bilo je u najboljoj nameri :)] jer "bakina tajna" ispunjava moje kriterijume za svakodnevnu upotrebu.

Link to comment
jel ovako dovoljno zakamufliran?pohovani-mozak-u-kiseloj-pavlaci-jpg..jpg:piggy:
kako ti ovo zoves?čini mi se da je moja baka madjarica to pravila i zvali smo ih langoši.edit: jao, pa sad sam tek shvatila da je neki mozak zakamufliran u tome. pfuj, nije to to. langosi su cisto testo.mozak ne mogu ni u ludilu. probala, samo sto nisam bacila peglu. pihtije, nogice, moze, ali mozak nikako. Edited by fluffer
Link to comment

ja sam volela pohovani teleći mozak sa tartar sosom. :isuse:naravno, sada to više ne smem da jedem. od toliko holesterola bih zakovrnula na licu mesta na sred kafane.

Link to comment

kad pomislim kako sam ja te iznutrice kao dete rutinski jela, od crevaca do mozga, a sad mi i na samu pomisao cvor u stomaku krene. ustvari, razlika je da ucitavam previse informacija u jelo. a holesterol je dobar za decu :D

Link to comment

evo ti najjednostavniji:1-2 patlidžana izbušiš i ispečeš u rerni (oko 200 0C oko 1sat)kad se malo prohlade, oljuštiš, izgnječiš viljuškom, posoliš, pobiberiš, po ukusu dodaš beli luk, maslinovo ulje i sok od lumuna)ja u tu količinu iseckam vezu prešunovog lišća i dodam kašiku ljutog dižonskog senfa (slučajno otkriće-kada sam čistila frižider ogrebunjala teglu). varijacije na temu: umesto peršuna može seckano lišće sveže nane ili mirođijenadogradnja: jogurt i seckani orasi (isprobano, nije loše)

Link to comment
kako ti ovo zoves?čini mi se da je moja baka madjarica to pravila i zvali smo ih langoši.
Znam šta su langoši. Peksimeti u Hercegovini, placke u Bosni, pišii u centralnoj Makedoniji..sve je to manje-više isto. :) Što se džemova tiče, sad si me navukla na taj džem od kruške i bijele čokse. Jesi li stavljala već recept ovdje?Što se tiče džemova i pekmeza, volim i ja da kemijam. Ove godine sam pravila pekmez od jagoda sa cvijetovima zove. :wub:
Link to comment
ima neko dobar recept za babaganus/malizano? sve sto sam pravila, uvek mi je ispadalo nejestivo.
Ja pravim po ovom receptu iz "The Recipe Encyclopedia" (moj prvi kuvar), tako naucila, radi. 2 manja patlidzana2 cena belog luka, stisnes kroz presu za beli luk ili jako sitno iseckas2 kasike limunovog soka1/4 solje (60g) tahinija (nemoj da pravis bez toga, to nije babaganus)1 kasika maslinovog ulja soli po ukusu1 kasika fino seckane nanei ja obicno dodam i malo korijandera, ili svezeg ili u prahuPrepolovis patlidzane, posolis, ostavis da odstoje 20 min, iscedis onaj gadni gorki braon sok. Stavis u rernu zagrejanu na 180, peces dok ne budu mekani. Ogulis ih i ispasiras onom alatkom za pasiranje krompira. Ubacis u multipraktik, dodas limunov sok, tahini, maslinovo ulje, beli luk (i korijander u prahu). Pulsiras 30 sekundi. Probas. obicno jos malo mozes da zaslanis/zakiselis. Ako volis, mozes da ubacis i nanu i korijander. Ja obicno ubacim ako znam da ce se pojesti istog dana jer imam frku od obradjenog svezeg zelenisa koji stoji vise od 24 sata, ako ne, onda samo pospem odozgo. Varijacija koju takodje praktikujem: patlidzan isecen na kockice, posolim, iscedim, dinstam na maslinovom ulju dok ne omekne, posle sve isto. E sad, evo ti poklon, marokanski zejluk. Jako slicno babaganusu, das' ubijes koliko je dobro. Ovaj recept je super jer mozes da koristis i neko drugo povrce, da dodas neku tikvicu ili zelenu ili crvenu papriku (koje moras prehodno da izgrilujes ili ispeces u rerni)1 kg patlidzana 3 velika zrela paradajza koje treba da osuris u kljucaloj vodi, skines ljusku, isecan na kockice, semenke bacis. 2-3 cena belog luka, sitno sitno iseckana1/ 2 kasicice kumina1 kasicica slatke paprike 1 kasika svezek korijandera (ako ne, onaj u prahu je sasvim ok, meni marokansko nista bez korijandera)3-4 kasike limunovog sokaIseces patlidzane na snitove, posolis, ostavis 20 min, ocedis. Peces ih na maslinovom ulju dok ne postanu braonkasti sa obe strane. Izvadis iz tiganja, ocedis na papirnim salvetama. U tiganju ti ostane ulje za posle. U nekoj posudi sa strane propasiras sa paradajzom (eventualno i tikvicama ili paprikama), belim lukom, zacinima i korijanderom. Vratis ovaj pire sad u tiganj i przis dok ne ispari sva tecnost, otprilike 15 minuta. Prilicno je vodeno u pocetku, izgleda kao da nikad nece ispariti tecnost i onda odjednom se sve "skupi". Otprilike podseca na ajvar po konzistenciji kad je gotovo. Zacinis jos po ukusu, verovatno malo soli i vise limuna, ja krknem i malo bibera. Moze da stoji 3-4 dana u frizideru. Prijatno. :)edit: zejluk ti je najslicniji melicano/hacilimu, tako da ako te to vuce, onda je ovo recept. a babaganus je masniji i tezi zbog tahinija. ja licno ne biram mnogo jer bih patlidzane trpala i u dzepove da mi se nadju u gladnim satima. :) Edited by fluffer
Link to comment
Sorry, ali 203 čena bijelog luka?! :o:unsure: Da nije 2-3? :)
haha, naravno da jeste, corava sam bre. :)e, onaj dzem od krusaka i bele cokolade. 2 kg krusaka, iseckas na sitno, mozes i da ispasiras, kako ko voli1/2 kg secera3 kasike limunovog sokakuvas dok se ne zgusne150 gr bele cokolade ubacis na samom kraju, dobro promesas da se leeepo rastopi. :) Edited by fluffer
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...