Jump to content

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Obično to i mešam, kslj, čili/lemongrass čili thai smrt u boci, oyster/fish sos, soja, lime + đumbir, korijander i bluk, pa mrljam to po trenutnom ćefu. Fala u svakom slučaju.

Link to comment
Obično to i mešam, kslj, čili/lemongrass čili thai smrt u boci, oyster/fish sos, soja, lime + đumbir, korijander i bluk, pa mrljam to po trenutnom ćefu. Fala u svakom slučaju.
za sledeci put osmotri malo ovaj recept. slobodno izbaci sve sto nemas, turmerike, mustard seeds, curry leaves i ostala govna koja ti ne trebaju, zameni krabe shrimpovima i slobodno udri - u receptu su jedino vazni puter, beli luk, i puno sveze mlevenog bibera. mora biti pakleno ljuto u ustima. i lajm, kolicinu tecnosti regulisi dodatkom vode. treba neki zgusnjivac, ko voli malo gusci sos. jeo sam ovo u jednoj nepevanoj rupetini u bombaju za 3 evra cela kraba, teo sam da mrem od proteinskog soka i lepote u isti mah.Crab 'butter, pepper, garlic'Ingredients: 1 whole crab10 sliced shallots10 flakes sliced garlic100 gm butterA few curry leaves5 gm mustard seeds2 gm turmeric powderSalt to taste20 gm freshly ground pepperA few chopped coriander leavesJuice of 2 limes1/4 cup stock2 tsps rice paste (for thickening)Method:Wash, clean and cut the crab into 8 pieces, discarding the top shell.Apply salt and turmeric and keep aside. In a thick bottomed pan, crackle the mustard seeds along with the curry leaves in butter.Add the sliced shallots (keeping some butter aside to finish off the dish), add the sliced garlic and saute further till light brown and aromatic.Add the marinated crab pieces, stock, crushed pepper and simmer till the crab is cooked.Lastly finish off with some extra butter, chopped coriander leaves and lime juice, thickening up the pan juices with rice paste if necessary.
Link to comment

samo da prijavim zgodan recept za situacije kad ostane piletine, meni danas ostalo pola pečenog pileta, pa sam na oval nabacio zelenu salatu i paradajz, može i čeri, ako ima, preko toga naseckanu tu piletinu, preko toga kukuruz iz konzerve. začini se muljem i balzamikom. može toplo, može ladno, odlična stvar. edit- mašio sam forum, kome je ovde pa ikada išta ostalo od hrane ? :D

Edited by Alphons
Link to comment

Sad tek vidim pitanje za testo za picu (pizzu).Rešenje s gotovom podlogom nije bez veze. Kad se već ne pravi i sos, čemu onda insistiranje na mešenju testa?Ako ti se žuri, uzmeš podlogu i gotovo.Kečap je kić, je l' tako? A onaj pelato, pak, nema ukusa ni s biberom. Možda da ga ojačaš sa soja sosom?Ili da uzmeš gorove tegle "mediteranskih" paradajz-sosova?Ili, varijanta bet kečapa: pavlaka preko gotove kore, pa sir i zlatiborska salama ili kulen, plus feferoni. Pa tek uz gotovu picu da uzmeš kečap.To je samo fama da se može brzo umesiti testo za picu sa kvascem.Ono što nudi Džejmi Oliver je pola istine:jeste da da možeš da uključiš rerni i za pola sata se ona ugreje na maksimalnu tempereatur i ti zaista možeš za to vreme da digneš kvasac i zamesiš testo i spremiš nadev.Ali, ali... ako se ne digne to testo sa kvascem - nije to to.Samo malo bolje nego da je sa praškom za pecivo.A nije da ne mesim hleba sam, mesim ja i boli mene, samo me mrzi.Za jednu hrskavu picu treba 220 g brašna (da ne bude debela hlebasta), 15 gr kvasca, malo soli se proseje s brašnom, mlaka voda, malo meda, malo kiselog mleka da se lakše mesi, kašika butera. I to treba da se diže 40 minuta, da pokuša da pobegne iz činije.A i sos treba napraviti, da ima ukusa.Nekad sam pravio veće količine da mi stoji u frižideru.Prvo luk i beli luk pržim da se karameliše skoro, i mladi luk čak, s dosta soli i bibera a na kraju i malo šećera, pa ulijem gusti sok od paradajza i stavim i koncentrata od paradajza, sipam nekoliko kesica origana i prokuvam.Pa punomasni kravlji sir sa pijace, ili zlatarski ili pljevaljski iz starinskih samoposluga, i tako dalje.Ali to je posao.Gotova podloga, gauda i plavi sir, zlatiborski kulen, i kompromis sa kečapom, to je rešenje za nešto zaista brzo.

Link to comment
ne postoji verzija u kojoj je bolje sa kečapom nego sa pelatom. apsolutno ne postoji.
Koliko god to paralo politički korektna ušesa jer je fraza "mrzim kečap" tretirana kao Sveto Pismo ter rasprostranjena u časnom pučanstvu poput Ničeove sentence "što me ne ubije samo me ojača me" među ljubiteljima Cece i N. Bekvalac, ipak ću izjaviti: ...da, kečap je bolji kada ti treba ukus, jer pelat naprosto nema ukusa, vodnjikavo je to, ako ga ne pobiberiš i posoliš ili bar ne kapneš malo soja sosa. :fantom:
Link to comment

nikad kapnuo soja sos, a bogami ni dodatno solio ili biberio pelat. toliko je tu još elemenata koji daju ukus, da to nije potrebno. moja osnova za pizzu je maslinovo ulje, sitno seckan beli luk, sitno seckan peršun, preko toga ide pelat. kad sam već tu, dalje stavljam seckane crne masline, kapar, evt seckane feferone, iscepkane inćune, ponekad i malo pečuraka. preko toga ide sir. kada se zapeče, prelije se sa malo hcmulja... brzo ukusno i efikasno.svakom svoje, ali meni je kečap kao podloga uvreda za pizzu. :fantom:

Link to comment
Sad tek vidim pitanje za testo za picu (pizzu)....
odlichno testo, testirala u subotu. mada, od onoga sto inache pravim se razlikuje jedino po tome sto ima dimenzije, tj mere, jer ja ionako sve odoka, pa kako padne.al eto, zrnce reda u juhi haosa ^_^
Link to comment
Gotova podloga, gauda i plavi sir, zlatiborski kulen, i kompromis sa kečapom, to je rešenje za nešto zaista brzo.
ako je tolika frka s vremenom da mora ovako da se pravi pica, onda bolje onu smrznutu. tu bas nista ne mora da se radi...inace, 2 kljucna razloga zasto dobru picu treba ocekivati samo u restoranu su:1) oklagijanje kuci koje pica majstor izbegne jer ume da je mlati u vazduhu (a i ne mora posle da cisti kuhinju - sve i da znam to da radim, ne bih pokusavao u svom stanu)2) usijana pec na drva (mada ovaj kamen sto ga preporuci dig verovatno osetno poboljsa ishod pecenja kuci, no fali mu malo dima :) )
Link to comment

Stigao mi rodjak iz DK i od nekih darova (ni ja ne znam zasto) plas Lamb Leg!!!Nogica je sa koskom, nemam nameru da to cistim nego ucelo za uskrs npr da zgotovim...Ajde predlozi za spremanje.Naravno spremace se u rerni.Mozda neka marinada recept bi dobro dosao...

Link to comment
ULje, bluk, ruzmarin, so, biber
U kesu pa u frizider A?Koliko da stoji?
Sta je to DK?
Ma danska, BTW proizvodjac je Simunovic from Chile :lol:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...