Jump to content
IGNORED

Veliki grb Srbije


ZerrorR

Recommended Posts

I ne samo Niša. Nijedan grad niti opština nemaju normalan grb, samo iritantna nagmilanost simbola, zapah skorojevićizma.http://www.srpskoher...itorijalna.htmlAko je trebalo da sačekamo 21.vek i Dragoljuba Acovića da iscrtka/ iskopira sve ove grbove, nije ih trebalo ni propisivati.
kada su beogradu dodali orla i krunu??nisu svi gradovi dobili taj 'boze pravde' zanos na grbovma.. :)meni su najlepsa graficka resenja imali oni grbovi iz jugoslavija izmedju 2 rata:beograd-kava-hag.jpgsremska-mitrovica-kava-hag.jpg oko editka -posto se i kod nas ocekuje 'ogromni priliv turista' ministar i 'gradski oci' resili da 'zakopaju tu rupu' tj arheoloske iskopine koje arh.institut iskopava sistematski 10ak godina, da kao ne kvari dojam prilikom procesije. sad sto su silne pare ulozene u to i sve ce biti zatrpano i obustavljeno nema veze bitno je da se za godinu edikta ,za taj jedan dan to zatrpa. jos su to ostaci carske palate u kojoj je boravio konstantin himself (glavni deo je sacuvan i natkiven)
Link to comment
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    66

  • Dr Arslanagić

    36

  • Hamlet Strašni

    32

  • pere urban x

    14

I ne samo Niša. Nijedan grad niti opština nemaju normalan grb, samo iritantna nagmilanost simbola, zapah skorojevićizma.http://www.srpskoher...itorijalna.htmlAko je trebalo da sačekamo 21.vek i Dragoljuba Acovića da iscrtka/ iskopira sve ove grbove, nije ih trebalo ni propisivati.
grbovi su radjeni po heraldickim pravilima, ovo sto si postovao su veliki grbovi, koriste se samo u posebnim prilikama i vezani su za posebne funkcijeono sto je stit na njima je mali grb i koristi se u najvise prilika, mozemo ga smatrati za grb grada (postoji i srednji sa tzv bedem krunom)dakle, tebi je mozda heraldika kicasta i skorojevicevska ali to je vrlo ozbiljna zasebna naucna disciplina koja nekoga interesuje i fascinira a neko na nju reaguje kao ti.
Нико их и не прописује, то је класично српско скоројевићство.ЕДИТ Иначе, Ацовић се убија од пара.
Svi ovi grbovi imaju svoje istorijsko utemeljenje ali sticajem raznih istorijskih okolnosti (otomanska imperija, komunisticka diktatura) heraldika se nije razvila u meri koju zaticemo na zapadu, rusiji, pa i u vojvodini usled uticaja austrougarske.Uvek su se heraldicari ubijali od para, jer je izrada grbova uvek bila cenjena vestina a ako si nameravao da raspravu povedes u pravcu traca, sumnje u acovicevu strucnost i/ili monopola u heraldici, onda je to neka druga tema.
kada su beogradu dodali orla i krunu??nisu svi gradovi dobili taj 'boze pravde' zanos na grbovma.. :)meni su najlepsa graficka resenja imali oni grbovi iz jugoslavija izmedju 2 rata:beograd-kava-hag.jpgsremska-mitrovica-kava-hag.jpg
objasnio sam razliku izmedju velikog, srednjeg i malog grba u kratkim crtama a ovaj grb beograda koji si nam postavila, nije graficko resenje nastalo izmedju dva rata, vec grb nastao 1931. i to na konkursu.mitrovacki osnovni motiv na stitu datira negde sa kraja devetnaestog veka, dakle moze se govoriti o transformacijama samog stita (izuzimam idiotski grb grada iz 1967.)sve u svemu, ne znam da li ovaj forum izaziva poriv kod ljudi da pisu o svemu vrlo nadobudno krijuci se iza demokratskog nacela da je to svacije pravo.ne sporim ali u eri interneta nije tesko upoznati se sa osnovnim informacijama vezanim za temu kako bi se izbegla ovakva spomenarska pisanja.sada ne bih da govorim o estetici konstruktivizma, soc-realizma i modernizma kao jako vaznih pravaca koji se ovde dozivljavaju vrlo iskljucivo.edit: syme koga neobicno nadrazuju konstantinovi zlatnici od cokolade shvatice kada poraste da svet cine i mocart kugle i konzerve kempbel supe ^_^ Edited by pere urban x
Link to comment

zar 1931 nije 'izmedju dva rata'a mitrovacki grb s stitom datira jos iz srednjeg veka , ako cemo tako, bio je grb dmitrovice - civitas sancti dimitrii. ti govoris o ikonografiji, koja jeste ista (od srednjeg a ne s krja 19veka) a graficki jeste nesto promenjena. stil je tek nesto petoil terminologija vizuelne umetnosti i heraldike nije ista, moze biti

Link to comment

O kojim se heraldickim pravilima itsl. radi je zaista nebitno, jer su pomenuti grbovi gotovo beskonacan skup kica i totalnog neukusa. Jedina dilema je da li je u pitanju skorojevicizam ili skorojevicstvo, ostalo je sve jasno. Fale mozda jedino gipsani lavovi. Rame u rame sa Palminim muzejom vostanih figura ili onim portretima svih dosadasnjih predsednika skupstine.

Link to comment
zar 1931 nije 'izmedju dva rata'a mitrovacki grb s stitom datira jos iz srednjeg veka , ako cemo tako, bio je grb dmitrovice - civitas sancti dimitrii. ti govoris o ikonografiji, koja jeste ista (od srednjeg a ne s krja 19veka) a graficki jeste nesto promenjena. stil je tek nesto petoil terminologija vizuelne umetnosti i heraldike nije ista, moze biti
jeste izmedju dva rata, mislio sam da treba napisati neku rec visesto se mitrovice tice, tacno je da grb civitas sancti dimitrii i motiv o kome govorimo imamo i u srednjem veku, grb sa kraja devetnaestog veka sam spomenuo u kontekstu uticaja austrougarskeedit: izvini ako sam malo ostrije reagovao, tvoj post je bio trezven i iskren ali je u mom odgovoru na sva tri prosao kao kolateralna steta Edited by pere urban x
Link to comment
O kojim se heraldickim pravilima itsl. radi je zaista nebitno, jer su pomenuti grbovi gotovo beskonacan skup kica i totalnog neukusa. Jedina dilema je da li je u pitanju skorojevicizam ili skorojevicstvo, ostalo je sve jasno. Fale mozda jedino gipsani lavovi. Rame u rame sa Palminim muzejom vostanih figura ili onim portretima svih dosadasnjih predsednika skupstine.
nije bas tako ali mozemo da odemo dalje drzeci se tvojih postulata: koji ce nekom gradu uopste grb?
Link to comment

samo budi oprezan da ne poredis velike i male grbove.ne postavljam se ovde kao acovicev advokat ali netrpeljivost progresivnih infantilaca prema heraldici (od kojih ce neki u starosti traziti da im se izradjuju porodicni grbovi) je neshvatljiva.verovatno neko dokazivanje u drustvu.

Link to comment

Apropo malih i velikih grbova, ono što je nekada bio grb Rume a sada je na štitu velikog se uopšte više ne koristi (suprotno od onog što si napisao), a veliki koji je nastao tako što je A. dodao trobojku i 2 vodena jelena (wtf?) je na svim opštinskim dokumentima.Neko će se zapitati kako je Rumi trebao novi grb a recimo Inđiji nije? Verovatno se nisu dogovorili ko će koliko para da ukrade...

Link to comment
Apropo malih i velikih grbova, ono što je nekada bio grb Rume a sada je na štitu velikog se uopšte više ne koristi (suprotno od onog što si napisao), a veliki koji je nastao tako što je A. dodao trobojku i 2 vodena jelena (wtf?) je na svim opštinskim dokumentima.Neko će se zapitati kako je Rumi trebao novi grb a recimo Inđiji nije? Verovatno se nisu dogovorili ko će koliko para da ukrade...
thumb-27.pngSad tek vidim ovo ruglo :isuse:Kojom je metodom došao do tih vodenih jelena?
Link to comment

Koliko kapiram, pravila heraldike su nepromenjiva vekovima - ne metal na metal, znacenja figura, delovi grba i tako to. A stilizacija figura se menjala kroz vreme, kao i moda. Meni je ok da se za grboe koji se prae krajem 20 veka upotrebi stilizacija moderna u tom trenutku. Evo, Novi Sad ima grb od 1748 pa je nacrtan na jedan nacin, a arilje od 1997 pa je nacrtan na drugi nacin

Link to comment

A svi acovicevi grbovi imaju pravilo - stit, dva drzaca stita, kruniste shodno velicini grada, i zastave srbije i grada ciji je grb. Mislim da mu grbovi nemaju moto ali imaju postolje.

Link to comment

Ma OK, sve ja razumem, ali kako se pojavljuju neki vodeni jeleni u Rumi, a na grbu Aranđelovca tu Karađorđe i Miloš?Meni to nema neke logike, nego mi deluje kao da se tu ubacuje šta je babi milo. No dobro, ja zaista ne znam puno o heraldici, a ako naručiocima ovih kič grbova to deluje sve OK, fine wiith me.

Edited by radisa
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...