Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ja u quinou stavljam zvjezdice anisa, daju poseban aromatican ukus. recept, po zelji.ama gdje sam ja to rasla pa nikad cula za sremus...sad sam malo guglala i vidim spada pod samojestivo niklo bilje. posljednji put kad sam drzala tu knjigu pod rukom i zasla na livadu, vratila sam se s kesom punom puzeva :s_d:

Link to comment

mrzi me da listam, ima li dobrih recepata za kuskus?zapravo kako ga spremate, ja sam razmišljao o varijanti da kuvam povrćke i onda tom supicom zalivam kuskus. neko kaže da se valja dodati i margarina malo da se ne bi slepljivao, no ja bi to izbegao ako može.edit2: po mogućstvu što brže varijante, i da mogu da se jedu više dana. ono varijanta, u friz, izvadiš svaki dan kolko ti treba, i vozi.

Edited by Gonzo
Link to comment

i mene zanima, nikada nisam pravio kuskus. iskreno, imam problem sa imenom jela. asocira me na neke ljude sa paradentozom koji ne mogu da zvacu nego samo nesto kao kusaju, onako zgrbljeni.

Link to comment

Uf, ja volim da spremam marokansko pa se onda obicno akam sa (improvizovanom) kuskusijerom. Ali, ako spremas na brzinu, onda je kljucna stvar odnos kuskusa i tecnosti. Jedna solja kuskusa, maksimum 2.5 solje tecnosti. Tecnost: pileca supa ili supica od povrca u koju krknes odgovarajucu smesu zacina i povrca (ili zanimacije radi, suseno voce ili bademe, kombinacije su beskonacne), dovedes je do kljucanja, sklonis sa vatre, ubacis solju kuskusa i poklopis. Ne diras, ne mesas, nista, sve ce samo da uradi za tebe. Ako si dobro potrefio odnos tecnosti i kuskusa, zrnca ce potpuno upiti vodu i nabubreti do savrsenstva, a proizvod ce biti skroz flafast i lagan. Tek tada smes da promesas celu smesu da se povrckice (ili sta si vec stavio) razbaskare. Ja ne stavljam maslinovo ulje u supu jer obicno ispadne malo zgusnutije ili lepljivije. Ako te zanima dobar kuvar, Paula Wolfert i njen "Couscous and other good food from Morocco" je super zanimljivo stivo, odlicni recepti sa sve istorijatom pojedinih jela. Udavih. :)tupce, zaboravila vaznu informaciju: kuskus barem 5 minuta poklopljen. bez zavirivanja. :)

Edited by fluffer
Link to comment
Uf, ja volim da spremam marokansko pa se onda obicno akam sa (improvizovanom) kuskusijerom. Ali, ako spremas na brzinu, onda je kljucna stvar odnos kuskusa i tecnosti. Jedna solja kuskusa, maksimum 2.5 solje tecnosti. Tecnost: pileca supa ili supica od povrca u koju krknes odgovarajucu smesu zacina i povrca (ili zanimacije radi, suseno voce ili bademe, kombinacije su beskonacne), dovedes je do kljucanja, sklonis sa vatre, ubacis solju kuskusa i poklopis. Ne diras, ne mesas, nista, sve ce samo da uradi za tebe. Ako si dobro potrefio odnos tecnosti i kuskusa, zrnca ce potpuno upiti vodu i nabubreti do savrsenstva, a proizvod ce biti skroz flafast i lagan. Tek tada smes da promesas celu smesu da se povrckice (ili sta si vec stavio) razbaskare. Ja ne stavljam maslinovo ulje u supu jer obicno ispadne malo zgusnutije ili lepljivije. Ako te zanima dobar kuvar, Paula Wolfert i njen "Couscous and other good food from Morocco" je super zanimljivo stivo, odlicni recepti sa sve istorijatom pojedinih jela. Udavih. :)tupce, zaboravila vaznu informaciju: kuskus barem 5 minuta poklopljen. bez zavirivanja. :)
Nikako i mene zanima pošto ću Tunis videti malo sutra ove godine, da bar malo evociram....
Link to comment
ama gdje sam ja to rasla pa nikad cula za sremus...sad sam malo guglala i vidim spada pod samojestivo niklo bilje. posljednji put kad sam drzala tu knjigu pod rukom i zasla na livadu, vratila sam se s kesom punom puzeva :s_d:
ramsons, darling, ramsons:)e sad, kako se kliče po kvebečki, to ćete morati da pitate nekog jezičitijeg od menehttp://en.wikipedia.org/wiki/Ramsonssamo ignorišite cvetove, ovi naši se jedu brez toga (ja bih cvet možda i pojeo ali ih nema) vidim da je klub kino(a)loga u nastajanju, dajte taj recepis koji imate
Link to comment

Kuskus pravim sa raznim povrcem, najradije tikvicama, patlidzanom, paprikama. Kljucno za dobru teksturu je ovo sto fluffer kaze, potopiti ga u pravu kolicinu tecnosti, poklopiti i ne dirati desetak minuta. Potom ga samo viljuskom rastresti. Ja povrcke medjutim odvojeno grilujem i potom mesam sa njim. Dodam naseckanog mladog luka ili vlasca, pinjola pecenih, ceri paradajza. Vrlo jednostavno jelo sa prakticno neogranicenim jednako ukusnim kombinacijama, narocito u sezoni.

Link to comment

kuvanu kinou prelijem sa malo jogurta i pospem seckanom mirođijom. isto tako pravim heljdu. uz neku salatu fina, lagana večera.

Link to comment

Pravio musaku od tikvica. Meni se cini da je mnogo bolja nego sa krompirom.Tikvice se iseku jako tanko i posole da omlitave. Kasnije se iste umacu u testo kao za palacinke, samo gusce. I red tikvica, red mesa... Pleh se prekrije alu folijom i pece se jedno pola sata na 250 stepeni. Posle se otkrije i prelije pavlakom, jajima i sirom i zapece jos jedno 15 minuta. Prste da polizes... Sledeca kompinacija tikvice krompir i paprika.

Edited by studentarija
Link to comment

Elem,pola kg mladog boba sa Palilulske čistila pola sata....Žute primerke bacala, bilo ih nekoliko ( prvi put spremala bob pa pojma nemam da li su to prestareli slučajevi). Kuvala u neposoljenoj vodi 15 minuta- cenim da je moglo i koji minut manje. U blender prebacila bob sa šoljicom vode u kojoj se kuvao, dodala odokativno soli , 3 čena mladog belog luka ( ne kineskog) i kockice preostalog makedonskog pekorina. Ulila još par kašika maslinovog ulja i izblendala. Dobila topao pire/ dip- preukusan( Čišćenje boba i pranje blendera trajalo <_< )

Link to comment

ciscenje boba je katastrofa, od sada ulazim u dejtonske pregovore sa babama koje ga prodaju da ga ociste, placam sta kod traze.za larsona, homemade burrito mamojebackupiti u maxiju one tortilje mexicana, kad vec nema druge. ovde kod mene su bila samo majusne, recimo oko 20-22cm precnik, vise bi legle one kao LP ploca ali niije bilo izbora.kupiti carnexov posni pasulj, nije konzerva nego folija, pored toga jos jednu konzervu pasulja, ja uzo crveni, podgrejati carnexov pa u njega dodati od konzervne tecnosi ocedjeni crveni pasulj, dogrejati koliko treba. pojacati ljutinom po zelji i biberom1 avokado ubaciti u blender, dodati odokativno 0,1-0,15ml milerama, 2 cena belog luka, soli, limunovog soka i malo maslinovog ulja. bzbzbzbzbzbz, 20 sek, guakamoli gotovna teflon baciti malo naseckanih tikvica, luka i kockica piletine. izdazno proprziti, zaciniti sa solju, biberom a dalje ko sta ima od zacina da zalici na meksicke: kumin ili kari,suseni paradajz u prahu, origano...naseckati sitno paradajz, crni luk, persunov list - pomesati u guscu salsuna tiganju podgrevati tortilje, koga mrzi i radi na veliko neka ih tura u rernu, ako ih zahrskavite ukusnije su ali ne mogu da se rolaju/pucaju/pravite svinjac, birajte kako vam se svidjajuna svaku turiti suljpa, gvakamoli, mix piletine i povrca, preko toga salsa. kome jos treba za usvinjavanje moze da renda kackavalj ili tura pavlaku preko svega. ja sam dodao lisce neke satro nove rukole koja je povelika i krispi i leglo je fino. zaljucujte dalje cime hocete i cime imate. ja sam na drugi dodao hajncov hot cili sos, trash neopevan kao i sami buritosizarolajte kako znate i umete.drzite i jedite sa dve ruke. neka curi i ispada na sve strane!pojeo sam 2 i ocu da mrem, jel moze neko da javi ejmi da ne pocinje dok ne pronadjem kalemegdan

Edited by gazza1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...