Jump to content
IGNORED

Veliki grb Srbije


ZerrorR

Recommended Posts

I ne samo Niša. Nijedan grad niti opština nemaju normalan grb, samo iritantna nagmilanost simbola, zapah skorojevićizma.http://www.srpskoher...itorijalna.htmlAko je trebalo da sačekamo 21.vek i Dragoljuba Acovića da iscrtka/ iskopira sve ove grbove, nije ih trebalo ni propisivati.
kada su beogradu dodali orla i krunu??nisu svi gradovi dobili taj 'boze pravde' zanos na grbovma.. :)meni su najlepsa graficka resenja imali oni grbovi iz jugoslavija izmedju 2 rata:beograd-kava-hag.jpgsremska-mitrovica-kava-hag.jpg oko editka -posto se i kod nas ocekuje 'ogromni priliv turista' ministar i 'gradski oci' resili da 'zakopaju tu rupu' tj arheoloske iskopine koje arh.institut iskopava sistematski 10ak godina, da kao ne kvari dojam prilikom procesije. sad sto su silne pare ulozene u to i sve ce biti zatrpano i obustavljeno nema veze bitno je da se za godinu edikta ,za taj jedan dan to zatrpa. jos su to ostaci carske palate u kojoj je boravio konstantin himself (glavni deo je sacuvan i natkiven)
Link to comment
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    66

  • Dr Arslanagić

    36

  • Hamlet Strašni

    32

  • pere urban x

    14

I ne samo Niša. Nijedan grad niti opština nemaju normalan grb, samo iritantna nagmilanost simbola, zapah skorojevićizma.http://www.srpskoher...itorijalna.htmlAko je trebalo da sačekamo 21.vek i Dragoljuba Acovića da iscrtka/ iskopira sve ove grbove, nije ih trebalo ni propisivati.
grbovi su radjeni po heraldickim pravilima, ovo sto si postovao su veliki grbovi, koriste se samo u posebnim prilikama i vezani su za posebne funkcijeono sto je stit na njima je mali grb i koristi se u najvise prilika, mozemo ga smatrati za grb grada (postoji i srednji sa tzv bedem krunom)dakle, tebi je mozda heraldika kicasta i skorojevicevska ali to je vrlo ozbiljna zasebna naucna disciplina koja nekoga interesuje i fascinira a neko na nju reaguje kao ti.
Нико их и не прописује, то је класично српско скоројевићство.ЕДИТ Иначе, Ацовић се убија од пара.
Svi ovi grbovi imaju svoje istorijsko utemeljenje ali sticajem raznih istorijskih okolnosti (otomanska imperija, komunisticka diktatura) heraldika se nije razvila u meri koju zaticemo na zapadu, rusiji, pa i u vojvodini usled uticaja austrougarske.Uvek su se heraldicari ubijali od para, jer je izrada grbova uvek bila cenjena vestina a ako si nameravao da raspravu povedes u pravcu traca, sumnje u acovicevu strucnost i/ili monopola u heraldici, onda je to neka druga tema.
kada su beogradu dodali orla i krunu??nisu svi gradovi dobili taj 'boze pravde' zanos na grbovma.. :)meni su najlepsa graficka resenja imali oni grbovi iz jugoslavija izmedju 2 rata:beograd-kava-hag.jpgsremska-mitrovica-kava-hag.jpg
objasnio sam razliku izmedju velikog, srednjeg i malog grba u kratkim crtama a ovaj grb beograda koji si nam postavila, nije graficko resenje nastalo izmedju dva rata, vec grb nastao 1931. i to na konkursu.mitrovacki osnovni motiv na stitu datira negde sa kraja devetnaestog veka, dakle moze se govoriti o transformacijama samog stita (izuzimam idiotski grb grada iz 1967.)sve u svemu, ne znam da li ovaj forum izaziva poriv kod ljudi da pisu o svemu vrlo nadobudno krijuci se iza demokratskog nacela da je to svacije pravo.ne sporim ali u eri interneta nije tesko upoznati se sa osnovnim informacijama vezanim za temu kako bi se izbegla ovakva spomenarska pisanja.sada ne bih da govorim o estetici konstruktivizma, soc-realizma i modernizma kao jako vaznih pravaca koji se ovde dozivljavaju vrlo iskljucivo.edit: syme koga neobicno nadrazuju konstantinovi zlatnici od cokolade shvatice kada poraste da svet cine i mocart kugle i konzerve kempbel supe ^_^ Edited by pere urban x
Link to comment

zar 1931 nije 'izmedju dva rata'a mitrovacki grb s stitom datira jos iz srednjeg veka , ako cemo tako, bio je grb dmitrovice - civitas sancti dimitrii. ti govoris o ikonografiji, koja jeste ista (od srednjeg a ne s krja 19veka) a graficki jeste nesto promenjena. stil je tek nesto petoil terminologija vizuelne umetnosti i heraldike nije ista, moze biti

Link to comment

O kojim se heraldickim pravilima itsl. radi je zaista nebitno, jer su pomenuti grbovi gotovo beskonacan skup kica i totalnog neukusa. Jedina dilema je da li je u pitanju skorojevicizam ili skorojevicstvo, ostalo je sve jasno. Fale mozda jedino gipsani lavovi. Rame u rame sa Palminim muzejom vostanih figura ili onim portretima svih dosadasnjih predsednika skupstine.

Link to comment
zar 1931 nije 'izmedju dva rata'a mitrovacki grb s stitom datira jos iz srednjeg veka , ako cemo tako, bio je grb dmitrovice - civitas sancti dimitrii. ti govoris o ikonografiji, koja jeste ista (od srednjeg a ne s krja 19veka) a graficki jeste nesto promenjena. stil je tek nesto petoil terminologija vizuelne umetnosti i heraldike nije ista, moze biti
jeste izmedju dva rata, mislio sam da treba napisati neku rec visesto se mitrovice tice, tacno je da grb civitas sancti dimitrii i motiv o kome govorimo imamo i u srednjem veku, grb sa kraja devetnaestog veka sam spomenuo u kontekstu uticaja austrougarskeedit: izvini ako sam malo ostrije reagovao, tvoj post je bio trezven i iskren ali je u mom odgovoru na sva tri prosao kao kolateralna steta Edited by pere urban x
Link to comment
O kojim se heraldickim pravilima itsl. radi je zaista nebitno, jer su pomenuti grbovi gotovo beskonacan skup kica i totalnog neukusa. Jedina dilema je da li je u pitanju skorojevicizam ili skorojevicstvo, ostalo je sve jasno. Fale mozda jedino gipsani lavovi. Rame u rame sa Palminim muzejom vostanih figura ili onim portretima svih dosadasnjih predsednika skupstine.
nije bas tako ali mozemo da odemo dalje drzeci se tvojih postulata: koji ce nekom gradu uopste grb?
Link to comment

samo budi oprezan da ne poredis velike i male grbove.ne postavljam se ovde kao acovicev advokat ali netrpeljivost progresivnih infantilaca prema heraldici (od kojih ce neki u starosti traziti da im se izradjuju porodicni grbovi) je neshvatljiva.verovatno neko dokazivanje u drustvu.

Link to comment

Apropo malih i velikih grbova, ono što je nekada bio grb Rume a sada je na štitu velikog se uopšte više ne koristi (suprotno od onog što si napisao), a veliki koji je nastao tako što je A. dodao trobojku i 2 vodena jelena (wtf?) je na svim opštinskim dokumentima.Neko će se zapitati kako je Rumi trebao novi grb a recimo Inđiji nije? Verovatno se nisu dogovorili ko će koliko para da ukrade...

Link to comment
Apropo malih i velikih grbova, ono što je nekada bio grb Rume a sada je na štitu velikog se uopšte više ne koristi (suprotno od onog što si napisao), a veliki koji je nastao tako što je A. dodao trobojku i 2 vodena jelena (wtf?) je na svim opštinskim dokumentima.Neko će se zapitati kako je Rumi trebao novi grb a recimo Inđiji nije? Verovatno se nisu dogovorili ko će koliko para da ukrade...
thumb-27.pngSad tek vidim ovo ruglo :isuse:Kojom je metodom došao do tih vodenih jelena?
Link to comment

Koliko kapiram, pravila heraldike su nepromenjiva vekovima - ne metal na metal, znacenja figura, delovi grba i tako to. A stilizacija figura se menjala kroz vreme, kao i moda. Meni je ok da se za grboe koji se prae krajem 20 veka upotrebi stilizacija moderna u tom trenutku. Evo, Novi Sad ima grb od 1748 pa je nacrtan na jedan nacin, a arilje od 1997 pa je nacrtan na drugi nacin

Link to comment

A svi acovicevi grbovi imaju pravilo - stit, dva drzaca stita, kruniste shodno velicini grada, i zastave srbije i grada ciji je grb. Mislim da mu grbovi nemaju moto ali imaju postolje.

Link to comment

Ma OK, sve ja razumem, ali kako se pojavljuju neki vodeni jeleni u Rumi, a na grbu Aranđelovca tu Karađorđe i Miloš?Meni to nema neke logike, nego mi deluje kao da se tu ubacuje šta je babi milo. No dobro, ja zaista ne znam puno o heraldici, a ako naručiocima ovih kič grbova to deluje sve OK, fine wiith me.

Edited by radisa
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...