Jump to content
IGNORED

Patriotizam


mioba

Recommended Posts

Iskoristio si ekstreman primer da bi omalovazhio/umanjio znachaj patriotizma.
Мора неко и то. Јер свако продавање патриотизма масама креће управо од изостављања незгодних тренутака, као што је "а ако затреба, има да вас пошаљемо да гинете за нас... тј за род свој". Те налазим да је Бус управо учинио оно што ови увек некако забораве.За мене је кључни тест кад почну да причају о наталитету (не о томе колико има Наталија, него деце уопште а да су нашег рода). Ако успеју да саставе пет минута приче о томе а да не спомену неку одбрану, опстанак или било какву војну страну питања, свака част. Још се није десило, бар не преда мном.Сваки продавац патриотизма у ствари врбује топовско месо.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    27

  • bus

    16

  • расејан

    12

  • pt 2.0

    9

Top Posters In This Topic

Ima interesantna tabela na wiki linku koji je dala PointTaken.Izmeren patriotizam.It ranges from 1 (not proud) to 4 (very proud)First Survey: 1990-1992Country Score Ireland 3.74 USA 3.73 India 3.67 South Africa 3.55 Canada 3.53 Slovenia 3.46 Spain 3.28 Denmark 3.27 Italy 3.25 Sweden 3.22 France 3.18 Finland 3.17 Belgium 3.07 Netherlands 2.93 Germany 2.75 Average 3.26 Second Survey: 1995-1997Country Score Venezuela 3.92 South Africa 3.73 USA 3.72 India 3.70 Peru 3.68 Slovenia 3.64 Poland 3.55 Australia 3.54 Spain 3.40 Chile 3.38 Argentina 3.29 Sweden 3.13 Moldova 2.98 Japan 2.85 Russia 2.69 Switzerland 2.59 Lithuania 2.47 Latvia 2.10 Germany 1.37 Average 3.12 Da se shtoshta zakljuchiti iz tabela.

Link to comment
Сваки продавац патриотизма у ствари врбује топовско месо.
Bin-go.
Shta i koga su vrbovali tih godina u:Ireland 3.74 USA 3.73 India 3.67 South Africa 3.55 Canada 3.53Slovenia 3.4 Spain 3.28 Denmark 3.27 Italy 3.25 Sweden 3.22 France 3.18 Finland 3.17 Belgium 3.07 Netherlands 2.93 Germany 2.75Venezuela 3.92 South Africa 3.73 USA 3.72 India 3.70 Peru 3.68 Slovenia 3.64 Poland 3.55 Australia 3.54 Spain 3.40 Chile 3.38 Argentina 3.29 Sweden 3.13 Moldova 2.98 Japan 2.85 Russia 2.69 Switzerland 2.59 Lithuania 2.47 Latvia 2.10 Germany 1.37 Edited by cedo
Link to comment
hehe, evo moje omiljene teme...to moze da se zove samo jednim imenom: MREZA.i ideja nije nova, i nece se odnositi samo na uredjenje globalnog drustva...
...и једна од мојих омиљених тема. Јер, ако данас свака шуша може да има мобилни, то значи да свако, али свако може да саопшти свету своје мишљење о нечему за неколико секунди, јер је све то умрежено и све може да се скупи на неку електронску хрпу кад год затреба - што се и ради, мада не онако како бисмо волели.Јер ако свако може да приступи некој таквој мрежи, онда је цела представничка демократија ако не сувишна, оно зрела да буде измишљена наново. Свако државно питање, или које се тиче шире заједнице, може да изађе на референдум у року од одмах и четврт. Сва потребна процедура може да се испрограмира, и то отвореним кодом, а сисопи који би то контролисали могу исто тако демократски да се бирају, и да их има произвољан број.Мислим да је управо зато овде Диболд држи неког преваранта премазаног свим мастима и (замало?) осуђиваног да ради сопствер(тм) за гласачке машине(тм), а комплет власти форсирају баш ту фирму - зато да би се идеја електронског гласања дискредитовала и сасекла у корену. Јер оног тренутка кад електроника, и пре свега Мрежа, омогуће директну демократију, они остају без посла, нестају као класа, губе власт - а то се онда рачуна као револуција, јелте, смена власти. Те се до тога неће доћи без крвопролића, јер знајући с ким се ту има посла, никад то није пристајало да мирно сјаши.
Link to comment
o jugoslaviji/srbiji/balkanu i patriotizmu.rodila sam se u beogradu, koji je tada bio u jugoslaviji.onda je zemlja pocela da se parca.pocela sam da zivim u novoj drzavi, u nekoliko novih, tacnije (koje su bile sve uze i uze), i, ako pretpostavimo da sam npr. ja oduvek bila patriota, moj je patriotizam morao nuzno da dozivi najpre krizu, pa onda transformaciju (ili klinicku smrt :)).uporedo sa tim moje neposredno okruzenje pocelo da se izoblicava, postavljajuci novi sistem (ne)vrednosti i nove uslove zivota. izoblicilo se do te mere da gradu u kojem sam se rodila i odrasla nisam vise prepoznavala lice a ni stanovnike. postala sam stranac a nisam se odeslila. sta biva sa patriotizmom tada kada je covek na ovaj nacin odlepljen od drzave/grada/zajednice u kojoj zivi?prosle su godine i od skora osecam kako mi se osecaj pripadnosti vraca, a osecaj ugrozenosti nestaje.u medjuvremenu sam putovala mnogo, sto je za ovu pricu bitno samo u jednom segmentu: grcka i bugarska. (valjda sam jedini srbin koji je prvi put u ove zemlje otisao u poslednje 2 godine :)) boravak u tim drzavama bio mi je kao da sam u svojoj drzavi - potpuno cudan trip. sta je sa patriotizmom u tom slucaju?
ako saberem ovo i busovo o želji da se doprinese zajednici u kojoj živiš, moj patriotizam se sveo na lokal-patriotizam, beogradski.što se USA tiče, to je toliko velika zemlja da je dovoljna za ceo život. da sam amerikanac, ni ja ne bih imao potrebu da pređem granicu USA. prijatelj iz teksasa od 65 leta mi kaže da nikada nije bio u čikagu. kažem mu da ni ja nikada nisam bio u kopenhagenu. da je to isto.
Link to comment
Za boldovano.Peace.Za "не видим сврху тим питањима".Citiracu tebe: "волим род свој" + mladezh koji prerasta u tumor.I opet pitanja: Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?Da li sada imaju smisla?
Да. Још мање него пре.Оно са младежом није моје, није чак ни онај плусић.А мислим да си мало погрешно повезао. Родољубље може да се схвати и као "волим све људе, а пред њих излазим поносан на свој род". Може и онако, новопатриотски, као "ко није са нама тај је против нас" - што је мантра коју смо чули од многих (да издвојим Хитлера, Слобу и ЂЊ Буша са тог списка)... ту онда више нема љубави, остаје само секс и то принудан.Шта ти уопште значи "Da li je ljubav za sve ljude?" - мислиш ли на "треба све волети", или "сви треба да воле"? Ако је ово друго, јел' свако треба да воли понеког, или сваког? Или... видиш како непрецизно изражавање може да изазове забуну.
Link to comment
Да. Још мање него пре.Оно са младежом није моје, није чак ни онај плусић.А мислим да си мало погрешно повезао. Родољубље може да се схвати и као "волим све људе, а пред њих излазим поносан на свој род". Може и онако, новопатриотски, као "ко није са нама тај је против нас" - што је мантра коју смо чули од многих (да издвојим Хитлера, Слобу и ЂЊ Буша са тог списка)... ту онда више нема љубави, остаје само секс и то принудан.Шта ти уопште значи "Da li je ljubav za sve ljude?" - мислиш ли на "треба све волети", или "сви треба да воле"? Ако је ово друго, јел' свако треба да воли понеког, или сваког? Или... видиш како непрецизно изражавање може да изазове забуну.
To sto ono sa mladezhom nije tvoje ne znachi da nema veze sa pitanjem, pa josh da je moje izrazhavanje neprecizno...Da si pazhljivo chitao t.j. pratio fabulu radnje, a ne fiksirao pojedinca mozda bi i video sta to znachi.No, ja cu pokushati josh jednom da pojasnim:Odgovaram jednom sagovorniku ovde.Gde taj citirani sagovornik kazhe: patriotizam je, bar po meni, kao mladez koji u svakom trenutku moze postati maligni melanom.valja ga na vreme ukloniti da ne bi doslo do sranja. samoJa odgovaram: Da, to je ono sto smo svi iskusili ovih godina.Ali opet to nije razlog da ga se otkazhemo. Ne znam.Mozda patriotizam nije za sve ljude.Pogotovu one kod kojih lako prelazi u nacionalizam...i shovinizam. A opet kod njih se nekako zaoshinuto najjache manifestuje. Mislim da to ipak nije patriotizam, vec nacionalizam/shoviniazam. Mislim da samo edukacija tu mozhe pomoci.Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?Hint: Boldovani delovi su bitni. Edited by cedo
Link to comment
Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?[/i]Hint: Boldovani delovi su bitni.
hajde, posto sam odgovoran za mladez a vidim da prvi pokusaj nije uspeo evo ti ponovo...ljubav je za sve ljude - pa ko voli nek' izvoli. ali ne voli svako isto. neko voli domovinu a neko plazu hilljadam kilometara udaljenu od domovine. ljubav ne mora biti trajna. ja sam voleo mnogo puta i prestalo. i volecu jos mnogo puta. volim da volim - takav sam. samo domovina mi nije nikad bila odabranica... kad/ako bude, reci cu - ali necu smatrati da je to urodjeno, innate vec steceno ili nametnuto.
Link to comment
hajde, posto sam odgovoran za mladez a vidim da prvi pokusaj nije uspeo evo ti ponovo...ljubav je za sve ljude - pa ko voli nek' izvoli. ali ne voli svako isto. neko voli domovinu a neko plazu hilljadam kilometara udaljenu od domovine. ljubav ne mora biti trajna. ja sam voleo mnogo puta i prestalo. i volecu jos mnogo puta. volim da volim - takav sam. samo domovina mi nije nikad bila odabranica... kad/ako bude, reci cu - ali necu smatrati da je to urodjeno, innate vec steceno ili nametnuto.
Ma ok. Nije uopshte bitno da li cesh da odgovorish ili ne...nije bilo drugog pokushaja upucenom tebi...niti sam insistirao na tvom odgovoru ;) .Ovo gore sam samo pojasnjavao rasejanom zashto sam postavio to pitanje.Pitanjem sam vishe implicirao na "valja ga (patriotizam) na vreme ukloniti da ne bi doslo do sranja", a ako patriotizam percepiramo kao ljubav, ne mislim da je lako/pozheljno "na vreme" uklanjati ljubav. Uklanjanjem ljubavi mozhe da se proizvede mnogo konflikata, kako u choveku tako i u njegovoj okolini. Ako ljubav sama dodje i sama prodje onda je to ok.A da si odgovoran za mladezh, jesi :). Edited by cedo
Link to comment
Pitanjem sam vishe implicirao na "valja ga (patriotizam) na vreme ukloniti da ne bi doslo do sranja", a ako patriotizam percepiramo kao ljubav,
a ako ga ne percipiramo kao ljubav?edit,
Gellner je to sa nacijama jako lepo opisao u svojoj knjizi Nacionalizam. Koga tematika zanima, preporucujem!
nations and nationalism, 80ineka+1edit2, iju, dostupno i na srpskom :unsure: Edited by mioba
Link to comment
kao zabludu....ima nekih koji misle da je patriotizam fantazija, unutrašnji pokret bez stvarnog objekta, indukovani emotivni transfer, a naročito ispražnjen od smisla kao politička kategorija a takvih nekih ima i u zapadnom i u istočnom svetu
I to je moguche. Za nekoga.Opet, ako covek nema fantazije ... ili covek mozhe da bira o chemu ce fantazirati.Mozhesh li?Ako je covek uvek racionalan i prorachunat ... ili covek mozhe da bira kada ce biti neracionalan (kada ce ljubiti).Mozhesh li?Treba imati takove sposobnosti i ja se divim onima koji takove sposobnosti imaju.Imash li?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...