Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Sad sam pogledao horoskop za patke za naredni period. Preporucuje pripremu ovih dana, dok je Host u prvoj kuci.
orhideja je zasticena u skladu sa novim horoskopskim znakom i ceka na dalja uputstva.(milica unutra ima i dzigu i nogice i sve ono divno)
Link to comment

pošto sam pre nedelju dana dobio novi šporet, a pre neki dan nešto babram po zalihama i nađem po kile presnih leblebija. potopim, skuvam i napravim humus. a odgovorno tvrdim da pravim najbolji humus od Bečeja do Bejruta. spakujem ga na ladno i dumam danas uz šta da ga potrošim. za tabuli nemam namirnice, jagnjetina je daleko, pa sam umesio naan, napravio pileći kebab i umutio ajoli. najavila se i ekipa za uveče, baš da vidim kako će da radi kombinacija

Link to comment
potopim, skuvam i napravim humus. a odgovorno tvrdim da pravim najbolji humus od Bečeja do Bejruta.
osim ako ne moras da nas pobijes ako nam otkrijes tajnu, bilo bi lepo da podelis know-how.mislim, i ja mislim da pravim solidan humus, ali uvek tezim boljem.
Link to comment

hummus by Banatjanin:u ovom slučaju: 1/2 kg presnih leblebija potopim uveče u dosta vode. sutradan ocedim, isperem, nalijem novu vodu, osolim i kuvam dok lebe ne omekšaju toliko da se dezintegrišu kad ih stisnete prstom na varjači. ocedim, ali sačuvam vodu. strpam ih u multipraktik, smeljem, dodam 2 jača čena bluka (možei jače), dve doobre kašiketine tahini paste (pasta od susama, ima u svakoj radnji tzv zdrave hrane), pola kašičice mlevenog čilija, kašičica aleve paprike i doobru kašičicu kima predhodno propečenog na tiganju i istucanog u avanu, sok od pola ili jače limuna i cmulja (ne znam, sipam od onako, recimo decilitar minimalno, dolijem vode od kuvanja leblebija i ponovo uključim multipraktik (može i štapnim mikserom, sa onim dodatkom za mlevenje/pasiranje/seckanje). ako je pregusto, nalivam još vode (uzmite u obzir da se humus posle hlađenja i stajanja dodatno stegne) ja volim da je kao ređi krompir pire. probam. doterujem ukus, po ukusu (ovo je ključno cool.gif ). recimo, najčešće još malo zakiselim ili dodajem još tahinija (pazite da sa njim ne preterate, da ne zagorči humus). meljem/mešam dok ne dobije potpuno glatku strukturu. ladim. i to je to. prijatno.naan - indijski beli lebac, tj lepinje. fora je da se naduva i da se odvoji gornja kora skroz. zapravo, ništa posebno, ide standard kiselo hlebno testo (750gr brašna t500, kvasac sveži kocka, kašičica šećera, 1dl mleka, 2 dl jogurta, 50gr putera, seme peršuna (ili kim, ako nema). sa mlekom i šećerom rastopiti kvasac, kad nadođe, u brašno, kašičica i po soli, jogurt, rastopljen (ne vreo!) puter, voda, mestite mekše testo. ostavite da dooobro nadođe, bar sat jedan, pa premesite, napravite 8 jednakih loptica i razvučete oklagijom u oblik papuče, debljine ko malo jače za picu. u plek, pa kad narastu duplo u debljinu, u usijanu (bukvalno - na najjače) rernu. pratite pogledom. treba da se naduvaju, pa porumene i kad mislite da su za vađenje sačekajte još minut (to je važno jer ako se gornja kora ne isuši, spuvaće se po vađenju (da prostite), vadite i ladite, na pleku. kad presečete ono unutra ostaje rupa, za punjenje čim oćete (inače, naan nikako ne izgleda kao oni otpaci testa čije fotke sajt coolinarika objavljuje uz svoj recept)tabuli - salata od sitnijeg bulgura (lomljene pšenice, ja nabavljam turski proizvod, u Ramstoru u Skoplju), paradajza, cluka i tone iseckanog peršuna. pisaću tačno kako kad dođe sezona.edit: a, da i ajoli. (provansalski majonez s blukom. dojajan uz ribu, ja ga redovno cepam i uz roštilj)2 žumanca, cmulje, obično ulje, 4 čena nekineskog bluka, sok od limuna, so (voda, ladna, opciono)bluk u avanu pretvorim u kašu (važno! to ne može multiupraktik), u multi ubacim žumanca, uključim na najače i dodajem u tankom mlazu deci cmulja, pa deci običnog ulja. ako se slučajno desi (to zavisi od žumanaca) da dobijete pregust majonez koji se odvaja u komade, dolivajte po malo ladne vode (radi multi sve vreme) dok se opet ne razdroćka. ubacite bluk, limun sok recimo dve kašike, soli, pa još 30sec mućenje. probaš, doteraš. to je to.inače, kombinacija uspela. podavili se.

Edited by banatjanin
Link to comment

now experimenting: proja od nauta.solja (5 kasika) brasna od nauta (leblebija)solja brasna obicnogkesica praska za pecivosolja jogurtapola solje ulja1 jajofeta sirsvezi ruzmarin iz bashchetrunka soliposto nas je adam naucio da je razlika izmedju domaceg i stranog jogurta u kolicini vode, i posto u proju obicno ide cela solja ulja sto je meni premasno - jedno 3/4 solje vode.sve u rernu na 180.now waiting. now drooling. now praying.

Link to comment
edit: a, da i ajoli. (provansalski majonez s blukom. dojajan uz ribu, ja ga redovno cepam i uz roštilj)2 žumanca, cmulje, obično ulje, 4 čena nekineskog bluka, sok od limuna, so (voda, ladna, opciono)bluk u avanu pretvorim u kašu (važno! to ne može multiupraktik), u multi ubacim žumanca, uključim na najače i dodajem u tankom mlazu deci cmulja, pa deci običnog ulja. ako se slučajno desi (to zavisi od žumanaca) da dobijete pregust majonez koji se odvaja u komade, dolivajte po malo ladne vode (radi multi sve vreme) dok se opet ne razdroćka. ubacite bluk, limun sok recimo dve kašike, soli, pa još 30sec mućenje. probaš, doteraš. to je to.inače, kombinacija uspela. podavili se.
nego,uopšte nije teško ni ručno napraviti mjonez..svaka čast multipraktiku..
Link to comment

'vako: pogresila sam sto sam koristila dublji pleh. testo je gusce od projinog i teze se pece iznutra, dok korica postaje hrskava zacas. cak mislim da je mozda mudro preskociti prasak za pecivo i ici na sto tanji sloj testa. ali ukus, uh, fenomenalan je.

Link to comment
otkako zahvaljujuci jednoj divnoj forumashici imam ovu spravufontignac-cocotte-ovale-31-cm-atlantic-19273027.jpeg
Od kog materijala je ovo i koje debljine?Ako te mrzi samo okaci link...
Link to comment
ja te volim.
on je moj, samo moj, ja sam se prvi setio da pitam za recept, drži svoje meditatorske šape dalje od njega! :Dfala, banaćanin, ovaj lebac ću ovih dana da probam da pravim, a bogami i majonez. multipraktik ftw!
Link to comment

evo me muka naterala da kuvam zdravo i niskokaloicno, rezultat je medjutim ispao :wub: ko bi reko 4 jabuke oljustila iseckala na kocke ubacila u malu duboku tepsiju. dodala mlevene orahe i seckane pecene lesnike i bademe. zalila sokom od jedne pomorandze i cimetom. sve promesala. odozgo kasicica meda, nije nuzno. pekla 40 minuta na 200. dok je toplo nije nesto, kad se ohladi ludilo :)

Link to comment
Od kog materijala je ovo i koje debljine?Ako te mrzi samo okaci link...
tuceno gvozdje (cast iron)linak nemam, to je ta slika gore. sa neta:
The Paul Bocuse cocottes (cast-iron dutch ovens) are made by Nomar, a small brand from Saint-Etienne (near Lyon) that was bought by Staub in 1988. So technically they are not Staub (actually I think they are a little more user-friendly than Staub) though they belong to them. The quality is high (which explains why Staub bought them) and the price is low. So I'll say, go for them. They're so cheap because they are made by a small company. Le Creuset pans are very, very overpriced anyway. Staub is expensive too but you do get your money's worth.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...