Jump to content
IGNORED

Sudbine


woodooinstalater

Recommended Posts

:) uz pricu o vilmi, u secanju iz maminih pateticno-pobednickih prica, ostala mi je ona o helen kelleri reciklaza
svaka cast helen keler, al ona je ipak aristokratija <_< da-da, secam se tog tvog posta. napravila si ga da ima sve: fabulu, suspense... bas dobro sto si ga linkovala ovde.@vuduinstrazocarata sam <_< . ima bili socijalno angazovanijih numera.poz
Link to comment
  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • woodooinstalater

    94

  • le petit nicolas

    29

  • bradilko

    10

  • nautilus

    6

Jeste. A pre svega je tendenciozno pojednostavljeno i povrsno citanje i vadjenje iz konteksta na nacin cija matrica deluje poznato.Osim toga: gore, na pocetku, lepo pise: nista ideologija....
Ma kakva ideologija, cinjenice. Ne bi taj Beograda video da mu Rusi nisu ocistili put. Dovoljan ti je dokaz za to prosta cinjenica da im je trebalo nepunih 6 (i slovima, sest) meseci da prevale 442 kilometara od Beograda do Zagreba i oslobode ga osmog maja, dana kada se rat zvanicno zavrsio. Zasto? Zato sto su crvenoarmejci otisli ka Budimpesti i ostavili ih same sa Nemcima na brisanom prostoru. Partizani su do kraja rata bili i ostali partizani... gerila koja nikada nije naucila kako da se frontalno bori. To sto su jedni drugima podelili generalske cinove ih ne cini ravnopravnim sa generalima bilo koje od ozbiljnih vojski koje su resavale II svetski rat. Mi smo od njih napravili vojsku u istorijskim citankama i bajkama o sedam neprijateljskih ofanziva koje su bile sedam povlacenja pred Nemcima i uletanja na teritoriju koju je drzao basibozuk sa kojim su mogli da izadju na kraj (ustase i cetnici i ponekad Italijani). O tome koliko su znali sta rade kada se nadju oci u oci sa ozbiljnijom nemackom ofanzivom ti dovoljno govori to da su coveka koji je probio obruc na Sutjesci, bivseg rezervnog oficira Kraljevine YU, hteli da zbog tog proboja obruca izvedu na vojni sud. A onda su mu mesec dana kasnije dali prvo cin pukovnika, pa desetak dana kasnije cin generala.
E, sada: ako si i to istorijskih znanja pokupio u muzeju u Perl Harburu, ja isti krug s tobom nemam nameru da prelazim ponovo.Drugim recima, a s obzirom na sve: ili pamet u glavu ili se sa takvim primedbama - cisti sa topika.
Pisacu sta budem hteo, gde budem hteo, kako budem hteo i na temi na kojoj budem hteo. Jebe mi se za tvoje muzicke zelje, histericna prenemaganja i ego tripove. Deal with it.
Link to comment
Ma kakva ideologija, cinjenice. Ne bi taj Beograda video da mu Rusi nisu ocistili put. Dovoljan ti je dokaz za to prosta cinjenica da im je trebalo nepunih 6 (i slovima, sest) meseci da prevale 442 kilometara od Beograda do Zagreba i oslobode ga osmog maja, dana kada se rat zvanicno zavrsio. Zasto? Zato sto su crvenoarmejci otisli ka Budimpesti i ostavili ih same sa Nemcima na brisanom prostoru. ...Partizani su do kraja rata bili i ostali partizani... gerila koja nikada nije naucila kako da se frontalno bori. To sto su jedni drugima podelili generalske cinove ih ne cini ravnopravnim sa generalima bilo koje od ozbiljnih vojski koje su resavale II svetski rat. Mi smo od njih napravili vojsku u istorijskim citankama i bajkama o sedam neprijateljskih ofanziva koje su bile sedam povlacenja pred Nemcima i uletanja na teritoriju koju je drzao basibozuk sa kojim su mogli da izadju na kraj (ustase i cetnici i ponekad Italijani). O tome koliko su znali sta rade kada se nadju oci u oci sa ozbiljnijom nemackom ofanzivom ti dovoljno govori to da su coveka koji je probio obruc na Sutjesci, bivseg rezervnog oficira Kraljevine YU, hteli da zbog tog proboja obruca izvedu na vojni sud. A onda su mu mesec dana kasnije dali prvo cin pukovnika, pa desetak dana kasnije cin generala. ...Pisacu sta budem hteo, gde budem hteo, kako budem hteo i na temi na kojoj budem hteo. Jebe mi se za tvoje muzicke zelje, histericna prenemaganja i ego tripove. Deal with it.
Meni pomalo vec dosadno da kada je istorija WW2 tobom brisem podove. Drugi su to uradili bolje od mene. Na nivo rasprave, ma kakvi rasprave, obracanja paznje na tvoje budalastine o partizanima koji su samo partizani, o cetnicima koji su basibozuk kada nisu kraljevska vojska u otadzbini nije da necu ? ne mogu. S tobom pogotovo. I to zato sto sam te vec par puta pitao: hoces li kao covek ili drugacije.Hocu nesto drugo: da te posavetujem da, ako vec neces da slusas, uzmes knjigu i prostu geografsku kartu i kalendar. Na kojima ces da vidis proste geografske i istorijske cinjenice i da konacno naucis da sabiras 2 i 2: crvenoarmejci koje tako ceznjivo pominjes otisli su na sever, u Madjarsku. I ? sa iste linije sa koje jugosloveni nisu do maja mogli do Zagreba, odnosno Austrije, nisu ni oni mogli do ? Beca. Malo je poznato, a steta, da je prostor izmedju Balatona i Budimpeste popriste mozda najvecih tenkovskih bitaka 2. svetskog rata. Bitaka u kojima su i jedni i drugi ? dali sve i najbolje. Te su bitke, nazalost, ostale u senci medijski eksponiranijih Ardena koji su se istovremeno dogadjali. A sama Budimpesta je Sovjete kostala vise zivota nego bilo koji drugi grad u ratu, osim Staljingrada, naravno. Borbe u blatu madjarskih ravnica i u samoj Budimpesti spadaju u najteze koje su za vreme WW2 uopste vodjene.Sto se Jugoslavije tice: front prema Nemcima je trebalo platiti. Dobijanjem dela neprekidnog fronta prema Nemackoj postajalo se ravnopravnim saveznikom ostalim saveznicima. A da nisu znali ? nisu. Ucili su. Ucili toliko dobro da su, narednog proleca uspeli da pre saveznika udju u ? Trst. Polazeci iz Mostara.Nemci: kao Nemci. Kada su videli da od izvlacenja iz Grcke preko doline Morave i Beograda nema nista, a tome je doprinelo i to sto su partizani koji su usli u Srbiju i zapadno vazduhoplovstvo zatvorili taj put, izmedju ostalog i toliko kritikovanim bombardovanjem srpskih gradova (Leskovac?) i kada je Beograd pao (ili oslobodjen, kako se kome svidja) okrenuli su se na drugu stranu. Preko Kosova, Albanije, Bosne? I ? uspeli da se izvuku. Sarajevo je zauzeto 15. aprila ?45. Taj put im je trebao otvoren i oni su ga otvorenim drzali. Po svaku cenu.Steta sto nije ispracena prava pravcata epopeja 2 zaostala nemacka korpusa 96. i delova 95. koji su se, zaostali, probijali sami. I steta sto ta prica nije ispricana. Nekoliko desetina hiljada ljudi je napadano od svega i svakoga (pola saveznickog vazduhoplovstva iz Italije se vezbalo na njima) se, preko Albanije, Crne Gore i Dalmacije uspelo da izvuce i stigne ? kuci. U njihovom slucaju to je znacilo da su se predali zapadnim saveznicima, sto je za Nemce onog doba bio itekakav dobitak. Malo pisaca je tome posvetilo paznju, ali poduhvat koji su ti ljudi ostvarili, uspevsi da do kraja ostanu organizovana vojna jedinica, praveci i probijajuci puteve je nezabelezen u istoriji ratovanja i ? jeste mozda neumesno, ali je tacno ? uporediv sa Ksenofontom i njegovih 10,000. Ali ? da su znali - znali su, da su uspeli ? uspeli su, i da su stigli ? stigli su.I tako, Obi, da se ja ne smaram vise s tobom, pisi, daleko od toga da ti branim. Samo ? nemoj da pises gluposti. MOLIM TE.I ? pripazi na recnik. Znas da sam i tu bolji od tebe. Obaska sto mi se ne da. Nemam vremena da se bakcem sa ? amaterima.A da ovo ne bude skroz trol koji ja nisam zapoceo: neka se sudbina onih par desetina hiljada Nemaca doda ostalim sudbinama sa ovog topika. Bez ideologije i politike, kao sto sam rekao.I bez Obija koji lupeta.Note: d?j? vu. Prva moja ?rasprava' sa Obijem, to je bilo kada sam mislio da nesto zna, da je spreman da nesto nauci od drugih, bas kao sto sam i ja mislio da treba ? slusati druge koji toliko toga imaju da kazu, uciti od njih, pocela je Obijevim recima (citiram, a i da se proveriti): ''hahaha, ti ces da ucis tatka kako se prave deca?'. Radilo se o strategiji saveznika u WW2 i gubicima americkih podmornica tokom istog. Ispostavilo se da je Obi boleciv prema crvenoarmejcima, sto se i iz njegovog posta ovde vidi, a (neopravdano) ostar prema americkim podmornicarima. I da jednostavno misli da su se pokvareni Amerikanci izmaknuli i prepustili Sovjeskom Savezu da obavi sav posao. (linkovi poznati redakciji :P ).Tako necemo da razgovaramo. Samo se budala 2x saplete o isti kamen. Ne mislim na Obijeve intelektualne kapacitete. Dakle, Obi, kao sto rekoh: biraj.
Link to comment

Hans Wilhelm Langsdorff (1894 ? 1939)Kapit?n zur Seepost-2755-1237050632.jpgCovek kome je bilo povereno da vodi mozda idealno zamisljen i napravljen pravi pravcati ? gusarski brod. Cudo tehnike tog vremena. Zavarene konstrukcije, sa dizel motorima kao pogonom?.Nocna mora za gospodare morskih puteva ? Britance, kasnije i Amerikance.To je tehnika.Nesto drugo u vezi sa ovim pomorskim oficirom od karijere je mnogo vaznije: fotografija snimljena za vreme sahrane clanova posade Admiral Graf Spee-a, broda o kome je bilo reci. Stari majstori, Englezi, su ga nadmudrili, brod se sklonio u neutralnu luku da vida rane i, po propisu, posle 72 sata morao da napusti Montevideo ispred koga su ga cekale britanske krstarice. Procene su da je isplovljavanje Graf Spee-a sa obale posmatralo mozda i milion ljudi. Posto je uredno sklonio brod sa ?puteva? kojima se plovi, da ih potonucem ne bi zakrcio za saobracaj, Langsdorf je uredno evakuisao posadu i digao brod u vazduh.Fotografija je snimljena u Montevideu, za vreme sahrane u prethodnim bitkama poginulih mornara sa Graf Spee-a. U prisustvu nemackog diplomatskog osoblja u Urugvaju, clanova brojne nemacke kolonije.Pomorski oficir Langsdorf se odlucio, za razliku od svih ostalih, za vojnicki pozdrav poginulima. Ostali, ukljucujuci i prisutne svestenike ? za nacisticki.Pogled coveka iza, nemackog ambasadora, spada verovatno u one cuvene poglede koji se zovu ?ubilacki?. Opominjuci sigurno jeste.Verovatno nije bilo predstavnika svetske stampe, tog imena vrednog, koji tih dana nije bio u Montevideu. I prisustvovao sahrani. Fotografija je obisla svet i brzo zaboravljena: ipak, pokazuje da je jedan covek imao dovoljno hrabrosti da ne postupi kao svi ostali. Ili ? da postupi po sopstvenoj savesti.Neposredno posle sahrane, u sobi jednog hotela, Langsdorff je izvrsio samoubistvo, prebacivsi preko sebe zastavu nemacke carske ratne mornarice, onu iz jednog drugog, prethodnog rata, pod kojom se, kao mladi porucnik borio. Edit: fotografija, Photobucket zeza i previse smanjuje.

Edited by woodooinstalater
Link to comment

Citao sam u Cercilovim memoarima o ovom dogadjaju.On je pisao o svemu ovom vrlo korektno.Nema veze sa ovim ali ima veze sa postovanjem svoje zemlje.Kad je stigla vest da je veliki vojskovodja Ervin Romel izvrsio suicid ,u engleskom parlamentu mu je odata pocast.Ne znam da li je tacno da je negde pred pocetak WW2 Hemingvej upoznao Romela u nekom poznatom zimovalistu u Svajcarskoj gde su letovali sa svojim porodicama.Izvinjavam se na blesavim kompozicijama recenica.Igrao sam danas basket posle godinu dana pa mi glava ne radi najbolje :(

Link to comment
Citao sam u Cercilovim memoarima o ovom dogadjaju.On je pisao o svemu ovom vrlo korektno.Nema veze sa ovim ali ima veze sa postovanjem svoje zemlje.Kad je stigla vest da je veliki vojskovodja Ervin Romel izvrsio suicid ,u engleskom parlamentu mu je odata pocast.Ne znam da li je tacno da je negde pred pocetak WW2 Hemingvej upoznao Romela u nekom poznatom zimovalistu u Svajcarskoj gde su letovali sa svojim porodicama.Izvinjavam se na blesavim kompozicijama recenica.Igrao sam danas basket posle godinu dana pa mi glava ne radi najbolje :(
Secam se: Cercil je bio veliki drzavnik ali i vest i lukav politicar. I postupao po logici koja se ne svodi na opljuj po protivniku. Ako umanjujes znacaj protivnika otvaras mesta pitanjima kao sto je, na primer: pa ako je toliko los kako to da si se s njim toliko baktao...Sa Romelom je malo 'kvarnije': elita nemackog komandovanja je bila angazovana tamo gde je bilo zaista gadno. Na Istocnom frontu. Tamo je trebalo pokazati sta znas. Zapadnim saveznicima je trebao jak protivnik i oni su, u dobroj meri, doprineli njegovom stvaraju. Zlo i naopako da im je protivnik bio drugorazredni general. Tako je Romel postao, jos za zivota - veliki.Dokaz: Africki korpus su sacinjavale 4 (i slovima: cetiri) nemacke divizije. Toliko je, kada zagusti, bio - dnevni rastur na Istocnom frontu.Ipak, ne sporim da se radilo o sposobnom oficiru. U prilog mu govori i ucestvovanje u zaveri protiv Adolfa (kada smo kod toga, istim ili slicnim mehanizmima je i u Nemackoj negovana i razvijena njegova popularnost - on je Nemcima ostao zadnji koji - pobedjuje).Sto se tice susreta sa Hemingvejem, prvi put cujem. Ako imas nesto, daj da vidim(o). I - ne vadi se na basket. I ja sam ga radio, pa eto... ;)
Link to comment
Secam se: Cercil je bio veliki drzavnik ali i vest i lukav politicar. I postupao po logici koja se ne svodi na opljuj po protivniku. Ako umanjujes znacaj protivnika otvaras mesta pitanjima kao sto je, na primer: pa ako je toliko los kako to da si se s njim toliko baktao...
Aha. Kao veeeliki ratnik i vitez, Čerčil je tu logiku ispekao pod Galipoljem u WWI. Zamalo da se i poturči posle toga. Jerbo nije znao da l' će smeti da se više ikada vrati u Englesku.
Link to comment

Preterujes.Cercil jeste bio veliki drzavnik. Jedan od najvecih u 20. veku.Biti u 1. Svetskom ratu Prvi lord admiraliteta, glavni za mornaricu najvece pomorske sile tog doba - nije mala stvar niti dostignuce. Tehnicke novine u cijem je uvodjenju ucestvovao nisu male, neke od njih su bile itekako revolucionarne. Biti PM vlade Velike Britanije za vreme WW2 takodje nije mala stvar.Galipolje kao operacija jeste neuspeh. Ali, sigurno ne samo Cercilov. A kao strateska zamisao spada u mozda najsmelije 20. veka, koja bi, kako je zamisljena i da je uspela umnogome promenila sliku sveta: bila je zamisljena da izbaci Tursku (inace slabu kariku Centrallnih sila) iz rata, i da kao najvaznije - omoguci kopnenu vezu sa Rusijom koja se ljuljala. Nisu bez osnova tvrdnje da bi se u tom slucaju u Rusiji stvari odvijale drugacije, ukljucujuci i Revoluciju. I pazi - ne pricam o tome sta bi bilo kad bi bilo, nego o premisama na kojima je bila zasnovana Galipoljska operacija. Jedina dinamicna, desavajuca stvar koja se pojavila kada je WW1 vec dobrano bio zaglavio u blato Flandrije.Medjutim, uvek sam tvrdio da su Anadolci medju najboljim vojnicima na svetu. Sto su tada i dokazali. To sto su im, delom, komandovali nemacki oficiri, pa eto, zalomilo im se. I Cercilu.

Link to comment
Preterujes.Cercil jeste bio veliki drzavnik. Jedan od najvecih u 20. veku.Biti u 1. Svetskom ratu Prvi lord admiraliteta, glavni za mornaricu najvece pomorske sile tog doba - nije mala stvar niti dostignuce. Tehnicke novine u cijem je uvodjenju ucestvovao nisu male, neke od njih su bile itekako revolucionarne. Biti PM vlade Velike Britanije za vreme WW2 takodje nije mala stvar.Galipolje kao operacija jeste neuspeh. Ali, sigurno ne samo Cercilov. A kao strateska zamisao spada u mozda najsmelije 20. veka, koja bi, kako je zamisljena i da je uspela umnogome promenila sliku sveta: bila je zamisljena da izbaci Tursku (inace slabu kariku Centrallnih sila) iz rata, i da kao najvaznije - omoguci kopnenu vezu sa Rusijom koja se ljuljala. Nisu bez osnova tvrdnje da bi se u tom slucaju u Rusiji stvari odvijale drugacije, ukljucujuci i Revoluciju. I pazi - ne pricam o tome sta bi bilo kad bi bilo, nego o premisama na kojima je bila zasnovana Galipoljska operacija. Jedina dinamicna, desavajuca stvar koja se pojavila kada je WW1 vec dobrano bio zaglavio u blato Flandrije.Medjutim, uvek sam tvrdio da su Anadolci medju najboljim vojnicima na svetu. Sto su tada i dokazali. To sto su im, delom, komandovali nemacki oficiri, pa eto, zalomilo im se. I Cercilu.
Čerčil je nesumnjivo jedan od poslednjih velikih državnika novog doba. Posle te plejade, na svetsku političku scenu, sa svakom generacijom, nadiru sve notorniji mediokriteti i vagabundi - do ovih tipa Busha, Blera, Sarkozija, Merkelove... Mereći takvim neutralnim aršinima, Hitler će zaslužiti ništa niže ocene od njega. Galipolje nije samo "neuspeh", nego je monstruozna klanica na kojoj je Prvi lord admiraliteta žrtvovao 400.000 boraca zaradi svojih ličnih ambicija i loših procena i od koje nije umeo da odustane svojom glavom i voljom. Da, on je za tu "operaciju" bio najodgovorniji i zgrozio je englesku patriotsku javnost lakoćom sa kojom se igrao sa stotinama hiljada tuđih života. Zbog toga je posle nje zasluženo degradiran sa položaja "glavnog za mornaricu najveće pomorske sile tog doba" na položaj zapovednika pešadijskog bataljona u Flandriji, gde je otišao da pere političku biografiju od galipoljske fleke. A bio je i veeeliki književnik. Skoro kao Klemanso ili De Gol. cool.gif
Link to comment
Čerčil je nesumnjivo jedan od poslednjih velikih državnika novog doba. Posle te plejade, na svetsku političku scenu, sa svakom generacijom, nadiru sve notorniji mediokriteti i vagabundi - do ovih tipa Busha, Blera, Sarkozija, Merkelove... Mereći takvim neutralnim aršinima, Hitler će zaslužiti ništa niže ocene od njega. Galipolje nije samo "neuspeh", nego je monstruozna klanica na kojoj je Prvi lord admiraliteta žrtvovao 400.000 boraca zaradi svojih ličnih ambicija i loših procena i od koje nije umeo da odustane svojom glavom i voljom. Da, on je za tu "operaciju" bio najodgovorniji i zgrozio je englesku patriotsku javnost lakoćom sa kojom se igrao sa stotinama hiljada tuđih života. Zbog toga je posle nje zasluženo degradiran sa položaja "glavnog za mornaricu najveće pomorske sile tog doba" na položaj zapovednika pešadijskog bataljona u Flandriji, gde je otišao da pere političku biografiju od galipoljske fleke. A bio je i veeeliki književnik. Skoro kao Klemanso ili De Gol. cool.gif
Cercil je nesumnjivo bio fashista, rasista i masovni ubica. Zlocini koje je Britanija pocinila pod direktnom ili indirektnom kontrolom ovog manijaka teshko da imaju premca u 20. veku, ako se izuzmu veliki ratovi. Sranje koje se danas dogadja u Darfuru je dupla nula prema onome shto je Kicener svojevremeno pravio, a Cercil posle blagosiljao. Setimo se samo britanske polise "sprzene zemlje" u Juznoj Africi, i koncentracionih logora. Moralna nakaza Cercil je itekako bio na celu onih koji su opravdavali nevidjeno nasilje nad Afrikancima, opisujuci ih kao "inferiornu rasu", koju je bilo prirodno potciniti. Cercil je o Muslimanima napisao stvari kojih se ni presvetli Vladika Nikolaj ne bi postideo:"Besides the fanatical frenzy, which is as dangerous in a man as hydrophobia in a dog, there is this fearful fatalistic apathy."The effects are apparent in many countries. Improvident habits, slovenly systems of agriculture, sluggish methods of commerce, and insecurity of property exist wherever the followers of the Prophet rule or live."A degraded sensualism deprives this life of its grace and refinement; the next of its dignity and sanctity." Dalje, Cercil je bio zestoki protivnik emancipacije zena i najzesci protivnik prava radnika u Britaniji pocetkom 20. veka. Isti taj Cercil je direktno odgovoran za prvi vazdusni hemijski napad na Kurde u Iraku. Sadam je samo plagijator. No jedan je danas "heroj", a drugi je obeshen, skoro pa uzhivo, na Svetskoj televiziji. Evo i nekoliko njegovih karakteristicnih izjava:"Necu se pretvarati da bih, kad bih morao da biram izmedju komunizma i nacizma, izabrao komunizam". "Ne razumem gadljivost na upotrebu gasa. Ja sam potpuno za upotrebu otrovnog gasa protiv necivilizovanih plemena.""Ne priznajem da je velika nepravda ucinjena Crvenim Indijancima Amerike, niti crncima u Australiji... cinjenicom da je jacha rasa, rasa visheg stepena, dosla i zauzela njihovo mesto.""Neprirodni i nepotrebno veliki rast slaboumnih i ludih klasa, zajedno sa konstantnom restrikcijom medju svim bogatim, uspesnim, energicnim i superiornim, predstavlja nacionalnu i rasnu opasnost koju je nemoguce preuvelicati. Mislim da bi izvor na kojem se ovo ludilo napaja trebalo iseci i zapecatiti pre isteka godine. "Moguce je ne voleti Hitlerov sistem ali istovremeno postovati njegova patriotska dostignuca. Ako nasa zemlja bude porazena, nadam se da cemo naci isto takvog postovanja vrednog vodju koji ce nas dovesti nazad na mesto koje nam pripada medju nacijama"."Ovaj pokret medju Jevrejima nije novost... Ova svetska zavera za zbacivanje civilizacije i ponovno uvodjenje drustva zasnovanog na "arrested development", zavidnoj zlovolji i nemogucoj jednakosti, neprestano raste. Ona je izvor svakog subverzivnog pokreta tokom 19. veka; i sada je konacno ova banda neobicnih likova iz podzemlja velikih gradova Evrope i Amerike zgrabila Ruski narod za kosu i postala nesumnjivi gospodar ove ogromne imperije."
Link to comment

Pod 1.: trolujete. I jedan i drugi.Pod 2.: citatima se moze dokazati ama bas sve.Da ne duljim: em sam rekao da je Galipolje bila zamisao ciji neuspeh vise proistice iz kilavog sprovodjenja nego iz same zamisli. To sto se ministru mornarice najvece pomorske sile svog vremena spocitava odlazak u Fladndriju za komandanta pesadijskog bataljona moze da se cita i na drugi nacin: od poslanika i ministra koji to vise nije moglo se ocekivati da ode i za direktora ili clana upravnog odbora neke fabrike municije recimo. Jer, covek o kome je rec je imao veza za toliko. Pa se, bice, radi o odgovornosti i shvatanju duznosti na jedan nacin koji je ponegde jos uvek ? nepoznat. Biti kriv za smrt 400,000 ljudi ozbiljna je optuzba. Samo, istovremeno su na Zapadnom frontu neki drugi generali satirali po 600,000 ljudi u par nedelja. A da nisu smenjivani. Cercil je barem naucio svoju lekciju: jeste Galipolje kostalo Imperiju 400,000 zivota, ali je zato ceo 2. Svetski rat kostao manje. U zivotima. Dakle, zlo je kad neko ne zna, a uciti se ne da.Sto se poredjenja sa Merkelovom, Busom i ostalima tice ? ne razumem: iskoristiti svaku priliku da bi se oplelo po njima nije neki poduhvat. A ovaj topik nije ni mesto. Obaska sto se time nista ne dokazuje.Sto se Schmelinga tice: jeste taj zlocinac napisao i/ili rekao sve sto navodis. I vise od toga. Ali je taj zlocinac umeo da sedne u avion i odleti u taj isti komunizam ne bi li se dogovorio kako da se sto efikasnije satre nacizam u kome bi radije ziveo nego u komunizmu. I ? konacno ? kao dokaz da se ekstremizmi i sa jedne i sa druge strane susrecu, bas zato sto su ekstremizmi ? falilo je samo da mu obojica prebacite pogresan izbor: to sto se opredelio za Tita, a ne za Drazu. I da krenete sa uobicajenim tiradama na racun podmuklog Albiona?. Toliko daleko da idete niste smeli.Tako da, kada se sve sabere i oduzme, ostaje ono sto je glavni zlocin politicara pa i drzavnika: briga pre svega o interesima sopstvene zemlje. To sto ce, pri tom, da strada neka druga zemlja trebalo bi da bude briga politicara te druge zemlje. Osim ako oni nemaju pametnija i isplativija posla. Kao sto je ostajanje na vlasti po svaku cenu, na primer. @ Shmeling, extra: citati koje navodis su OK ? odaju respektivno poznavanje lika i dela Vinstona Spensera Cercila. Ali, da se kladimo: mozes, randomly, da nadjes i citate istog koji govore tacno suprotno od ovih koje si naveo. Zakljucak: politicare ne treba shvatati preozbiljno.A proglasavati ih za zlocince jos manje. Logikom primenjenog sentimentalnog humanizma i takozvane ciste nauke, i Atilu Hunskog bismo trebali da vidimo ? u Hagu. O Dzingis Kanu ? ne smem ni da pomislim.Dakle: svakom svoje vreme, svoje delovanje i svoja savest. Ocene nemaju nikakvog smisla. Kada se daju sa visina 21. veka narocito.A ko pomene relativizaciju ? leti na nauku.Note: kada budem imao vremena, ispricacu vam jednu pricu. Vezanu za temu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...