Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

naan - indijski beli lebac, tj lepinje. fora je da se naduva i da se odvoji gornja kora skroz. zapravo, ništa posebno, ide standard kiselo hlebno testo (750gr brašna t500, kvasac sveži kocka, kašičica šećera, 1dl mleka, 2 dl jogurta, 50gr putera, seme peršuna (ili kim, ako nema). sa mlekom i šećerom rastopiti kvasac, kad nadođe, u brašno, kašičica i po soli, jogurt, rastopljen (ne vreo!) puter, voda, mestite mekše testo. ostavite da dooobro nadođe, bar sat jedan, pa premesite, napravite 8 jednakih loptica i razvučete oklagijom u oblik papuče, debljine ko malo jače za picu. u plek, pa kad narastu duplo u debljinu, u usijanu (bukvalno - na najjače) rernu. pratite pogledom. treba da se naduvaju, pa porumene i kad mislite da su za vađenje sačekajte još minut (to je važno jer ako se gornja kora ne isuši, spuvaće se po vađenju (da prostite), vadite i ladite, na pleku. kad presečete ono unutra ostaje rupa, za punjenje čim oćete (inače, naan nikako ne izgleda kao oni otpaci testa čije fotke sajt coolinarika objavljuje uz svoj recept)
E to je ona Simina lepinja, iz V. Stepe. Baš sam danas satro jednu celu veliku, u iteracijama sa raznim dodacima (bio je i homemade humus :) )
Link to comment

Pečene jabuke.Na pijaci treba naći "šifru" (a akoe nam onda "John Smith").Izdubiti sredinu - ja imam onu napravu koja vadi sredinu sa semenkama, koje preproučujem da se sažvaću, zdravo je - pa filovati.Koristim pleh koji obložim peki-papirom.Prvo sipam malo smeđeg šećera, ubacim suvo grožđe, seckane šljive (jednom am stavio i suve kajsije, a ukus me podsetio na pečenu bundevu, pa mi to dalo ideju jer sto godina nisam pekao bundevu), seckane orahe i onda iz tegle s livadskkm medom još sve zalijem. I cimeta!To kad se jede iz tepsije dođe cela večera.Imam i slike, čitav proces, ali koliki je limit za Mb?

Link to comment
lanene plociceukusne su i grickabilne, bolje do onih koje sam nalazila po prodavnicama zdrave i dosadne hrane.osnovni recept se moze korigovati sjemenkama i zacinskim biljem. nosim ih u torbi i potezem u slucaju gladi ili pada secera.
Link to comment
lanene plociceukusne su i grickabilne, bolje do onih koje sam nalazila po prodavnicama zdrave i dosadne hrane.osnovni recept se moze korigovati sjemenkama i zacinskim biljem. nosim ih u torbi i potezem u slucaju gladi ili pada secera.
suupeer suuu :wub: upravo sam ih pravila..hvala,morgana na receptu :) osnovni recept vrlo trpi izmene a i po koju grešku :D ideja je bila da napravim pola mere,od pola kg brašna pa sam stavila 125graženog,125g heljdinog,125g pšeničnog od celog zrna i 125g belog T500ubacila soli,sbb,10g kima(sledeci put ide više kima),susam i lan semenki koliko sam imala u kući i lomljene semenke od bundeve i na kraju debakl:2 dl maslinovog ulja,što je mera za 1kg brašna :isuse: pa sam onda dodala još 200g pšeničnog od celog zrna i 50gbelognisam stavila jogurt jer sam htela da budu posni a maltex i susamov puter jer ih nisam imala u kuci a severac je napoljuumesila,ispekla i sada grickam i odlične!!!! :) :)
Link to comment
Pečene jabuke.Na pijaci treba naći "šifru" (a akoe nam onda "John Smith").
zasto bas sifra od svih jabuka na pijaci? jese dobro drzi u rerni? sta na kraju ispadne od nje?
Link to comment
suupeer suuu :wub: upravo sam ih pravila..hvala,morgana na receptu :) osnovni recept vrlo trpi izmene a i po koju grešku :D ideja je bila da napravim pola mere,od pola kg brašna pa sam stavila 125graženog,125g heljdinog,125g pšeničnog od celog zrna i 125g belog T500ubacila soli,sbb,10g kima(sledeci put ide više kima),susam i lan semenki koliko sam imala u kući i lomljene semenke od bundeve i na kraju debakl:2 dl maslinovog ulja,što je mera za 1kg brašna :isuse: pa sam onda dodala još 200g pšeničnog od celog zrna i 50gbelognisam stavila jogurt jer sam htela da budu posni a maltex i susamov puter jer ih nisam imala u kuci a severac je napoljuumesila,ispekla i sada grickam i odlične!!!! :) :)
drago mi je da ti se svidjaju :)i ja uvijek dodam heljdino brasno i pojacam kim, a sljedeci put cu da stavim i biberdarling, jesi li probala recepte za domacu nutelu sa kulinarike? ili si nutela fundamentalista :Dmislila sam da isprobam jedan od njih, pa i ako namaz ne bude ekstra, proci ce u palacinkama
Link to comment
drago mi je da ti se svidjaju :)i ja uvijek dodam heljdino brasno i pojacam kim, a sljedeci put cu da stavim i biberdarling, jesi li probala recepte za domacu nutelu sa kulinarike? ili si nutela fundamentalista :Dmislila sam da isprobam jedan od njih, pa i ako namaz ne bude ekstra, proci ce u palacinkama
jao, nutela mi je slaba tacka, zapravo, nutelica, ja je tako zovem :wub: nisam gledala kulinarikine, nego sam nabola nekoliko bozanstveno uslikanih izrada sa inostranih sajtova, izguglaj hoummejd nutelu, i na to se przim, al ne mogu da se ukljucim u trku posto nemam blender da pretvorim lesnike u pastu. kad budem imala, izvesticu. rekla mi je jedna pticica da u dmovima ima nekog bozanstvenog namaza od lesnika, na primer 47 odsto lesnik, 53 odsto ostalo. proizvodjac alnatura. time cu se pocastiti ove nedelje.
Link to comment

vidjecu i te recepte po internetskom inostranstvu, hvala za savjet. hoummejd varijanta me privlaci zbog rezanja secera, prije svega, premda nutela i nije preslatka u odnosu na linoladu i slicne. a i nije lose malo podici ljesnike.dm nemam :(

Link to comment

nisam verovala da cu ovo ikad pomisliti, a kamoli iznetu u javnost. ovo alnaturino je ukusnije od nutelice :( 50ak posto lesnika, nema toliko secera, dakle, nije slatko, nego taman, kremic za odrasle. aj pravi morgana domace, i ja cu nesto da ishemijam, makar tukla lesnike u avanu, pa da razmenimo iskustva.

Link to comment
aj pravi morgana domace, i ja cu nesto da ishemijam, makar tukla lesnike u avanu, pa da razmenimo iskustva.
pravicu ovih dana, javljam rezultatemoram da nadjem i taj alnaturin krem. ko to pravi? nije dm brend, jel da? Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...