Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ako me secanje ne vara bila je i neka gibanica u igri tada. corbast pasulj + proja + salata od kupusa je meni draga domaca kombinacija, a uz jedan dobar kazan bi se moglo spremiti za mnogo ljudi odjednom.

Link to comment

giba ide svakako! imaju ovde i kore i potrebni beli mrs za to da se kupe. foodlands proizvodi pecenu papriku u tegli i ajvare, pa cemo i to, ako distribucija ne bude previse komplikovana. bice i prsute i kuleni. ali ne znam sta cu za glavno jelo. mislim, nije da bas mogu da pravim juneci ribic u kajmaku za toliko dusa, a pasulj bi oni shvatili kao supu ja mislim. jaoooo, sto nemam neko junacko musko ovde da isteramo kazan i napravimo svadbarski kupus. to bi bio killer!

Link to comment

Now reading – ne mogu da se odlepim od knjige ‘Real Stew’ – 300 recepata iz porodice variva – djuveci, gulashi, chiliji, kariji, perkleti, kasuleti, ragui, sachovi, brodeti, ossobucoi, prebranci, kapame, sa zecevima, od fazana, rakova, ... kao i siroka lepeza turskih s akcentom na patlidzanu. Autor, amerikanac, detinjstvo proveo i pokupio najbolje moguce osnove za gastronomiju u Francuskoj, a onda putovao po celom svetu i skupljao autenticne 'stew' recepte. Expert za mediteransku kuhinju za sta je dobio i neke silne nagrade; pre svakog recepta daje neka zanimljiva istorijska fakta (npr. da chili con carne nije poreklom meksicki vec nastao u Texasu; za bosanski lonac da je invencija rudara itd.). Nekoliko obradjenih jedinica, zapalih za oko, koje sam zacrtao pod must za ovu godinu:- patka sa narom i orasima ‘Fesenjan’ (Iran)- jagnjetina sa leblebijama i bademima (Kordoba) - pikantna piletina sa kokosom (Kenija)- madjarsko varivo od dimljenih kobasica i suvih sljiva- restovana teletina u vinu sa kaparima (Sardinija) - govedina sa patlidzanom, kiki-rikijem i slatkim krompirom (Senegal)- a tim vise sto sam u poslednjem boxing week-u stekao druga do groba:img11m.jpg

Link to comment

ovde jos gore. ova moja je od 9,5 l dovoljna za omanju kasarnu - redovna cena 460 CAD (oko 350 evra) ali je za bozic sroljase na pola, pa je bilo sad ili nikad. Ovalne su jeftinije od okruglih - valjda zbog nepodudarnosti sa oblikom ringle, ali ako je serpa veca ladno radi posao.A i teretanu mozes slobodno da otkazes.

Link to comment

dakle sta sam otkrio.kako napraviti vegetarijanski obrok iz snovakozje kiselo mleko, jedno pola litrekrompir i brokoli (skuva se krompir, doda brokoli i obare se zajedno, iscedi se)kislo mleko u blender sa: kardamomom zelenim, 5 podova, kesica blansiranih nesoljenih badema, kesica pistaca (skine im se kozica tako sto se stave u cistu krpu i to se rilja dok ne otpadne kozura). izblendovati, pomesati sa povrcempomesati, posolitijesti uz basmati pirinac sa suvim grozdjem i kikirikijem i uz hladni lassihare krisna hare krisna krisna krisna hare hare hare rama hare rama rama rama hare hare

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

sta sve vredi stavljati u pihtije? nasla sam kolenicu junecu, kolenicu svinjsku svezu i kolenicu svinjsku dimljenu. jel to dovoljno da pusti zelatina? nemam nogice i druge esktremitete i periferne delove zivotinjskih telesa, koje u principu i ne ljubim kad zagrizem u pihtijama, pa ih ionako vadim. dal bez toga moze da se postigne dobra pihtija?i sta jos stavljate u njih?posle vatrenog krstenja sa projom, krenula ja u tradicionalne specijalitete tek sad, sve kontra ko i ostalo sto radim

Link to comment

:Donda bolje daj neki provereni tip kako bih ih uvezbala do sledeceg zivota.plan mi je da stavim meso, celer, praziluk, paskanat, sargarepu, luk, beli lukod zacina lovor, zrno bibera, m. dusice, nesto zalfije. napravicu i jednu zasebnu turu sa kardamomom i juniper berries (kleka?).to cu da kuvam, i procedim pa sta bude. iseckam meso i prelijem tecnoscu i to je to. poskidam mast odozgo.vidim da po receptima na netu kazu nesto da se kolenice sure i peru dok ne pobele, kakvo crno surenje? nema sanse da ja ista surim! pa kako ispadne, ispadne

Link to comment
ne znam sta bih rekao sem da sam te vec pitao za ruku u sledecem zivotu. i da si rekla da.
i to sve zbog nekoliko kolena! sto ti je zivot :Da sad meni kazi sta da radim s nolikim kelrabama, ali tako da ni vegetarijanac ne bude nesrecan, da vam ne bih otezavala reinkarnaciju u kojoj ste rekli da ^_^
Link to comment
i to sve zbog nekoliko kolena! sto ti je zivot :Da sad meni kazi sta da radim s nolikim kelrabama, ali tako da ni vegetarijanac ne bude nesrecan, da vam ne bih otezavala reinkarnaciju u kojoj ste rekli da ^_^
neko voli kolena, neko kolenice.keleraba: skuvaj u mleku sa sargarepom i brdom mirodjije. na primer. mozes i da oljustis, prokuvas, izdubis, napunis cime zelis, pa ubacis u rernu. a ja planiram da pravim fasirane snicle s komadom gorgonzole u sredini. hoce li biti fenomenalne ili katastrofa, pitanje je sad.
Link to comment
neko voli kolena, neko kolenice.keleraba: skuvaj u mleku sa sargarepom i brdom mirodjije. na primer. mozes i da oljustis, prokuvas, izdubis, napunis cime zelis, pa ubacis u rernu. a ja planiram da pravim fasirane snicle s komadom gorgonzole u sredini. hoce li biti fenomenalne ili katastrofa, pitanje je sad.
iju fala za to mleko. mi obichno rendamo, pa u so biber i jogurat, sveze i klasika.punjenje ne dolazi u obzir, zbog dimenzija. eventualno moze pilence da se stavi unutra ^_^
Link to comment

daaa, dzajent keleraba eventualno da se izdubi pa da se koristi umesto bundeve za helovin.ne znam, meni ta keleraba ako se kuva stvarno budi najstrasnija secanja na bebi papa hranu iz perioda jaslica da je samo jedem u presnom stanju. zapravo, to mi je jutarnji dorucak kad pokusavam da se oporavim od celonocne toksikacije a bojim se da je tako od svetog nikole naovamo.za pihtije ne znam sta da kazem, ima tu par nekih caka koje mi se cine bitnim a jedna je da se koriste telece/junece noge koje i ne sluze da se jedu nego samo da oslobode zelatin pa se posle kuvanja prosto bace. ja mislim da ces da se provuces sa time sto imas, ali je pretpostavljam potrebno znatno duze kuvanje. druga caka je da ostanu providne, sto je nekima deal breaker za dobre pihtije (ja cenim umece ali sam stoka pa jedem sve sto mi se iznese na astal a mrducka ko pi'tija). to se resava ili procedjivanjem ili (lakse) dodavanjem kasike/kasicice secera u vodu u kojoj se to kuva.ako stavljas dimljeno meso, mislim da nije zgoreg skuvati ga odvojeno u drugoj vodi da se odsoli. procenat preslanih pihtija zbog preslanih dimljenih kolenica kojih sam se najeo u zivotu je zastrasujuci.pisem ovo potpuno napamet jer mi nakon pokusaja da skuvam skembice na gajbi strana svakakpomisao na kuvanje pihtija u civilizovanom okruzenju. slazem se da ne smrde tako gadno kao skembic, naprotiv, ali svejedno ideja o visesatnom iskuvavanju koje nije u funkciji ljustenja tapeta mi trenutno ne prija. naravno, sve si to lepo napisala i zamislila sa tim zapadnjackim aspik punjenjem da me zivo zanima kakav ce da bude rezultat, ne budi lenja pa okaci neku sliku ovde.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...