Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Raspored radara na srpskim putevima, izvor je MUP licno :)Policija će 16. decembra na putevima u Republici Srbiji u prepodnevnim časovima angažovati 70, a poslepodne 66 radarskih uređaja kojima će patrole saobraćajne policije kontrolisati brzinu kretanja vozila.

Edited by Milosh76
Link to comment
eto! znala sam <_<(pravda za crnca ^_^)mozemol ozbiljno? mislim, jasno je da je taj koncept budalashtina, koja je kod nas neodrziva na svaki nachin. zato se i pitam. nije neobichno da mi uvedemo extra restriktivne propise, kojih ne mozemo da se pridrzavamo - jer su budalashtina. ali ajde...
ozbiljno - mislim da sam videla da u *gradskom* prevozu u Lux-u mozes da udjes sa kolicima sto se tice taksista tu sam sigurna da nema sedista za decusto se beba tice kolica su, bebe sam vozila ovih dana, tako koncepirana da se razmontiraju i zakace pojasevima za sediste.da je dete vece sigurno bih morala da nadjem odgovarajuce sedistetaksi nije prevozno sredstvo izbora (cene su besmisleno visoke te ces pre iznajmiti kola nego placati taksi.
Link to comment
Ne, nego malo danas.Ili bi ti možda napravio svetski presedan i krivično delo primanja i davanja mita prebacio u Zakon o bezbednosti saobraćaja? Lepa zamisao, ali mislim da je neostvarivo.Dok se patrolni automobili ne opreme eye-witness kamerama, postoje mnogo jednostavniji načini na koje može da se suzbija ta sitna korupcija medju policijom. Inače, te kamere nemaju ni policije u mnooogo bogatijim zemljama, jer ne stižu od finansiranja da ugrade i to.Ne znam da li si proučavao propise o bezbednosti saobraćaja u drugim zemljama, pre nego što si se upustio u ovakve diskusije, pa samim tim znaš, šta su iskustva drugih zemalja i kakve su oni odredbe ugradili u Zakon da bi obezbedili "uslove da se striktno primenjuje Zakon" (šta god to trebalo da znači :blink: ). Pošto već osporavaš Zakon, onda verovatno i znaš (pa bi red bio da izneseš to), kako bi ti to motivisao policajce da se poštenije ponašaju na svom radnom zadatku?Svuda u svetu, norme u Zakonu o bezbednosti saobraćaja su rastegljive u smislu "OD" - "DO", i to svuda u svetu zavisi od onoga koji ti piše kaznu (policajca uglavnom) i njegove procene okolnosti, da li će ti napisati maksimalnu kaznu, srednju ili najmanju. Tako je i u zemljama EU, i u USofA, rečju, svuda. Recimo za pogrešno parkiranje, kazna ide od 75 pa do 320 Eura, zavisi od okolnosti, a okolnosti procenjuje policajac koji piše kaznu, i ostavlja ti je sa uplatnicom zataknutu za brisač.Korupcija u policiji se suzbija i bez kamera u kolima, stalnim kontrolama, podmetanjem lažnih prekršilaca koji pokušavaju da podmite policajca, itd.Sa novim Zakonom, kad ja dodjem u Srbiju, sačekaće me pravila po kojima sam već navikao da se ponašam, jer pravila koja sad počinju da važe u Srbiji, recimo ovde važe poodavno. Tako da neću imati ama baš nikakav problem.
Ne razumem zbog čega imaš potrebu da startuješ đonom. Na većinu pitanja sam već odgovorio u drugim postovima. Ne mislim da je potrebno da vršim komparativnu analizu regulative iz ove oblasti da bih imao mišljenje o tome.Što se tiče kontrole policajaca, napisao sam da mislim da je u ovom zakonu moralo biti mesta za stav koji bi se odnosio na obavezu policije da po precizno utvrđenoj dinamici oprema svoja vozila tim uređajima za snimanje tona i zvuka. Razumem ja da postoji objektivan problem finansiranja te opreme; za to se nema odjednom para, ali čini mi se je olako shvaćeno sve ovo. Ako sagledamo šta piše u ovom zakonu, sada kada je zakon već na snazi, mi nemamo nikakva obećanja ili obavez policije da će ta oprema biti instalirana u 1% vozila sledeće godine ili možda 50% vozila. Ja mislim da to jeste važno, ti misliš da to nije, i OK, ne moramo da se slažemo oko svega. Ili pak misliš da takva jedna odredba ne treba odnosno ne može biti deo ovog zakona? Pitam....Moglo se, recimo, ovim zakonom, ili nekim podzakonskim aktom MUPa, policajca obavezati da kada startuje vozača istog mora obavestiti da li se razgovor njih dvojice snima ili ne. I zaista ne znam sa sigurnošću koje mere povećanja motivacije se mogu primenjivati. Meni se čini da može da pomogne strožija kontrola koja podrazumeva podmetanje lažnih prekršilaca koje pominješ. Pored toga, i uvođenje kamera koje nam je obećano može da doprinese rešavanju ovog problema. Ali ponavljam, obećanje policije da će to da uradi, sa ciljem da se sreže samovolja sopstvenih činovnika, meni deluje kao priča za malu decu. Gledao sam raspravu u parlamentu o ovom zakonu i video sam kako se Veljović i ekipa osiono i ignorantski odnose prema veoma smislenim amandmanima opozicije. Nemam nikakav razlog da poverujem će se ekipa iz policije išta manje osiono i arbitrarno odnositi prema ovom procesu uvođenja "unutrašnje kontrole", jer koliko god da nas oni ubeđuju sa se bore protiv mangupa u svojim redovima, ja nešto ne vidim da imaju u tome uspeha.Policajci su pisali ovaj zakon. Ne samo oni, naravno. I mislim da nije slučajno što neke mere prevencije korupcije nisu preciznije i eksplicitnije navedene, a koje bi se odnosile, o slučajnosti, baš na policajce. I kada bi takve ispravke zakona bile donete, ne bi ti dlaka sa glave falila kao učesniku u saobraćaju, a sam tekst zakona bio bi poboljšan.
Link to comment
eto! znala sam <_<(pravda za crnca ^_^)mozemol ozbiljno? mislim, jasno je da je taj koncept budalashtina, koja je kod nas neodrziva na svaki nachin. zato se i pitam. nije neobichno da mi uvedemo extra restriktivne propise, kojih ne mozemo da se pridrzavamo - jer su budalashtina. ali ajde...
U sve vidove lokalnog saobraćaja (bus, tramvaj, podzemnu, voz...) možeš uvek ući sa kolicima ili sa biciklom. Za to postoje predviđena obeležena mesta, gde su pored obično i sedišta na spuštanje (kad nema kolica, može svako da spusti sedište i sedne) i ljudi to uglavnom poštuju i ustaju ako naiđu kolica. U busevima ima manje mesta, u lokalnim vozićima ima i po pola vagona na početku i kraju kompozicije (ali ulaze često biciklisti i kolica i u "obične" vagone, samo ostaju u tom proširenom prostoru kod vrata). Pojedina niskopodna vozila imaju i posebno dugme kojim se signalizira šoferu da izlazi putnik sa kolicima, em da će možda duže da traje, em da izbaci kod izlaza dodatnu rampu da preko nje spustiš kolica, a ne da se lomataš preko stepenika ili rupe između vozila i "perona". Dok si unutra, nema nikakvih pravila "u kolicima" ili "napolje"; šta da rade invalidi, izlaze iz kolica da udovolje šoferu? Podrazumeva se da je to gradska vožnja i da pri tim brzinama možeš sam da se staraš o kolicima/bajku/whatever.
Link to comment

Kad je vec pomenut taj Veljovic (ako se misli na direktora srpske policije), moram malo u oftopić... koji to mozda i nije. Vozac tog Veljovica je pre nesto jace od godinu dana dzipom odvalio mog sefa u jednom selu blizu Mitrovice. Znaci, jeb'o mu je majku.Vektra pre:72cfep.jpgVektra posle:307vpfc.jpgDecko je nekim cudom preziveo, bio valjda i u komi ili tako nesto, i posle pauze od 11 meseci je poceo opet da radi. Doduse, sav je nesto k'o nasadjen nakrivo, sto i ne cudi kad se pogleda ova druga slika :mellow: Uglavnom, sad je frka da jos ne ispadne on kriv za to sranje a odvaljen je direktnom krivicom tog vozaca dzipa. Ludilo.

Edited by Zli Gli
Link to comment
Ne razumem zbog čega imaš potrebu da startuješ đonom. Na većinu pitanja sam već odgovorio u drugim postovima. Ne mislim da je potrebno da vršim komparativnu analizu regulative iz ove oblasti da bih imao mišljenje o tome.Što se tiče kontrole policajaca, napisao sam da mislim da je u ovom zakonu moralo biti mesta za stav koji bi se odnosio na obavezu policije da po precizno utvrđenoj dinamici oprema svoja vozila tim uređajima za snimanje tona i zvuka. Razumem ja da postoji objektivan problem finansiranja te opreme; za to se nema odjednom para, ali čini mi se je olako shvaćeno sve ovo. Ako sagledamo šta piše u ovom zakonu, sada kada je zakon već na snazi, mi nemamo nikakva obećanja ili obavez policije da će ta oprema biti instalirana u 1% vozila sledeće godine ili možda 50% vozila. Ja mislim da to jeste važno, ti misliš da to nije, i OK, ne moramo da se slažemo oko svega. Ili pak misliš da takva jedna odredba ne treba odnosno ne može biti deo ovog zakona? Pitam....Moglo se, recimo, ovim zakonom, ili nekim podzakonskim aktom MUPa, policajca obavezati da kada startuje vozača istog mora obavestiti da li se razgovor njih dvojice snima ili ne. I zaista ne znam sa sigurnošću koje mere povećanja motivacije se mogu primenjivati. Meni se čini da može da pomogne strožija kontrola koja podrazumeva podmetanje lažnih prekršilaca koje pominješ. Pored toga, i uvođenje kamera koje nam je obećano može da doprinese rešavanju ovog problema. Ali ponavljam, obećanje policije da će to da uradi, sa ciljem da se sreže samovolja sopstvenih činovnika, meni deluje kao priča za malu decu. Gledao sam raspravu u parlamentu o ovom zakonu i video sam kako se Veljović i ekipa osiono i ignorantski odnose prema veoma smislenim amandmanima opozicije. Nemam nikakav razlog da poverujem će se ekipa iz policije išta manje osiono i arbitrarno odnositi prema ovom procesu uvođenja "unutrašnje kontrole", jer koliko god da nas oni ubeđuju sa se bore protiv mangupa u svojim redovima, ja nešto ne vidim da imaju u tome uspeha.Policajci su pisali ovaj zakon. Ne samo oni, naravno. I mislim da nije slučajno što neke mere prevencije korupcije nisu preciznije i eksplicitnije navedene, a koje bi se odnosile, o slučajnosti, baš na policajce. I kada bi takve ispravke zakona bile donete, ne bi ti dlaka sa glave falila kao učesniku u saobraćaju, a sam tekst zakona bio bi poboljšan.
Sasvim je OK da izraziš svoju sumnju ali to nije dovoljno da bi zapljunuo i napisao: "eto, toliko o novom zakonu"Kakav je zakon videćemo kroz nekoliko meseci ili godinu dana.To što bi ti da staviš u zakon rokove nabavke opreme, kontrolu policije i sl. je ljudski razumljivo, ali po mom skromnom znanju prava besmisleno. Time se bave drugi zakoni ili neki već pravni akti.Mislim da će upravo novi zakon primorati i policiju da "sredi stanje u svojim redovima" i nabavi su potrebnu opremu, možda ovaj zakon inicira promene nekih drugih...Pritisak javnosti i medija neće splasnuti jer se ovaj zakon tiče svih nas i naših novčanika.Prva stvar koju očekujem jeste masovan upliv fotografija i video klipova u kojem će policajci biti u glavnim ulogama.Srbija je ovo, neće se naplata kazne od 5000 ili 10.000 din tako lako praštati (policiji tj državi) ima bre svi da budu gledalac-reporter. :D
Link to comment

Ma važno je da prsluk bude na dohvat ruke. <_<

Policijsko vozilo oborilo dečaka Autor: B. J. | 17.12.2009. - 05:00 Niš - Dečak Đ. S. (10) iz Niša teško je povređen juče oko 13 časova u Knjaževačkoj ulici, kada ga je na pešačkom prelazu oborio policijski automobil „pežo“ kojim je upravljao policajac M. Ž. (22). Prema rečima istražnog sudije Opštinskog suda u Nišu Aleksandre Mojašević-Krstić, do nezgode je došlo jer se policijsko vozilo nije zaustavilo da bi propustilo pešaka. - Policijski auto je retrovizorom udario dečaka koji je pao i zadobio prelom potkolenice, rekla je sudija sudija Mojašević-Krstić koja je naložila i da se od policajca uzme krv na analizu. Ona navodi da je prema izjavama očevidaca dečak krenuo da prelazi ulicu „zebrom“ kada se u desnoj kolovoznoj traci zaustavio kombi da ga propusti. Međutim, levom saobraćajnom trakom je naleteo policijski automobil koji ga nije video od zaustavljenog kombija, i udario ga je retrovizorom. Prema nezvaničnim informacijama, policajac je hteo povređenog dečaka da odveze kolima u bolnicu, ali je naišla Hitna pomoć koja ga je transportovala do Dečje hirurške klinike gde je zbrinut.
Link to comment
Prema rečima istražnog sudije Opštinskog suda u Nišu Aleksandre Mojašević-Krstić, do nezgode je došlo jer se policijsko vozilo nije zaustavilo da bi propustilo pešaka.- Policijski auto je retrovizorom udario dečaka koji je pao i zadobio prelom potkolenice, rekla je sudija sudija Mojašević-Krstić koja je naložila i da se od policajca uzme krv na analizu.
Kojom brzinom ide automobil, ako udarac retrovizorom prouzrokuje pad sa posledicom preloma potkolenice...? Edited by Milosh76
Link to comment

"Policijski auto je retrovizorom udario dečaka koji je pao i zadobio prelom potkolenice..."Dakle retrovizor sam po sebi nije direktno prouzrokovao prelom vec pad. Drugo brzina ovde nije tema vec direktno nepostovanje zakona u vezi sa propustanjem pesaka na pesackom...mogli su ici i 20 na sat pa da ga sjebu.

Link to comment

Nisam bas siguran da su isli 20 na sat, pre bih rekao da su jurcali. Steta sto nijedan novinar nece ispratiti do kraja tu pricu, kao ni onog pandura sa 1.99 promila, ma nemoj, alkohola u krvi...

Link to comment

kako mislis da novinari isprate pricu do kraja? vec sam pisao da je pr kampanja zavrsena, sa Zakonom smo postali Evropa, nesreca nema, policajci su postali dobri samaricani i drugovi na drumu, s neba pada med i pretvara se u mleko na konacno uredjenim beogradskim ulicama

"Policijski auto je retrovizorom udario dečaka koji je pao i zadobio prelom potkolenice..."Dakle retrovizor sam po sebi nije direktno prouzrokovao prelom vec pad. Drugo brzina ovde nije tema vec direktno nepostovanje zakona u vezi sa propustanjem pesaka na pesackom...mogli su ici i 20 na sat pa da ga sjebu.
prihod od kazni iz novog zakona ide u opremanje saobracajne policije. za par godina ce retrovizori biti sklopivi, te imati mini air-bag za glavu decaka ;) do tada, mali ce se bezbednije osecati dok ga budu vozili na Deciju hirusku klinuku na previjanje i vezbe.
Link to comment
Ne razumem zbog čega imaš potrebu da startuješ đonom. Na većinu pitanja sam već odgovorio u drugim postovima. Ne mislim da je potrebno da vršim komparativnu analizu regulative iz ove oblasti da bih imao mišljenje o tome.Što se tiče kontrole policajaca, napisao sam da mislim da je u ovom zakonu moralo biti mesta za stav koji bi se odnosio na obavezu policije da po precizno utvrđenoj dinamici oprema svoja vozila tim uređajima za snimanje tona i zvuka. Razumem ja da postoji objektivan problem finansiranja te opreme; za to se nema odjednom para, ali čini mi se je olako shvaćeno sve ovo. Ako sagledamo šta piše u ovom zakonu, sada kada je zakon već na snazi, mi nemamo nikakva obećanja ili obavez policije da će ta oprema biti instalirana u 1% vozila sledeće godine ili možda 50% vozila. Ja mislim da to jeste važno, ti misliš da to nije, i OK, ne moramo da se slažemo oko svega. Ili pak misliš da takva jedna odredba ne treba odnosno ne može biti deo ovog zakona? Pitam....Moglo se, recimo, ovim zakonom, ili nekim podzakonskim aktom MUPa, policajca obavezati da kada startuje vozača istog mora obavestiti da li se razgovor njih dvojice snima ili ne. I zaista ne znam sa sigurnošću koje mere povećanja motivacije se mogu primenjivati. Meni se čini da može da pomogne strožija kontrola koja podrazumeva podmetanje lažnih prekršilaca koje pominješ. Pored toga, i uvođenje kamera koje nam je obećano može da doprinese rešavanju ovog problema. Ali ponavljam, obećanje policije da će to da uradi, sa ciljem da se sreže samovolja sopstvenih činovnika, meni deluje kao priča za malu decu. Gledao sam raspravu u parlamentu o ovom zakonu i video sam kako se Veljović i ekipa osiono i ignorantski odnose prema veoma smislenim amandmanima opozicije. Nemam nikakav razlog da poverujem će se ekipa iz policije išta manje osiono i arbitrarno odnositi prema ovom procesu uvođenja "unutrašnje kontrole", jer koliko god da nas oni ubeđuju sa se bore protiv mangupa u svojim redovima, ja nešto ne vidim da imaju u tome uspeha.Policajci su pisali ovaj zakon. Ne samo oni, naravno. I mislim da nije slučajno što neke mere prevencije korupcije nisu preciznije i eksplicitnije navedene, a koje bi se odnosile, o slučajnosti, baš na policajce. I kada bi takve ispravke zakona bile donete, ne bi ti dlaka sa glave falila kao učesniku u saobraćaju, a sam tekst zakona bio bi poboljšan.
Nisam imao nameru da idem djonom.Ipak, kako si i sam rekao, postavljanje eye-witness kamera u patrolne automobile, jer prilično skupa stvar. U Evropi se sa time tek ponegde eksperimentiše, a uvodi se u praksu za sada samo u nekim državama SAD. Za upozorenje da se snima, to je sasvim OK, i sve će više takvih upozorenja da bude, čak su počeli da postavljaju table ispod kamera, gde obaveštavaju da kamera snima 24 sata, kao drugde po Evropi.Suzbijanje korupcije, kao i rokovi za unapredjivanje policijske službe u ovom delu, nemaju mesta u Zakonu o bezbednosti saobraćaja. Mnogo tih stvari je obuhvaćeno Zakonom o policiji, a mnogo drugih Krivičnim Zakonikom.Mogućnost za korupciju, je ipak novim Zakonom donekle smanjena, jer se kazne više ne naplaćuju na licu mesta, pa panduri imaju mnogo manje kontakta sa novcem. Takodje, radarski snimci se u realnom vremenu pohranjuju na centralnom serveru, pa je nemoguće da kad te pandur snimi, uzme pare, a tebi ne piše kaznu, jer ne zavisi od njega.Naravno, još mnogo posla predstoji na tome. Ali, ovakav Zakon o bezbednosti saobraćaja je jedan od nužnih koraka (kao i to što je strog), da se ide napred u uvodjenju reda u saobraćaj, i ponašanje ljudi u istom.Naravno, u isto vreme, Policija mora da radi na iskorenjivanju korupcije kod svojih službenika.
Link to comment
Kakve veze ima ova saobraćajna nesreća sa imanjem prsluka u kolima? :huh:
Nema direkne.No, siguran sam da će mnogi platiti kaznu zato što im nije na dohvat ruke (dakle, ne u kolima već u kabini), a da će ovakvi panduri i dalje nesmetano voziti kršeći propise i sa par promila u krvi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...