Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ja ne garantujem da neka od sledecih mojih nece biti za bacanje :Dmislim da nije veljagb mislio bukvalno za bacanje, vec vise da nisu pogodne za pokazivanje kulinarskih umeca gostima.a to dokuvavanje radis nakon sto se pocnu stezati, pa vidis da ne ide i onda opet stavis na kuvanje? kako bi inace znao da im treba dokuvavanje?

Link to comment

ovo peta / sesta godina za redom gde se ja slomim 19. januara oko pihtija, medjutim uvek su krajnje strejterske, posto imam ekipu koja to i ocekuje. padalo mi na pamet da eksperimentisem, ali uvek me mrzi da ih kuvam kad ne moram. kako god, da bih rekao da su dobre, moraju da ispune kriterijume:1. kad obrnem tanjir, ne smeju da ispadnu2. nema sloja masti na povrsini3. providne su da se vidi shara na tanjiru ispod4. tasty5. iskljucivo od suvog mesaDa bi bile takve, drezdim pored njih oko pet sati. Mera je lonac od 10l, u njega stavim 5 dugackih (prednjih), uzduz presecenih, dimljenih nogica, pre toga opranih od viska soli i pedikiranih (uklonim sve dlake i nedefinisane delove)i dve butkice ili 4 kolenice. Do vrha nalijem hladnom vodom. Ne stavljam na jaku vatru cak ni na pocetku, nego cekam i po sat da bace prvi kljuc. i posle toga cinculiram vatru tako da uvek samo tiho, jako tiho brbochnu ponekad, nikako da kljucaju. to je jedini nacin da se ne zamute. cim se pojavi na povrsini, skidam penu kasikom i bacam, isto tako kasikom tokom samog kuvanja odvajam masnocu. gotove su kad kosti iz papka podignutog viljuskom same ispadaju. ostavljam da se prohlade (koliko da ne spalim ruke posle), papke, koze i masnocu bacam, a meso iz butkica iscepkam na komadice i zacinim sa jedno tri cena ispasiranog ili ultra sitno iseckanog bluka. rasporedjujem po tanjirima i zalivam supom koja se do tada potpuno slegla. do sada, uvek su bile vrhunske, istina strejterske.

Edited by banatjanin
Link to comment

Khm naravno da nisam mislio da se bacaju doslovno ali da si krajnje nezadovoljan to da.Mora se proći škola...Dakle ja kad pravim odvojim dan ili dva ako količine zahtevaju, ali još nisam siguran u umeće i uvek prihvatam (tj. molim na kolenima) da se pojavi neko od starijih što zbog društva jer je realno ovo proces koji zahteva strpljenje i neodustajanje od ritma koji ste "upucali" tj. koji je dao rezultate.Mislim da nikada nisam utrošio manje od 4 sata za kuvanje kolika god količina je bila, a bilo je raznih.Ja sam bio za strejt varijanti skrkaj sve to i onda nadgledaj, i tako je išlo dok se meni i ćaletu nije pridružila keva , koja je ranije to sa gnušanjem gledala (iako je čitav profesionalni staž provela u mesnoj industriji).Onda nas je nagovorila da kao izvor "vezivne mase" krknemo glavu (ne svoju nego svinjsku), pa i poneki goveđi rep je tu padao i tako...Naravno da potvrdim ovo gore i nama su lakmus za "raspad" bili papci.Takođe ako želite bistre pihtije vrlo je bitno da staalno skdate penu, a i izgleda da postoji taj momenat kada se izgleda sve to što ste potrpali previše raspadne i "zamuti" pihtije, meni se desilo jedno dvaput.Nije ništa strašno što se tiče ukusa ali neko voli bistre pihtije.I za kraj keva mi je ispričala anegdotu:Došla ona mlad tehnolog u klanicu i sad spremaju se se svi da odvoje za sebe papke i repove itd. idu slave i njoj jedan kolega kaže:Šta gledaš to, biraj prednju desnu nogu i rep od muškog...Ona je pomislila da je zajebavaju da je nova, a ovaj mrtav ozbiljan:Svinja jače gazi na prednju desnu pa ima više i mesa a i hrskavice i glutina, a muški ne zapišavaju repove kao ženska goveda ;)Prijatno!!!

Link to comment

Pravila pre par nedelja, suuuper ispalo. :)Ragu od piletine i paradajza * 500 g pilećeg filea * 2 kašičice ulja * 50 g luka * 300 g šampinjona * 400 g krompira * 300 ml pasirane paradajza (ja uzela tomatino, jer nisam imala kad da pasiram paradajz) * 1 kašičica Vegete * so * biber * 1 kašičica naseckanog peršunaPiletinu narežite na kockice i kratko popecite na zagrejanom ulju. Dodajte naseckani luk i još kratko dinstajte.Šampinjone narežite na četvrtine, a krompir na kockice i dodajte mesu. Zalijte vodom da prekrije sadržaj i kuvajte poklopljeno 15-ak minuta na laganoj vatri.Sipajte pasirani paradajz, dodajte Vegetu, so, biber i još kuvajte 10-ak minuta.Ako želite gušći ragu, deo krompira ispasirajte.

Link to comment
Ovo mi je jedno od najomiljenijih u zadnje 3 godine, iz knjige sa receptima kontra visokog pritiska. Prija za tople dane, tako da vi severnohemisferci iskopajte ovaj post za negde pol. godine (idealno, mada moze uvek).
Da ponovim i ovaj post (recept slicne prirode) i osvezim izgubljene fotke800porkpearimg002.jpgrecept

800porkpearimg001.jpg

Link to comment

ne znam neke konkretne recepte, ali pogledaj hranu koja ima nizi glikemijski index. cesto dijabeticari slede bas te principe ishrane jer stabilizuje secer. ima tih recepata na netu gomila, specijalizovanih kuvara, prakticno cela jedna prilagodjena grana kulinarstva.edit: a mozes da nadjes i tabelu sa glikemijskim indeksima i sama spremas nesto od sastojaka tj. hrane koja zadovoljava uslov da joj je taj index dovoljno nizak (ovo se ne secam koja je vrednost za dijabeticare, znam da je glukoza kao bazna vrednost 100)

Edited by Isis
Link to comment

nije. slicno izgleda ali ima drugi ukus kim je na engleskom caraway a kumin je cumin.imas da kupis u superveru u nekom malom grckom pakovanju. za druga mesta ne znam.

Link to comment
nije. slicno izgleda ali ima drugi ukus kim je na engleskom caraway a kumin je cumin.imas da kupis u superveru u nekom malom grckom pakovanju. za druga mesta ne znam.
hvala :)pogledaću najpre u lokalnoj prodavnici zdrave hrane, oni imaju sve te začine...
Link to comment

ja sam se primio na przeni pirinac.http://www.youtube.com/watch?v=eL5MOLqVtZg&feature=relmfu predhodno skuvam pirinac i odlozim ga u frizider da ostane jedan dankada nemam piletinu, stavim pecurke ili pecenicu ili bilo sta drugo, moze i bez mesa (tradicionalni dorucak je samo jaje)ekstra je stvarno. jednostavno i ukusno i sve se brzo napravi.

Link to comment

flied lice je zakon.e ko hoce kumin, u zdravim ranama ga sada ima, neka indijska firma pakuje u kutijice. bilo skoro u Biospajzu na Kalenicu.

Link to comment
ja sam se primio na przeni pirinac.http://www.youtube.com/watch?v=eL5MOLqVtZg&feature=relmfu predhodno skuvam pirinac i odlozim ga u frizider da ostane jedan dankada nemam piletinu, stavim pecurke ili pecenicu ili bilo sta drugo, moze i bez mesa (tradicionalni dorucak je samo jaje)ekstra je stvarno. jednostavno i ukusno i sve se brzo napravi.
Ono sto dodaje u 3,14 po konzistenciji nikako ne lici na soja sos, pre na oysterlaze kinez :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...