Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Nisam gledao film, ali sam pročitao kratku priču na kojoj je baziran, uglavnom se svodi na neku (vanzemaljsku) vrstu generativne gramatike. Pa sad ko voli...

Link to comment

Ted Chiang je generalno bog I treba citati sve sto je napisao ( a to je nazalost desetak prica). Arrival je baziran na menji manje upecatljivoj prici ali npr. Understand ili Division by Zero su strava.

Link to comment

Колико су ми га клинци најавили мислио сам да је ППП хипстерај одгледао онолико чак и топић отворио...

Link to comment

strpi se, u Srbadiji je tek od juce stigao u bioskope

 

 

Ted Chiang je generalno bog I treba citati sve sto je napisao ( a to je nazalost desetak prica). Arrival je baziran na menji manje upecatljivoj prici ali npr. Understand ili Division by Zero su strava.

 

+1

sama prica je ok, al nije mi za film. Understand mi je bila najbolja, procitah skoro da su i za nju otkupili prava

Link to comment

odgledao odavno, film je dobar ali previse odisejizovan sa na silu ubudzenom sentimenalnom pricom koja je prosto jadna u svojoj povrsnosti.

Edited by 3opge
Link to comment

sama prica je ok, al nije mi za film. Understand mi je bila najbolja, procitah skoro da su i za nju otkupili prava

 

Meni je Understand meh, stohiljadita verzija potpuno neosnovane teze da skok inteligencije => paranormalne moći. Od Šerloka do Lusi, svaki uradak na tu temu me je nervirao manje ili više. Uglavom više nego manje.

 

Story of Your Life sa druge strane jeste OK priča i osnovna ideja joj je stvarno zanimljiva (nepremostive lingvističke/kognitivne nekompatibilnosti između ljudi i vanzemaljaca) ali Chiang ne ume da razradi dobar koncept pa to ti je. Verovatno se svesno ograničava na kratke priče upravo iz tog razloga.

 

Film još nisam gledao ali nema šanse da ne bude sranje.

Link to comment

Slabo :( Ali eto, kažem, priča kao priča mi je sasvim OK. Mooožda me i film iznenadi pa se pokaže ali realno ni promil šanse mu ne dajem - kao što i sam kažeš, nije filmična tema.

Link to comment

Gledah sad Arrival. Ne znam sta da kazem, odavno mi se nije desilo da se ovoliko dvoumim oko filma. S jedne strane, ne zalim utroseno vreme, izazvao je neku emociju u meni, sa druge strane

 

 

film je jednim bitnim delom ljubavni, ali nisam bas siguran da je taj ljubavni deo narocito dobar. Zanimljiva pocetak i klasicna sf postavka koja me je lepo uvukla u atmosferu, ali onda sredina biva pretrcana, da bi kraj izlozio tu ljubavnu pricu i generalnu pouku filma. Ta prica je nekako i zaokruzena, ali sf mekgafin ispao besmislen, ili redundantan™.

 

 

Film mi je kao i njegov reditelj, nedefinisan. Nesto mu je dobro, nesto mu je lose, celina - jebemliga. Ejmi je kraljica. 

Link to comment

Kakva ljubavna, misliš na mama-ćerka aspekt ili ono klasika, dvoje vanredno lepih & pametnih naučnika našlo se na istom projektu itede? :unsure:

 

to drugo

Link to comment

Nisam citao pricu, ne znam kakva je njena poenta, ovde je otprilike

 

 

da je buducnost zacrtana i da se ne moze menjati/ne treba menjati (s tim sto je verovatno stvar u tome da je ejmi adams dobila (makar privremeno) dar slobodne volje, kojom je odlucila da mogucu buducnost koju je videla ne zeli da promeni). Oko toga, naravno, imamo klasicne sf elemente: nelinearni dozivljaj vremena, mirenje ljudskog roda zarad (nedetaljno iznetog) viseg cilja u buducnosti, itd.

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...