Jump to content

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

nije za uporedjivanje - kod vas je boljei svi panduri na svetu vis evole da rade napolju kad je lepo vreme to je tako i kod nasisto-takodje ne volU da izlaze kad je napolju sneg a iz iskustva znam da nemacki panduri ne volU da izlaze ni kad je mnogo vruceljubi te tvoja Alisa :wub:
ljubim i ja tebe, ali i moram da te savetujem - da budes konzistentnija. ili pokusavas da budes vrcava ili da diskutujes ozbiljnonavela si Luxemburg i Nemacku. ja sam ti osporio relevantnost primera. ti se sad blesis o klimatskim sklonostima pandura...a ne ide tiovo je treci radni dan sprovodjenja "Zakona o bezbednosti saobracaja". cinjenica. predhodna dva su sedeli u "civilnim" opelima, u zasedama, i kaznjavali vozace. druga cinjenica. danas su uslovi na putevima zesce nemoguci, broj udesa veliki, zagusenje ogromno, a njih nigde nema. treca, cetvrta i peta cinjenica. sta moze da bude zakljucak o nameri i maniru implementacije Zakona?
Link to comment
pa vidis, ja pristojno znam saobracajna pravila, znakove i ostalo povrce i verovao ili ne to i ne krshim, tako sam vaspitao i dete od malena iz cisto ljudskih razloga, da ne strada na nekoj ulici zato sto ne pazi. i ko kaze da i pesaci ne treba da postuju saobracajna pravila i ko kaze da i oni ne treba da placaju drakonske kazne za prelazak van pesackog prelaza itd? mislim, secam se i ja koji je to gadan stres kada neka budala krene da pretrcava ulicu iznenada i tamo gde nema pesackog, dobro je da nisam nekog zgazio u zivotu. ide meni na zivce i saobracajna nekultura pesaka a tek o biciklistima da i ne pisem, dakle obavezna kaciga i postovanje svih saobracajnih propisa, pobesnim ja kada vidim majmuncinu kako jurca biciklom kroz knez mihajlovu a ta ulica je pesacka zona, treba i te likove razvaliti kaznom a ne cekati kada ce da ubiju neko dete recimo kada se pri brzini od blizu 30 na sat zakucaju u njega. kako bilo, ukoliko ja mogu da predjem na zebri ulicu a ne da cekam srecu da se neko smiluje i stane ili da cekam da se razredi automobilski saobracaj, sto se mene tice ok je, ukoliko kazne pocnu da se primenjuju zaista i ukoliko to natera vlasnike kola da pazljivije i sporije voze po gradu i to je ok sto se mene tice, cemu jurcanje od 100 na sat po ovakvim gradskim ulicama i tako dalje vidis, vecina kritika na novi zakon je nekako subjektivna sto je i prirodno, ima jedna ravan zasto ne mogu da vozim kako ja hocu a druga ravan je policija je korumpirana i selektivno ce primenjivati zakon. ona prva ravan je nekako bespredmetna za diskusiju dok se o drugoj ravni moze diskutovati.uostalom, ti zivis u germaniji i vecinu godine tamo vozis automobil pa bi tvoja iskustva o tamosnjem zakonu i sankcijama i saobracajnoj kulturi ucesnika bilo dobro procitati mada sumnjam da imas volje da se sa takvim pisanjem smaras
Mislim isto, s jednom razlikom - biciklisti su najgori. Nemaju nikakvu obavezu da znaju ikakva pravila, lete biciklima ne bez šlema, nego noću bez ikakvih svetala, obučeni u crno, a u slučaju da ih zakačiš kolima, uvek si ti kriv. Zakon ih prosto štiti, jer pretpostavlja da nemaju nikakvo saobraćajno obrazovanje i ti si taj koji mora da pazi. Takva je i obuka u auto-školama: "čim vidiš biciklistu ili pešaka blizu kolovoza, budi spreman da ti svako od njih skoči na haubu". Imao sam prilike - udario sam biciklistu, tj. on je udario mene u zadnji deo kola jer je toliko brzo vozio da nije stigao da prikoči, ali su policija, osiguranje i ini razapeli mene kao Prometeja. U tolikoj meri da se tip okuražio da me otera na sud, gde je falatibože izgubio, ali svejedno. Posebna sorta ovde su oni "custom" biciklisti, jer ima dosta varijacija na temu "šta je bicikl", pa imaš one bicikle od pola metra visine koji se voze ležeći. E takav kad ti izleti iza reda parkiranih kola (gde ga nisi video jer je tako nizak), garantovano dobijaš lakši srčani udar. Zato su ovde vozači automobila uglavnom pažljivi i obazrivi (jer znaju da će oni odgovarati), biciklisti su uglavnom ti koji vole da voze kao muve bez glave. Da ne grešim dušu, ima puno roditelja sa kacigama i decom na biciklu ili u prikolici i oni voze pažljivo, ali studentarija, samci, zvezdaši i manijaci... možeš stvarno sve da očekuješ (tipa da prođe pravo kroz kružni tok, po sred srede; redovno to vidim jer imam jedan ispred zgrade).Ovo "da vozim kako ja hoću" jeste deo našeg "ti će mi kažeš" folklora; i meni samom je trebalo neko vreme da se prebacim sa beogradskog stila vožnje na stil prilagođen za ljude. Nekad svesnim naporom, nekad kaznama nakon prekršaja. Ograničenja po gradu na 50 i 30 km/h se čovek nekako i prihvati, zato što je okolo gradova ionako dobro razvijena mreža autobanova na kojoj može da se odvali papučica gasa. Tako da ljudi nemaju problema i nakon skidanja sa autoputa da ovoliko uspore. Ne znam kako planiraju u Srbiji to da kompenzuju. Pizdeo sam redovno i na custom ograničenja na autoputu ili van njega, podrazumevajući da su kao i kod nas stavili taj znak još '71 i zaboravili na njega, ali sam ubrzo primetio da neretko postoji razlog (ili je oštećen asfalt ili je klizava krivina ili nešto slično). Naravno, ima i tu izuzetaka - najviše vole nakon obnove neke trase stave znak "novi sloj asfalta, ograničenje 120kmh" i onda ga ostave tu godinu dana. Ima stvari na koje i danas pizdim, tipa kada se parkiraš na ulici, moraš da ostaviš auto okrenut u onom smeru u kojem teče saobraćaj u toj traci (u koju izlaziš prilikom isparkiravanja); dok razumem tako nešto u ulicama sa gustim saobraćajem, naplatili mi bili kaznu u ulici koja je bila pregrađena stubovima, kroz koju do pola prođu dvoja kola i tri mopeda u toku dana.Vozači su uglavnom obazrivi, pogotovo u gradu - niko ti neće izbiti bubnjiće zato što nisi krenu odmah na žuto na semaforu; sačekaće te i po 10-15 sekundi bez da iko trubi (jer očigledno imaš neki problem), propuštanje na semaforu i pešačkim prelazima se podrazumeva (staje se i kad se ne mora ako su u pitanju stariji ljudi sa štapovima ili žene sa kolicima - prosto da zagradiš ostatak saobraćaja i daš im šansu da pređu preko), strpljivi su sa polaznicima auto-škole (poligoni nisu obavezni, pa te instruktor izvodi odmah u živi saobraćaj). Problem su (po meni) jedino ti divlji biciklisti (jer se za razliku od pešaka kreću ipak dosta brže) u gradu i kamiondžije na autoputu. Tamo prosto vlada pravilo veće nosivosti - baja daje migavac i odmah skreće i prosto te izgura iz srednje u najbržu traku ili iz nje u korov. Panduri su ljubazni, pokušavaju da ti objasne šta ne valja, gde si pogrešio, prikazuju ti snimak da ti dokažu da si stvarno napravio prekršaj. No, ma koliko bili ljubazni u ophođenju, kazna je stroga toliko koliko je stroga. Ako je par poena u registru i oduzimanje dozvole na tri meseca (lupam primer), moraš da odguraš kola u stranu i zoveš taksi, sve na licu mesta. Osim na posebno opasnim deonicama uglavnom tolerišu taj neki prag, tipa ako je ograničenje 120, a ti voziš 130, uglavnom te neće dirati (osim ako te uslika kamera, onda ćeš dobiti razglednicu). Uglavnom je dovoljno da ulicama ili autoputem prođu patrolna kola i svi voze u milimetar i sekund po pravilima. Iako zaustavljaju uglavnom ove civilne patrole.
naravno da postoji i u najvecem broju slucajeva to se tako desava osim:ako je pala i kap krvi/neko se posle sudara ne oseca dobroako je ostecena drzavna imovina (ograda autoputa, bandera,...)u Nemackoj na primer ako su kola pod lizingom (zapravo, dobro je zvati policiju ako su kola pod lizingom bilo gde ako neki od ucesnika sudara ne razume pitanja i ne moze da popuni formular na jeziku koji razumeju svi ucesnici sudara
Naprotiv, u DE nisam video da se iko sam dogovorio. Čak i kada se malo ogrebu prilikom isparkiravanja ispred supermarketa, odmah zovu pandure da se pravi zvanični zapisnik da bi moglo pred osiguranjem to da se pravda. Edited by Razzmatazz
Link to comment

@Razzpuno ti hvala na trudu da ovako opsirno opises svoja vozacka iskustva u germaniji :) nekako se nadam da cu doziveti da takva pravila ponasanja u voznji i ponasanje policajaca koja si ti opisao budu normalna pojava i ovde. jedino sam se iznenadio da su biciklisti tako divlji u germaniji, cudi me da ih policija ne kaznjava zbog nenosenja kacige i krsenja saobracajnih propisa, ipak je bicikl dvotockas sa pogonom na 1 konjsku snagu a bogme i 30 km na sat bicikliste uopste nije bezazleno ako naleti na pesaka recimo ustvari mene primena novog zakona i eventualno poboljanje uslova u saobracaju i smanjenje nesreca interesuje vise zbog potomka nego zbog mene, u maju sledece godine puni 17 i jedva ceka da upise auto skolu sto znaci da ce brzo doci vreme kada ce on postati motorizovani ucesnik u saobracaju, sta cu, unapred brinem za mladunce koji vec sada gori od zelje da odraste i postane vozac :) jeste da on najvise pizdi na zakon jer sada ne sme da se vozika oko parkinga i vezba parkiranje :D a i nema u gepeku sve ono sto zakon propisuje, o zimskim gumama da i ne pricam, tjah, moracu sve to da mu pokupujem. ok, moguce je da ce sledecu skolsku godinu provesti u usa pa ce mozda i tamo uciti da vozi ali ga ipak ceka srbija i njeni uslovi u saobracaju i tako. ja i dalje ostajem ideoloski pesak, ukoliko se desi cudo pa pocnem da zaradjujem 5 puta vise mozda i promenim stav i kupim automobil :D mda, zna li neko ko zivi u usa, mogu li omladinci stariji od 16 da uce i polazu voznju i dobiju vozacku dozvolu tamo ukoliko su na jednogodisnjoj tj. skolskoj vizi? malo trol pitanje koje nema veze sa ovim zakonom :)

Edited by Pontijak
Link to comment
ova tehnika mi se svidja :) hm, bilo bi lepo videti i situaciju podmetanja laznog podmitljivog policajca tj. policajca koji ceka da mu neki vozac ponudi mito i onda postupi u skladu sa odgovarajucim zakonom :lol: meni je nekako muka od naseg tipicnog mora covek da ponudi mito jer je policija korumpirana, o kontaktima i legitimacijama da i ne pisem, ispade da je korupcija etnolosko bogatstvo ovog naroda <_< nego, koliki je problem korumpiranosti saobracajnih policajaca u italiji recimo? tek da se uporede domace i evropske saobracajne prilike i neprilike
Ja sam imao na umu obrnutu situaciju: Podmetnuti policajac glumi vozača, i namerno pravi prekršaj, a onda pokušava da podmiti policajca da ga pusti. Ako ovaj prihvati.................Inače u Italiji:Na severu, uglavnom nisu podmitljivi, stim da treba naglasiti da po gradovima kazna pišu i saobraćaj regulišu gradski policajci, a tek van grada državna policija. Ali, barem u Italiji, nisu tako zadrti da će uvek da te kazne. U većini slučajeva, naročito ako si stranger, pustiće te uz opomenu.Kako ideš ka jugu, raste upotreba legitimacija, rodbinskih veza, "jel ti znaš ko sam ja", davanja para, itd, itd.Što se zapisnika o miroljubivoj konstataciji tiče, 90% slučajeva se tako završi, jedino ako ima povredjenih, ili je šteta velika zovu se policija ili carabinieri.
Link to comment

ok, hvala na objasnjenju situacije u italiji :) da ne pada ovaj sneg pa da se tesim da je ovde kao na jugu italije :lol: a nervira me korupcija valjda zato sto sam igrom slucaja rodjen na severu :lol: da, tehnika podmetnutog policajca koji namerno pravi prekrsaj je dobra, steta sto ne pocne i nasa policija da je primenjuje, mada opet mislim da bi entuzijazam policajaca da traze mito ipak poprilicno opala kada bi opao i entuzijazam gradjana da nude mito pa bi valjda tokom vremena policajci naucili da zaustavljaju samo vozila koja naprave zaista neki prekrsaj. svidja mi se sto je toliko veliki procenat zapisnika o miroljubivoj konstataciji stete, sve se nadam da ce i ovde to uci u praksu, kada mogu temperamentni italijani (ah, ti stereotipi o narodima) pa valjda mozemo i mi, stvarno je besmisleno koliko se vremena i zivaca gubi zbog najobicnijeg cukanja gde je mala steta i gde niko nije povredjen, nista gadnije nego biti u prevozu kada se prelazi most recimo a na mostu tako stoje cuknuti automobili dok dodje policija i napravi uvidjaj

Edited by Pontijak
Link to comment

Izuzetan tekst: http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokus...%C4%87a%21.htmlCITAT: "Zakon kaže da vozač ne sme da započne preticanje ili obilaženje kolone vozila! Okanović kaže da nije jasno zbog čega je to zabranjeno ako postoje uslovi za bezbedno preticanje.- Po definiciji, kolonu čine najmanje tri vozila u nizu, a to mogu čak biti i bicikli. Nejasno je zašto vozač ne sme da započne preticanje kolone vozila ako je put prav, imate isprekidanu liniju i dobar auto kojim možete bezbedno da preteknete kolonu, a da pri tom ne ugrožavate nikoga - kaže Okanović."Pazi ovde, preticanje kolone je zabranjeno i na auto-putu! Dakle, kolonu čini najmanje tri vozila. Pod vozilom se podrazumevaju i bicikli i zaprege. Zamislite situaciju na auto-putu: ispred vas se nalazi bicikl, ispred njega konjska zaprega, a na čelu kolone traktor. Oni mogu tako kilometrima da voze klaj-klaj, a vama je zabranjeno na pravcu, pri isprekidanoj liniji, ne ugrožavajući ničiju bezbednost, da ih preteknete!Problem sa mnogim zakonima od 2000. godine naovamo je što su pravljeni na ovakav način: uzmu se zakoni 15-ak država, pa se malo uzme od jednog, pa malo od drugog, ne vodeći pri tom računa o specifičnostima srpskog društva. Tako su mnogi naši zakoni neprecizni, nekonzistentni, liče na salatu ... Takav je i ovaj zakon i osnovni je utisak da policiji daje i previše prostora da arbitrarno odlučuje u nekoj konkretnoj situaciji.

Link to comment
eto na primer na pocetku makenzijeve vec poodavno da i ne pamtim kada je taj fenomen poceo, vozaci iz oba smera zaustave vozila kada vide nameru pesaka da predju ulicu, da li zbog visemesecne dresure policije ili je to neki metafizicki fenomen ne znam, meni kao pesaku koji svakodnevno predje tu ulicu na tom mestu to jednostavno olaksava zivot koji je u sitnicama naravno :)
Panduri, veruj mi! Kao i npr na Autokomandi. Vozim i pesacim takoreci 50:50 tako da znam obe strane medalje.
Link to comment

Ma ovaj zakon je jos jedan cas ocigledne nastave iz predmeta-istorija srpskog zakonodavstva od XIX veka do danas:-sta Srbi urade kada se jedan ustav/zakon/propis ne postuje i ne primenjuje?-donesu novi zakon -_-

Link to comment
Zamislite situaciju na auto-putu: ispred vas se nalazi bicikl, ispred njega konjska zaprega, a na čelu kolone traktor. Oni mogu tako kilometrima da voze klaj-klaj, a vama je zabranjeno na pravcu, pri isprekidanoj liniji, ne ugrožavajući ničiju bezbednost, da ih preteknete!
Zamislim situaciju. Onda [pomocu handsfree-ja, naravno :D] zovem policiju, jer ta tri vozila nemaju sta da rade na auto putu.
Link to comment
Inače u Italiji:
Колико је ограничење на аутопуту у Италији? Мени се чини да је око 200 и да је употреба мигаваца законом забрањена.
Link to comment
Колико је ограничење на аутопуту у Италији? Мени се чини да је око 200 и да је употреба мигаваца законом забрањена.
:lol: Ha,ha. U praksi je tako.Zvanično: Na auto-putu ograničenje je 130 km/h, a na nekim delovima gde postoji 3 trake + zaustavna 150 km/h. Inače, svi auto-putevi u Italiji su toliko opterećeni i zakrčeni, da je praktično nemoguće voziti više od 110 km/h, najviše zbog kamiona koji se medjusobno pretiču, pri čemu jedan vozi 90 na sat a onaj koji ga obilazi 91 na sat, i to traje po 10-ak minuta. Naravno, kontrole ni od korova.Treba se paziti prekoračenja, jer su uveli Speed Tutor na auto-puteve (ona sprava koja meri prosečnu brzinu od ulaska do izlaska sa auto-puta).Inače, Italijani su jedni od najgorih vozača na svetu (iako postoji neka fama da kao super voze). Voze kao stoka, po gradovima naročito, sporo, ali izuzetno opasno. Migavci su optional, pri čemu uopšte nije sigurno da će auto ići desno, ako ima uključen desni migavac. Može da ode baš levo, ili nastavi pravo.Za njih su Pančevci, svi od reda Šumaheri.U Rimu recimo, crveno za automobile, tj zeleno za pešake, znači da pešaci treba dooobrano da pogledaju na sve strane pre nego što se upuste u avanturu da prelaze na pešačkom sa semaforom, jer postoji mogućnost da te bar neko na skuteru pokupi i polomi.
Link to comment
U Rimu recimo, crveno za automobile, tj zeleno za pešake, znači da pešaci treba dooobrano da pogledaju na sve strane pre nego što se upuste u avanturu da prelaze na pešačkom sa semaforom, jer postoji mogućnost da te bar neko na skuteru pokupi i polomi.
Sto se mom ocu desilo u Veroni cini mi se. Zeleno za pjesake, fakticki vec jednom nogom na trotoaru i lik ga udari autom u nogu, vec krenuo prije zelenog za auta...
Link to comment
U Rimu recimo, crveno za automobile, tj zeleno za pešake, znači da pešaci treba dooobrano da pogledaju na sve strane pre nego što se upuste u avanturu da prelaze na pešačkom sa semaforom, jer postoji mogućnost da te bar neko na skuteru pokupi i polomi.
Posle onih nekoliko nedelja u Beogradu - isto sve, samo sto umesto skutera su u pitanju automobili ili kamioni.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...