Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ja ih pržim na suvom tiganju iako ih prethodno ne poprskam uljem..mož i tako..edit;ništa se ne podrazumeva kad daješ savete u kulinarstvu :P nikad ne znaš koliko rajka ima predznanje,jel vidiš kakva pitanja postavlja,meni ništa ne veruje..nemam baš poverenja u njeno kuvanje i dva puta bih razmislila dal bih joj došla na večeru :P

Edited by ivy
Link to comment

žele od bresakadva kg zrelih bresaka1,5kg šećera2 limuna2 šipke vanile ili 6 kesica vanilin šećeračaša vodeu veliku i duboku šerpu se stavi šećer sa vodom, sokom od limuna i vanilom da se greje i otapa. u drzgoj šerpi se breskve prokuvaju pola minuta da mogu lako da se ljušte.breskve se oljušte, izvade koštice i iseku (da se proces ubrza). Ubace se u onaj otopljeni šećer. kuva se na najjačoj vatri 10 minuta. (oprez: džem peni i prska, zato je potrebna velika šerpa, da ne moraju da se ribaju pločice i plafon, a ruke mažu šaljićevim melemom)makne se sa ringle i meša desetak minuta varjačom, ko voli da naleti na komad voća, može i kraće. topao žele se stavi u zagrejane tegle.

Link to comment
a sta bude ako se ne stavi secer? ozbiljno pitam.
pokvari sekoliko znam (neka me ispravi neko ako gresim), ekstremna koncentracija secera sluzi kao zastita od mikroorganizama (gube vodu osmozom)nekada se pravio dzem i bez secera, ali se koristilo voce koje je veoma veoma zrelo i kuva se duze od ovoga u receput
Link to comment

pa probajte, ne moze nista da mu se desi sem sto ce se ukuvavati tako da se zgusne u sopstvenom seceru. moja keva je godinama pravila dzem od kajsija i dzem od sljiva bez secera koji smo uvek drzali u zamrzivacu. super su bili, ne onako odvratno slatki kao obicni dzemovi.

Link to comment

ako se ne stavi šećer ubuđa se za manje od nedelju dana. ovo zaista izgleda velika količina, ali po tegli ispadne manje šećera nego kad babe kuvaju džem satima i prištroje šećer i rknu konzervans da se ne pokvari. nije preslatko, jer ima limuna. kratko se kuva i džem ostane svetao. u limunu ima pektina, pa i on pomaže da se džem drmusa kao žele.

Link to comment

a koliko traje ovako? nikad nisam kuvala sama, a pre neki dan sam kod keve videla ispravan domaci dzem od visnje iz 2008, ne smem ni da pitam kako je napravljen...

Link to comment

ovaj žele nikad nije dočekao drugu sezonu. do februara ga pojedemo. cenim da bi mogao da traje godinama. nikada mi se džem nije pokvario a staoji u kuhinji na polici. špajz sam srušila, jer se nalazio u sred stana. uvek džemove kuvam kratko i voda iz voća ne stigne da ispari. na kilo voća od 600g do 1 kg šećera, zavisno od količine šećera u voću. ove godine pravim džemove posle višegodišnje pauze. oni jeftini kupovni su grozni. svi imaju isti ukus, a voće se prepoznaje po slici na tegli.džem koji je stajao godinama, a ispravan je, prokuva se i stavi u neki sos.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...