Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

kupi grozdje bez semenki, ako ima kod nas.
ipak sam vadila koštice..bilo je lepo,mesnato belo groždje pa sam ga presekla na pola i izvadila po dve,tri koštice iz zrna..i napravila dve tegle kompota :P
Link to comment

inače,napravila sam i 5 tegli kompota od breskve :D a u planu su još i kruška i nektarina..ove godine ću da iskoristim to što je voće sjajno a jeftino i neću da dozvolim sebi da tamo negde u januaru umrem od dosade sa voćnom salatom od dosadnog sezonskog voća do beskraja

Link to comment
zvuci dobro, ali ne umem bas da zamislim kako seces tu lepezu....koje sveze povrce se inace moze naci kod nas zimi, a da je po nekim normalnim cenama?
Rajka, evo fotke kako ta lepeza zapravo izgleda.images-1.jpgne znam kakve vrste povrća ima kod vas, ali ovdje gdje sam ja se može naći dosta vrsta povrća koje i ne raste baš zimi, ali su i cijene vatrene.
Link to comment
Danas pravila lepezu od patlidžana sa paradajzom, blukom, peršunom i slanim ovčjim sirom. Patlidžan oprala i izrezala ga u obliku lepeze, počevši rezati odmah ispod peteljke (koju nisam skinula), pa da kraja. Rezala tanje šnite. Zatim sve te šnite/trake sam natrljala solju i ostavila da patlidžan malo odstoji. U međuvremenu, nasjeckala bijeli luk, dodala mu peršun i maslinovo ulje. Paradajz ogulila od kožice i narezala na kriške, sir izmrvila u gromuljice. E sad, patlidžan oprala, malo ocijedila i svaku šniticu namazala mješavinom b.luka, peršuna i ulja i između svake trake stavila par režnjeva paradajza i po koju gromuljicu sira. Prebacila na pleh pokriven papirom za pečenje. Obzirom da sve živo ispada dok se puni, sve što mi je ostalo od paradajza i sira sam naknadno ubacila preko izrezanog patlidžana. Još malo zalila maslinovim uljem i pekla nekih 30 min u rerni (na nekih 200 C). Slike šipak, jer svih 5 `vakih patlidžanastih lepeza je nestalo brzinom svjetlosti. :huh: Danas na pijaci nabasala na paradajz - šliva i eno ga sad se suši u rerni. Poslije ću da ga udavim u maslinovom ulju, timijanom i ružmarinom i pokoje zrno šarenog bibera. Ima da se ubijem! :)
u ovo tvoje super zvuci. nesto slicno i ja pravim al je malo zajebavanje pa ne pravim bas precesto. a da je ukusno - mrak!patlidzan iseckam na kriske, posolim, ostavim da odstoji (ono sve po redu) i isprzim. za to vreme napravim i paradajz sos, standardni - luk, bluk, paradajz, zacini. kad sam to zavrsion iseckam sir na kriske da moze patlidzan da se uvije oko njega. ja koristim francuski kozji, taj ima dobar smek a i topi se vrlo lepo al cenim da moze neki zreliji ovciji, kozji, moze i feta. uzmem posudu za rernu i sipam na dno paradajz sos. zatim u przene kriske patlidzana urolam sir i redjam uspravno u posudu. kad sam sve poredjao, prelijem paradajz sosom i zalijem maslinovim uljem. to zveknem u rernu na jedno dvaes minuta, da se sir lepo opusti i da se sve malo zapece i to je to. treba da bude socno, da moze da se umace neki dobar hleb u to. za prste lizat!moram i ovo tvoje da probam, deluje vrlo slicno, cak cenim da je ukus isti. ja ovo jeo davno u nekoj kafani kao predjelo, stave dve rolnice na tanjir, verovatno zato tako spremaju.
Link to comment

Ima i treća varijanta; neoguljen patlidžan se nareže na deblje kriške i isprži se na malo maslinovog ulja. U vatrostalnu posudu ( u njoj mi je lakše peći) stave se te kriške patlidžana, preko njih na kockice narezan paradajz (ja gulim kožicu), neki buđavi sir (kod mene gorgonzola) i jedna tanka šnitica pršuta. Zapeče se nekih 15-20 minuta u rerni, tek toliko da se sir otopi i onda se ubiješ. Kamion piva te ne može ugasiti. :lol: E,da, izgledaju kao mini pizzete ili kao neke tortice. Veoma zgodno za kućne terevenke.

Link to comment
hvala, spremicu ih tako pa cu videti kako ce da ispadne.a jel mozete da preporucite neki dobar restoran gde mogu da jedem rebarca?
DJERDAN Uciteljska 1, prvi prilaz (okretnica trolejbusa 21), KonjarnikOvde po rebarca, vrhunski imho, porcije obilne, mogu i s kajmakom ko voli, a i ostalo s rostilja na nivou (npr punjena rolovana vesalica je masivna). ja vodio neke strance, prezadovoljni. Djerdan je inace Beogradski ogranak nekad popularnog Caglavcanskog restorana 2 Lava (cini mi se) iz zlatnih 90-ih, koji se nalazio na putu Pristina-Skopje. prvo su bili locirani na Ibarskoj blizu Kraljeva, a zatim presli u Beograd.http://www.restorandjerdan.rs/edit: vesalica Edited by Strucnjak
Link to comment

Juče napravio neku varijantu gulaša.400 grama crnog luka400 grama šampinjoma800 grama svinjskog buta1 dl ulja2 dl kupinovog vina (to je bio višak u frižideru, inače ide crno vino)2 dl tomatella2 kašičice kulinat začina1 kašičica ljute paprike1 kašičica slatke paprike2 lista lovora1 veza peršunasušeni bosiljakmleveni biberkrupno sečen luk pržio 5-7 minuta na ulju na nejakoj vatri. nakon toga dodao šampinjone, lovor i kulinat i to se tako ukuvavalo u sopstvenoj vlazi još 10 minuta. Onda usuo meso i sve izmešao. Krčkalo se deset minuta pa sam usuo vino i 1dl vode i zaboravio sve to na otprilike 15 minuta. Nakon toga sam na svakih 15 minuta dodavao 1dl vode. Ringla sve vreme radi na dvojci. Nakon 1.5 sata kuvanja dodao tomatello, biber, ljutu i slatku. nastavio sa dodavanjem 1dl vode na svakih 15 minuta. Nakon 2.5 sata ubacio listove peršuna i bosiljak. Krčkao još 10 minuta i sklonio sa ringle.Super je ispalo,meso se raspada koliko je mekano. Mnogo više volim ove gulaše koji nisu previše tečni, mada se naravno osnovni sastojci mogu koristiti i za čorbasti gulaš samo treba dodavati veće količine vode.

Edited by pacey defender
Link to comment
tomatello je meni keva, veoma zahvalan za sosove
slažem se. samo ga treba koristiti odmereno jer ne valja kada preuzme dominaciju u ukusu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...