Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

Gde je došlo do provale narodnog oduševljenja? Držim da ne čitaš komentare čitalaca tabloida? Ili tvoj apstraktni "potlačeni narod" obitava u nekom izmaštanom klasnom prostoru u kome ja nisam u pravu, a ti jesi, i gladni radnici vapiju za zemaljskom pravdom?Sredi se malo, i pogledaj oko sebe. Ovom narodu prvo je potrebno drknuti dva-tri vaspitna i povratna šamara, da se privede običnoj ljudskoj pristojnosti koja nalaže da se na vest o silovanju petnaestogodišnjakinje ne kaže "a šta je tražila sama sa tri dečaka", da se ne govori da je ubistvo pijanog suvozača čin kojim se uvodi red na naše ulice...To su priče tranzicionih gubitnika, poniženih i uvređenih. Izvini što ja te ljude ne zamišljam kao plemenite siromahe a la žan Valžan.
Odakle sad ovo izvuche jebote... Bespotrebna i aljkava generalizacija.
Link to comment
decko je bio bez oruzja, na mestu suvozaca pri cemu je vozac van vozila. ne postoji scenario koji moze da opravda likvidaciju.
Prochitaj edit posta, kasnije sam pojasnio svoj stav.
Link to comment
decko je bio bez oruzja, na mestu suvozaca pri cemu je vozac van vozila. ne postoji scenario koji moze da opravda likvidaciju.
Po onome sto je opisano u medijima, ne postoji scenario koji opravdava cak ni vadjenje oruzja iz futrole.
Link to comment
Naravno. Zato je toliko i tesko. Ali - rekoh ti, pogledaj prethodne postove.
nije tesko, i ne radi se o kodifikaciji, al ajde. ono sto je tesko je primeniti pravila na odredjen slucaj.
Tu se ne slazem: dosta je bilo ugla drzave kao presudnog. Ugao onoga koji placa sve to je bitan. Gradjanina. Ne zaboravi da je i taj sto ugrozava zivot sluzbenom licu takodje gradjanin, sa svim pravima koja mu pripadaju. Sve dok pravosnaznom presudom (tako se kaze?) ne bude osudjen. Sto ne znaci da mu ja licno ponekad ne bih.... Ali - ja to pomislim 10x dnevno kad me neko isece... Sustina je u tome da prava da sudimo nemamo ni ja, ni ti, a ni sluzbeno lice. A da smo pred zakonom i sudom jednaki. Ili bi bar trebalo da budemo. Znam da zvuci uzasno frazetinski ali - to je tako.
da ne bude zabune, ne pricam ovde o srbiji, vec o odnosu gradjanin- drzava generalno. drzava ima monopol nad upotrebom sile, a preko nje i sluzbeno lice. sto mu daje pravo i da presudjuje kratko u odredjenim situacijama. ni pred zakonom nismo jednaki, iskaz pandura vredi ko iskaz 2 svedoka, recimo. i ima razloga sto je to tako, inace stvari ne bi funkcionisale. dakle, pandur u izvesnim segmentima jeste iznad tebe, ali to mu, opet, ne daje pravo da te maltretira. ako ti zvekne samarcinu bez razloga, on time krsi zakon i ps. ako prodje nekaznjeno, to nije problem losih zakona, vec neprimenjivanja istih.
Naravno. I ponavljam: to sam se i trudio da pokusam da objasnim. O koliko se teskoj sluzbi radi i koliko je tanka granica o kojoj govorimo. Ali bas to i cini razliku izmedju tebe i mene sa jedne i sluzbenog lica sa druge strane: za njega je granica ipak dalja. A odgovornost veca.
odgovornost jeste veca, ali nijedan pandur nigde nece cekati da se masis za dzep, izvadis utoku, ubacis metak u cev i kazes mu da sasvim ozbiljno mislis. u zavisnosti od situacije, pokusace da te spreci na ovaj ili onaj nacin.
Ali kada si vec pomenuo: pitanja koja potezes, oko vadjenja utoke, licne karte, papirne maramice se daju regulisati i bez momentalnog povlacenja pistolja. Pomenuo sam na jednom mestu, na primer, zvucnike kojima se jasno i glasno saopsti sumnjivima da izadju iz auta, stave ruke u polozaj da se vide, opomene ih se da ce svaki pokret biti....Naravno, ni to nece resiti sve, narocito u ekstremnim situacijama.... Ali - od neceg se mora poceti. Oni, mislim na interventne i sopstveno iskustvo sa njima ipak precesto prelaze granice koje namece ne samo zakon.
slicna procedura postoji i sada. evo, sad su ove zaustavili i oni nisu hteli da izadju, ne bi tu zvucnik pomogao. a sa druge strane je jasno i da se ovima iz interventne cesto jebe za procedure, a to je opet drugi problem.
Pazi, moja kvalifikacija te kopiladi ne potiče od ovog slučaja i onoga što sam ja o njemu čuo (a sa čim bih bio prilično oprezan btw, budući da je u opticaju jedno 6 različitih verzija od kojih sigurno nijedna nije istinita), već od stanja koje smo imali mnogo pre nego što se ovo dogodilo.
ok, ali zvanicna verzija je bila da nisu samo prosli na crveno, kao sto si ti napisao. za sada moramo od toga poci, dok ne dodjemo do novih informacija. al posto je tufegdzic umesan, onda jebiga. inace i sam mislim da njih treba rasformirati i penzionisati (da ih ne bi opet okupili negde pod drugim nazivom). al to sto su oni stoka, ne znaci automatski da su u automobilu sedele male mace.
Neverovatno preterivanje koje nisam od tebe ocekivao. Ne spadas u tipican profil komentatora koji o svetu i radu policije u njemu zna na osnovu americkih filmova. Pretpostavljam da teras neku kontru zato sto ti se to svidja, ali to jednostavno nema veze sa zivotom sto si napisao.
gde sam preterao? paz vamo- u nl, na prvoj godini pravnog, izucava se sledeci case: luda zena izvadila nozic za ljustenje jabuka i krenula ka murjaku. ovaj je, u samoodbrani, roknuo. naravno da je sad prekoracio nuznu samoodbranu i primenio prekomernu silu, zato se to i uci na prvoj godini jer je situacija jasna. ali, izmenimo li nekoliko detalja (kao sto su razmak izmedju njih i kuhinjski psycho noz umesto onog patrljka), priblizavamo se nuznoj samoodbrani, granica je tu negde. a tu mozes da dodas i afekat, od kog ni drugovi organi nisu izuzeti. isto se moze primeniti i na situaciju u kolima, gde jos ne znamo sta se izdesavalo (a izgleda necemo ni saznati).
Link to comment

šmelinže, u slučaji minje kočiš se ubica nije krio, niti je mogao da se krije iza sistema. ta dva slučaja nemaju nijajvih dodirnih tačaka.nalazimo se u situaciji da je pritisak javnosti jednin način borbe protiv isntitucionalizovanog nasilja.ne postoni način da se tragedija koja se desila poništi, ali možemo da se borimo za to da se u budučnosti ne ponavlja.

A zaboravio si i da mu je odgurnuo ruku vratima dok je odbijao da izađe iz automoblila. Samo me zanima da vidim kako će izgledati suđenje...
i mene. zato ću da se potrudim da pristutvujem na njemu. ponavljam, pritisak javnosti je jedini način borbe protiv ovakvih stvari.
Link to comment
šmelinže, u slučaji minje kočiš se ubica nije krio, niti je mogao da se krije iza sistema. ta dva slučaja nemaju nijajvih dodirnih tačaka.
Mislim da to i nije bila paralela, niti traženje dodirnih tačaka, samo osvrt na reakciju i zaključke javnosti na slučaj, dok vinovnik nije otkriven.
Link to comment
Mislim da to i nije bila paralela, niti traženje dodirnih tačaka, samo osvrt na reakciju i zaključke javnosti na slučaj, dok vinovnik nije otkriven.
znam. hoću da kažem da je u ovom slučaju ovakva reakcija javnosti sasvim opravdana.koliko vidim i dosta drugih ljudi zna kako izgleda kad te zaustavi interventna. relativno dobro prolaziš samo ako ne pričaš ništa, ne gledaš ih i ćutke izvršavaš naređenja koja dobiješ od njih. bez obzira na to da li su te startovali sa nekom osnovanom sumnjom ili samo metodom slučajnog uzorka.
Link to comment
Indy, u kojim situacijama dolazi, po pravilima službe, do repetiranja oružja, tj. stavljanja metka u cev?
Bilo je ovde, cini mi se da je Aca preneo odgovarajuci deo iz zakona. Jedino sto bih mogao da razumem (sto bi bila samoodbrana) je ako je policajac Miljan imao razloga da pomisli da ovaj momak ima oruzje i da je za njim posegao. Postoji mala mogucnost da je i tako... mozda je to bio "Gran Torino" moment. I tada bi njemu trebalo vremena da se pripremi za paljbu, za koje vreme bi ustanovio da ovaj nema oruzje. Pre ce biti da je prisao sa otkocenim pistoljem i metkom u cevi, sto je sigurno protiv PS-a (kakav god taj bio za interventne specijalce). Realno, a mozda ce se saznati vise kad se obelodani jos detalja, da je zaista nenamerna akcija policajca stavio bih verovatnocu 10%, a 90% da je u pitanju nepridrzavanje pravila iskombinovano sa panicnom reakcijom (javasluk, improvizacija i strah).
Link to comment
gde sam preterao?
Preterao si u tome da si dao odlucno militantnu interpretaciju pravila sluzbe, koja u svakom slucaju nije norma u zemljama u kojima ti i ja zivimo (a cak ni u Srbiji, premda je - ako se pogledaju iskustva forumasa - tretman srpskog podanika od strane policije u proseku sasvim neprimeren jednom gradjanskom servisu).
Link to comment
znam. hoću da kažem da je u ovom slučaju ovakva reakcija javnosti sasvim opravdana.koliko vidim i dosta drugih ljudi zna kako izgleda kad te zaustavi interventna. relativno dobro prolaziš samo ako ne pričaš ništa, ne gledaš ih i ćutke izvršavaš naređenja koja dobiješ od njih. bez obzira na to da li su te startovali sa nekom osnovanom sumnjom ili samo metodom slučajnog uzorka.
Upravo. Svako postavljeno pitanje, ili odgovor duži od jedne reči (bukvalno jedne reči), geometrijski povećavaju šanse da se popase šamarčina ili cokula u rebra. Mlađim muškarcima često ni to ne pomaže, pa koliko god se trudili da budu kooperativni jednostavno moraju da dobiju ćušku ili poljube haubu policijskog džipa. I onda neko dođe i kaže: "Kako to da ja sa njima nikada nisam imao problema?" Jbt, pa sama činjenica da te neko stavlja u takav položaj (i to javni službenik, da zlo bude gore) sama po sebi predstavlja problem samo takav. Moraš da ćutiš, budeš poslušan i uplašen pred policijom pa će te pustiti da produžiš svojim putem. Blago društvu u kojem se to tretira kao "nikada nisam imao problema sa policijom"...
Link to comment
Te grupice kerova i kerećih uvlakača jedva su skupile članova onoliko koliko broji interventna brigada. Verovatno ih ima i više, pošto je njima teško da nađu simpatizera koji ume da upali kompjuter bez šibice i benzina. Nasuprot njima pogledaj grupe poput ove:http://www.facebook.com/group.php?gid=6233...6819&ref=mfNema sumnje da bi oni prvi, uz aplauze svojih zadušnih baba, rado bar "pedagoški" šamarali i pendrečili ove druge, al' mlogo ih je malo za takav poduhvat.
Link to comment
cemu ovo? kolko sam cuo, nije samo prosao kroz crveno, vec se nije zaustavio na poziv i nije hteo da izadje iz kola. ima tu razlike i ne znam zasto bi ublazavali pocinjen prestup.svugde (uz uvazavanje statistickih gresaka) u svetu je pravilo da policajci imaju pravo da upotrebe vatreno oruzje ukoliko procene da je njihov, ili neciji drugi, zivot u opasnosti.
Ovde se radi o konstantnoj zloupotrebi te mogućnosti. Hapšenje je moglo izgledati i ovako

Zagrebačka policija rano u subotu bila je u potjeri za 25-godišnjim vozačem Forda focusa koji se, vozeći u automobilu trojicu vršnjaka, u središtu Zagreba nije zaustavio na upozorenje prometne policije, a onda je u bijegu sve do Sesveta slupao i dva policijska vozila.Prometna policija je u subotu ujutro oko 3,25 sati na raskrižju Trga maršala Tita i Roosweltova trga zaustavljala Ford Focus zagrebačkih registracijskih oznaka, s četiri mlađa muškarca.Vozač se na policijsko upozorenje nije zaustavio, već se s Fordom Focusom dao u bijeg, počinivši pritom više prometnih prekršaja, rekla je na konferenciji za novinare glasnogovornica zagrebačke Policijske uprave (PU) Aleksandra Ljuba.Dodala je da je na raskrižju Kršnjavoga i Vukotinovićeve ulice naletio na metalne stupiće, a nakon toga i na lijevi bočni dio policijskog službenog vozila VW Golf IV. No ni tada se nije zaustavio, već je nastavio bijeg sve do Sesveta, pa su se u potjeru uključile i ophodnje područnih policijskih postaja i Interventna policijska jedinica, rečeno je na policiji.Ford Focus je oko 3,35 sati zaustavljen u Sesvetama u Ulici Jakova Gotovca, a u tijeku potjere i u pokušaju zaustavljanja vozač je prednjim dijelom automobila udario u desnu bočnu stranu službenoga policijskog automobila škode Octavie.Kako bi spriječili ponovan bijeg, policajci su uporabili tjelesnu snagu i sredstva za vezivanje nad vozačem kao i nad suputnicima, 29-godišnjakom i 23-godišnjakom. Policija nije uporabila sredstva prisile nad trećim putnikom, 24-godišnjakom, rekla je glasnogovornica PU-a.Sva četvorica mladića dovedena su u Policijsku postaju u Sesvetama, gdje je u vozača utvrđeno 1,62 promila alkohola u krvi.Ozlijeđenih nije bilo, a šteta na službenim vozilima još nije utvrđena.Prekršajna obrada nad vozačem je u tijeku, dodala je glasnogovornica Ljuba.

Nekoliko vas je reklo kako nije imalo loša iskustva sa interventnom. Evo, ja ću opistai moje. Zaustaše nas negde na Ceraku, Nisam imao ličnu kartu, drugar nije vezao pojas, vozač je na pitanje da li je popio odgovorio pozitivno - Da, popio sam dva špricera. Nisu imali balon. Rekli su da je na snazi novi zakon - 0%. Pitao sam ga kad je stupio na snagu, pošto treba da polažem vozački, dobio sam odgovor - šta te briga. Prvo su nam saopštili astronomsku cifru koju treba platiti. Onda su nas mrcvarili pola sata, raznim ispitivanjima, pretresanjima... Neka pitanja zaista vređaju ljudsko dostojanstvo. Na kraju, pošto niko nije izgovorio ono čuveno: Možemo li se dogovoriti? Pandur saopšti cifru, dali smo im 40 evra. I šta sad, treba da kažem neću, pa da on na osnovu svoje procene zaključi da sam lice bez lične karte koje je načinilo sumnjiv potez rukom i odvali mi bubrege. A ja da zovem 92,?! Da se žalim, pa da uhapse interventnu?! Manijaci bez ikakve kontrole, sa običnom panduracijom sam imao uglavnom dobra iskustva.

Link to comment
Krajnje je nebitno da li je u pitanju obicna noc, ili dan nakon pokusaja bombaskog napada, odnosno dve nedelje nakon uspelog bombaskog napada.
tebi je krajnje nebitno da li je policija 1) usled svoje lose prethodne procene upotrebila jeziv stepen sile koji joj je u tom trenutku bio dozvoljen ili 2) ne samo da je lose procenila situaciju, nego je jos plus upotrebila identican stepen sile koji joj nikako nije mogao biti dozvoljen?
Link to comment
Preterao si u tome da si dao odlucno militantnu interpretaciju pravila sluzbe, koja u svakom slucaju nije norma u zemljama u kojima ti i ja zivimo (a cak ni u Srbiji, premda je - ako se pogledaju iskustva forumasa - tretman srpskog podanika od strane policije u proseku sasvim neprimeren jednom gradjanskom servisu).
sta, sto sam rekao da sluzbeno lice, ukoliko proceni da je njegov, ili zivot negog drugog u opasnosti, ima pravo da upotrebi silu- koja ide do shoot to kill-a? pa jebiga, tako ti je to.
Ovde se radi o konstantnoj zloupotrebi te mogućnosti. Hapšenje je moglo izgledati i ovako
moglo je, i najverovatnije je i trebalo, sacekajmo jos malo da ispliva jos informacija. za ako nekima nije jasno: ne pada meni na pamet da branim postupak interventne, reagujem samo na bajke o gradjanima koji placaju porez a panduri im se "na zapadu" klanjaju i pustaju ih da voze leseve u gepeku. pijani. Edited by Miralem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...