Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

E, ja sam imao problem ovde, kupovao nešto gde na ambalaži piše "kukuruzno brašno" i bele je boje (iako strukturom podseća na ono žuto), al proja skroz drugačije ispadne nego u majčici, ima ovu poroznu strukturu koju gazza pominje.

Link to comment

projino brasno je seljacki izraz za kukuruzno.brasno za kacamak (palentu) koje se kupuje u samousluzi je drugacije finoce mlevenja - to je jedina razlika. isto kao kada pravite palentu od seljackog belog brasna ili onog koje ste kupili u italiji. prvo je mnogo grublje strukture.belo ili zuto - u mom selu seljaci veruju da je zuti kukuruz za svinje a beli za ljude. sto naravno nema nikakve veze sa zivotom, prosta predrasuda. edit - sad vidim sta pise mmd, upravo to. u natalincima niko ne jede zuto kukuruzno brasno ako ne mora.ja kupujem belo zato sto, exm, vise volim belo nego zuto:)za te fensi proje ja bih se drzao brasna iz prodavnice, a za sve ostalo - pijac.

Edited by gazza1
Link to comment

Brzo i ukusno, grejt sakses.Piletina u sosu od badema*600g belog mesa200g crnog luka200g paradajza150g paprike70g mlevenih (ja sam ih iseckala, bolje je) badema2 čena belog luka2 kašike ulja (može i puter umesto, piletina je meni bolja na puteru)1 ljuta papričica1 limunperšun, so i ostali začini koje želitePiletinu iseckate na kockice. Povrće sitno iseckati i pomešati sa sokom od limuna. Na zagrejanom ulju propržiti meso, dodati povrće, začiniti i dinstati 10 minuta. Pred kraj ubaciti i seckan badem. Služiti uz pirinač, mada sam ja pirinač dodala u tiganj sa mesom, povrćem i bademima i sve zajedno pomešala. * bademi su doduše prilično neprimetni, tako da se slobodno umesto njih može uzeti kikiriki :)A ovo mi je na repertoaru ovih dana:Krompir sa maslinama1kg krompira1 veća glavica crnog luka10 maslinki150g gaude so, biberKrompir se kuva u ljusci oko 15 minuta, ocedi i ostavi da prenoći. Sledećeg dana ga oljuštite i izrendate. Luk se iseckati na kockice, a masilinke ocediti i iseći na tanje kolutove. Sir izrendati, pa 2/3 staviti u smesu od krompira, luka i začina, pa sve zajedno sipati u vatrostalnu činiju. Poravnati, posuti sirom i peći na 200 stepeni oko 30 minuta.

Edited by Linda Lee
Link to comment

traze se ideje sta se moze uraditi sa vecim komadom junece plecke. kupila jedan, a sad nemam pojma sta cu. sve opcije dolaze u obzir, narocito one koje zahtevaju minimum napora i vremena

Link to comment

Meni ovo jednostavno:Junece meso od plecke iseci na krupnije komade, a slaninu na sitnije kocke. Crni luk, babure i ljutu papricicu iseci na kolutove. Na dno serpe staviti red isecene slanine, preko nje red izmesanog juneceg i svinjskog mesa. Posoliti, staviti red isecenog crnog luka, posuti alevom paprikom i mlevenim biberom, pa redjati isecene babure i ljutu papricicu. Nakon toga slaganje ponoviti istim redom: slaninu, meso, so, luk, alevu papriku, biber, isecene paprike i ljutu papricicu dok se sve ne utrosi. Odozgo poredjati crni luk. Sve zaliti belim vinom, poklopiti i ostaviti da polako vri na tihoj vatri oko 2 sata.a ima i jos jednostavnije:Ceo komad utrljati u so, biber, bluk, rendanu limunovu koru, timijan, mentu i sta ti vec dodje. Umotati u foliju i peci oko 2 sata na 200 stepeni. Skinuti foliju i zapeci jos 10-tak minuta.

Link to comment
Ceo komad utrljati u so, biber, bluk, rendanu limunovu koru, timijan, mentu i sta ti vec dodje. Umotati u foliju i peci oko 2 sata na 200 stepeni. Skinuti foliju i zapeci jos 10-tak minuta.
ovaj deo mi se svidja. nego, jel ta aluminijumska folija ok da dodiruje hranu na visim temperaturama?
Link to comment
traze se ideje sta se moze uraditi sa vecim komadom junece plecke. kupila jedan, a sad nemam pojma sta cu. sve opcije dolaze u obzir, narocito one koje zahtevaju minimum napora i vremena
boeuf bourguignon.jedini napor je da se na kockice isecka meso i povrce koje odaberes - u mojoj zimskoj varijaciji nesto blisko vezici za supu uz dodatak jednog ili dva krompira, i 1 struka praziluka ili pak crnog/crvenog luka (krupnije naseceno). biraj povrce koje volis i koje trpi duzu termicku obradu. mislim da sam poslednji put turao i neku bundevu unutra.najjednostavniji recept je da sve to izmesas uz dobro maslinovo ulje, po ukusu nekog zacinskog bilja (herbs du provance ili samo timijan), par listica lorbera ako imas, biber malo sameljes, malo stavis ucelo, zalijes pristojnim crnim vinom, ubacis 1 kocku za supu (posto bujon sigurno nemas, sem ako nisi carica:)), ako imas paradajza nekog boljeg (moze sa pijace mleveni ili one kockice iz konzerve) dodas i to, malkice posolis, zgnjecis cen-dva belog luka. treba da otprilike ogrezne u toj tecnosti da bi se skuvalo ali da ipak ne bude corbica - tokom pecenja dosta vode ce ispariti i ostace divan sos. stavis sve to u (ako imas) vatrostalnu ciniju sa poklopcem i zaboravis naredna 2 sata u rerni na 220C. ako nemas tu posudu sa poklopcem moze i bilo sta sa folijom preko.u slozenijoj verziji meso se prvo proprzi na jacoj vatri da uhvati malu koricu, sto ne menja bitno stvar a smara mladjahne domacice. ako to radis, na kraju pospes brasnom pre nego sto stavljas u posudu, sto opet ne menja bitno stvar (ja to nikada ne radim).ako ti nista nije jasno, imas odlicne recepte na netu. ja sam pre za verziju entoni burdena nego famozni dzulijin, ali ovo je jedno od onih jela koje ne mozes da zajebes. everything goes. Edited by gazza1
Link to comment

gazzo, ovo zvuci najmi njami. ima pola da ide po ovom, a pola po aramovom receptu.to dodavanje brasna ni meni nije jasno - da li da bi bilo krckavije (a ne bi trebalo, jer ce opet da se kuva) ili da pokupi tu sconost, ne znam.

Link to comment

to dodavanje brasna je opste mesto mnogih recepata koji su za neku formu "stew"-a. znaci od gulasa do ovog gore. nema tu nikakve krckavosti, ideja je da sos koji se formira prilikom kuvanja bude gusci a da se izbegne zgusnjavanje na kraju. stvar ukusa - ja ne podnosim sosove koji su vestacki zgusnjavani bilo cime (brasno, griz, gustin, pavlake razne) i nikada ne dodajem nista. ako je bas vodeno mnogo, ispasiras malo povrca sa strane pa vratis nazad i dobro promesas.

Link to comment

stvar ukusa i praktichnosti...u jelima koja se krchkaju duugo nema potrebe,dovoljno je malo ranije otklopiti posudu da vishak technosti ispariali ja ponekad dodam malo gustina,on se stvarno ne oseti a doda tu finu gustinu i povezanost u jelima od raznog povrca,mesa dinstanim/krace term. obradjivanim npr u voku

Edited by ivy
Link to comment

ne izbegavati kolagen, vezivna tkiva, i jelo ce biti gusce. kada se stavlja sama krtina, corbastost se mora kompenzovati.mogu se i u prodavnicama zdrave hrane kupiti granule biljke kudzu, izuzetno nadmocna zamena za gustin

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...