Jump to content
IGNORED

(Neo)Liberalizam


pacey defender

Koja skola ekonomske misli vam je najbliza?  

91 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Verovatno mislis na dranje sefa, mobing i to? Ako procitas srodnu temu na drustvu videces da se slabo ko javljao preko okeana sa pricama koje su iole slicne onima koje su pricali oni koji zive i rade u Srbiji. A mi preko bare i nemamo bas puno white collar sindikata pa da mozes da kazes da smo dosli dotle da sef ne sme da se dere i da nas maltretira zato sto su nam sindikati pomogli.
Kakav mobing, ma ta mi rec ide na zivce. Pazi, molim te, mobing! Poceli smo da koristimo tu rec samo da nas slucajno neko ne bi doveo u vezu sa crvenima koji govore o nekim pravima radnika, dostojanstvu rada itd. Opet dolazimo to toga da je tesko porediti stanje preko bare sa ovim ovde. Preko bare je citav jedan kontinent, jako raznolik, a kako se doslo do takvog stanja trzista rada je jedna d®uga prica. Ovde white-collar radnici u privatnom sektoru najebu itekako. Da je stvar tako prosta da im kazes \"jebte se\", pa bilo bi lako. Ali vec rekoh da vrlo cesto nije.
Link to comment
  • Replies 498
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    107

  • Budja

    52

  • Zabalujev

    32

  • MayDay

    24

Top Posters In This Topic

Kakav mobing, ma ta mi rec ide na zivce. Pazi, molim te, mobing! Poceli smo da koristimo tu rec samo da nas slucajno neko ne bi doveo u vezu sa crvenima koji govore o nekim pravima radnika, dostojanstvu rada itd.
Pazi, ja sam tu rec prvi put cuo na forumu. Ne znaci da maltretiranja ovde nema, nego da nisam cuo da se taj izraz koristi.
Opet dolazimo to toga da je tesko porediti stanje preko bare sa ovim ovde. Preko bare je citav jedan kontinent, jako raznolik, a kako se doslo do takvog stanja trzista rada je jedna d?uga prica. Ovde white-collar radnici u privatnom sektoru najebu itekako. Da je stvar tako prosta da im kazes \"jebte se\", pa bilo bi lako. Ali vec rekoh da vrlo cesto nije.
Znam da je situacija drugacija, ali mi nije jasno zasto mislis da bi recimo sindikat programera, koji koliko znam nogde ne postoji, mogao da se uspesno organizuje bas u Srbiji?
Link to comment
Znam da je situacija drugacija, ali mi nije jasno zasto mislis da bi recimo sindikat programera, koji koliko znam nogde ne postoji, mogao da se uspesno organizuje bas u Srbiji?
Verovao ili ne, znam za jedan slučaj sindikalnog organizovanja programera. U stvari, ovi se uglavnom ne bave softverom, nego elektronikom, ali dobro sad, tu je negde. Izvesna strana kompanija iz zemlje u kojoj su sindikati vrlo jaki. Pre neku godinu ljudi bejahu nezadovoljni pošto im nije bio isplaćivan topli obrok. I oni rešiše da prave sindikat i napraviše ga, dobiše topli obrok. Menadžment se izgleda nije mnogo potresao, pošto su na to navikli u svojoj domovini. Čak, na godišnjoj konferenciji kompanije redovno je obraćanje predstavnika sindikata. čak je i meni bilo neobično. No da raščistimo par stvari. Ja zapravo svo vreme govorim kako se poslodavci u Srbiji naježe na bilo koji pomen sindikata i sličnih buna. Dakle, Srbija je daleko od mesta gde se takvi poduhvati mogu lako sprovesti. Nije poenta u organizovanju sindikata tek reda ili ideologije radi. Radi se prosto o organizovanom radničkom delovanju kako bi se poboljšala njihova pregovaračka pozicija u odnosu na poslodavca. Zadovoljnog radnika neće biti mnogo briga da se cima oko nekog sindikata. Uzmi, npr. programere. Mislim da je to struka za koju je u Srbiji najlakše naći posao. Prosto, dovoljna je potražnja. Moje kolege menjaju poslove češće nego bilo koja druga struka za koju znam. Ne sviđa ti se, šef drkadžija, mala plata - ćao. ima ko će da plati više. I šta će ti onda sindikat? E sad, tu stvari postaju malo komplikovanije. U ugovore ulaze odredbe o zabrani konkurencije, pa onda pomenuti dogovori o nepreuzimanju između "konkurenata" (a zapravo kartelizacija tržišta ovde nije nimalo neuobičajena pojava), ograničenja tipa "ako odeš na ovaj kurs" - a moraš da pohađaš sve kurseve na koje te firma pošalje, prosto tako je u ugovoru - "moraš da potpišeš da ćeš da ostaneš još godinu dana" i sve u tom stilu. Dakle, nije ni tu sve savršeno, firme štite svoju investiciju da ne dobije noge i otrči, ali programerima ovde je generalno dobro. Barem u poređenju sa ostalima. Oni čiji položaj postaje težak (materijalno ili kako god) su druga priča. A među white collar radnicima u privatnom sektoru ima svakojakih horor priča i tu često zloupotrebljavaju i maksimalno koriste činjenicu da njihovim zaposlenima nije baš lako da nađu nov posao. U redu, sa nekog tržišnog stanovišta razumljivo je da radnik tu ispašta tako što prima manju platu - ponuda i potražnja. Da li radnik tu mora da trpi izdrkavanja, radni vreme od 10+ sati i neograničene vikende i prekovremene, pa još rad na crno itd. pa isplatu zarada od oka, uvaljivanje poslova koji su daleko od opisa radnog mesta i nekih osnovnih mera bezbednosti... U USA bar čovek može da se osloni na sudstvo, a ovde... Inspekciju rada da i ne pominjem, znam za jedan pokušaj da se tako nešto uradi koji se završio jako neslavno...A tradicionalno radništvo... Uhm, znam za van-BG primere. To ne da se ne poštuje Zakon o radu, ne da nema minimalca... Pa to ti je tek nešto bolje od onih obućarskih radnji koje je opisivao D. Tucović.
Link to comment
Uzmi, npr. programere. Mislim da je to struka za koju je u Srbiji najlakše naći posao. Prosto, dovoljna je potražnja. Moje kolege menjaju poslove češće nego bilo koja druga struka za koju znam. Ne sviđa ti se, šef drkadžija, mala plata - ćao. ima ko će da plati više. I šta će ti onda sindikat? E sad, tu stvari postaju malo komplikovanije. U ugovore ulaze odredbe o zabrani konkurencije, pa onda pomenuti dogovori o nepreuzimanju između "konkurenata" (a zapravo kartelizacija tržišta ovde nije nimalo neuobičajena pojava), ograničenja tipa "ako odeš na ovaj kurs" - a moraš da pohađaš sve kurseve na koje te firma pošalje, prosto tako je u ugovoru - "moraš da potpišeš da ćeš da ostaneš još godinu dana" i sve u tom stilu. Dakle, nije ni tu sve savršeno, firme štite svoju investiciju da ne dobije noge i otrči, ali programerima ovde je generalno dobro. Barem u poređenju sa ostalima.
Znam za te primere, i sve to sto pise po takvim ugovorima je u sustini ogranicavanje prava na rad i najverovatnije neustavno i u Srbiji. Pre 6-7 godina je neki baja ovde u USA sa visokog polozaja u jednoj firmi otisao na visok polozaj u drugoj u vreme kada su te dve firme trebale da se spoje. Nisu se spojile, i on je hteo da se vrati nazad, na polozaj predsednika/CEO. Onda je ova firma iz koje je odlazio pocela da mase ugovorom koji je on potpisao da ne sme da ide kod konkurencije i stvar je ekspresno zavrsila ni manje ni vise nego na vrhovnom sudu, sto me je prilicno iznenadilo.Vrhovni sud je rekao da su takvi ugovori u principu neustavni i samim tim nevazeci. Interpretacija je otprilike bila ovakva: ne mozes da pretprostavis da ce sluzbenik koji je otisao kod konkurencije odavati tvoje sluzbene tajne, te zato hoces da ga sprecis da ode. Moras da na konkretnom primeru dokazes da je to zaista uradio i da ga onda tuzis. Ergo, obrazlozenje tipa "stitim svoju investiciju" ne pali.
Link to comment

kreativna destrukcija...Back to the Garage: How Economic Turmoil Breeds InnovationWith the world's economies apparently snowballing into a deep recession, it feels uncomfortably Pollyannish to see signs of hope. But for the bravest inventors and entrepreneurs, conditions are ideal to pounce on a business opportunity. In periods of economic turmoil, people are hungry and work cheap, and entrenched companies often concentrate on in-house cost-cutting instead of exploring new markets, which can explode with the next turn of the business cycle.. . .The most memorable crucible in modern history is, of course, the Great Depression. During that era, several firms made huge bets that changed their fortunes and those of the country: Du Pont told one of its star scientists, Wallace Carothers, to set aside basic research and pursue potentially profitable innovation. What he came up with was nylon, the first synthetic fabric, revolutionizing the way Americans parachuted, carpeted, and panty-hosed. As IBM's rivals cut R&D, founder Thomas Watson built a new research center. Douglas Aircraft debuted the DC-3, which within four years was carrying 90 percent of commercial airline passengers. A slew of competing inventors created television."The wonderful growth of the post-World War II period was due largely to the tremendous backlog of innovation developed in the late years of the Great Depression," says Rick Szostak, an economics and technology historian at the University of Alberta.

Link to comment
  • 10 months later...
Mrzim da to priznam, ali Keynes mu dodje waaay cooler u tom spotu:)
Наравно, само је питање да ли ћеш за финансије радије слушати штребера или лика који изгледа кул (а сутрадан не зна више за себе)... cool.gif
Link to comment

Indi, zlikovče, naterao si me jutros da ponovo pročitam ceo topik kad sam video da si ga oživeo. Došao sam do zaključka da je šteta što ne piskaram više. Baš sam pametan i sve sam u pravu. :D

Link to comment
Baš sam pametan i sve sam u pravu. :D
Niko nije ni sumnjao. :)Nego, koga mrzi da sluša ceo rep, evo teksta (odavde): We’ve been going back and forth for a century[Keynes] I want to steer markets,[Hayek] I want them set freeThere’s a boom and bust cycle and good reason to fear it[Hayek] Blame low interest rates.[Keynes] No… it’s the animal spirits [Keynes Sings:] John Maynard Keynes, wrote the book on modern macroThe man you need when the economy’s off track, [whoa]Depression, recession now your question’s in sessionHave a seat and I’ll school you in one simple lesson BOOM, 1929 the big crashWe didn’t bounce back—economy’s in the trashPersistent unemployment, the result of sticky wagesWaiting for recovery? Seriously? That’s outrageous! I had a real plan any fool can understandThe advice, real simple—boost aggregate demand!C, I, G, all together gets to YMake sure the total’s growing, watch the economy fly We’ve been going back and forth for a century[Keynes] I want to steer markets,[Hayek] I want them set freeThere’s a boom and bust cycle and good reason to fear it[Hayek] Blame low interest rates.[Keynes] No… it’s the animal spirits You see it’s all about spending, hear the register cha-chingCircular flow, the dough is everythingSo if that flow is getting low, doesn’t matter the reasonWe need more government spending, now it’s stimulus season So forget about saving, get it straight out of your headLike I said, in the long run—we’re all deadSavings is destruction, that’s the paradox of thriftDon’t keep money in your pocket, or that growth will never lift… because… Business is driven by the animal spiritsThe bull and the bear, and there’s reason to fear itsEffects on capital investment, income and growthThat’s why the state should fill the gap with stimulus both… The monetary and the fiscal, they’re equally correctPublic works, digging ditches, war has the same effectEven a broken window helps the glass man have some wealthThe multiplier driving higher the economy’s health And if the Central Bank’s interest rate policy tanksA liquidity trap, that new money’s stuck in the banks!Deficits could be the cure, you been looking forLet the spending soar, now that you know the score My General Theory’s made quite an impression[a revolution] I transformed the econ professionYou know me, modesty, still I’m taking a bowSay it loud, say it proud, we’re all Keynesians now We’ve been goin’ back n forth for a century[Keynes] I want to steer markets,[Hayek] I want them set freeThere’s a boom and bust cycle and good reason to fear it[Keynes] I made my case, Freddie HListen up , Can you hear it? Hayek sings: I’ll begin in broad strokes, just like my friend KeynesHis theory conceals the mechanics of change,That simple equation, too much aggregationIgnores human action and motivation And yet it continues as a justificationFor bailouts and payoffs by pols with machinationsYou provide them with cover to sell us a free lunchThen all that we’re left with is debt, and a bunch If you’re living high on that cheap credit hogDon’t look for cure from the hair of the dogReal savings come first if you want to investThe market coordinates time with interest Your focus on spending is pushing on threadIn the long run, my friend, it’s your theory that’s deadSo sorry there, buddy, if that sounds like invectivePrepared to get schooled in my Austrian perspective We’ve been going back and forth for a century[Keynes] I want to steer markets,[Hayek] I want them set freeThere’s a boom and bust cycle and good reason to fear it[Hayek] Blame low interest rates.[Keynes] No… it’s the animal spirits The place you should study isn’t the bustIt’s the boom that should make you feel leery, that’s the thrustOf my theory, the capital structure is key.Malinvestments wreck the economy The boom gets started with an expansion of creditThe Fed sets rates low, are you starting to get it?That new money is confused for real loanable fundsBut it’s just inflation that’s driving the ones Who invest in new projects like housing constructionThe boom plants the seeds for its future destructionThe savings aren’t real, consumption’s up tooAnd the grasping for resources reveals there’s too few So the boom turns to bust as the interest rates riseWith the costs of production, price signals were liesThe boom was a binge that’s a matter of factNow its devalued capital that makes up the slack. Whether it’s the late twenties or two thousand and fiveBooming bad investments, seems like they’d thriveYou must save to invest, don’t use the printing pressOr a bust will surely follow, an economy depressed Your so-called “stimulus” will make things even worseIt’s just more of the same, more incentives perversedAnd that credit crunch ain’t a liquidity trapJust a broke banking system, I’m done, that’s a wrap. We’ve been goin’ back n forth for a century[Keynes] I want to steer markets,[Hayek] I want them set freeThere’s a boom and bust cycle and good reason to fear it[Hayek] Blame low interest rates.[Keynes] No it’s the animal spirits “The ideas of economists and political philosophers, both when they are right and when they are wrong, are more powerful than is commonly understood. Indeed the world is ruled by little else. Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist.” John Maynard KeynesThe General Theory of Employment, Interest and Money “The curious task of economics is to demonstrate to men how little they really know about what they imagine they can design.” F A HayekThe Fatal Conceit
Link to comment
  • 2 months later...
Na ovom forumcetu komiz ladno zastupaju uslovno receno socijalni liberalizam. Ima nas svega par koji smo libosi all the way...
Da ne trollujem i dalje predivni savindanov topik o brendu Srbija. Što se tiče ovog "libosi all the way", došao sam do ad hoc hipoteze šta se u stvari događa. Mislim na prilično masovno preskakanje iz tabora libertarijanaca u konzervativce ovih dana evidentno na američkoj političkoj sceni, a bogme je tu i slučaj moje nekada velike forumske prijateljice od tamoa.Mislim da je "na sceni" peer pressure. Ljudi koji su u startu, po osnovu toga što podržavaju individualnu slobodu i samim tim nepetljanje države tamo gde samo može da bude štetna, znači "klasični liberali" ili libertarijanci, vremenom, kako matore i postaju deo etabliranih krugova, provode sve više vremena zajedno sa njima, da li na poslu, klubovima ili u crkvama. Taj sloj je prevashodno konzervativan (čak i kada se zvanično zovu "liberali" - primer jedne od 2 najveće stranke u Australiji). Evo, kao sada Zajcev što se druži sa moćnima...Ako se nađeš u okruženju u kome se kao najveći uzori citiraju Regan i Tačer (počinje uvek od ekonomije)... onda nije daleko od pameti da će i pridruženi stavovi o npr. gej pravima, ilegalnim imigrantima, abortusu, natalitetu nacije, patriotizmu, itd. itd. biti - očekivani. Tj. konzervativni. Potrebni bi bili neobični cojones da na partiju ispunjenom klonovima Tačerke kažeš da misliš da su gej brakovi super ideja, a što da ne, pa neka usvajaju i decu... Moraš misliti na svoju budućnost, je l' da.Tako se, znači, od (istinskog) liberalizma stiže do konzervativizma u laganom poskoku, a da to akteri praktično i ne primete. Verovatno je poslednja faza ona u kojoj Jon Stewart prestane da ti bude zabavan. Štaviše, iritira.Naravno, postoje slučajevi pojedinaca koje "trljanje ramenima" sa muverima i šejkerima ne korumpira, u smislu da počnu da zauzimaju (ekstremno) socijalno konzervativne stavove.Što me sve podseća na komentar gos'n Seinfelda: I don't know. What do you do when a neighbor is making, like, a lot of noise at three o' clock in the morning? I mean, can you knock on someone's door and tell them to keep it down? You're really altering your whole self-image, I mean, what am I? Fred Mertz now? What's happening to me? Can I do this? Am I a shusher? I used to be a shushee.Kako reče bivši sig vrle maudau: stay hungry, stay foolish (Steve Jobs). Ja to baš uspešno radim, oba! (Prvo uz pomoć dijete; drugo bez ikakvog napora). Edited by Indy
Link to comment
Da ne trollujem i dalje predivni savindanov topik o brendu Srbija. Što se tiče ovog "libosi all the way", došao sam do ad hoc hipoteze šta se u stvari događa. Mislim na prilično masovno preskakanje iz tabora libertarijanaca u konzervativce ovih dana evidentno na američkoj političkoj sceni, a bogme je tu i slučaj moje nekada velike forumske prijateljice od tamoa.
Nein, nein, nein.U pitanju nije prelazak iz libertarijanstva u konzervativizam jer se omatorilo, u pitanju je prelazak iz prikrivenog u manje prikriveni rasizam. Radi se o veoma bučnoj manjini koja navodeći razloge koji uopšte ne postoje ni na papiru ni u stvarnosti protestuje protiv neumitnog protoka vremena i traži povratak u "srećnija vremena" kada su manjine, jel' te, postojale, ali se "znalo gde im je mesto". Kakvo crno protestovanje protiv povećanja poreza; Obama kreše poreze, Regan i Buš stariji su dizali poreze, a Obama ispade socijalista? Obama je prototip "umerenog republikanca" iz doba sedamdesetih, a oni njega izjednačavaju sa... Staljinom/Hitlerom? Bil Klinton je za njih bio "samo" izdajnik jer je kao južnjački belac promovisao agendu manjina; Obama je lično antihrist iako radi isto što i Klinton, jer Obama jeste manjina. Ako vas mrzi da se udubljujete a volite da vam se servira ozbiljno mišljenje sa elementima komedije a la Jon Stewart, gledajte Billa Mahera ili na fejsbuku ili na billmaher.com ako već nemate HBO. Edited by ObiW
Link to comment

Slazem se u principu... medjutim, ja nisam pricao samo o ovoj trenutnoj situaciji sa Obamom. Nije ovo o cemu sam pisao ekskluzivno americka pojava (mada je tamo centar).A za rasizam (ili barem ksenofobiju) u svemu tome, to se slazem - npr. to se vidi i u odnosu prema ilegalnim imigrantima, koje bi - prema doktrinarnim nacelima - libertarijanci trebalo da oberucke prihvate, a nevidljiva ruka slobodnog trzista ce se vec postarati o svemu ostalom. U praksi, odnos vecine njih (libertarijanaca i sl.) je bas suprotan, tj. lici pomalo na auslender raus etitjud... Sta bi sa minimalnom drzavom, gde se zagubi, in the heat of the moment?Sto kaze Jon Stewart, "reality has a liberal bias". Tako sam konacno i ja politicki svrstan, sada to sto sam ja zovu (posprdno) liberALtijanac. :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...