Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Postupak je zanimljiv.

Prikazivanjem buducih dogadjaja pre i paraleleno sa "sadasnjim trenutkom" fino je docarano to nelinerano vreme.

 

Zanimljiv je i taj twist na ljubavnu pricu. Ali, ako su hteli nju da ispricaju, ja bih recimo, dete potpuno izbacio iz price i fokusirao se iskljucivo na njih dvoje i njihovu (neuspesnu) vezu. To bi, doduse, znacilo da nema obrta sa njim kao buducim momkom/muzem, ali moglo je umesto toga nesto drugo. 

 

Vizuelno, ima ok momenata. Onaj kadar iz njene kuce koji gleda na vodu sa kopnom u daljini predstavlja otprilike ideju filma: kopno u daljini je neizbezni cilj, a voda izmedju predstavlja put do tog cilja, ali put koji daje iluziju moguce promene cilja.

 

 

Dakle...

 

Poenta je data na majka-dete odnos, s obzirom da (emocionalna) snaga istog ne može da se meri ni sa čim drugim (pa ni osećanjima prema mužu); te je stoga fokus pravilan...

 

U suštini, ovo je samo po zapletu SF film, suštinski je drama, a (nedovoljno razrađen) ključni deo je njena odluka da (ipak) rodi dete, bez obzira na svest o tome da će isto umreti pre punoletstva...

 

S obzirom na način na koji je vođen film, to je trebala biti centralna tačka kojoj se trebala posvetiti sva pažnja, trebalo je dublje zakopati po tim lomovima duše koje ona doživljava (jer za nju to predstavlja apsolutnu realnost, s obzirom da je utekla od linearnog poimanja vremena) i katarzu koju doživljava kroz to saznanje. Ako su već (svesno ili nesvesno) krenuli na tu stranu, trebali su je onda i obraditi kako treba.

 

Žao mi je što se ovog nije dohvatio Aronofski, npr., cenim da bi bio bolji film.

 

Lois je inače odigrala jako lepo.

 

Ostalo mi je nedorečeno, zbog prilično nejasne simbolike u najbitnijim delovima, šta je sa njenom slobodom izbora s obzirom na sposobnosti koje je stekla.

Link to comment

Sloboda izbora u priči izričito ne postoji, u filmu navodno postoji ("He said I'd made the wrong choice", kaže ćerci kad objašnjava zašto ih je tata napustio) ali nam uopšte nije objašnjeno između čega se to bira, kako, zašto, čemu, kuda, itd. 

 

Ali da se ne ponavljam.

Link to comment

Dakle...

 

 

Poenta je data na majka-dete odnos, s obzirom da (emocionalna) snaga istog ne može da se meri ni sa čim drugim (pa ni osećanjima prema mužu); te je stoga fokus pravilan...

 

U suštini, ovo je samo po zapletu SF film, suštinski je drama, a (nedovoljno razrađen) ključni deo je njena odluka da (ipak) rodi dete, bez obzira na svest o tome da će isto umreti pre punoletstva...

 

S obzirom na način na koji je vođen film, to je trebala biti centralna tačka kojoj se trebala posvetiti sva pažnja, trebalo je dublje zakopati po tim lomovima duše koje ona doživljava (jer za nju to predstavlja apsolutnu realnost, s obzirom da je utekla od linearnog poimanja vremena) i katarzu koju doživljava kroz to saznanje. Ako su već (svesno ili nesvesno) krenuli na tu stranu, trebali su je onda i obraditi kako treba.

 

Žao mi je što se ovog nije dohvatio Aronofski, npr., cenim da bi bio bolji film.

 

Lois je inače odigrala jako lepo.

 

Ostalo mi je nedorečeno, zbog prilično nejasne simbolike u najbitnijim delovima, šta je sa njenom slobodom izbora s obzirom na sposobnosti koje je stekla.

 

 

 

U pravu si, samo sam dao predlog kako je mozda moglo drugacije u zavisnosti od toga kavu pricu su hteli da ispricaju. U sustini smo primetili isti problem koji film ima. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zaspao sam na pola trejlera. Ima li neke franšize naučne fantastike koju nisu fubarovali u 21. veku? 

 

E.T. is back! And this time, he's really pissed off!

Link to comment

pa zar mu nije bilo dosta promašaja, sa onom grozotom od Prometeusa, koji je po meni, jedan od najgorih filmova decenije.

 

jel ovo posada Nostroma, samo nova verzija??? svi su tu , čak i fasbinder liči na robota ( ne znam da li to i jeste, iznervirala sam se dok sam gledala trejler).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...