Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

da, ako ne stavljaš šećer mora konzervans.Mada ne vidim poentu ne stavljanja šećera, a stavljanja konzervansa?Inače ja sam u ponedeljak napravio žele-džem od preskvi, samo breskve, šećer i vanil šećer, i kuvao nekih sat, ispalo više nego fenomenalno

Link to comment

^nisam nikada čula da džem može da se održi bez šećera. izuzetak je starinski pekmez od šljiva koji se ceo dan i noć kuva u kazanu. bude gust kao smola. konzervans nikada ne koristim. moja mama i sestra prave džemove sa manje šećera ali sa dodatkom pektina (kod nas se prodaje kao želin). njihova mana je što oksidišu i promene boju (jagode i ribizle naredne godine postanu braon).mojim džemovima sa puno šećera to se nikad ne dešava.i kevine i moje stare džemove prokuvavam i stavljam u sosove jer volim da ih pravim i jedem, a ovamo sam kao predostrožna. sigurna sam da se od starog džema ne može pokvariti stomak, ali kud ćeš lepši način da potrošiš teglu koja je stajala par godena nego da napraviš nešto ovako:izdinstaš malu glavicu sitno seckanog luka, na to baciš šaku oguljenih i na listiće isečenih badema, dodaš džem, soja sos i propisno zaljutiš. dok se krčka dolivaš supu, a možeš i vodu.odlično ide kao prilog uz pirinač, povrće iz voka i svaku imitaciju kineskog, tajlandskog ili indijskog jela, uz razna pečenja i mesište generalno, uz uštipke od povrća....

Link to comment

renne, zato sto su manje sladji i manje kaloricni (pa sme da se pojede vise :D )a pektin valjda sluzi za zeliranje th. zgusnjavanje. ili i za konzerviranje?gazza je, cini mi se, prosle godine pravio neki od sljiva bez secera. nek prijavi recept.

Link to comment

fora za brzu pektinizaciju (a bez dodatka) - deo voca mora da se zdrobi/sameljesvako voce ima pektin u sebi, samo ga je tesko izvuci (to je jedan od razloga dugog kuvanja - drugi je da se smanji kolicina vode)problem sa ovim pristupom je sto onda mora da se krvnicki mesa, jer to zdrobljeno voce pada na dno i ima tendenciju da zagori :(matori dzemovi: ako stoje bas bas dugo, na vrhu se napravi neka staklasta kora, jedva probojna kad se to skine, ispod je dzem sasvim ok. jeo vise puta, nista mi nije bilo :)

Link to comment

ja sam prosle godine pekao "nesto" od sljiva, nisam kuvao. i ne bih to uzimao kao referencu, nije islo u tegle - nesto se pojelo iz frizidera u roku od 10-tak dana (nije ciknulo) a nesto je otislo u zamrzivac, tu se vec uopste ne secam da li smo to pojeli ili nismo. umesto kuvanja, mesanja itd, sljive se poredjaju u plehu ili posudi za pecenje u nekoliko slojeva, pospu cimetom i karanfilicem i - peku u rerni:). u nekom trenutku krenu da pustaju vodu a zatim i da tu vodu gube, tako da pecenje treba prekinuti kod zeljene gustine. na kraju izmesati cime se dodatno razbija struktura na zeljenu krupnocu komada voca. ovo ako ide u tegle mora u frizider ako se ne dodaje neki E. nije neka robija od spremanja, cini mi se da nije duze od sat i po mozda, ne secam se najbolje.isto ovako sam pravio "nesto" od smokava, bez karanfilica ali sa cimetom, isto super.ja secer ne dodajem zato sto a) ne volim (toliko) slatko b) ne smem da ga jedem uopste zato sto imam svoje limite ugljenih hidrata koje cu onda radije da potrosim na nesto bez cega ne mogu. nema nikakve vise filozifije sem toga.

Edited by gazza1
Link to comment

ja se tešim tako što ako pojedem dve kašičice mog džema, koji nije uopšte sladak,(jer ako ide puno šečera da bi se održao, onda ide i limun), dođe na isto kao da sam popila slatku kafu. izbacila sam šećer iz kafe davno, ali je problem što ne jedem džem kašikom, nego ga mažem na hleb sa puterom. nisam karakter da stanem posle jednog parčeta. :isuse:

Link to comment

ako ste videli u radnjama onaj franacuski dzem u uskim dugackim teglicama (ima ga svugde u svetu), to su dzemovi bez secera, a dodaju zgusnut sok od grozdja i pektin, a bez konzervansa. i jako se dobro drze, ja kad ih otvorim ni nestavim u frizider (posto ne volim hladan dzem) i jos mi se nije pokvarilo. i svugde gde sam bila su najskuplji dzemovi u radnji....

Link to comment

u, to je najveci zajeb, to da si ustedeo nesto nestavljajuci secer u kafu, pa onda na drugoj strani rezonujes kako imas prostora za neke kalorijske bombe. jedino ako ne pijes 25 kafa dnevno, al u tom slucaju se ima problem druge prirode :D. druga zamka su razne crunchy choco cerealije koje imaju isto secera i kalorija kao cista cokolada. a ljudi trpaju to na tone i misle kako su pravu stvar za sebe i zdravlje uradili.

Link to comment

e, kad smo vec kod toga, neki od kupovnih dzemova bez secera imaju vise kalorija od onih sa secerom! ako brojite kalorije, onda uvek treba gledati etiketu, drugacije ne ide.

Link to comment

citanje etikete uvek pomaze. narocito sto proizvodjaci za gomilu industrijskih proizvoda koje reklamiraju kao low nesto dodaju pak gomilu neceg drugog. tako, po pravilu low fat varijanta proizvoda ima vise uglj. hidrata nego ona standardna, pa onaj ko pazi na secer ili holesterol treba pazljivo da cita.

Link to comment
renne, zato sto su manje sladji i manje kaloricni (pa sme da se pojede vise :D )a pektin valjda sluzi za zeliranje th. zgusnjavanje. ili i za konzerviranje?gazza je, cini mi se, prosle godine pravio neki od sljiva bez secera. nek prijavi recept.
ok, to je dobar razlog :)inače je po svemu zdravije sa šekerom nego konzervanskombte. ja sam pre par dana otvorio teglu od dva kila pekmeza od šljiva, starog 4 godine, savršena i boja i tekstura i ukus, kao i prvog dana. Kuvao sam ga oko 5 sati
Link to comment

gomila tih stvari koje se prodaju i bio shopovima sa nelepnicom "bez secera" su tezak bullshit. nedavno sam kupio nekakav sirup od bagrema, secajuci se da je bagremov cvet sladunjav i da bi to u nekom ludom organskom procesu moglo da se pretvori u nekakav sirup. probam ti ja to, sa vodom, kad slatko u pm. okrenem bocu i procitam small letters, naravno da nema dodatog secera ali zato ima dodatog koncentrisanog grozdjanog secera i neke molase. sto ce reci - nikakva sustinska korist od toga sto nema dodati beli secer, narocito za ljude koji moraju da broje svaku jedinicu glikemijskog indeksa u hrani. isto to vazi i za razne bio dzemove, nemaju dodati secer ali su zasladjeni necim drugim sto ima jednaku ako ne i goru kolicinu kalorija i nista manji glikemijski indeks.

Link to comment

ne radi se uvek o kalorijama, ono hladno cedjeno maslinovo ulje i svinjska mast imaju isto kalorija, pa je jedno kao zdravo, a drugo kao nezdravo....a sto bi neko merio taj glikemijski indeks, zbog dijabetesa?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...