Jump to content

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

mnogo ti je to uredno, da ti gazza kaze:)
Uredno je mojoj zeni ne meni ;)Ma ovo sam na brzinu znao sam da kad krene necu moci da slikam i pisem...jos uvek ne mogu, ovo iz kreveta e sad bih zapalio jednu al posle ovoliko godina to i nije taj ukus... Edited by veljaGB
Link to comment

kuvala sam ovohttp://ricette.giallozafferano.it/Polpettine-di-tonno-e-ricotta.htmlnije lose. u domacoj inacici ne mora rikota, moze sa sremskim sirom, a ko ne voli, ne mora ni incune, ni kapare. preskocila bih i ja nekst tajm. dodala sam i jedan cen belog luka. nisam przila, ispekla sam ih u rerni, 20 min na 200 stepeni. zapravo je ispalo da sam radila pola, jer konzerva tune ima 115 grama mesa, sto je ispalo dovoljno za dvoje. dobro se kombinuje sa spanacem. usput i da preporucim sajt, odlican je za italijansku kujnu. ko ne zna jezik, gugl translejt resava probleme.

Link to comment

samo da prigodno čestitam na početku sezone mlade janjetine i mladog boba wub.gif o janjetini neću duljit, ima i većih znalaca, ali bob je po meni kralj među mahunarkama. odličan s tjesteninom ili kao prilog mesu "na buzaru"

Link to comment
kuvala sam ovohttp://ricette.giallozafferano.it/Polpettine-di-tonno-e-ricotta.htmlnije lose. u domacoj inacici ne mora rikota, moze sa sremskim sirom, a ko ne voli, ne mora ni incune, ni kapare. preskocila bih i ja nekst tajm. dodala sam i jedan cen belog luka. nisam przila, ispekla sam ih u rerni, 20 min na 200 stepeni. zapravo je ispalo da sam radila pola, jer konzerva tune ima 115 grama mesa, sto je ispalo dovoljno za dvoje. dobro se kombinuje sa spanacem. usput i da preporucim sajt, odlican je za italijansku kujnu. ko ne zna jezik, gugl translejt resava probleme.
spremao danas, bez kapara i incuna, doduse nisam imao ni persuna u kuci pa sam da bi se nesto zelenilo sitno iseckao par perca mluka, svima se dopalo :wub:
Link to comment
samo da prigodno čestitam na početku sezone mlade janjetine i mladog boba
mislim da ce gazzu ova vest o pocetku sezone pocetkom maja posebno obradovati :lol: u srbiji nema mladog boba, ni na pijaci, ni u gastronomskoj kulturi.
spremao danas
drago mi je da ti se dopalo. i ja cu nastaviti da eksperimentisem sa tom smesom. a danas sam kuvala ovu fritaju sa spanacem http://ricette.giallozafferano.it/Frittata-al-forno-con-ricotta-e-spinaci.htmlodlican recept. umesto rikote moze sremski ili neki drugi kremasti sir, mozda cak i ona ela bez masnoce za vezbace. slaze se uz paradajz salatu. preporucam.
Link to comment

^slično je moja baba pravila gologlavu zeljanicu, pitu bez kora tzv. gologlavac. naravno bez ementalera i maslinovog ulja.ja pravim tako što u fil za gibanicu dodam spanać, blitvu ili zelje i par kašika kukuruznog brašna.može i sa mladim tikvicama i mirođijom.

Link to comment
mislim da ce gazzu ova vest o pocetku sezone pocetkom maja posebno obradovati :lol: u srbiji nema mladog boba, ni na pijaci, ni u gastronomskoj kulturi.
:D ima mladog boba ali stize 2 meseca nakon dalmacije. ne znam zasto ali tako je. mozda da popricas sa babom sa zemunske pijace da sledece godine poseje malo ranije?
Link to comment
:D ima mladog boba ali stize 2 meseca nakon dalmacije. ne znam zasto ali tako je. mozda da popricas sa babom sa zemunske pijace da sledece godine poseje malo ranije?
oli bi i ja mogla biti obaveshtena, kad pochne taj vash bob? ^_^i kako da ga prepoznam, narafski :blush:
Link to comment

Da li je neko pripremao vinogradske puževe, ali ne iz konzerve nego od početka, od uhvaćenih živih puževa? Bila sam na selu, ima ih mali million™, ali niko na njih ne obraća pažnju, svi su skoncentrisani kao i obično na jagnjetinu. Kako ljudima ne dosadi da jedu stalno jedno te isto? Mimo ostalog sveta, puževi se u Srbiji smatraju sirotinjskom hranom, valjda zato što su ih jeli u II sv. ratu kad ništa drugo nije imalo. Mogu samo da zamislim uvređeni izraz lica mojih babe i dede da ih ponudim puževima i pored toga što su poslednji put bili gladni pre 60 godina. Razmenimo iskustva.Da sam imala internet pri ruci, već bih do sad spremila neki specijalitet. Ovako imam samo očišćenih 26 puževa u zamrzivaču, 95g čistog mesa (u proseku su bili malo manji nego obično). Ovo je početnička količina, dok se ne uvežbam. Ipak, očekivala sam više. Zastrašujuće je mala količina imajući u vidu koliko izgledaju veliki sa kućicama i koliko vremena treba za pripremanje. Pretpostavljam da su tovljeni puževi bar 3 puta veći od ovih koje sam ja našla.Odoka sam proverila da li su svi zdravi- svi su bili sa rogovima napolju i na bockanje su se brzo uvlačili u kućicu, to mi je bio dovoljan signal da su OK.Nisam sprovela postupak izgladnjivanja puževa. Po www podacima, ova faza traje od 1 dan do 8 dana. Neki ih pre izgladnjivanja nahrane mirođijom da se sami začine. Ovaj trik mi se svideo. Ovi moji su u ropstvu proveli 4 sata. Za to vreme, ko se ukakio- ukakio se. Ionako nisam nameravala da im jedem crevca, pošto sam početnik.Stavila sam ih u lonac sa hladnom vodom sa malo soli i sirćeta, poklopac preko. Neka malo ključa. Nisam merila vreme, otprilike 10 minuta ključanja. Iz kućice sam ih lako izvadila viljuškom sa dužim zupcima, neki vade heklicom.Jedini problem je bio što nisu bili potpuno očišćeni od sluzi, pa sam ih ponovo istrljala solju i duže prala pod mlazom vode. Zbog ovog mislim da ih ipak treba ostaviti bar 24 sata u kutiji pre spremanja. Vidim da preporučuju drvenu kutiju, nikako plastiku. Ako ih duže držite žive, dobro obezbedite posudu. Neverovatno je kakave prepreke oni mogu da savladaju, kao npr. razvaljivanje plastične mreže pri pokušaju bežanije.Gde se tačno seče da se odstrane iznutrice? Ja nisam bila sigurna, pa sam ostavljala samo stope, a onaj mekani deo što se nalazi u kućici sam u celini bacila. U stvari, ponudila sam mačke i psa iznutricama. Pas je brzo ušao u kućicu, a mačke pobegle glavom bez obzira iako su bez problema, čak sa uživanjem, jele pokvarenu kobasicu. Čitam da, za razliku od Nemaca, Francuzi bacaju samo mali deo iznutrice (i to zovu tortillon). Gde tačno seku Francuzi i koji to deo bacaju?Pošto nisam imala nikakav recept, očišćene puževe sam stavila u zamrzivač dok ne nabavim dobar recept i ostale sastojke. Baš me zanima da li neko zna malo više o ovome, da predloži neki jednostavan recept i da mi kaže ako sam napravila neku nepopravljivu grešku. To ću svakako otkriti i sama za desetak dana kada budem završila eksperiment. Kušači tj. pokusni kunići će biti članovi moje porodice, bez babe i dede.

Link to comment
kuvala sam ovohttp://ricette.giallozafferano.it/Polpettine-di-tonno-e-ricotta.htmlnije lose. u domacoj inacici ne mora rikota, moze sa sremskim sirom, a ko ne voli, ne mora ni incune, ni kapare. preskocila bih i ja nekst tajm. dodala sam i jedan cen belog luka. nisam przila, ispekla sam ih u rerni, 20 min na 200 stepeni. zapravo je ispalo da sam radila pola, jer konzerva tune ima 115 grama mesa, sto je ispalo dovoljno za dvoje. dobro se kombinuje sa spanacem. usput i da preporucim sajt, odlican je za italijansku kujnu. ko ne zna jezik, gugl translejt resava probleme.
Blagodarim darling za dobar recept i odličan sajt :thumbsup:
Link to comment

mi smo veceras pravili ,,pohovani,, cvet od zove..to je usvari cvet od zove u šlafroku..odlično!ja sam to jela/pravila pre nekoliko godina ali sad sam potvrdila kakva je to 1 odličnost!

Edited by ivy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...