Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

hvala. malo mi se raskuvala, ali znaću za sledeći put.edit: kad smo već kod heljde, kako je vi jedete? ako imate neki dobar, ne preterano komplikovan recept...
ja uglavnom ne volim, osim kad ubacim sacicu u corbu od pecuraka pred kraj. s njima mi ide savrseno.
Link to comment
hvala. malo mi se raskuvala, ali znaću za sledeći put.edit: kad smo već kod heljde, kako je vi jedete? ako imate neki dobar, ne preterano komplikovan recept...
ja nemam nikakav, samo posolim i smuvam malo maslinovog ulja, u vec kuvano. ili soja sos i maslinovo ulje, nishta drugo. ona mi, heljda, nekako ima fin specifichan ukus da bih joj ishta radila. al rado bih i ja chula neki recept...
Link to comment
hvala. malo mi se raskuvala, ali znaću za sledeći put.edit: kad smo već kod heljde, kako je vi jedete? ako imate neki dobar, ne preterano komplikovan recept...
evo jedan savet, za sledeci put - drugarice, premda ruskinje i kao takve bas i nisu neka preporuka kada je kulinarstvo u pitanju ;-), ali eto bar tu grecku/heljdu i borsc znaju da spreme. dakle, te i takve drugarice su me naucile da pre kuvanja malo proprzis heljdu "na suvo" u serpi /ja koristim one sa debljim dnom/ - jedno 3-4 minuta, malo promesas da ne zagori, nalijes je vodom u razmeri 1:2, kuvas na jakoj vatri dok ne provri, zatim smanjis vatru i kuvas 15tak minuta. Ostavis sa strane da malo odstoji i upije vodu. Pre upotrebe se procedi, doda se malo putera i soli po ukusu. A ako hoces neko jelo od te heljdine kase, mozes kao rizoto da je pripremas npr. na puteru luk i bluk malo prodinstas, dodas sampinjone, dinastas dok ne ispari tecnost, posolis, pobiberis i dodas obarenu heljdu/grecku. A ja sam je, istinu govoreci, ipak radije jela slatku - kao kasu sa mlekom.ali to je neka druga prica :-)
Link to comment
Jedu mi se old skul sarmice od zelja, ali nemam zelja. Teorijski imam umesto toga blitvu na dovoljno maloj udaljenosti da mi moja lenjost ne ubije craving za sarmicama. Da li je blitva adekvatna zamena za zelje, bojim se da nije predebela pa da ispadne zvackavo previse. Da pustim korak do radnje ili da iskoristim vinovu lozu koju imam (a koja nije bas u cvetu mladosti s obzirom da se malo sasusila od stajanja u fridzu).
jel proslo vreme za pripremanje lista vinove loze za sarme? jel moze jos nekako da se pripremi sem da ide u zamrzivac - neki dunst, kiseljenje itd... moji se bas spremaju da ovih dana prskaju ona nasa tri-cetir cokota, pa reko' dok/ako jos imam fore, da ih obrstim.
Link to comment

ja bih rekla da bi sad ubrani listovi bili malo matori za sarmice. ta je sezona valjda do maja, posle postaje zilava. ima u veru da se kupi konzervirana u teglici. ja vinovu lozu najvise volim u vedzi varijanti, samo pirinac, zacini, malo pinjola i ev. grozdjica. u mesnoj varijanti vise volim zelje, kojem je bonus i to sto je nakon termicke obrade manje estetski kompromitujuce za domacice sa slabije razvijenim filigranskim vestinama.

Link to comment
ja vinovu lozu najvise volim u vedzi varijanti
pluh, ko glupavi Grci i Turcišto nije loše al najbolje su s mesoma zelje vs vinova loza, ufff, nerešeno...
Link to comment
ja bih rekla da bi sad ubrani listovi bili malo matori za sarmice. ta je sezona valjda do maja, posle postaje zilava. ima u veru da se kupi konzervirana u teglici. ja vinovu lozu najvise volim u vedzi varijanti, samo pirinac, zacini, malo pinjola i ev. grozdjica. u mesnoj varijanti vise volim zelje, kojem je bonus i to sto je nakon termicke obrade manje estetski kompromitujuce za domacice sa slabije razvijenim filigranskim vestinama.
Upacujes pa da vidis kako je mekana i jestivaSent from my GT-I9000 using Tapatalk
Link to comment

u grckoj se sarmice jedu samo u kavani gde mozes sam da udjes u kujnu i proveris da li je sarmice zavijala brkata keva ili su iz sparove konzerve od 25 kilaedit / pretece me rene, poparis lisce pre zavijanja, sve legne na svoje. vinovi listovi i imaju taj smek da pruzaju otpor vise nego zelje

Edited by gazza1
Link to comment

uuuu.... fala drugari, i ja sam nesto mislila da pacujem, ali nisam nasla kako to, jel kao krastavac sto se kiseli na suncu, samo so i voda pa u dunst...tako nekako, npr? a sto se tice nase loze, ona je tek juna ozelenela, kasno prolista ta nasa banatska, nije kao ona mediteranska, osuncana ... :-) mislim da ce i pored isinog upozorenja ipak moci jos malcice da se koristi... ja do sada nisam spremala sarmice od nase loze; kupovala sam i ja u veru, ali kako nisam cesto u beogradu kada dodjem i odem u pazar, uvek mi je sto stvari na pameti, pa zaboravim da kupim sta sam sve planirala. dakle, pacovanje, kako to ? operem, naredjam lisce jedno na drugo, prelijem slanom prokuvanom vodom? tako?

Link to comment
ma bre uzmi pleh i stavi alu foliju, izvadi drskice iz sampinjona, stavi kockicu putera i malo belog lika u klobuk, posoli, drskice razbacaj okolo da se i one ispeku, peci pola sata i nista bolje od sampinjona se ne moze ni dobiti
Ovaj bledoliki - beli lik - valjda treba da bude prvo skalpiran.
heljda
isperi je i potopi je tokom noći u vodu koju ćeš i da koristiš, tako je gotova gotovo smesta.
Link to comment

jel pravio neko slanu salatu ili neko drugo slano jelo od dinje?ili neke moguće ideje od svakodnevnih namirnica,da ne moram baš da predjem 7gora i 7mora da bih ubrala neki egzotični plod ili začin sa dalekog ostrva..mozda?

Link to comment

nema lepse dinje od one uvijene u prsuticu i posute pekorinom, ali ne znam dal ti se to uklapa u zivotne navike.a moze da se nasece paradajz, malo crvenog luka i sitne kocke dinje i opet malo sirica preko, nista ne fali.

Link to comment

dinja ti je super sa svapskim sirom. samo iseces na pola, izvadis sredinu, napunis sirom i kasiku u ruke. mozes malo da posolis ako sir uopste nije slan i to je to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...