Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

svinjska mast nije nezdrava per se i retko je sama uzrocnik povisenih masnoca u krvi. svaki ozbiljni nutricionista ce ti to reci. ali naravno da nije maslinovo ulje:)GI, zbog dijabetesa, da.

Link to comment
gomila tih stvari koje se prodaju i bio shopovima sa nelepnicom "bez secera" su tezak bullshit. nedavno sam kupio nekakav sirup od bagrema, secajuci se da je bagremov cvet sladunjav i da bi to u nekom ludom organskom procesu moglo da se pretvori u nekakav sirup. probam ti ja to, sa vodom, kad slatko u pm. okrenem bocu i procitam small letters, naravno da nema dodatog secera ali zato ima dodatog koncentrisanog grozdjanog secera i neke molase. sto ce reci - nikakva sustinska korist od toga sto nema dodati beli secer, narocito za ljude koji moraju da broje svaku jedinicu glikemijskog indeksa u hrani. isto to vazi i za razne bio dzemove, nemaju dodati secer ali su zasladjeni necim drugim sto ima jednaku ako ne i goru kolicinu kalorija i nista manji glikemijski indeks.
to bi se moralo propisima urediti. ako pise bez dodatog secera, zna se sta je sve secer. ako si zasladio fruktozom, napisi zasladjeno fruktozom i targetiraj deo trzista koji preferira vocni secer kao zasladjivac, ima i takvih. manje je trziste i manja zarada, ali sve drugo je prevara. to sam primetila na dzemovima.
Link to comment
242876_10150190946859247_741919246_6930581_313521_o.jpgpravila ovaj ludo dobar džem od jagoda i cvijeta zove. Auuuuu kakva perverzija! :Hail: 1.5 kg očišćenih jagodaoko 5 cvjetova zove750 gr šećera sok od 1 limuna1 kesica džemfix-a 2 u 1Očistiti i nasjeckati jagode, pa dodati iskidane cvijetiće sa onih velikih cvijetova zove. U džemfix staviti 2 kašike šećera. Ostatak šećera dodati jagodama i cvjetićima zove, sok od jednog limuna i kada ponovo zavri, dodati onaj džemfix kuhati kratko, najviše do 10 minuta i obavezno skidati pjenu koja će se stvoriti. Puniti u manje teglice i ubiti se u ovome. Masa je dosta rijetka, maltene kao sok, ali kada se ohladi imaće konzistenciju želea, sa komadićima jagoda.Mi ga najčešće jedemo uz domaće kroasane. Ah.. hedonizam će mi doći glave...240957_10150190945399247_741919246_6930563_4672427_o.jpg Edited by Avik
Link to comment

gde si to jeo? ja to jedini put u zivotu probao pre 2 meseca na bajloniju na onom okupljanju prve subote u mesecu onih ludjaka koji poklanjaju stvari i prodaju svoju eko hranu. vise me dojmio fazon nego kolac ali ajd.

Link to comment
e, kad smo vec kod toga, neki od kupovnih dzemova bez secera imaju vise kalorija od onih sa secerom! ako brojite kalorije, onda uvek treba gledati etiketu, drugacije ne ide.
Isto je i kad napišu na bombonama 0% masti, a sve bombone osim mlečnih imaju 0% masti ali zato imaju 80% šećera tj. ugljenih hidrata i milijun kalorija. Ili kad napišu koliko 1 grisin ili slična mizerna jedinica ima kalorija, a podrazumeva se da ćeš ih pojesti 100.Slično i sa glutenom, napisaće i jogurt bez glutena, a namenjen je budalama koje inače nisu ni alergične na gluten ali hoće da se osećaju voluminozno.
Link to comment
žele od bresakadva kg zrelih bresaka1,5kg šećera2 limuna2 šipke vanile ili 6 kesica vanilin šećeračaša vodeu veliku i duboku šerpu se stavi šećer sa vodom, sokom od limuna i vanilom da se greje i otapa. u drzgoj šerpi se breskve prokuvaju pola minuta da mogu lako da se ljušte.breskve se oljušte, izvade koštice i iseku (da se proces ubrza). Ubace se u onaj otopljeni šećer. kuva se na najjačoj vatri 10 minuta. (oprez: džem peni i prska, zato je potrebna velika šerpa, da ne moraju da se ribaju pločice i plafon, a ruke mažu šaljićevim melemom)makne se sa ringle i meša desetak minuta varjačom, ko voli da naleti na komad voća, može i kraće. topao žele se stavi u zagrejane tegle.
koliko tegli se dobije od ove količine?i jel ovaj princip i za drugo voće,npr džem od groždja?
Link to comment

super!biće jedna,dve tegle od togaa praviću i kompot od breskve..ipak malo više volim kompote od džemova..u glavi mi je i kompot od grožđa...samo imam dilemu:jel baš moraju da se vade koštice iz svakog zrna?

Link to comment
super!biće jedna,dve tegle od togaa praviću i kompot od breskve..ipak malo više volim kompote od džemova..u glavi mi je i kompot od grožđa...samo imam dilemu:jel baš moraju da se vade koštice iz svakog zrna?
kupi grozdje bez semenki, ako ima kod nas.
Link to comment

ja imam jeftinije resenje koje sam naucio od svoje babe. ubacis grozd u usta, vestim pokretima jezika i ostalih organa(pozeljno je da imas zube) koji se nalaze u ustima odstranis nezeljeno zrno i ispljunes u ciniju predvidjenu za shkart. ostatak obradjenog grozdja pljunes u lonac gde ce se kuvati kompot.

Link to comment

Danas pravila lepezu od patlidžana sa paradajzom, blukom, peršunom i slanim ovčjim sirom. Patlidžan oprala i izrezala ga u obliku lepeze, počevši rezati odmah ispod peteljke (koju nisam skinula), pa da kraja. Rezala tanje šnite. Zatim sve te šnite/trake sam natrljala solju i ostavila da patlidžan malo odstoji. U međuvremenu, nasjeckala bijeli luk, dodala mu peršun i maslinovo ulje. Paradajz ogulila od kožice i narezala na kriške, sir izmrvila u gromuljice. E sad, patlidžan oprala, malo ocijedila i svaku šniticu namazala mješavinom b.luka, peršuna i ulja i između svake trake stavila par režnjeva paradajza i po koju gromuljicu sira. Prebacila na pleh pokriven papirom za pečenje. Obzirom da sve živo ispada dok se puni, sve što mi je ostalo od paradajza i sira sam naknadno ubacila preko izrezanog patlidžana. Još malo zalila maslinovim uljem i pekla nekih 30 min u rerni (na nekih 200 C). Slike šipak, jer svih 5 `vakih patlidžanastih lepeza je nestalo brzinom svjetlosti. :huh: Danas na pijaci nabasala na paradajz - šliva i eno ga sad se suši u rerni. Poslije ću da ga udavim u maslinovom ulju, timijanom i ružmarinom i pokoje zrno šarenog bibera. Ima da se ubijem! :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...