Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Edit: doneo iz Hr par kantica slanih srdela i inćuna, & par litara fenomenalnog mulja,danima se rasturam od kombinacije ova dva...
drool.gif
Link to comment
Pitanje za rennea: koja mu je receptura za one cevape sto je okacio na now eating
izvini što ti nisam odmah odgovorio, pokvario mi se telefon pa sam ga popravljao pola danaElem 70% svinjskog i 30% goveđeg, svinjsko od plećke.na pola kg mesa pola glavice crnog luka, dva čena belog so, biber, i jedno 4 supene kašike vode.Sve to u blender pa na najjače.Posle blendera mesiti rukama još jedno 15 minuta pa ostaviti da stoji oko dva sata.
Link to comment
izvini što ti nisam odmah odgovorio, pokvario mi se telefon pa sam ga popravljao pola danaElem 70% svinjskog i 30% goveđeg, svinjsko od plećke.na pola kg mesa pola glavice crnog luka, dva čena belog so, biber, i jedno 4 supene kašike vode.Sve to u blender pa na najjače.Posle blendera mesiti rukama još jedno 15 minuta pa ostaviti da stoji oko dva sata.
Hvala renne, a sad imam potpitanja :D:Jel to meso celo kad ga stavis u blender ili vec samleveno, pa ga blender samo izmesa sa ostalim dodacima? I govedina mora da je govedina ili moze I junetina? I od kog dela zivotinje ide? Dosta su pravilnog oblika, jel ih provlacis kroz neku modlu?
Link to comment

Kupim mleveno vec. Moze i ovcetina, to bi bila idealna kombinacija. Uzmes plecku i vrat, nikako but.Posle pustis meso kroz masinu, nastavak za cevape-kobasice

Link to comment

pravila danas ovo. lako se pravi, izgleda bolje nego sto je ovima uspeo na kulinariki, celom komsiluku se svideo, divan, lagan kolac. sigurno bi bio jos bolji da moja vecita sklonost ka umanjivanju kolicine secera nije rezultirala u naknadnom posipanju secerom :isuse:

Link to comment
sklonost ti je u redu, podrzavam, jedino nije u redu sto zivis na dorcolu a ne na vracaru tako da nismo komsije. pu zivote!
da smo mi komsije, tvoj detox bi trajao 36 dana. a i moj :D welcome back :) Edited by cmrlj
Link to comment

Pitanje za stručnjake, koliko ovaj recept za baščaršijske ćevape ima veze sa životom?

1.5 kg junetine od vrata (ili plećke).0,5 kg ovčetine (jagnjetinje) od vrata (ili plećke).3-4 čena bijelog luka.so.Priprema:1. Meso izreži na kocke i posoli.2. Prokuhaj 3-4 zgnječena čena bijelog luka u vrlo malo vode (otprilike 100 ml) i ostavi da se ohladi i prelij preko mesa.3. Meso pusti da odstoji preko noći u frižideru.4. Sutra samelji meso dva puta na srednju veličinu (broj 3) sa mašinom za meso. Dobro izmješaj rukama ili mašinom za tijesto ako je imaš.5. Ovu smjesu pokrij i ostavi van frižidera na sobnoj temperaturi jedno 4-5 sati a onda skloni u frižider. Ovu smjesu možes držati u frižideru, upotrebljivo je do 2 dana.6. Prije samog oblikovanja ćevapa (pečenja) dodaj po želji malo sode bikarbone (ili malo kisele vode) u smjesu da bi ćevapi bili vazdušasti i da odskaču kad se peku.7. Ćevape oblikuj, pritisni kroz limenu špricu za tufahije/ćevape da budu kompaktni. Zamoli nekoga da ti to pošalje iz Sarajeva, to košta nekoliko KM.8. Peci na roštilju na jakoj vatri (po mogućnosti na drvenom uglju – charcoal). Stalno premazuj rešetku roštilja sa ovčijim (goveđim) lojem dok roštiljaš. Nemoj da prepečeš, jer ce biti tvrdi i suhi. Sredina ćevapa mora biti malo roza boje kad je pečen.9. Rasijeci somune na pola, pa ih napari na roštilju preko ćevapa.10. Serviraj ćevape sa crnim lukom isjeckanim na kockice i šoljom hladnog jogurta.-----To je pravi recept za sarajevske ćevape. Medjutim sama priprema se moze pojednostaviti.Samelji meso iz recepta dva puta u mesnici i kad dođeš kući dobro izmješaj i ostavi u frižideru preko noći. Sutra dodaj lukovu vodu i eventualno malo sode bikarbone po želji, izmješaj ponovo dobro i oblikuj ćevape.Ovako pripremljenje ćevape možes držati u frižideru do pečenja. Pazi da ih ne prepečeš, jer ce biti suhi i tvrdi.Kad ih serviraš pečene uz luk i jogurt nemoj zaboravit biber.
Da li da se upuštam u avanturu?
Link to comment

juce opet opleo po tikvama, ovoga puta – punjena, (e sad, recept je po kevi svih keva – Dzuliji C., namenjen za bundevu, a posto bundevama vreme nije, koristio sam tikvu i to vrstu ‘cabocha’ koja je neki japanski derivat izmedju ‘turban’ i ‘zir’ sorti).tikva1.jpgtikva2.jpgZa tikvu od nekih 16-ak cm u precniku (oko 2 kile): izmrvi se sredina belog hleba i osusi u rerni na 150, 15-ak minuta; cluk (ja sam koristio shalots) se izdinsta na puteru, dodaju osusene mrve na jedno 2 minuta da upiju puter, so, biber, muskatni, mlevena zalfija (ja sam svezu jedno 5 listica) i rendani edamer ili grijer. Kad se tikvi uklone iznutrice, premaze se unutrasnjost sa malo otopljenog putera i malko soli, doda nadev i nalije se blage tecne pavlake (5% MM) do 1,5 cm ispod ruba. List lovora odgore, poklopi se, u rernu na 200 sat i po, pa jos pola sata na 180.Izgleda zajebano a i zanimljivo je servirati kopajuci dugackom kasikom fil i istovremeno skidajuci 'meso' tikve sa strana. Sve u svemu - pizdarija!Inace, ovo Djuli preporucuje sa curkom, guskom i drugom zivinom ili svinjetinom, a posto sam juce imao vegetarijanku na rucku jeli smo s nekim braon testeninama pa odgore przeni bademi i majoran. Nije ni to lose.Inace#2 – ovako isto moze da se pravi supa, s tim sto bundeva/tikva treba da je nesto veca (oko 3,5 kg), pavlaka se zamenjuje bujonom, a pre sluzenja se doda pola solje one punomasne (milerama, fraiche ili kako je vec krstimo) i persuna.

Link to comment

tesko mi je priznati ali otkrio sam kinou i svidja mi se, jedino sto imam subliminalni otpor prema kupovini u zlocinackom biospajzu na kalenicu gde kosta 1000 din/kgjel ima neko ideju gde ovo ima za manje pare, cenim da nema razloga da kosta vise od upola manje

Link to comment
ovde je jos skuplje :unsure:edit: malo prosvrljah netom i izgleda da je svuda skuplje, mozda direktno sa anda da se poruci cool.gif Edited by Takanohana
Link to comment
tesko mi je priznati ali otkrio sam kinou i svidja mi se, jedino sto imam subliminalni otpor prema kupovini u zlocinackom biospajzu na kalenicu gde kosta 1000 din/kgjel ima neko ideju gde ovo ima za manje pare, cenim da nema razloga da kosta vise od upola manje
ja mislim da nema, nego samo manja pakovanja koja u zbiru daju isto. otkachena zrnca, jelda? ^_^
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...