Jump to content
IGNORED

Cold Canvassing


Indy

Recommended Posts

ja cak ne bih bas previse racunao ni na to nase specificno iskustvo...
Nisam mislio na iskustvo oko nalaženja posla, nego na iskustvo sa 1 dna života (nije ga ni svako kod nas dotakao). Stavlja stvari u perspektivu. Edited by Indy
Link to comment
ja nemam bogznakakvo iskustvo s tim mamutskim agencijama koje zaposljavaju sve - od konobara do akademskih radnika. oni obicno rade na procenat pa pokusavaju svasta da uvale. meni su nudili poslove koji s mojom strukom nemaju nista zajednicko al' su oni procenili da bih to mogao da radim. idu na to da ako covek nema posao, mogu svasta da mu uvale. kao, ako si pismen i znas da kucas - preporucuju neko ubacivanje podataka u datoteke i slicne gluposti. imas vozacku - da li si mozda razmisljao da pokusas da se bavis prodajom stanova? dobro, ovo sad bas nije bas trazeno nego navodim primer. sad, mogu ja da podjem od toga da ako je frka radim sve ali to je obicno gubljenje vremena. kazes, dobro, ubacivacu podatke. odes na razgovor al' ako si prekvalifikovan ili si radio nesto drugo nece niko da te primi - znaju da ne mogu da racunaju na tebe na duze. ja sam bio na par razgovora tog tipa gde je ljude bio blam sto su me zvali. izvinjavali se, kazu, nismo znali, nama treba neki klinac da malo zapne okolo za male pare. ono sto treba traziti su male uze strucne agencije koje se bave specificnim poslovima. ti ljudi obicno znaju sta rade, imaju pristojnu listu poslodavaca i na pravi nacin se bave ljudima. imas osobu koja se bavi tvojim slucajem, zovu na razgovor, lepo se upoznate, vidite, popricate... pa krene odatle. oni ne nude mnogo i cesto al' ako/kad ti nesto ponude, to ima realne sanse za uspeh. naravno, ovo je samo moje iskustvo... bez obzira treba sve probati...
Da, delomično si u pravu, nude i poslove za koje nemaš baš odgovarajuće iskustvo, ali nisam primetila da se baš ide u te neke ekstreme. Neko moje (kako rekoh posredno) iskustvo (sa monster.de) je da ipak vode računa da koliko-toliko odgovaraš profilu, a na tebi je onda da li želiš da u okviru struke malo promeniš kurs ili ne. Osoba o kojoj je reč je zaista otišla na nekoliko intervjua na kojima se ispostavilo da nit njoj odgovara posao nit ona u tom momentu treba poslodavcima, ali su je isto tako recimo dve firme nakon nekog vremena kontaktirale sa pitanjem da li još uvek traži posao, kad se pojavila potreba da se zaposli neko njenog profila. U svakom slučaju, ne loš način za uspostavljanje kontakata. A i što kažeš, treba probati. Edited by Pixie
Link to comment
Da, delomično si u pravu, nude i poslove za koje nemaš baš odgovarajuće iskustvo, ali nisam primetila da se baš ide u te neke ekstreme. Neko moje (kako rekoh posredno) iskustvo (sa monster.de) je da ipak vode računa da koliko-toliko odgovaraš profilu, a na tebi je onda da li želiš da u okviru struke malo promeniš kurs ili ne. Osoba o kojoj je reč je zaista otišla na nekoliko intervjua na kojima se ispostavilo da nit njoj odgovara posao nit ona u tom momentu treba poslodavcima, ali su je isto tako recimo dve firme nakon nekog vremena kontaktirale sa pitanjem da li još uvek traži posao, kad se pojavila potreba da se zaposli neko njenog profila. U svakom slučaju, ne loš način za uspostavljanje kontakata. A i što kažeš, treba probati.
ja sam uvek imao solidno iskustvo sa headhunterima. registrovan mi je cv na monster-u, stepstone-u, i jos na par sajtova i veoma cesto sam kontaktiran. zacudo, engleski headhunteri su jako aktivni u nemackoj, i imaju jako dobre veze u nemackim firmama. neki od engleza su me nasli na xing.com i kontaktirali. slicno kao adam i sam se cesto puta javljao firmama direktno. vecina nemackih firmi i ima na web sajtu varijantu da se posalje vlastiti cv (inititativbewerbung) i takav nacin trazenja posla je cenjen u nemackoj.
Link to comment
ako si bez posla pa kontaktiras bivse kolege ili upoznas ljude koji bi ti mogli biti od profesionalne koristi, ni slucajno nemoj biti malodusan i negativan vec obavezno pricaj o projektima na kojima trenutno radis. niko ne voli ljude koji zure u tv i vataju maglu a obicno se to podrazumeva ako se drugacije ne predstavimo. naravno, ne smes biti bas preveliki entuzijasta da ljudi ne pomisle da u projektu uzivas a posao otaljavas nego ti je to nesto cime se bavis usput ali za sta kad ne radis imas vise vremena. moje iskustvo je da te usputne aktivnosti ne treba prezentirati kao hobije, to je nekako neozbiljno, vec kao projekte a i razni drugi koje znam to cine. jeste hobi upakovan u oblande al' ako su oblande dovoljno ozbiljne - prolazi. ti bi, recimo, mogao da prezentiras ljudima neke od svojih fotografija na uvid (nemas sta da krijes, fotke su sjajne). mozes da kazes da imas ideje za neku knjigu ili statijaznam... uostalom sta ti ja pricam, znas cim se bavis pa izaberes nesto... ako je vezano za profesiju (cak i ako vezes na o'ruk) jos bolje... cilj je da ostavis utisak da bez obzira sto trenutno nemas posao ne znaci da ne radis. keeping busy magija...u principu to nije prevara, sigurno se necim bavis kad nema posla al' ti se moze desiti da to ne pomenes ljudima s kojima nisi blizak.
Još jednom sam ovo pročitao, izgleda jednostavno, ali je puno ideja. Sad mi je drago što pokrenuh ovaj topik, a imao sam momente predomišljanja oko toga.Imam previše stvari koje bih mogao/želeo da radim, pa pretpostavljam da prvo moram to da skockam u nešto što se da komunicirati u manje od 400 strana.
Link to comment
Još jednom sam ovo pročitao, izgleda jednostavno, ali je puno ideja. Sad mi je drago što pokrenuh ovaj topik, a imao sam momente predomišljanja oko toga.Imam previše stvari koje bih mogao/želeo da radim, pa pretpostavljam da prvo moram to da skockam u nešto što se da komunicirati u manje od 400 strana.
i meni je drago i nadam se da ce zaziveti i da ce ljudi nesebicno deliti znanja i ideje. apropo ovoga sto zelis i mozes da radis... zaista je fascinantno kako ideje krenu cim malo zagrebes ispod povrsine. i meni se isto desava (radoznao sam, svasta me interesuje) pa moram naknadno da se disciplinujem, da se ne razbacam previse jer me to odnese na sve strane a nigde konkretno. meni dosta pomaze sto imam svescicu koju uvek nosam sa sobom i sve sto mi padne na pamet ispisem pa je zatim pregledam ne bih li nasao vezu. jos nesto radim... redovno kupujem strucne casopise (ne neophodno o struci vec i par hobija, interesovanja) i kad god mi se dopadne bilo sta, strane iscepam i trpam u jednu ovecu kutiju za cipele. ni u jednom trenutku ne razmisljam zasto mi se dopada itd. kad napunim kutiju, a to se obicno desi u nekoliko meseci (zavisi, ne radim to religiozno) onda sednem i pregledam - to mu dodje kao neka selekcija. bacim sve sto mi nije iste snage kao prvi put. obelezim cistim listom papira dokle sam stigao i teraj dalje. i tako dok se kutija ne napuni. neces verovati ali do sad mi se nikad nije desilo da ne nadjem jasnu, vrlo cvstu nit koja sve to sto sam skupljao lepo poveze u smislenu pricu. prica je malo goropadan izraz, vise je neki put koji me dovode do cilja tj. artikulise relativno brzo i bez prevelike mentalne muke moje misli i ideje. e, tad pocinje kreativni momenat... sistem sam usvojio od prijatelja koji se bavi umetnoscu pa primenio na svoj slucaj i meni radi. sad, mozda nekom ne odgovara ali mozda se nadje i neko kome posluzi.
Link to comment

Indy i adame, hvala što delite svoja bogata iskustva sa nama omladincima. Ja sam trenutno, kao i drug Paprichica, u fazi javljanja na konkurse, i sve bliže izgleda prelasku na ovaj model pecanja (zapravo nisam do otvaranja topika ni znao da za ovo postoji termin). Zapravo, javio sam se putem mejla na 2 ili 3 mesta gde nije bilo otvorenog konkursa, na 1 sam dobio zahvalnicu što se interesujem, ne i ponudu. Molim za 2 praktična saveta:1. Spomenuo je neko od vas dvojice da je bitno kako se formuliše subjekt mejla, pa me zanima kako ga vi formulišete?2. Pošto u CV-ju imam manjak relevantnog iskustva (ne mogu da navodim bogato iskustvo rađenja svega i svačega), dal' da metnem hobije u isti?

Link to comment
Indy i adame, hvala što delite svoja bogata iskustva sa nama omladincima. Ja sam trenutno, kao i drug Paprichica, u fazi javljanja na konkurse, i sve bliže izgleda prelasku na ovaj model pecanja (zapravo nisam do otvaranja topika ni znao da za ovo postoji termin). Zapravo, javio sam se putem mejla na 2 ili 3 mesta gde nije bilo otvorenog konkursa, na 1 sam dobio zahvalnicu što se interesujem, ne i ponudu. Molim za 2 praktična saveta:1. Spomenuo je neko od vas dvojice da je bitno kako se formuliše subjekt mejla, pa me zanima kako ga vi formulišete?2. Pošto u CV-ju imam manjak relevantnog iskustva (ne mogu da navodim bogato iskustvo rađenja svega i svačega), dal' da metnem hobije u isti?
gde trazis posao? ako trazis u srbiji, ne znam... pretpostavljam da je CV standardni ali verujem da vaze i neka lokalna pravila. ovde su pre jedno 10-15 godina ljudi zaista pisali hobije ali to je manje-vise prevazidjeno. kad kazem prevazidjeno mislim da obicno nemas posebnu stavku (hobiji - pecanje, film, planinarenje...) kao sto je ranije bio slucaj ali se svezi cv filuje volonterskim poslovima, zivotnim iskustvima koja su relevantna za posao, nagradama na takmicenjima, izlozbama (ako ima veze sa strukom), kojekakvim kursevima, internet aktivnostima... to najvise zavisi od toga cim se bavis i koliko su te aktivnosti vezane za posao. prakticne stvari su jako bitne, to ni slucajno nemoj da zaboravis - kucanje, koriscenje interneta i word processing programa, power point, excell, databases... to sve nabrojis. cak i rudimentarno znanje web dizajna, fotoshopa, final cut-a, cad-a itd... i to sve navedes, moze biti jako bitno. imas puno poslodavaca koji nemaju kintu za placanje strucnjaka ali bi im neko s elementarnim znanjem i entuzijazmom i te kako odgovarao, nekad to zna presuditi kod dobijanja posla. eno indi rece da je on bas tako dobio posao. subject - isto... ne znam sta bih kod nas napisao... na engleskom obicno napisem enquiry regarding employment ili nesto u tom stilu... uglavnom zavisi od njih... na osnovu sajta se da zakljuciti da li su zvanicni, opusteni ili sta vec. u principu koristim njihov stil i njihovu terminologiju. srecno!
Link to comment

Sve, sve, ali ona fora sa ћирилицом mi nikad ne bi pala na pamet. Ovde su mi career experti savetovali da ubacim sve jezike koje govorim (bez izuzetka, dakle i Croatian, Bosnian...), ali se niko nije setio toga za pismo. A stvarno mogu da čitam ruski, bugarski, itd. (Ne nužno i razbiram).I sve ovo što adam kaže je važno za početničke poslove (ja se sad sticajem okolnosti i na njih javljam, pošto imam i B struku, realno imam ih 4-5 u totalno različitim nivoima kvalifikacija i iskustva). Koliko sam razumeo career experte, ubaciti da voliš npr. soccer ili nešto sl. može da bude "ledolomac" prilikom intervjua. (Idealno bi za mene bilo kriket, al' hebi ga, to me baš niš' ne zanima - što je ovde major faux pas).Inače sam nedavno prošao neki career building kurs i tamo su nas napunili gomilom saveta za sve živo (od CV-a, do odgovora na bihevioralna trik pitanja na intervjuima). Jedna stvar koja je isplivala kao ključna je "zakon velikih brojeva", tj. da što veći broj oglasa, što veći broj tel. poziva, što veći broj kontakata, što više širenja "mreže" (preko poznanstava i sl.) - drastično popravlja šanse, čak i u ovakvim vremenima.

Link to comment
jos nesto radim... redovno kupujem strucne casopise (ne neophodno o struci vec i par hobija, interesovanja) i kad god mi se dopadne bilo sta, strane iscepam i trpam u jednu ovecu kutiju za cipele. ni u jednom trenutku ne razmisljam zasto mi se dopada itd. kad napunim kutiju, a to se obicno desi u nekoliko meseci (zavisi, ne radim to religiozno) onda sednem i pregledam - to mu dodje kao neka selekcija. bacim sve sto mi nije iste snage kao prvi put. obelezim cistim listom papira dokle sam stigao i teraj dalje. i tako dok se kutija ne napuni. neces verovati ali do sad mi se nikad nije desilo da ne nadjem jasnu, vrlo cvstu nit koja sve to sto sam skupljao lepo poveze u smislenu pricu. prica je malo goropadan izraz, vise je neki put koji me dovode do cilja tj. artikulise relativno brzo i bez prevelike mentalne muke moje misli i ideje. e, tad pocinje kreativni momenat...
Ovo mi se baš dopalo, super ideja. Dobar način, čini mi se, da ne izgubiš sebe u rutini i (poslovnoj ili kojoj god) svakodnevici.
Link to comment
1. Spomenuo je neko od vas dvojice da je bitno kako se formuliše subjekt mejla, pa me zanima kako ga vi formulišete?2. Pošto u CV-ju imam manjak relevantnog iskustva (ne mogu da navodim bogato iskustvo rađenja svega i svačega), dal' da metnem hobije u isti?
E, i mene to pisanje CV-ja žešće smara. Šta da napišem kad nikad do sad nisam ništa radila, ovo mi je prvi put da tražim posao.Naročito ne znam kako da napišem motivaciono pismo, sve što napišem mi izgleda kao gomila fraza, na kraju sve obrišem i odustanem. Edited by Paprichica
Link to comment

Za papričicu i ostale, evo možda će ovo malo pomoći... imam puno sličnog materijala, ne mogu sve da prevedem i iskucam, ali ako nekog nešto posebno zanima, pitajte...Rezime će se razlikovati u zavisnosti od iskustva i vrste posla za koji se prijavljujeCV savetiLični detalji: adresa (kompletna), telefon (po mogućstvu dva). Datum rođenja je stvar izbora, mada će upošljavač ovako ili onako izračunati vaše doba. Interesovanja: koriste se za razbijanje leda prilikom intervjua. Treba pomenuti i ono što je u vezi posla svakako (npr. ako je IT posao, u interesovanja treba staviti kompjutere). Ostala interesovanja treba da uključuju druge ljude (obično sport, a može i roštilj sa prijateljima).Profesionalni rezime: to je uobičajeno na nekim CV-ijima na ovom mestu, ali ne mora da bude tu prisutno, jer se obično daje u pismu prijave za posao.Obrazovanje: kursevi ili škole hronološkim redom (najskorije prvo). Navesti godinu početka i završetka. Ne treba navoditi pojedine predmete (osim za one koji imaju samo srednju školu završenu). Ako kurs nije završen to i navesti.Profesionalna hronologija: (najskorije prvo); ne mora se navoditi zaposlenje od pre 1990. godine. Ako se ne poseduje komercijalno iskustvo iz oblasti u kojoj je posao, navesti nekomercijalno iskustvo te vrste, kao ?volonterski posao? (ako niste plaćeni).Datum početka i kraja svakog posla, uključujući i mesec.Pozicija: zvanični naziv, ako ga ima, ako ne, onda opisno šta je rađeno.Firma: celo ime (kao i bivše ime, ako je promenjeno). Za one koji se prijavljuju u drugim zemljama, nije nužno navesti zemlju u kojoj je firma (pogotovo ako je u zemljama u razvoju). Ako dođete do intervjua, možda će vas to pitati, pa onda recite.Obaveze: ovo je najvažniji deo ? tu se naglašavaju znanja i umeća koja su korišćena na radnom mestu i tu još više razvijena. Takođe se mogu naglasiti i ?prenosna umeća? (ako posao nije iz iste oblasti kao onaj za koji se prijavljuje; npr. uslužnost prema mušterijama je zajednička mnogim različitim profesijama).Ono što je urađeno na prošlim pozicijama treba izlistati po tačkama (da bude pregledno) i obavezno započeti sa ?akcionom reči? (npr. ?savetovao?, ?administrirao?, ?poboljšao?, ?testirao?, ?predvideo?, ?pojednostavio?, ?dizajnirao?, ?inicirao?, ?organizovao?, ?napisao?, ?uspostavio?, ?odabrao?, ?prebacio?, ?prezentovao?, ?obezbedio?, ?standardizovao?, itd.)Ne pisati eseje i samo pomenuti postignuća relevantna za potencijalnog upošljivača. Ako ste radili na više sličnih radnih mesta, ne ponavljajte iste dužnosti više puta.Postignuća: ne moraju sva biti sa radnog mesta. Primeri: uspešan zavšetak kursa ili treninga; sticanje diplome škole ili fakulteta; razne nagrade sa radnog mesta; kupovina prvog stana, venčanje, rađanje dece, itd. Putovanje u inostranstvo, rad u inostranstvu; umeće rukovanja bilo kakvom specijalnom opremom ili sviranje muzičkog instrumenta; ostvarivanje prodaje veće od planirane na određenom radnom mestu; završavanje projekta pre predviđenog roka; osvajanje nekog planinskog vrha....Generalni saveti: font i formatiranje treba da omoguće lako čitanje i da budu konzistentni; ostavite puno praznog prostora centrirajući ili povlačeći u levo naslove; zapamtite da onaj ko čita ima možda i 100 rezimea na stolu tako da odmah ?pređite na stvar? ? najvažnije stvari treba da idu na 2. stranicu (istraživanje je pokazalo da upošljivači tu provode najviše vremena, a ostalo samo pročitaju ?dijagonalno?). Pravopis i gramatika su esencijalni, znak profesionalizma i truda ? proverite dokument tri puta. Još jednom, ne pišite eseje, taksativno listanje je najbolje, ili kratki pasusi. Ne stavljajte u isti pasus odgovornosti, zadatke ili postignuća koji nemaju veze jedno sa drugim.

Edited by Indy
Link to comment

sto se datuma rodjenja tice, preporucuje se broj godina a ne datum, upravo da bi se izbeglo racunanje. postoji neko misljenje da ako je potrebno dugo zadrzavanja na cv-ju da bi se saznali neki osnovni podaci takve prijave se bacaju bez dugog zadrzavanja. iz tog razloga se predlaze da cv bude samo na jednoj strani, cesto nije moguce jer nije poenta ni sve to zbudziti, jer retko ko i ode do druge strane. u tom kontekstu je cv vrlo vazan jer je prakticno odlucujuce da li ce se dosije dalje razmatrati u zavisnosti od toga koliko cv zaintrigrira.u ch cesto traze i referenze tako da ih neko stavlja u cv, ali je bolja varijanta ako su referenze na posebnom papiru. pored cv-ja vrlo je vazno kakva je ocena predhodnih poslodavaca, ne znam da li u svim zemljama tako nesto postoji.ovde postoji neko misljenje da se prvo baci pogled na cv i ako je tu sve lepo pregledno i vise manje odgovara profilu koji se trazi, pogleda se ocena predhodnih poslodavaca, koja mora biti dobra, pa se tek onda gleda pismo i onda eventualno dolazi do poziva i razgovora.i jos nesto, cv ne sme da ima rupe.malo sam se iznenadio kada sam ovde procitao da je prijava bez oglasa neka vrsta ponizavnja. ovde se takav nacin ceni i nema nikavog ponizavanja, naprotiv, pokazuje tvoju zelju za inicijativom i vrlo je pozitivno. u svako slucaju se razlikuje u svom sadrzaju od prijave na konkretan oglas.

Link to comment

što se tiče godina, dobio sam instrukcije da to (1) zavisi od posla, tj. postoje firme koje imaju određenu "kulturu" i očekuju da se u nju uklopiš (i starosnim dobom), (2) zavisi od samog kandidata, npr. ako si mator, ali mladolik, onda ima smisla sakriti godine do intervjua (a i inače).Nisam primetio da je neko rekao da je prijavljivanje bez oglasa ponižavajuće. Pričao sam o, za mnoge sasvim uobičajenoj, neprijatnosti zvanja telefonom ili ličnog odlaženja u firme "na hladno" (bez oglasa, bez poznanstava u firmi i bez načina da se inicijalno pozove "odgovarajuća osoba"). Ako je to nekome jednostavno da uradi, sjajno (samo je to retkost).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...